«Վրաստանի իշխանությունների գործելակերպից գոհ են նույնիսկ Սիմոնյանը և Կանդելակին։ Սա խայտառակություն է»
Թենգիզ Աբլոթիան՝ Caliber.Az կայքում
Հարցազրույց  26 Մայիսի 2022 - 18:05
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ վրաստանցի քաղաքագետ, վերլուծաբան Թենգիզ Աբլոթիայի հետ։
—Վրաստանը և ԱՄՆ-ը հաստատել են 10 տարի ժամանակահատվածով ռազմական համագործակցության հայեցակարգ։ Դա խոսում է արդյո՞ք այն մասին, որ Թբիլիսին ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության ռազմավարական ընտրությունը տեղափոխում է կոնկրետ ԱՄՆ-ի հետ։
—Վրաստանը արդեն վաղուց է կատարել այդ ընտրությունը, սակայն հաշվի առնելով ներկա իշխանության առանձնահատկությունները՝ շատ հարցեր են ծագում. «Վրացական երազանքը» ձգտում է միաժամանակ նտել երկու աթոռների վրա, հռետորական հայտարարելով արևմտամետ ուղուն հավատարմություն, բայց դրանով հանդերձ չափազանց եռանդով են ձգտում չբարկացնել Ռուսաստանին։
Ընդհանրապես, գործող վարացական իշխանությունները նախապատվում են Մոսկվան, քան Վաշինգտոնը, կամ Բրյուսելը, մեկ հասարակ պատճառով՝ Ռուսաստանը նրա առջև չի դնում բարեփոխումներ, նորմալ ընտրություններ, դատական համակարգում փոփոխություններ անցկացնելու հետ կապված պահանջներ։ Միաժամանակ, երբ Արևմուտքը, ընդհակառակը, միշտ շեշտում է բարեփոխումները շարունակելու անհրաժեշտությունը։ Բանը նրանում է, որ ազատ դատական համակարգի և արդար ընտրությունների պայմաններում ներկայիս իշխող կուսակցությունը առաջին իսկ ընտրություններում կպարտվի։
Համապատասխանաբար, Մոսկվայի հետ նրանց հարմար է, քան Արևմուտքի, բայց լիովին փոխել արտաքին քաղաքական կողնորոշումը նրանք չեն կարող. նախ, դա չի ընդունվի հասարակական կարծիքի կողմից, երկրորդը, Վրաստանի ոչ պաշտոնական կառավարիչ Բիձինա Իվանիշվիլիի կապիտալի հիմնական մասը տեղադրված է Արևմուտքում։ Նա հիանալի հասկանում է, որ եթե հատի կարմիր գիծը, որը ուղիղ վերակողմնորոշում է դեպի Ռուսաստան և դրա հետևանքով ներքին քաղաքականության խստացում, Արևմուտքը պատժամիջոցներ կկիրառի իր դեմ, որոնք, ի տարբերություն Ռուսաստանի, նրան ոչ ոք չի օգնի շրջանցել։
Համապատասխանաբար, երկու աթոռների վրա նստելը հաջողությամբ շարբունակվում է, իսկ ռազմական համագործակցության հայեցակարգը հանդիսանում է այդ քաղաքականության մի մասը։
— «IDS Borjomi Georgia» ընկերությունը ապրիլի 29-ին հայտարարել է ֆինանսական խնդիրների պատճառով Վրաստանի երկու գործարաններում արտադրության ժամանակավոր դադարեցման մասին։ Բացի դրանից, որոշ երկրներ քաղաքական պատճառներով հրաժարվել են ընկերությունից գնել հանքային ջուր։ Դուք իրավիճակից դուրս գալու ինչպի՞սի ելք եք գտնում։
—Ելքը երևի մեկն է՝ ընկերության ազգայնացում, նրա հետագա սեփականաշնորհման հետ, և ընկերության վաճառք, հավանաբար տեղականը, որը պատժամիջոցների տակ չի գտնվում և կապ չունի Ռուսաստանի հետ։
—Ձեր վերաբերմու՞նքը Վրաստան-Ադրբեջան-Թուրքիա համագործակցության ձևաչափի նկատմամբ։
—Վրաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև համագործակցության ձևաչափը ամենաճիշտն է, ինչը միասին կարող են անել մեր երեք երկրները։ Հատկապես, եթե հաշվի առնել, որ Ուկրաինայի դեմ ռուսական ագրեսիայից հետո իրավիճակը միջազգային տրանսպորտային քարտեզի վրա կտրուկ փոխվել է՝ Չինաստանը նոր ուղիներ է փնտրում ապրանքները Եվրոպա առաքելու համար, և սա այդ շուկայում տեղ գտնելու համար մեծ հնարավորություն է բոլորիս համար։
Երկրներից ոչ մեկը, ոչ Թուրքիան, ոչ Ադրբեջանը, առավել ևս ոչ Վրաստանը չի կարողանա դա միայնակ անել, և այստեղ համակարգումը շատ կարևոր է։Նման շանս դարըում մեկ անգամ է տրվում, եթե հիմա չօգտվենք դրանից՝ոչ մի տրանսպորտային միջանցք չի լինի, և Չինաստանը կկորցնենք։
—Իշխող «Վրացական երազանք»-ի նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն երկրի ներսում և դրսում իր հակառակորդներին հրապարակայնորեն հորդորել է ձևակերպել, թե ինչով են արտահայտվում Ուկրաինայի «անբավարար աջակցության» մեղադրանքները։ Իսկ դուք անձամբ ի՞նչ եք կարծում՝ Թբիլիսին արդյո՞ք բավականաչափ է պաշտպանել Կիևին։
—Բացարձակապես անբավարար։ Առավել ևս, Ուկրաինայի նկատմամբ գործող իշխանության գործելակերպը առաջացրել է այնպիսի խիստ անցանկալի քարոզիչների գոհունակությունը, ինչպիսիք են Մարգարիտա Սիմոնյանը և Թինա Կանդելակին։ Սա իսկական խայտառակություն է, թե ինչպես են նրանք իրենց պահում։ Ինչպես արդեն նշվեց, նրանք սովոր են նստել երկու աթոռների վրա, իսկ խաղաղ ժամանակ դա ոչ մեկի մոտ կարող էր վրդովմունք չառաջացնել, բայց հիմա սև-սպիտակ պատերազմ է, որում կիսերանգների համար ժամանակ չկա։
«Վրացական երազանք»-ը կարծես թե աջակցում է Ուկրաինային, բայց միևնույն ժամանակ Ռուսաստանի հետ հաշվի է նստում ավելին, քան պահանջվում է, օրինակ՝ իշխանությունները չեն եղել Լվովի սիմֆոնիկ նվագախմբի կանանց մասի համերգին։ Հասկանալի է, որ նույնիսկ ամենավերջին խենթը պետք է հասկանար, որ Ռուսաստանը համերգի պատճառով չի ռմբակոծի Վրաստանը, բայց, այնուամենայնիվ, «Վրացական երազանք»-ից ոչ մեկը այնտեղ չկար։
Վրաստանի ներկայիս իշխանությունները ուկրաինական իշխանությանը ավելի շատ թշնամի են համարում, քան Պուտինին, քանի որ Կիևը լավ է վերաբերվում Սահակաշվիլիին՝ համապատասխանաբար, «Վրացական երազանքի» համար ավելի վատ բան չի կարող լինել։ Նրանց համար Զելենսկին ավելի շատ թշնամի է, քան Պուտինը։ Ընդհանրապես, Ուկրաինայի առումով Վրաստանի ներկայիս իշխանությունները իրենց ծածկել են անջնջելի խայտառակությամբ։ Կարծում եմ, պատերազմից հետո նրանց դա կհիշեցնեն։
—Ձեր կարծիքով, որքա՞ն երկար Վրաստանը պետք է սպասի ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին լիարժեք անդամակցությանը։ Ձեզ չի՞ թվում, որ ՆԱՏՕ-ի և ԵՄ-ի դռների մոտ այդքան երկար սպասելը կարող է հուսահատեցնել այդ կազմակերպություններին անդամակցելու հավանական թեկնածուներին։ Վրաստանում կա արդյո՞ք նման թերահավատություն։
—Սպասել, իհարկե, ստիպված ենք երկար ժամանակ, և, բնականաբար, դա թերահավատություն է առաջացնում, սակայն, մյուս կողմից, հասկանալի է, որ մեծ նպատակները հեշտ չեն տրվում։ Ինչպես տեսնում ենք, աշխարհում իրավիճակը փոխվում է, և այն, ինչ երեկ անհնար էր, լիովին հնարավոր է, որ վաղը կարող է իրականություն դառնալ։ Հարկավոր է պարզապես կատարել իր գործը, իր առջև դնել բարձր նպատակներ և չնահանջել:
—Ադրբեջանը ու Հայաստանը միաժամանակ կազմել են սահմանների սահմանազատման հարցերով պետական հանձնաժողովներ, արդեն կայացել է սահմանին առաջին հանդիպումը։ Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք այս հարցում։
—Ես հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում մասնագետ չեմ, բայց կասկածում եմ, որ գործընթացը կձգձգվի։ Հայաստանում դեռ չկա առկա իրողությունները ընդունելու հասարակության զանգվածային պատրաստակամություն, առայժմ այնտեղ դեռ ուժեղ են ռևանշիստական տրամադրությունները, այն համոզմունքը, որ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում պարտությունը տհաճ թյուրիմացություն է, որը կարող է շտկել նոր իշխանությունը։
Հավանաբար, որոշ ժամանակ կպահանջվի, որպեսզի հայերը հասկանան, որ տարածքային հարցը փակված է, և Ադրբեջանի կողմից ազատագրված տարածքները վերադարձնելու համար Երևանը ոչ մի հնարավորություններ չունի, նույնիսկ տեսականորեն։ Նրանք որքան շուտ դա հասկանան, այնքան շուտ իրավիճակը կսկսի փոխվել դեպի լավը։ Բայց դրա վրա շատ ժամանակ կպահանջի: Հատկապես հաշվի առնելով այն, որ ներկա ժամանակ Փաշինյանի քաղաքականությունը դարձել է հայ հասարակության մի մասի կողմից բուռն քննադատության օբյեկտ։

«Поведением грузинской власти довольны даже Симоньян и Канделаки. Это позор»
- Грузия и США утвердили концепцию военного сотрудничества на 10 лет. Говорит ли это о том, что Тбилиси переводит стратегический выбор сотрудничества с НАТО на конкретно с США?
- Грузия уже давно сделала этот выбор, однако, учитывая особенности нынешней власти, возникает немало вопросов: «Грузинская мечта» пытается усидеть на двух стульях, риторически заявляя о приверженности прозападному курсу, но при этом слишком уж рьяно пытается не разозлить Россию.
В целом, действующая грузинская власть предпочитает Москву, нежели Вашингтон или Брюссель, по одной простой причине – Россия не ставит перед ней требований, связанных с проведением реформ, нормальных выборов, изменений в судебной системе. Тогда как Запад, напротив, всегда делает акцент на необходимости продолжения реформ. Проблема в том, что в условиях свободной судебной системы и честных выборов нынешняя правящая партия проиграет первые же выборы.
Соответственно, с Москвой им комфортнее, чем с Западом, но полностью сменить внешнеполитическую ориентацию они не могут: во-первых, это не будет принято общественным мнением, во-вторых, основная часть капиталов неформального правителя Грузии Бидзины Иванишвили размещена на Западе. Он прекрасно понимает, что в случае пересечения красной линии, каковой является прямая переориентация на Россию и связанное с этим ужесточение внутренней политики, Запад введет против него санкции, которые, в отличие от России, ему никто не поможет обойти.
Соответственно, сидение на двух стульях успешно продолжается, а концепция военного сотрудничества является частью этой политики.
- IDS Borjomi Georgia 29 апреля объявила о временной приостановке производства на двух заводах в Грузии из-за финансовых проблем. Кроме того, некоторые страны отказались закупать у компании минеральную воду по политическим причинам. Какой выход из ситуации вы видите?
- Выход вероятно один – национализация компании с ее последующей приватизацией, и продажа компании, вероятно местной, которая не под санкциями и не имеет отношения к России.
-  Ваше отношение к формату сотрудничества Грузия-Азербайджан-Турция?
- Формат сотрудничества между Грузией, Азербайджаном и Турцией – это самое правильное, что три наши страны могут сделать вместе.  В особенности, если учитывать, что после российской агрессии против Украины на международной транспортной карте ситуация резко изменилась – Китай ищет новые маршруты доставки товаров в Европу, и это огромный шанс для нас всех найти место на этом рынке.
Ни одна из стран, ни Турция, ни Азербайджан, ни тем более Грузия, не сможет сделать это в одиночку, и тут очень важна координация. Такой шанс выпадает раз в столетие, не воспользуемся им сейчас - не будет никакого транспортного коридора, и Китай будет потерян.
- Председатель правящей «Грузинской мечты» Ираклий Кобахидзе публично призвал оппонентов внутри страны и за ее пределами сформулировать, в чем выражены упреки в «недостаточной поддержке» Украины. А вы лично что думаете – достаточно ли Тбилиси поддержал Киев?
- Абсолютно недостаточно. Более того, поведение нынешней власти в отношении Украины вызвало удовлетворение таких одиозных пропагандистов, как Маргарита Симонян и Тина Канделаки. Это настоящий позор, то, как они себя ведут. Как уже было сказано, они привыкли сидеть на двух стульях, и в мирное время это, возможно, ни у кого не вызывало возмущения, но сейчас идет черно-белая война, в которой не время для полутонов.
«Грузинская мечта» вроде бы поддерживает Украину, но при этом считается с Россией больше, чем это требуется, к примеру, представители власти не были на концерте женской части Львовского симфонического оркестра. Понятно, что даже самый последний псих должен был понимать, что Россия не будет бомбить Грузию из-за концерта, но тем не менее, никто из «ГМ» там не был.
Нынешняя власть Грузии считает украинскую власть врагом в большей степени, чем Путина, так как в Киеве хорошо относятся к Саакашвили, соответственно, для «Грузинской мечты» не может быть ничего хуже. Для них Зеленский больше враг, чем Путин. В общем, в плане Украины нынешние власти Грузии покрыли себя несмываемым позором. Думаю, после войны им это припомнят.
- Как долго, на ваш взгляд, Грузии придется ждать полноправного членства в ЕС и НАТО? Вам не кажется, что столь длительное ожидание у дверей НАТО и ЕС может отбить охоту у возможных кандидатов на членство в этих организациях? Есть ли подобный скептицизм в Грузии?
- Ждать, конечно, придется долго, и естественно, это подстегивает скептицизм, однако, с другой стороны, понятно, что большие цели не даются легко. Как мы видим, ситуация в мире меняется, и то, что вчера было невозможным, вполне возможно завтра станет реальностью. Надо просто делать свое дело, ставить перед собой высокие цели, и не отступать.
-  Азербайджан и Армения одновременно сформировали госкомиссии по делимитации границ, уже состоялась первая встреча на границе. Каковы ваши ожидания в этом вопросе?
- Я не специалист в армяно-азербайджанских отношениях, но подозреваю, что процесс затянется. В Армении пока нет массовой готовности общества принять существующие реалии, пока там все еще сильны реваншистские настроения, убеждение в том, что поражение во Второй Карабахской войне - досадное недоразумение, которое может исправить новая власть.
Вероятно, понадобится некоторое время, чтобы армяне поняли - территориальный вопрос закрыт, и для возвращения освобожденных Азербайджаном территорий у Еревана нет никаких возможностей, даже теоретически. Чем раньше они это поймут, тем быстрее начнет меняться ситуация в лучшую сторону. Но времени на это понадобится немало. Особенно с учетом того, что в настоящее время политика Пашиняна стала объектом ожесточенной критики со стороны части армянского общества.