Ինչպե՞ս և երբ կավարտվի Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև պատերազմը
Այս մասին հայտնում է РБК-Украина-ն՝ հղում անելով Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության հետախուզության գլխավոր վարչության (ՀԳՎ) պետ Կիրիլ Բուդանովի հետ հարցազրույցին։
«Ինչպես ասացի, մինչև տարեվերջ ակտիվ փուլը պետք է գնա առավելագույն անկման։ Ռուսաստանը ռեսուրսներ ունի 12 ամիս նորմալ պատերազմ վարելու: Դա միայն կավարտվի մեր օկուպացված տարածքների վերադարձով»,- կանխատեսել է նա՝ հավելելով, որ Ղրիմը նույնպես կհաջողվի կվերադարձնել։
Բուդանովի խոսքով, երկու տարբերակ կա, թե ինչպես կավարտվի պատերազմը Կրեմլի և Պուտինի համար.
«Առաջինը քաղաքական ղեկավարության փոփոխությունն է՝ Ռուսաստանի տարածքային ամբողջականության ձևականորեն պահպանմամբ։ Նշում եմ՝ ձևականորեն։ Այս տարբերակով բոլորն անձամբ կմեղադրեն Պուտինին ու նրա մերձավոր շրջապատին ու կասեն, որ Ռուսաստանը դրա հետ կապ չունի։ Նրանք զորքերը դուրս կբերեն աշխարհի բոլոր օկուպացված տարածքներից։ Օկուպացված տարածքները կվերադառնան այն երկրներին, որոնց սկզբունքորեն պատկանում են՝ Վրաստանին, Ճապոնիային, Գերմանիային և այլն։ Իսկ Ռուսաստանը կվերսկսի գործել որպես քաղաքակիրթ պետություն: Այսպես ասենք՝ կսկսի նորից: Այն կաշխատի որոշակի ժամանակահատվածում։ Այնուհետև միայն պատմությունը ցույց կտա մեզ»,- ասել է հետախույզը:
Երկրորդ տարբերակը, նրա կարծիքով, Ռուսաստանի բաժանումն է երեք կամ ավելի մասերի։
«Ռուսաստանը կարող է բաժանվել երեք, գուցե ավելի շատ մասերի։ Նոր անկախ պետությունների»,- հայտարարել է ՀԳՎ-ի ղեկավ

Как и когда закончится война Украины с Россией
Об этом сообщает РБК-Украина со ссылкой на интервью руководителя Главного управления разведки Министерства обороны Украины Кирилла Буданова.
«Как и сказал, активная фаза должна пойти на максимальный спад до конца года. Ресурсов у России для ведения нормальной войны на 12 месяцев. Она закончится единственным: возвращением наших оккупированных территорий», - спрогнозировал он, добавив, что Крым также удастся вернуть.
По словам Буданова, есть два варианта, как закончится война для Кремля и Путина.
«Первый – сменой политического руководства при формальном сохранении территориальной целостности России. Отмечаю - при формальном. При этом варианте все обвинят лично Путина и ближайшее его окружение и скажут, что Россия ни при чем. Будут выводить войска со всех оккупированных территорий по всему миру. Оккупированные территории вернутся в те страны, кому они в принципе и принадлежат - в Грузию, Японию, Германию и так далее. Россия же начнет возобновлять функционирование как цивилизованное государство. Начнет заново, скажем так. На определенный период времени это будет работать. Дальше нам покажет только история», - говорит разведчик.
Второй вариант, по его мнению, это разделение России на три и более частей.
«Россия может разделиться на три и, может быть, больше части. На новые независимые государства», - констатировал руководитель ГУР.