«ԵՄ-ն պետք է հայերին համոզի, որ Բաքվի հետ խաղաղ պայմանագիրը տնտեսական զարգացում կբերի նրանց»
Մայիսի 3-ին Բրյուսելում կայացել են Ադրբեջանի, Եվրոպական Խորհրդի և Հայաստանի առաջնորդների թվով երրորդ բանակցությունները։ Իլհամ Ալիևը, Շառլ Միշելը և Նիկոլ Փաշինյանը շարունակել են Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների նորմալացման գործընթացի քննարկումները։ Եվրոպական Միության նախագահի արդյուքային հայտարարությունում ոչ մի հիշատակում չկա «Լեռնային Ղարաբաղի» և հայկական կողմից մտածածին « Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի» մասին, որը մատնանշվել է, որպես «էթնիկ հայկական բնակչություն»։
Իսկ այդ հարցի հետ կապված ի՞նչ են մտածում վրաստանցի փորձագետները, որոնց մեկնաբանությունների համար դիմել է Caliber.Az-ի խմբագրությունը։
Սուխումիի համալսարանի պրոֆեսոր, վրաստանցի քաղաքագետ Թեմուր Չիլաչավայի խոսքով, ադրբեջանական կողմը հետևողականորեն է գործում քաղաքականապես ճիշտ ուղղությամբ։
«Հայկական կողմին, ի դեմս Փաշինյանի դժվար է լինել հետևողական։ Նրանց վրա մշտապես կախված է Մոսկվայի դամոկլյան սուրը և նրա կողմից կազմավորված Փաշինյանին ընդդիմությունը։
Ինձ թվում է, որ Բաքուն և Բրյուսելը պետք է հասկանան, որ Փաշինյանի համար՝ իր հարաբերական երերուն դրության պատճառով դժվար է արագ և արմատական որոշումներ ընդունել։ Հարկավոր է շարժվել դանդաղ, բայց ճիշտ ուղղությամբ, Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների ֆոնին Ռուսաստանի քաղաքական կշռի թուլացման հավանականության հաշվառմամբ։ Հայ ժողովուրդը պետք է հասկանա, որ միայն Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների նորմալացումը և Եվրոպայի ուղղությամբ քաղաքական կողմնորոշումը՝ Հայաստանի կայունության պահպանման և տնտեսական զարգացման միակ ճանապարհն է։
Կարևոր է հասկանալ, որ, հավանական է, Հայաստանի բնակչության մեծամասնությունը մտահոգված է բանակցային գործընթացից Ռուսաստանի դուրս մնալով և մտածում է, որ ԵՄ-ն գրավում է Բաքվի կողմը։ Բայց դա այդպես չէ։ Բրյուսելին հարկավոր է երկարաժամկետ խաղաղություն Հարավային Կովկասում, ինչը անհնար է առանց Բաքվի և Երևանի միջև պայմանավորվածության։ ԵՄ-ն պետք է հայերին համոզի, որ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ պայմանագիրը կբերի տնտեսական զարգացմանը, այդ թվում նաև Հայաստանի, քանզի ԵՄ-ն, ինչպես երևում է, դրան կնպաստի մեծ ներդրումային նախագծերի միջոցով»,- ասել է Չիլաչավան։
Վրաստանցի քաղաքագետ, «Միասնական Վրաստան» քաղաքական կուսակցության անդամ Անզոր Բիցաձեն նշում է երկխոսության մեծ կարևորությունը, որը անցկացվում է Բաքվի և Երևանի միջև։
«Առավել ևս կարևոր է, երբ բանակցությունները անցկացվում են եվրոպական բարձրաստիճան ղեկավարների մասնակցությամբ։ Ես բազմիցս ընդգծել եմ, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղությունը կարևոր է ոչ միայն այդ պետությունների, այլ նաև Վրաստանի և ընդհանրապես կովկասյան տարածաշրջանի համար։ Առավել ևս այժմ, ոչ միայն տարածաշրջանի, այլ նաև ողջ աշխարհի չափազանց տորբուլենտությամբ հանդերձ։
Ես ուշադրությամբ հետևել եմ Բրյուսելում հանդիպման մասին տեղեկատվությանը, և համարում եմ, որ այն հարցը, ըստ որի պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել և ըստ որի համապատասխան աշխատանքային խմբերը կշարունակեն աշխատել, հանդիսանում են սկզբունքայնորեն կարևոր հարցեր։ Շատ կարևոր է, որ երկու ղեկավարների միջև ձեռք է բերվել սահմանների, անվտանգության, տրանսպորտի և հաղորդակցությունների կառավարման մասի համաձայնություն։ Էթնիկ հայերի պաշտպանությանը վերաբերվող հարցերը նույնպես գրավել են իմ ուշադրությունը։ Պարոն Շառլ Միշելի ձևակերպումը գործնականորեն լիովին համընկնում է Ադրբեջանի դիրքորոշման հետ։ Եվ ես բացարձակապես վստահ եմ, որ էթնիկ հայ բնակչության իրավունքները միշտ կհարգվեն և կպաշտպանվեն, քանզի դա նաև Ադրբեջանի պետության շահերի օգտին է»,- համարում է Բիցաձեն։
Սուխումիի պետական համալսարանի պատմության դոկտոր Օմար Արդաշելիայի խոսքով՝ Բրյուսելում հանդիպման արդյունքները դրական հայտնվեցին երկու պետությունների կառավարությունների համար։
«Իհարկե, բոլորին հետաքրքրում է այն հարցը, թե իրենից ինչ է ներկայացնում Ղարաբաղում էթնիկ հայ բնակչության անվտանգության մասին հարցը։ Հայերի համար դա շատ էական հարց է։ Վստահ եմ, որ ադրբեջանական կողմը կանի ամեն հնարավորը, որպեսզի նրանց համար ապահովվի այդպիսի երաշխիքներ։
ԵՄ-ն հավատարիմ կմնա այն կարծիքին, որ նման պարտավորությունների ներկայացումը հնարավորություն կտա աստիճանաբար կարգավորել այն լարված հարաբերությունները, որոնք մինչև այժմ գոյություն ունեն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։ Այստեղ գլխավոր հարցը՝ խաղաղ պայմանագրի ստորագրումն է, և դրանից հետո հնարավոր կլինի հայկական կողմին տալ բոլոր միջազգային երաշխիքները։ Դրանից հետո նա իրեն վստահ կզգա, իսկ Բաքուն, ես վստահ եմ, կկատարի իր բոլոր պարտավորությունները»,- ասել է Արդաշելիան։
Վրաստանցի վերլուծաբանի, պետանվտանգության պաշտոնաթող գնդապետ Դավիթ Քարթվելիշվիլիի խոսքով, Ադրբեջանի և Հայաստանի ժողովուրդները վերապրած համավարակի և այդ թվում նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը վնասող շարունակելի ռազմաքաղաքական ընդհարումները ֆոնին խաղաղության կայունության տենչանքի պլանով իրենից բացառություն չեն կազմում։
«Ադրբեջանը և Հայաստանը այսօր աշխարհին առաջարկում են յուրահատուկ փորձ, թե ինչպես, տասնամյա թշնամության, ռազմական ընդհարումներից հետո հանուն աճող սերնդի կյանքի և ապագային հնարավոր է փոխադարձ պատմական և քաղաքական սխալների հաղթահարումը։ Եռակողմ հանդիպումների հերթական փուլը հատկանշական էր նաև նրանով, որ ցույց տվեց ազատագրված ադրբեջանական տարածքներում Բաքվի քաղաքականության իմաստունությունը։ Այսօր մարդկությունը կարոտ է խաղաղության ու կայունութան և ինչպես երբևէ, ունի դրանց կարիքը։
Այն ամենը, ինչ կարող է խանգարել դրանց ձեռք բերմանը, կամ պետք է հետաձգվեն շատ երկար ժամանակով, կամ ընդհանրապես ջնջվեն հիշողությունից։ Տարբեր ազգությունների մարդիկ, նույնիսկ եթե երկար տարիներ գտնվել են միմյանց նկատմամբ թշնամության վիճակում, այսօր պարտավոր են խաղաղության կամուրջներ կառուցել համաշխարհային հանրության կողմից պաշտոնապես ճանաչված տարածքային սահմաններում»,- նշել է Քարթվելիշվիլին։
Վրաստանցի պաշտոնաթող բրիգադային գեներալ և ռազմաքաղաքական վերլուծաբան Ամիրան Սալուկվաձեի խոսքով, 44-օրյա պատերազմից և ռազմական գործողությունների դադարեցման համաձայնագրի ստորագրումից անցել է մեկուկես տարուց քիչ ավել։
«Այսօր Հայաստանում ընթանում են բարդ ներքաղաքական գործընթացներ, տեղի են ունենում ժողովրդի ելույթները Նիկոլ Փաշինյանի դեմ, հետևաբար ամեն ինչ կախված է նրանից, թե ինչպես կընթանան երկու երկրների ղեկավարների միջև բանակցությունները։ Բայց գործընթացն ինքնին արագ չի լինելու, նկատի ունեմ խաղաղության համաձայնագրի նախապատրաստումը։
Ինչ վերաբերում է Շառլ Միշելի դիրքորոշմանը, ապա ԵՄ-ն պաշտպանում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Հուսով եմ, որ բանակցային գործընթացը կշարունակվի, ինչը հանդիսանում է կարևոր գործոն հարավկովկասյան բոլոր պետությունների համար»,- ասել է Սալուքվաձեն։

«ЕС должен убедить армян, что мирный договор с Баку приведет их к экономическому развитию»
22 мая в Брюсселе состоялись третьи по счету переговоры лидеров Азербайджана, Совета Европейского союза и Армении. Ильхам Алиев, Шарль Мишель и Никол Пашинян продолжили обсуждение процесса нормализации отношений между Баку и Ереваном. В итоговом заявлении президента Совета Европейского союза нет ни единого упоминания о «Нагорном Карабахе» и выдуманном армянской стороной «народе Нагорного Карабаха», который указан как «этническое армянское население».
А что же думают по этому вопросу грузинские эксперты, к которым за комментариями обратилась редакция Caliber.Az?
По словам профессора Сухумского университета, грузинского политолога Темура Чилачава, азербайджанская сторона действует последовательно в политически правильном направлении.
«Армянской стороне в лице Пашиняна трудно быть последовательной. Над ним постоянно висит дамоклов меч Москвы и ею же организованной оппозиции Пашиняна.
Мне кажется, что Баку и Брюссель должны понимать, что Пашиняну из-за его относительно шаткого положения трудно принимать быстрое кардинальное решение. Надо двигаться медленно, но в правильном направлении, с учетом вероятности ослабления политического веса России на фоне военных действий в Украине. Армянский народ должен понять, что только нормализация отношений с Азербайджаном и политическая ориентация на Европу - единственный путь сохранения стабильности и экономического развития Армении.
Важно понимать, что, наверное, большая часть населения Армении обеспокоена выпадением России из переговорного процесса и думает, что ЕС занимает сторону Баку. Но это не так. Брюсселю нужен долгосрочный мир на Южном Кавказе, что невозможно без договоренности между Баку и Ереваном. ЕС должен убедить армян, что мирный договор между Баку и Ереваном приведет к экономическому развитию, в том числе и Армении, так как ЕС, по-видимому, этому будет способствовать посредством больших инвестиционных проектов», - сказал Чилачава.
Грузинский политик, член Политсовета партии «Единая Грузия» Анзор Бицадзе отмечает большую важность диалога, который ведется между Баку и Ереваном.
«Тем более важно, когда переговоры проходят с участием высокопоставленных европейских лидеров. Я неоднократно подчеркивал, что мир между Азербайджаном и Арменией важен не только для этих государств, но и для Грузии, и для Кавказского региона в целом. Тем более сейчас, при огромной турбулентности не только региона, но и всего мира.
Я внимательно следил за информацией о встрече в Брюсселе, и считаю, что вопросы, по которым были достигнуты договоренности и по которым соответствующие рабочие группы продолжат работу, являются вопросами принципиальной важности. Очень важно, что было достигнуто согласие между двумя президентами о принципах управления границами, безопасности, транспорте и коммуникациях. Вопросы, касающиеся защиты прав этнического армянского населения также привлекли мое внимание. Формулировки господина Шарля Мишеля практически полностью совпадают с позицией Азербайджана. И я абсолютно уверен, что права этнического армянского населения всегда будут уважаться и защищаться, так как это и в интересах Азербайджанского государства», - считает Бицадзе.
По словам доктора истории Сухумского государственного университета Омара Ардашелия, итоги встречи в Брюсселе оказались позитивными для представителей двух государств.
«Конечно, всех интересует вопрос, что представляет из себя пункт о безопасности этнического армянского населения в Карабахе. Для армян это очень существенный вопрос. Уверен, что азербайджанская сторона сделает все возможное, чтобы обеспечить им такие гарантии.
ЕС будет придерживаться мнения, что представление таких обязательств даст возможность постепенного урегулирования тех напряженных отношений, которые до сих пор существуют между Азербайджаном и Арменией. Здесь главный вопрос - подписание мирного договора, и после этого можно будет дать все международные гарантии армянской стороне. После этого она будет увереннее себя чувствовать, а Баку, я уверен, выполнит все взятые на себя обязательства», - сказал Ардашелия.
По словам грузинского аналитика, полковника госбезопасности в отставке Давида Картвелишвили, народы Азербайджана и Армении не представляют собой исключение в плане жажды мира и стабильности на фоне пережитой пандемии и продолжающегося военно-политического столкновения, затрагивающего в том числе и Южно-Кавказский регион.
«Азербайджан и Армения сегодня предлагают миру уникальный опыт - как спустя десятилетия вражды, боевых столкновений возможно преодоление взаимных исторических и политических ошибок прошлого ради жизни и будущего подрастающих поколений. Очередной раунд трехсторонних встреч был показателен еще и тем, что показал мудрость политики Баку на освобожденных азербайджанских территориях. Сегодня человечество скучает по миру и стабильности и как никогда - нуждается в них.
Все, что может помешать их достижению, должно либо быть задвинуто в «долгий ящик», либо вообще вычеркнуто из памяти. Люди разных национальностей, пусть и находящихся долгие годы в состоянии вражды друг с другом, сегодня обязаны выстраивать мосты мира в официально признанных мировым сообществом территориальных пределах», - отметил Картвелишвили.
По словам грузинского бригадного генерала в отставке, военно-политического аналитика Амирана Салуквадзе, прошло всего чуть более полутора лет после 44-дневной войны и подписания соглашения о прекращении боевых действий.
«В Армении сегодня протекают сложные внутриполитические процессы, происходят выступления народа против Никола Пашиняна, поэтому все зависит от того, как будут проходить переговоры между главами двух государств. Но сам процесс будет не быстрым, я имею в виду подготовку мирного соглашения.
Что касается позиции Шарля Мишеля, то ЕС поддерживает территориальную целостность Азербайджана. Надеюсь, процесс переговоров продолжится, что является немаловажным фактором для всех южнокавказских государств», - сказал Салуквадзе.