Ալիևն ու Էրդողանը քննարկել են Բրյուսելում կայացած հանդիպման արդյունքները
Մայիսի 23-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը զանգահարել է Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանին։
Ինչպես հաղորդում է «Ազերթաջ»-ը՝ երկրի ղեկավարը իր զրուցակցին տեղեկացրել է նախօրեին Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի միջև կայացած հանդիպման մասին։ Նախագահ Իլհամ Ալիևն անդրադարձել է հանդիպման ընթացքում քննարկված հարցերին՝ կապված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման հետ, հատկապես՝ Բաքվի առաջարկած 5 սկզբունքներին, որոնք հիմնված են միջազգային իրավունքի վրա, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը, տրանսպորտային միջանցքների բացմանը, սահմանների սահմանազատմանը։ Ադրբեջանի նախագահը դրական է գնահատել եռակողմ հանդիպման արդյունքները:
Միաժամանակ Ադրբեջանի ղեկավարն ասել է, որ արդեն կարգադրություն է ստորագրել Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողով ստեղծելու մասին։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը նաև նշել է, որ կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Զանգեզուրի միջանցքի բացման շուրջ, այդ թվում՝ թե երկաթուղու, թե մայրուղու հարցով։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը, իր հերթին, բարձր է գնահատել Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը ձեռք բերված դրական արդյունքները։
Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահներն ընդգծել են տարածաշրջանում հնարավորինս շուտ խաղաղության հասնելու կարևորությունը։

Алиев и Эрдоган обсудили итоги встречи в Брюсселе
23 мая президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев позвонил Президенту Турецкой Республики Реджепу Тайипу Эрдогану.
Как передает Азертадж, Глава государства проинформировал о состоявшейся вчера в Брюсселе встрече между Президентом Азербайджана, президентом Совета Европейского Союза и премьер-министром Армении. Президент Ильхам Алиев коснулся обсужденных во время встречи вопросов, связанных с подготовкой мирного договора между Арменией и Азербайджаном, представленными Азербайджаном в этой связи пятью принципами, основанными на международном праве, нормализацией отношений между двумя странами, открытием транспортных коридоров, делимитацией границ. Президент Азербайджана сказал, что положительно оценивает итоги трехсторонней встречи.
В то же время глава нашего государства сообщил, что сегодня издано Распоряжение о создании Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения.
Президент Ильхам Алиев также отметил, что стороны пришли к договоренности об открытии Зангезурского коридора, в том числе строительстве как железной, так и автомобильной дорог.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган поблагодарил за информацию о трехсторонней встрече и высоко оценил достигнутые на ней положительные результаты.
Президенты Азербайджана и Турции подчеркнули важность скорейшего достижения мира в регионе.
В ходе беседы главы государств провели обмен мнениями по вопросам двусторонних дружественных и братских отношений и предстоящим контактам.
23:16
Президент Азербайджана Ильхам Алиев сегодня позвонил президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану, сообщает Азертадж.