Առանց ընկերների ես մի քիչ եմ, իսկ ընկերների հետ շատ
Ընկերները շատ չեն լինում։ Շատ են լինում ծանոթները և մտերիմները։ Որովհետև ընկերը, անձամբ իմ պատկերացմամբ, շատ լուրջ և խոր խոսք է, որը պարզապես խոսքեր չեն։ Դրանց հետևում պատասխանատվություն է, ծեծկռտուք, տուրուդմփոց և նույնիսկ լռություն հարցաքննության ժամանակ։
Այն մասին, որ սա նաև երկկողմանի երթևեկությամբ ճանապարհ է, կարծում եմ, հիշեցնելու կարիք չունի։ Ժողովուրդների ու երկրների հետ իրավիճակը բավականին նման է. մեզ մոտ, Ադրբեջանի մոտ, ծանոթներ ու մտերիմներ բավարար չափով կան, իսկ իսկական ընկերները ընդամենը երեքն են։ Դրանք են (այբբենական կարգով) Իսրայելը, Պակիստանը և Թուրքիան։ Եղբայրական Թուրքիայի հաշվով բացատրելու կարիք չկա, «մեկ ժողովուրդ՝ երկու պետություն»։ Իսրայելի հետ բարեկամության պատճառի մասին. մեզ մոտ հրեատեցությունը չափազանց հազվագյուտ, զգույշ կենդանի է, որին հարվածում են հեռավոր մոտեցմամբ վզակոթին, իսկ հրեաները կարողանում են գնահատել անկեղծությունը (ավելին, մեր միջև փոխլրացումը զարմանալի է նույնիսկ անձնական մակարդակով): Պակիստանը՝ դա հայտնի պատմություն է այն մասին, թե ինչպես է Զեյնալաբդին Թաղիևն օգնել այն ժամանակվա բրիտանական Հնդկաստանի մահմեդական բնակչությանը համաճարակի ժամանակ: Իսկ մարդիկ գնահատում են, երբ նրանց նկատմամբ լավ են վերաբերվում, հատկապես, երբ նրանց օգնում են պատմության ողբերգական, բեկումնային պահերին:
Մեր կողմերում, հին ժամանակներում, եթե մեկը քեզ զենք էր տալիս մարտում, դու ընկեր էիր դառնում մնացած ամբողջ կյանքում։ Այս սովորության իմաստը խորն է։ Չէ՞ որ ընդամենը մեկ րոպե առաջ, նայելով քեզ շրջապատող թշնամիներին, սարսափով մտածում էիր «հեռանալ ողջ, թեկուզ սողալով և կոտրված ողնաշարով», իսկ հիմա, զզվելի ու մսակեր ժպտալով, դու ինքդ ես ընտրում սրիկաներից որին ես կտրատեու և ում ծնկի ոսկորները կոտրատել: Այո, սա «Բայրաքթարների» և «Հարոփների» մասին է, ընդհանրապես, ես ահավոր հետաքրքրասեր եմ ցանկացած տեխնիկայի նկատմամբ։ Զենքի շուկան ինչ-որ չափով տարբերվում է մսագործական խանութից, ընտրության հնարավորություն չեն տալիս, օրենքները խիստ են, չգրված. վաճառողն իրավունք ունի հրաժարվել ցանկացած գնորդից՝ առանց պատճառաբանելու, ինչպես այդ ֆիլմում. Client is always wrong։ Զենքի բիզնեսում կան շատ նրբություններ և սահմանափակումներ, որոնք անհասանելի են մեզ, հասարակ մահկանացուներիս համար, այսինքն, մեզ պարզապես ոչ ոք մանրամասն չի տեղեկացնի (դրանցից ինչ ակնհայտ տեսանելի է՝ 907-րդ ուղղումը, որը, ի թիվս այլ բաների, արգելում է նաև զենքի վաճառք Ադրբեջանին)։ Այնպես որ, մի կողմ դրեք «իրական փողով գնված» ոգով արտահայտությունները, կանխիկ գումարով շատ բան կարելի է գնել, բայց այն, ինչ կարող է իրականում քեզ օգտակար լինել՝ չեն վաճառի, իսկ եթե նույնիսկ վաճառեն, ապա հսկայական, շատ հսկայական ավելավճարով։ Անում ենք եզրակացություններ, և չենք մոռանում բարիությունը, քանի որ ապերախտությունը մեծ մեղք է։
Մենք հիանալի հարաբերություններ ունենք Վրաստանի հետ։ Ինչպես նաաև գերազանց հարաբերություններ ՀԱՊԿ բազմաթիվ երկրների հետ՝ Բելառուսից մինչև Ղազախստան։ Ռուսաստանի հետ նույնիսկ դաշնակցական, իսկ վերջերս ստորագրված մոսկովյան հռչակագիրը ընդհանրապես երկիմաստ է դարձնում Հայաստանի դիրքորոշումը։
ԵՄ երկրները առանձին հոդվածի թեմա է, առհասարակ կցանկանյի նշել, որ ազատագրական պատերազմի ընթացքում Եվրոպայից հասնում էին Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ ներմուծելու կոչեր՝ ոչ ոք դրան այդպես էլ չդիմեց, ըստ երևույթին, մեր կողմ է խաղացել ԵՄ-ի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում ոչ միայն Ադրբեջանի կարևորության փաստը և «Դեպի Արևելք դարպասը», այլ նաև որոշակի համակրանքներ (սա իմ ենթադրությունն է, և ոչ ավել):
ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները բավականին բարդ են, ես արդեն ասել եմ 907-րդ ուղղման մասին, բայց դրա ազդեցությունը ժամանակ առ ժամանակ կասեցվում է։ Հասկանալի է, ոչ թե մեր գեղեցիկ աչքերի, այլ պրագմատիկ բնույթի կշռադատություններով։
Մեր հարևանների մոտ մի քիչ այլ է. Ինչ-որ տեղ հասկանում եմ, թե ինչու քչերն են նրանց լուրջ ընդունում, իսկ ինչ վերաբերում է ընկերությանը... հմմ... այստեղ, իհարկե, ամեն ինչ ավելի բարդ է... Նորից կպարզեցնեմ, զրույցը տեղափոխելով մարդկային հարաբերությունների հարթություն։ Օրինակ, ռեստորանում նստած են մի խումբ մարդիկ։ Տարբեր, լինի ըստ հասակի, ըստ քաշի, ըստ ուժի, ըստ դրամապանակի հաստության, ըստ արտաքին դուրեկանությամբ։ Զրուցում են։ Յուրաքանչյուրը ունի ինչով հպարտանալ, և ամեն մեկը՝ առիթի դեպքում ամաչելու բան ունի, բայց պահպանում են պարկեշտությունը, առանց հատուկ կարիքի չեն խոսում իրենց ձեռքբերումների մասին, հասկանալի է, որ թաքցնում են թերությունները, բայց և առավելություններն էլ առանց հատուկ կարիքի չեն ընդգծում: Հանկարծ հայտնվում է ինչ-որ անձնավորություն, ով նույնիսկ առանց բարևելու, տեղից տարակուսած հավաքնվածների գլխին սրընթաց թափում է իր բացառիկության, իմաստության, հաղթանակի, հնության, հպարտության, ռազմատենչության, չար հարևանների կողմից պոկված տարածքների մասին (և նրանց հարևանների մեջ չկա մեկը, ով ժամանակին որբուկին չի նեղացրել) տոննաներով լուրեր: Սկզբում ունկնդիրները քաղաքավարությունից դրդված գլխով են անում, գլխի շարժումները փոխարինվում են տարակուսանքով, մեծանում է գրգռվածությունը, իսկ նրանից հետո, երբ այցելուն ուսապարկից հանում է «Հիսուս Քրիստոսի հայկական արմատները» գրքի տասը օրինակ և փորձում բաժանել հավաքվածներին՝ նրանք, կամ մռնչյունով նետվում են նրա վրա, որպեսզի դուրս շպրտելու հաստատությունից, կամ էլ, մատը պտտելով քունքամազի մոտ, հերթով մեկ մեկ լքում են ռեստորանը՝ ավելի պարկեշտ տեղ փնտրելով։ Դեմքի հսկողությամբ և անցկացվող գրականության սահմանափակումներով:
Ռուսաստանը գրեթե չի թաքցնում իր զայրույթը Հայաստանի պահվածքից և «Արևմուտք գնալու» փորձերից, Եվրոպան, իր հերթին, դժգոհ է նրանից, որ «Արևմուտք գնալու» փորձերը բավականաչափ վճռական չեն։ ԱՄՆ-ը, ով աշխարհի ամենամեծ դեսպանատունը պահում է հատկապես Հայաստանում, այնքան էլ գոհ չէ Հայաստանի և Իրանի հարաբերություններից (թեև ինչ-որ տեղ դրան ըմբռնումով են վերաբերվում), Իրանը դժգոհ է աշխարհում ԱՄՆ-ի ամենամեծ դեսպանատան առկայությունից։ Ղազախստանը հազիվ թե մոռանա, որ 2022 թվականի հունվարին Ալմաթի ուղարկված «ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի» կազմում եղել է նաև հայկական զորքերի քանակակազմ, Իսրայելը դժգոհ է հայկական հակասեմականությունից և Իրանի նկատմամբ քաղաքականությունից, ընդհանրապես, բոլոր քիչ թե շատ կարևոր ուժային կենտրոնների շուրթերը լի են մեղադրանքներով։ Այո, և հնության ու բազմաչարչարության հաշվով նվնվոցները սկսում է ձանձրացնել: Դե, հին եք, դե չարչարվել եք։ Իսկ ո՞վ չի չարչարվել։ Սա ձեզ կերակրելու և աջակցելու պատճառ չէ, քանի որ չեք կարող ապացուցել ձեր օգտակարությունը: Հայկական սփյուռք։ Այո, նա ունի և՛ փող, և՛ ազդեցություն, և դա չի կարելի թերագնահատել։ Բայց Սփյուռքն էլ է հոգնել առանց նվազագույն վերադարձի «սև փոսը» փող լցնելուց։ Ժողովրդին, միևնույն է, գրեթե ոչինչ չի հասնում, ամեն ինչ հափշտակվում է կես ճանապարհին, քանի որ շահույթի ձգտումը ոչ միայն ուժեղ է ազգային շահից, այլև այրում է ինքնապահպանման բնազդի մնացորդները։ Ամբողջական ձախողում, առանց դրա վերանորոգման հեռանկարի: Չգիտեմ, այո և ինչ գործ ունենք նրանց հետ։
Այսպիսով, միայն մի հարց նոոսֆերային. եթե դու ընկերներ չունես, միգուցե այդ դու ի՞նչ-որ բան այդպես չես անում:

Без друзей меня чуть-чуть, а с друзьями много
Друзей много не бывает. Много бывает знакомых и приятелей. Потому что друг, ну, лично в моем представлении, это очень серьезное и глубокое слово, которым просто так не бросаются. За ним стоит ответственность, бой, мордобой и даже молчание на допросе.
О том, что это еще и дорога с двусторонним движением, думаю, и напоминать не надо. С народами и странами ситуация достаточно схожая: у нас, у Азербайджана, знакомых и приятелей хватает, а вот настоящих друзей только трое. Это (в алфавитном порядке) Израиль, Пакистан и Турция. Насчет братской Турции ничего и объяснять не нужно, «один народ - два государства». О причине дружбы с Израилем - антисемит у нас животное крайне редкое, осторожное, битое по шее на дальних подступах, а евреи умеют ценить искренность (причем, комплементарность, между нами, удивительна даже на личном уровне). Пакистан - ну, это известная история о том, как Зейналабдин Тагиев оказал помощь мусульманскому населению тогдашней Британский Индии во время эпидемии. А люди ценят, когда к ним относятся хорошо, в особенности, когда помогают в трагические, в переломные моменты истории.
В наших краях, в древности, если кто-то тебе в бою оружие дал, становился другом на всю оставшуюся жизнь. Смысл в этом обычае глубокий. Ведь еще минуту назад, ты, глядя на обступивших тебя врагов, с ужасом думал «уйти бы живым, пусть даже ползком и с перебитой хребтиной», а сейчас, противно и плотоядно улыбаясь, сам выбираешь, кого из супостатов шинковать будешь, а кому коленные чашечки дробить. Да, это про «Байрактары» и «Харопы», я, вообще, до всякой техники ужасно любопытный человек. Рынок оружия несколько отличается от мясной лавки, там выбирать не дают, законы строгие, неписаные: продавец имеет право отказать любому покупателю без объяснения причин, прям как в том кино: Client is always wrong. В оружейном бизнесе есть масса тонкостей и ограничений, недоступных простым смертным, то есть, нас просто никто в детали посвящать не будет (из того, что на виду - 907-я поправка, запрещающая в том числе и продажу оружия Азербайджану). Так что отставить высказывания в духе «за живые деньги покупали», за наличные можно много чего купить, но то, что тебе на самом деле может пригодиться, не продадут, а если и продадут, то с большущей-пребольшущей наценкой. Делаем выводы, и не забываем добра, потому что неблагодарность - великий грех.
У нас прекрасные отношения с Грузией. Также отличные отношения со многими странами ОДКБ, от Беларуси до Казахстана. С Россией даже союзнические, а подписанная недавно Московская Декларация вообще делает положение Армении двусмысленным.
Страны ЕС - это тема для отдельной статьи, просто хотелось бы отметить, что в ходе освободительной войны из Европы доносились призывы к введению санкций против Азербайджана - никто на это так и не пошел, видимо, на нашей стороне сыграл не только факт важности Азербайджана в деле обеспечения энергобезопасности ЕС и «ворот на Восток», но и кое-какие симпатии (это мое допущение, не более того).
Отношения с США - достаточно непростые, я уже говорил о 907-й поправке, но ее действие то и дело приостанавливается. Понятное дело, не за наши красивые глаза, а из соображений прагматического характера.
У наших соседей все немного не так. Где-то я понимаю, почему их мало кто воспринимает всерьез, а что до дружбы... хм... тут, все, конечно, сложнее... Снова упрощу, переведя разговор в плоскость человеческих взаимоотношений. Сидит, к примеру, в ресторане группа людей. Разных, что по росту, что по весу, что по силе, что по толщине бумажника, что по внешней пригожести. Беседуют. Каждому есть чем гордиться, и всем, при случае, есть чего стесняться, но сохраняют приличия, без особой надобности о своих достижениях не говорят, понятное дело, что недостатки скрывают, но и достоинств без особой надобности не выпячивают. Внезапно появляется некая персона, которая, даже не поздоровавшись, с места в карьер вываливает на головы недоумевающих собравшихся тонны информации о собственной исключительности, мудрости, победоносности, древности, гордости, воинственности, территориях, отторгнутых злыми соседями (и нет среди их соседей никого, кто бы сиротинушек в свое время не обидел). Сначала слушатели кивают из вежливости головой, кивки сменяются недоумением, раздражение нарастает, а после того, как пришедший вытаскивает из рюкзачка десять экземпляров книги «Армянские корни Иисуса Христа» и пытается раздать их собравшимся, они или с ревом на него бросаются, чтобы выкинуть из заведения, или же, покрутив пальцем у виска, сами по одному покидают ресторан, в поисках более приличного места. С фейс-контролем и ограничениями на проносимую литературу.
Россия почти не скрывает своего раздражения поведением Армении и попытками «уйти на Запад», Европа, в свою очередь, недовольна тем, что попытки «уйти на Запад» недостаточно решительны. США, которые держат самое большое посольство в мире именно в Армении, не очень довольны отношениями Армении и Ирана (хотя, где-то относятся к этому с пониманием), Иран - недоволен наличием самого большого в мире посольства США. Казахстан вряд ли забудет, что в составе «миротворческих сил ОДКБ», направленных в Алматы в январе 2022 года, был и контингент армянских войск, Израиль недоволен армянским антисемитизмом и политикой в отношении Ирана, в общем, у всех более-менее значимых центров силы уста полны упреков. Да и нытье насчет древности и многострадальности начинает надоедать. Ну древние, ну страдали. А кто не страдал? Это не повод вас кормить и содержать, раз вы свою полезность доказать не можете. Армянская диаспора? Да, у нее есть и деньги, и влияние, и этого нельзя недооценивать. Но и диаспоре надоело без малейшей отдачи вливать деньги в «черную дыру». До народа все равно почти ничего не доходит, все растаскивается на полпути, потому как стремление к наживе не только сильнее национального интереса, оно выжигает остатки инстинкта самосохранения. Полный Провал без какой-либо перспективы его отремонтировать? Не знаю, да и нам какое до них дело?