Ստրելկով-Գիրկինը՝ ընդդեմ Շոյգուի և Պատրուշևի
Այսպես կոչված «ԴԺՀ-ի «Պաշտպանության նախարարության» նախկին ղեկավար, Դոնբասում պատերազմի ակտիվ հրահրողներից Իգոր Ստրելկով-Գիրկինը՝ Telegram-ի իր ալիքում քննադատել է պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի և Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի՝ Ուկրաինայի հետ Ռուսաստանի պատերազմի վերաբերյալ ելույթը:
«Որքան հումանիստ ունենք։ Ոչ, սրանք անիծյալ ստալինյան ժամանակներ չեն։ Այն ժամանակ՝ 1943-45 թվականներին, իրենց առջև հետապնդելով ֆաշիստական զավթիչներին, խորհրդային զորքերը բոլորովին չեն մտածել այն մասին, որպեսզի գերմանացիները կարողանային տարհանել բնակչությանը (էլ չենք խոսում նյութական արժեքների մասին)։ Ի՞նչ է հիմա, երբ Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարը և փայտե քանդակագործության ականավոր մասնագետը «կապույտ աչքով» (և ցուցադրելով ուղղակի փայլուն մտավոր ունակություններ) ասում են հետևյալը. «Շոյգուն բացատրեց Ռուսաստանի հարձակման դանդաղումը. Ուկրաինայում՝ խաղաղ բնակիչների տարհանմամբ»։
Այնուամենայնիվ, նրբատախտակի մարշալը ոչ մի կերպ միայնակ չէ: Ն.Պատրուշևը հայտարարել է, որ «Ռուսաստանը չի հետապնդում Ուկրաինայում հատուկ գործողության ժամկետները»։ Դա, իբր, կապված է «ուկրաինական նացիզմի լիակատար վերացման հետ»։
Այսինքն՝ СВО -ի բոլոր մասնակիցները (ինչպես նաև նրանք, ովքեր դրան կհասնեն ապագայում) ժամանակ կունենան լիարժեք վայելելու այն։ Այսպիսով, յուրաքանչյուրն ազատ է իր համար ընտրելու տարբերակներ՝ բացատրելու այն փաստը, որ վիրահատության մեկնարկից 3 ամիս անց վերջը չի երևում։
Բայց անձամբ ես չեմ կարող չնկատել, որ ինձ համար շատ ավելի նախընտրելի է՝ նրբատախտակի Ռայխստագի վրա հարձակման հերոսի և լամինատը սալիկներով փոխարինելու նշանավոր մասնագետի բացատրությունը։ Որովհետև դա, ի թիվս այլ բաների, հիմնավորում է Ռուսաստանի Դաշնության այն շրջանների բնակչության տարհանման անհրաժեշտությունը, որոնք այժմ ենթարկվում են ամենօրյա գնդակոծություններին երկարաժամկետ հարգված ուկրաինացի գործընկերների կողմից։ Ես հիմա հասկացա, որ հենց նրանց տարհանման հաջողության համար է գործողության ընթացքը դանդաղեցվում։ Թեև, պարադոքսալ կերպով, հենց գործողության դանդաղեցումն է (և անհամեմատելի հաղթական «վազքը դեպի սահման») այս տարհանումն անհրաժեշտ ու անխուսափելի դարձրել։

Стрелков-Гиркин против Шойгу и Патрушева
Экс-глава «Минобороны» так называемой «ДНР», один из активных застрельщиков войны на Донбассе Игорь Стрелков-Гиркин в своем Телеграм-канале подверг критике выступление министра обороны Сергея Шойгу и секретаря Совета безопасности РФ Николая Патрушева относительно войны России с Украиной.
«Сколько же у нас гуманистов! Нет, это не проклятые сталинские времена! Тогда - в 1943-45 годах - гоня перед собой фашистских захватчиков, советские войска совершенно не заботились о том, чтобы немцы успели эвакуировать население (не говоря уже о материальных ценностях). То ли дело сейчас, когда Министр обороны РФ и выдающийся специалист по деревянной скульптуре, «на голубом глазу» (и демонстрируя прямо-таки гениальные умственные способности), выдаёт такое: «Шойгу объяснил замедление наступления России на Украине эвакуацией мирных жителей».
Впрочем, Фанерный Маршал вовсе не одинок. Н.Патрушев заявил, что «Россия не гонится за сроками спецоперации на Украине». Это, мол, связано с «полным искоренением украинского нацизма».
То есть все участники СВО (а также те, кто попадет на нее в будущем) успеют ей сполна насладиться. Так что каждый волен выбирать для себя варианты объяснения того факта, что через 3 месяца после начала операции - ей не видно ни конца, ни края.
Но лично я не могу не отметить, что объяснение, данное героем штурма фанерного рейхстага и выдающимся специалистом по замене ламината на плитку - для меня гораздо предпочтительнее. Ибо оно обосновывает в том числе необходимость эвакуации населения тех регионов Российской Федерации, которые теперь ежедневно подвергаются обстрелам со стороны многолетних уважаемых украинских партнеров. Я теперь понял, что именно для успеха их эвакуации замедляется ход операции. Хотя, как ни парадоксально, именно замедление операции (и несравнимый по победоносности «забег к границе») сделали эту эвакуацию необходимой и неизбежной.