Հայկական ընդդիմությունը հայտարարություն է տարածել Ալիև-Փաշինյան հանդիպման արդյունքներով
Հայաստանի ընդդիմությունը, որը պահանջում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը, հայտարարություն է տարածել Բրյուսելում Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջև կիրակի օրը կայացած հանդիպման արդյունքներով, որում ասվում է՝ Նիկոլ Փաշինյանի վարած քաղաքականությունը դեմ է Հայաստանի շահերին, սպառնում է պետության գոյությանը, նպաստում է Ղարաբաղի հայաթափմանը:
Ինչպես գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, Հայաստանի կառավարության մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ մայիսի 22-ին Բրյուսելում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հանդիպման արդյունքներով «պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանն ուղղված աշխատանքների հետագա ընթացքի, սահմանների սահմանագծման ու անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի աշխատանքների մեկնարկի վերաբերյալ»:
«Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շարլ Միշելի միջնորդությամբ Բրյուսելում տեղի ունեցած Փաշինյան-Ալիև հանդիպման արդյունքները ևս մեկ անգամ հաստատեցին այն պնդումները, որ հայ-ադրբեջանական բանակցություններն ամբողջությամբ ընթանում են ադրբեջանական օրակարգով... Նիկոլ Փաշինյանի վարած քաղաքականությունը դեմ է Հայաստանի ու Ղարաբաղի շահերին, սպառնում է մեր պետության գոյությանն ու հանգեցնելու է Հայաստանի թրքացմանը, նպաստում է Ղարաբաղի հայաթափմանը», - ասված է «Դիմադրություն» շարժման հայտարարության մեջ, որը զետեղված է «Հայաստան» դաշինքի թելեգրամյան ալիքում:
«Շարլ Միշելի տարածած հայտարարության մեջ որևէ խոսք չկա պարտադիր իրավական ուժ ունեցող Հայաստան-ԵՄ ՀԸԳ համաձայնագրով ամրագրված՝ Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մանդատի մասին: Չի խոսվում անգամ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման անհրաժեշտության մասին, ինչը հակասում է 2020 թվականի նոյեմբերի 19-ին Եվրոպական Միության անունից արված հայտարարությանը։
Կողմերը խուսափել են անգամ «Լեռնային Ղարաբաղ» և «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդ» եզրույթներից: Փոխարենն օգտագործվել է «Ղարաբաղի էթնիկ հայկական բնակչություն» ձևակերպումը և խոսվել է Ղարաբաղի հայերի անվտանգության և իրավունքների մասին, որոնք պետք է ապահովի Ադրբեջանը», - նշվում է հայտարարության մեջ:

Армянская оппозиция распространила заявление по итогам встречи Алиева и Пашиняна
Армянская оппозиция, требующая отставки премьер-министра страны Никола Пашиняна, распространила заявление по итогам воскресной встречи в Брюсселе Пашиняна, президента Азербайджана Ильхама Алиева и главы Евросовета Шарля Мишеля, в котором говорится, что политика главы правительства угрожает существованию Армении и ведет к исходу армян из Карабаха.
Как пишет РИА Новости, в пресс-службе армянского кабмина сообщили, что по итогам состоявшейся 22 мая в Брюсселе встречи премьера Армении Никола Пашиняна, президента Азербайджана Ильхама Алиева и главы Европейского совета Шарля Мишеля «достигнута договоренность по дальнейшему процессу работ, направленных на открытие региональных коммуникаций, старту работ комиссии по вопросам делимитации и безопасности армяно-азербайджанской границы».
«Итоги встречи в Брюсселе Пашиняна и Алиева при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля еще раз подтвердили те утверждения, что армяно-азербайджанские переговоры полностью проходят по азербайджанской повестке.... Проводимая Пашиняном политика противоречит интересам Армении и Карабаха, угрожает существованию нашего государства и приведет к отуречиванию Армении, способствуя оттоку армян из Карабаха», - говорится в заявлении оппозиции, объединившейся в «Движение сопротивления». Заявление размещено в Telegram-канале оппозиционной фракции «Армения».
В частности, в оппозиции считают, что в итоговом заявлении Шарля Мишеля не упоминается «право народа Карабаха на самоопределение, закрепленное в юридически обязывающем соглашении между Арменией и ЕС», не говорится о мандате сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Не идет и речи о необходимости определения статуса Нагорного Карабаха, что противоречит заявлению, сделанному от имени Евросоюза 19 ноября 2020 года. Стороны даже избегают терминов «Нагорный Карабах» или «народ Нагорного Карабаха». Вместо этого используется формулировка «этническое армянское население Карабаха» и говорится об обеспечении безопасности и прав армян Карабаха Азербайджаном», - отмечается в заявлении оппозиции.
В оппозиции считают, что это означает, что армяне Карабаха, согласно договоренностям Пашиняна и Алиева, рассматриваются национальным меньшинством в составе Азербайджана.
«Даже используется термин «транзит через различные районы Армении по территории Азербайджана», что влечет за собой чрезвычайно опасные последствия, в том числе возможность очередного незаконного посягательства Азербайджана на суверенитет и территории Армении», - добавили в заявлении.
Оппозиция утверждает, что «Пашинян нелегитимен, у него нет мандата от граждан Армении и армянского народа на новые уступки».