Իսկ ԵՄ-ն չի ցանկանում մեզ հետ հարաբերությունները փչացնել
Աշխարհն այնպես է դասավորված, որ նրանում ամեն ինչի համար միշտ պետք է վճարել։ Երբեմն էլ հատոցել: Այդ թվում՝ հիմարության համար, որը, ինչպես միշտ, ամենաշատն արժե։ Եվ սա ամենևին էլ փողի մասին չէ, թեև ինչ-որ չափով խոսքը նաև նրանց մասին է։ Այս թեզը արդարացի է ինչպես երկրների, այնպես էլ անհատի համար։ Ե՛վ մենք, և՛ Հայաստանը սպասում էինք, թե ինչ կասի ԵՄ Եվրոպական խորհրդի նախագահը ի պատասխան նրա վրա Փաշինյանի հարձակմանը. Մենք, խոստովանում եմ, առանց ավելորդ ուշադրության, քանի որ մեր բանակն արդեն արտահայտվել է բավականին ծանրակշիռ ու հասկանալի։ Մյուս կողմից, Հայաստանն ավելի մեծ հետաքրքրություն ցուցաբերեց՝ գոնե դիվանագիտական փուլում հաղթելու թաքնված հույսով։ Հաղթել առնվազն միավորներով:
— Ասա մեզ, Միշել, ինչ մենք ուզում ենք լսել։ Բայց Միշելը չի ասի այն, ինչ դուք եք սպասում, Միշելն արդեն ասաց և այլ կերպ ասաց։ Ինչպես միշտ, պարզեցված, ինչպես միշտ, այն, ինչ մենք հիանալի գիտեինք առանց նրա։ Նրանք ասում են, որ կայունություն է պետք, հարաբերությունների կայունություն, որի համար անհրաժեշտ կլինի լուծել ամեն չլուծվածը, և որպեսզի ամեն ինչ լինի ի շահ անվտանգության՝ հանուն խաղաղության և բարգավաճման։ Բայց ոչ մի «Արցախ», «Լեռնային Ղարաբաղ» ու «ինքնորոշում»։ Իսկ հայ բնակչությունը Ադրբեջանի էթնիկ խմբերից մեկն է։
Ոչ ավել, ոչ պակաս։ Շնորհակալություն, մենք արդեն լսել ենք, որ մեր սպաները չեն ստի, բայց ամեն դեպքում մենք շնորհակալությունն ենք հայտնում և հասկանում ենք ձեր մտահոգությունները մեր տարածաշրջանի գործերի հետ կապված, մենք նույնպես բարեկիրթ մարդիկ ենք։ Այո, մենք կարևորում ենք Եվրամիության կարծիքը, ինչպես նաև հաշվի ենք առնում որևէ այլ քիչ թե շատ նշանակալից խաղացողի կարծիքը, բայց դա չի խանգարում մեզ մեր մատը զարկերակի վրա պահել։ Սկզբունքորեն, ԵՄ-ն հիմա մեր կողմն է խաղում, և գոնե ժամանակավորապես մեր շահերը համընկնում են։ Դուք ԵՄ-ում խելացի, պրակտիկ մարդիկ եք, սովորելու և ընդունելու բան ունեք, շատ լավ բաներ ունեք, ինչպես նաև ողջամիտ, բարի, հավերժական։ Միայն այստեղ մենք ամբողջ ցանկից կընդունենք միայն այն, ինչ մենք ինքներս ենք համարում լավագույնը։ Եվ նաև ողջամիտ և հավերժական: Կսովորենք, բայց նավթի ու գազի մասով ամեն ինչ միայն մեր պայմաններով է։
Բայց մենք նաև գործնական մարդիկ ենք և միշտ պատրաստ ենք խոսելու։ Ի լրումն մեր բազմաթիվ առավելությունների, մենք աներևակայելի գեղեցիկ, հյուրընկալ և սակարկելի ենք: Եկեք քննարկենք։
Պատերազմի և ռեստորանի միջև ընդհանուր բան կա. Նախքան այնտեղ գնալը, ստուգեք ձեր դրամապանակը փողի համար: Փող չկա, հանգիստ նստիր, մի մտածիր ռեստորանի մասին և մոռացիր պատերազմի մասին: Թե որ կողմն է թեքվում կշեռքի նժարը, կախված է բազմաթիվ գործոններից: Գլխավորը ուժի և անհրաժեշտության առկայությունն է։ Մենք ունենք իշխանություն, և մենք ավել հարկավոր ենք: Հայաստանը ուժեր չունի, և որպես պետություն այն պետք է միայն որպես հարևան երկրների վրա ճնշման գործիք։ Կամ ֆորպոստ, կամ բուֆերային գոտի։
Հարևան ժողովրդի պատմությունը ողբերգական է, եկեք իրերն իրենց անուններով կոչենք։ Իսկ ես ընդհանրապես չեմ հայհոյում։ Նրանց, ում Հայաստանը համարում ու շարունակում է համարել, եթե ոչ բարեկամ, ապա հովանավոր, նրանց վերաբերվում են ու վերաբերվել են, որպես գործիքի։ Ոչ այլ ինչ, քան իմպերիալիստական քաղաքականություն վարելու միջոց։ Օժանդակ սարքավորմանը, որը կարող է փչանալ: Անընդհատ ներքաշելով հայ ժողովրդին այս կամ այն արյունալի խառնաշփոթի մեջ, հերթական արկածախնդրության հերթական անհաջողությամբ, նրանք չթաքցրին իրենց ցինիզմը, ուսերը թոթվեցին ու կարծես ինչ որ բան ասացին. «Այս հայերը կոտրված են, խնդրում եմ նորերը բերեք»: Իսկ ագռավները շարունակում էին պտտվել գերեզմանների վրա՝ չհասկանալով, թե ով է պառկած՝ թուրքերը, հայերը, քրդերը, լեզգիները, հրեաները, թե ռուսները... Սա իմպերիալիզմ է։ Արյունոտ, վատ ու տգեղ խոսք: Եվ մի մոռացեք դրա մասին: Իմպերիալիզմը կա, կենդանի է, մոտ է, նխա գտնվում է երկարացված ձեռքի երկարության վրա։ Նա միշտ եղել է և միշտ էլ կլինի: Արտասանեք այս բառը վանկ առ վանկ, և դուք կլսեք կնոջ լացը և տանկի թրթուրների զնգոցը: Ինչպե՞ս դիմադրել նրան: Չգիտեմ… Այնուամենայնիվ, ես որոշ մտքեր ունեմ այս հարցում…
1994 թ. կեսերն էր... Ես կանգնած էի իմ սեփական հողի վրա... և ինձնից չորս հարյուր մետր հեռավորության վրա նույնպես իմ հողն էր, բայց այն ժամանակ այն գտնվում էր օկուպացիայի տակ, և մենք չէինք կարող գնալ այնտեղ... Թե կոնկրետ ինչ էի անում ես այնտեղ, անցյալի խնդիր է, անհետաքրքիր, և, մեծ հաշվով, ոչ մեկին չի վերաբերում…Իսկ նախորդ օրը ոչ հեռու մարտ էր, որի ժամանակ ոչնչացվել էր հակառակորդի դիվերսիոն խումբը։ Դիակները դեռ պառկած էին այնտեղ, ըստ երևույթին, ոչ մերոնք, ոչ թշնամին ժամանակ չունեին... Տեսնելով բահերով մի խումբ կանանց՝ մոտեցա և բարևեցի նրանց։ Մեր պարզամիտ, անհրապույր գյուղացի կանայք, առանց դիմահարդարման հետքերի, ցրտից ու տքնաջան աշխատանքից կոպիտ ձեռքերով, մեծ ու ծանր ոտքերով։ Ողջույնին պատասխանեցին, իսկ երբ հարցրի, թե ուր և ինչու են գնում, հանգիստ ասացին, որ նրանց ուղարկել են ոչնչացված խմբին թաղելու։ Եկել էին կամավոր օգնելու, քանի որ մահացածը միշտ էլ մեռած է, թեկուզ դա ոչնչացված թշնամի լինի, և տղամարդուն հարիր չէ օգնություն չառաջարկել կանանց, բայց նրան մերժել են։ Ուղղակի, կոպիտ ասացին՝ պետք չէ, այ տղա, մենք ինքներս գլուխ կհանենք: Ես թոթվեցի ուսերս և որոշեցի չպարտադրվել, ծխախոտ վառեցի և որոշ ժամանակ նայեցի նրանց հետևից։ Եվ հանկարծ ես շատ կտրուկ հասկացա, ուղղակի ողջ մաշկով զգացի, որ Ադրբեջանը հենց նրանք են։ Ադրբեջանը ապրել է նրանց մեջ, նրանք շնչել են նրանով, նա նշողվել է այս պարզ կանանց մեջ, առանց արտաքին տեսքի ամենաչնչին զարդարանքի և կոտրված եղունգներով: Եվ թող այն ժամանակ Ադրբեջանը օկուպացվել է, նվաստացել ու կտոր-կտոր է արվել։ Մի քիչ էլ, և նա կարող էր ծնկի գալ։ Բայց նրանք, այս կանայք, և Ադրբեջանը նույնպես գոյատևեցին ու մնացին Ադրբեջան։ Իր թշնամիների համար գերեզմաններ փորող Ադրբեջան:

Они и есть Азербайджан
Мир устроен так, что в нем за всё и всегда приходится платить. Порой и расплачиваться. В том числе и за глупость, которая, как водится, обходится дороже всего. И это вовсе не о деньгах, хотя в какой-то мере и о них тоже. Этот тезис справедлив что для стран, что для отдельно взятого человека. И мы, и Армения ждали, что скажет президент Европейского совета ЕС в ответ на выпад Пашиняна в его адрес. Мы, признаюсь, без чрезмерного внимания, потому что наша армия уже высказалась, достаточно весомо и доходчиво. Армения же проявляла больший интерес – с затаенной надеждой выиграть хотя бы дипломатический раунд. Выиграть хотя бы по очкам.
«Скажи нам, Мишель, то, что мы так хотим услышать». Но Мишель не скажет того, что вы ждете, Мишель уже сказал, и сказал по-другому. Как всегда, обтекаемо, как всегда, то, что мы и без него прекрасно знали. Мол, стабильность нужна, устойчивость отношений, для чего надо бы решить все нерешенное - и чтобы всё во благо безопасности, во имя мира и процветания. Но никаких «арцахов», «Нагорных Карабахов» и «самоопределений». А армянское население – одна из этнических групп Азербайджана.
Не больше и не меньше. Спасибо, мы уже слышали, наши офицеры врать не станут, но в любом случае выражаем благодарность и с пониманием относимся к вашей обеспокоенности делами в нашем регионе, мы тоже вежливые люди. Да, мы придаем значение мнению Евросоюза, равно как и учитываем мнение любого другого более-менее значимого игрока, но это не мешает нам держать руку на пульсе. В принципе, ЕС сейчас играет на нашей стороне, и, хотя бы временно – наши интересы совпадают. Вы в ЕС люди умные, практичные, у вас есть чему поучиться и есть что перенять, у вас много чего хорошего, а также разумного, доброго, вечного. Только вот перенимать из всего списка мы будем только то, что сами сочтем лучшим. А также разумным и вечным. Будем учиться, а насчет нефти и газа – все только на наших условиях.
Но мы к тому же люди практичные и всегда готовы разговоры разговаривать. В довесок к нашим многочисленным достоинствам – мы невероятно милы, гостеприимны и договороспособны. Приезжайте, обсудим.
Между войной и рестораном есть кое-что общее. Перед тем как туда идешь – проверь бумажник на наличие денег. Нет денег – сиди ровно, тишину слушай, о ресторане не думай и о войне забудь. На чью сторону склоняется чаша весов, зависит от множества факторов. Основные – это наличие силы и нужность. У нас есть сила, и мы нужнее. У Армении сил нет, а как государство она нужна исключительно в качестве инструмента давления на сопредельные страны. Или форпост, или буферная зона.
История соседнего народа трагична, давайте уж называть вещи своими именами. И я совершенно не ерничаю. Те, кого Армения считала и продолжает считать если и не друзьями, то покровителями, относятся и относились к ним как к инструменту. Средству для проведения империалистической политики - не более того. Вспомогательному оборудованию, которое вполне может сломаться. Постоянно втравливая армянский народ то в одну, то в другую кровавую кашу, при очередном провале очередной авантюры они не скрывали своего цинизма, пожимали плечами и говорили что-то вроде: «Эти армяне поломались, принесите, пожалуйста, новых». А воронье продолжало кружить над могилами, не разбирая, кто там лежит - тюрки, армяне, курды, лезгины, евреи или русские… Это империализм. Кровавое, нехорошее и некрасивое слово. И не стоит о нем забывать. Империализм есть, он жив, он рядом, он находится на расстоянии вытянутой руки. Он был всегда и будет всегда. Произнесите это слово по слогам, и вы услышите женский плач и лязг танковых гусениц. Как ему противостоять? Не знаю… Впрочем, кое-какие соображения на этот счет у меня есть…
Была середина 94-го года... я стоял на своей земле... а метрах в четырехстах от меня тоже была моя земля, но тогда она была под оккупацией и нам не было туда ходу… Что именно я там делал –дело прошлое, неинтересное, да и никого, по большому счету, не касающееся... А за день до того совсем неподалеку был бой, в ходе которого уничтожили диверсионную группу врага. Трупы лежали всё еще там, видимо, ни нашим, ни противнику не до них было... Увидев группу женщин с лопатами, я подошел и поздоровался. Наши, простые, неказистые сельские женщины, без следов макияжа, с неухоженными, грубыми от солнца, холода и тяжелой работы руками и большими, тяжелыми ступнями. На приветствие они ответили, а на мой вопрос, куда и зачем они идут – спокойно сказали, что их послали похоронить уничтоженную группу. Вызвался было помочь, ведь покойник всегда покойник, даже если это уничтоженный враг, да и не к лицу мужчине не предложить помощь женщинам, но получил отказ. Они просто, без обиняков сказали, не надо, мол, парень, мы и сами справимся. Я пожал плечами и решил не навязываться, закурил сигарету и некоторое время смотрел им вслед. И вдруг очень остро понял, просто всей своей кожей ощутил, что Азербайджан - это именно они. Азербайджан жил в них, он дышал ими, он теплился в этих простых, неухоженных женщинах с обломанными ногтями. И пусть даже тогда Азербайджан был оккупирован, унижен и растерзан. Еще немного – и он мог бы упасть на колени. Но и они, эти женщины, и Азербайджан – выстояли, и остались Азербайджаном. Азербайджаном, роющим могилы своим врагам.