Միշելը շարունակում է հարվածել Երևանին
ԵՄ-ի Եվրոպական խորհրդի նախագահի մամուլի քարտուղարը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում պարզաբանել է՝ Բրյուսելում Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հետ եռակողմ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ Շառլ Միշելի հայտարարությունը։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին օրերին լարվածության համատեքստում Նախագահ Շառլ Միշելը վերահաստատել է ԵՄ-ի հավատարմությունը՝ ի շահ տարածաշրջանի անվտանգության, կայունության, խաղաղության և տարածաշրջանի ու նրանում ապրող բոլոր մարդկանց բարգավաճման, Հարավային Կովկասի զարգացման համար երկու երկրների հետ համագործակցության խորացմանը։
Նա ողջունել է մայիսի 24-ին երկու երկրների սահմանային հանձնաժողովների առաջին պատմական հանդիպումը և ընդգծել Հայաստանի և Ադրբեջանի պետական սահմանի երկայնքով կայունության և անվտանգության ապահովման կարևորությունը, քանի որ սահմանազատումը շարունակվելու է։
Ավելի լայն իմաստով, նախագահ Միշելը շեշտել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն նորմալացման համար կարևոր է լուծել բոլոր չլուծված խնդիրները, ներառյալ ապագա խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներն առաջ մղելը և հակամարտության արմատական պատճառների վերացումը։ Նախագահ Միշելի կարծիքով, բոլոր հիմնական խնդիրները, որոնք հանգեցրին Առաջին ղարաբաղյան պատերազմին, ինչպես նաև 2020 թվականին ռազմական գործողությունների վերսկսմանը, պետք է ամուր և արդար խաղաղության պայմաններ ստեղծելու նպատակով լուծվեն բոլոր ներգրավված կողմերի կողմից։
Ինչպես և հակամարտության ցանկացած ժառանգության դեպքում, այս համատեքստում տերմինաբանությունը հատկապես զգայուն է: Մայիսի 22-ի առաջնորդների հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ Նախագահ Միշելի հայտարարությունը ցանկացած դեպքում չպետք է մեկնաբանվի, որպես քննարկումների նախօրոք կանխորոշված արդյունքի հաստատում: Ինչը, որը վերջնական հաշվով ամենակարևորն է, դա այն է, որ բոլոր հարցերը լուծվում են համակողմանիորեն. սա ներառում է ողջ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը:
Բրյուսելում մայիսի 22-ին հաղորդակցությունների հարցը հատուկ քննարկվել է տարածաշրջանի ապաշրջափակման հնարավորությունները ընդլայնելու նպատակով։ Այս համատեքստում երկու կողմերն էլ հաստատել են ապագա տրանսպորտային ենթակառուցվածքների առնչությամբ արտատարածքային պահանջների բացակայությունը։ Հակառակ ենթադրությունները ափսոսանք են առաջացնում:
Ի վերջո, նախագահ Միշելը ընդգծել է բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելու անհրաժեշտությունը և այդ առումով հրապարակային ելույթների առաջնահերթային դերը: Նա ողջունել է Երևանի և Բաքվի ղեկավարության քայլերը և հայտնել բանակցությունների շարունակման համար բարենպաստ մթնոլորտ ապահովելուն բարեխղճորեն մասնակցելու իր մտադրությունը, ինչպես նաև հայտնել է վստահության ամրապնդման միջոցներին իր աջակցությունը ակտիվացնելու ԵՄ-ի պատրաստակամությունը։
ԵՄ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Կլաարն առաջիկա օրերին կուղևորվի տարածաշրջան, որպեսզի հետևի քննարկված բոլոր ասպեկտներին»,- ասվում է ԵՄ-ի Եվրոպական խորհրդի նախագահի մամուլի քարտուղարի հայտարարության մեջ։
Այս համատեքստում հարկ է հիշեցնել, որ մայիսի 25-ին, ելույթ ունենալով Ազգային ժողովում կառավարության ժամին, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Երևանը և Բաքուն համաձայնության չեն եկել Բրյուսելի բանակցություններից հետո հայտարարության ձևակերպման շուրջ»։ «Խաղաղ պայմանագրի շուրջ հնարավոր բանակցությունների համատեքստում Բաքուն ներկայացրել է իր 5 առաջարկները, Երևանը՝ իր դիտարկումները և օրակարգը։ Այս հիմքով պետք է բանակցություններ անցկացվեն։ Մեր կողմից առաջարկված սկզբունքներում ամրագրված են Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգությունը ու իրավունքները, ինչպես նաև վերջնական կարգավիճակի ճշտումը»,- ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ, քանի որ քննարկումների ընթացքում կողմերը այնպես էլ չեն համաձայնեցրել ձևակերպումները՝ Եվրախորհրդի ղեկավարը «որոշեց անձամբ արտահայտել այն, ինչը, նրա կարծիքով, կներառեր երկու կողմերի դիրքորոշումները արտացոլող հնարավորինս շատ տարրեր»։
Սակայն, ինչպես տեսնում ենք Շառլ Միշելի ներկայացուցչի հայտարարությունից, Եվրախորհուրդը հայկական կողմի հետ չի խաղակցել՝ Փաշինյանի դեմքը փրկելու նպատակով։ Տեքստում կրկին անգամ, ինչպես մայիսի 22-ին, ոչ մի հիշատակում չկա «Լեռնային Ղարաբաղի», ի տեր հանգուցյալ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի և հայկական կողմից հորինված «Արցախի, կամ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի» մասին։ Դրա Փոխարեն թռուցիկ հիշատակվել է բնակչությունը, այսինքն մեր պետությունում էթնիկական խմբերից մեկը հանդիսացող էթնիկ հայ բնակչությունը։ Շ.Միշելի մամուլի քարտուղարի հայտարարությունը հերթական անգամ հաստատում է պաշտոնական Բաքվի դիրքորոշման ճշտությունը։

Мишель продолжает бить по Еревану Ни статуса, ни «народа Карабаха»
Пресс-секретарь президента Европейского совета ЕС выступил с заявлением, в котором прояснил заявление Шарля Мишеля итогам трехсторонней встречи с лидерами Азербайджана и Армении в Брюсселе.
«В контексте напряженности последних дней между Арменией и Азербайджаном президент Шарль Мишель подтвердил приверженность ЕС углублению сотрудничества с обеими странами для развития Южного Кавказа во благо безопасности, стабильности, мира и процветания региона и всех людей, проживающих в нем.
Он приветствовал первую историческую встречу пограничных комиссий обеих стран 24 мая и подчеркнул первостепенную важность обеспечения стабильности и безопасности вдоль государственной границы между Арменией и Азербайджаном, поскольку делимитация будет продолжена.
В более широком плане президент Мишель подчеркнул, что для устойчивой нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном важно решить все нерешенные вопросы, включая продвижение дискуссий по будущему мирному договору и устранение коренных причин конфликта. По мнению президента Мишеля, все основные проблемы, которые привели к Первой Нагорно-Карабахской войне, а также к возобновлению боевых действий в 2020 году, должны быть решены всеми заинтересованными сторонами для создания условий для прочного и справедливого мира.
Как и в случае с любым наследием конфликта, терминология в этом контексте особенно чувствительна. Заявление президента Мишеля об итогах встречи лидеров 22 мая не следует интерпретировать как одобрение заранее определенного исхода дискуссий в любом случае. Что в конечном счете важнее всего, так это то, что все вопросы решаются комплексно; это включает права и безопасность всего населения.
Вопрос коммуникаций был специально обсужден в Брюсселе 22 мая, чтобы расширить возможности для разблокирования региона. В этом контексте обе стороны подтвердили отсутствие экстерриториальных претензий в отношении будущей транспортной инфраструктуры. Предположения об обратном вызывают сожаление.
Наконец, президент Мишель подчеркнул необходимость подготовки населения к миру и первостепенную роль публичных выступлений в этом отношении. Он приветствовал шаги руководства Еревана и Баку и заявил о намерении добросовестно участвовать в обеспечении благоприятной атмосферы для продолжения переговоров, а также выразил готовность ЕС активизировать свою поддержку по мерам укрепления доверия.
Специальный представитель ЕС Клаар отправится в регион в ближайшие дни, чтобы проследить за всеми обсуждаемыми аспектами», - говорится в заявлении пресс-секретаря президента Европейского совета ЕС.
В этом контексте следует напомнить, что 25 мая, выступая в ходе правительственного часа в Национальном собрании, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «Ереван и Баку не достигли согласия относительно формулировок заявления по итогам переговоров в Брюсселе». «В контексте возможных переговоров по мирному договору Баку представил свои 5 предложений, Ереван – свои наблюдения и повестку. На этой основе должны проводиться переговоры. В предложенных нами принципах зафиксированы безопасность и права армянства Нагорного Карабаха, а также уточнение окончательного статуса», – сказал Пашинян, добавив, что поскольку в ходе обсуждений стороны так и не согласовали формулировок, глава Евросовета «решил сам высказать то, что, по его мнению, включало бы как можно больше элементов, отражающих позиции обеих сторон».
Однако, как видим по заявлению представителя Ш. Мишеля, Евросовет не стал подыгрывать армянской стороне с целью спасти лицо Пашиняна. В тексте вновь, как и 22 мая, нет ни единого упоминания о «Нагорном Карабахе», почившей в бозе МГ ОБСЕ и выдуманном армянской стороной «народе Арцаха или Нагорного Карабаха». Вместо этого упомянуто население, то есть, этническое армянское население, являющееся одной из этнических групп в нашем государстве. Заявление пресс-секретаря Ш. Мишеля в очередной раз подтверждает правоту позиции официального Баку.