Բաքուն հայ զինվորին կհանձնի Երևանին
Ամենամոտ ժամանակում հայկական կողմին կհանձնվի հայ զինծառայող Էդուարդ Արթուրովիչ Մարտիրոսովը, ով ձերբակալվել էր այս տարվա ապրիլի 23-ին ադրբեջանցի սահմանապահների կողմից։
Այս մասին հայտնում է Caliber.Az-ը՝ իր աղբյուրներին հղումով։
Ըստ տեղեկությունների՝ հայ զինծառայողի փոխանցումը տեղի կունենա Աղդամում՝ Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարության միջնորդությամբ։
Հետաքննության արդյունքներով ադրբեջանական կողմը պարզել է, որ Մարտիրոսովը դիվերսանտ չի եղել, Ադրբեջանի պետության դեմ հանցագործությունների մեջ ներգրավված չի եղել և հատել է ադրբեջանական սահմանը՝ տարածքում կողմնորոշումը կորցնելու հետևանքով։
Ամենայն հավանականությամբ, հայ զինվորի ազատ արձակումը հանդիսանում է՝ Իլհամ Ալիևի, Շառլ Միշելի և Նիկոլ Փաշինյանի բրյուսելյան վերջին հանդիպման արդյունքը։

Баку передаст Еревану армянского солдата
В самое ближайшее время армянской стороне будет передан армянский военнослужащий Эдуард Артурович Мартиросов, который был задержан азербайджанскими пограничниками 23 апреля этого года.
Об этом сообщает Caliber.Az со ссылкой на свои источники.
Согласно информации, передача армянского солдата состоится в Агдаме при посредничестве командования российского миротворческого контингента, временно дислоцированного в Карабахском регионе Азербайджана.
По итогам расследования азербайджанская сторона установила, что Мартиросов не является диверсантом, не замешан в преступлениях против азербайджанского государства, и пересек азербайджанскую границу в результате потери ориентации на местности.
Вероятнее всего, освобождение армянского военного является результатом недавней Брюссельской встречи между Ильхамом Алиевым, Шарлем Мишелем и Николом Пашиняном.