Հայաստանը ընտրության առաջ. ապստամբությո՞ւն, թե՞ Բաքվի հետ խաղաղություն։
Հայաստանում փողոցային բողոքները չնայած մի փոքր ընդմիջում են վերցրել, այնուամենայնիվ առայժմ դեռ վաղ է ասել դրանց ավարտի մասին։ Ընդդիմությունը, ինչպես ասում են, համը ճաշակել է և համառորեն փորձում է հերթական ներքաղաքական կոլապս սարքել, օգտագործելով իր համար միանգամից մի քանի նպաստավոր հանգամանքներ։ Դա, նախ և առաջ՝ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում Հայաստանի պարտությունից և Ղարաբաղի կորստից հետո հասարակության մեջ անկումային տրամադրություններն են։ Գործող իշխանության քաղաքականության նկատմամբ աճող դժգոհությունը ձեռնտու է ցուցարարներին, ինչպես նաև անձամբ Փաշինյանի անձնական գործոնը, ով Բաքվի և Անկարայի հետ խաղաղությանը պատրաստակամության պատճառով ցուցարարների կողմից հայտարարվել է հայ ազգի «դավաճան»։
Այս ցանկին տեղին է ավելացնել հակառուսական և հակաթուրքական գործոնները, որոնք այսօր դարձել են հայկական գաղափարախոսության անբաժանելի մասը, ինչպես իշխանական, այնպես էլ ընդդիմադիր։ Այս ասպեկտը պահանջում է առանձին քննարկում, բայց ոչ մի կասկած չկա, որ ղարաբաղյան հարցում Մոսկվայի և Անկարայի քաղաքականությունից հայերի վրդովմունքը դեռ երկար ժամանակ կլինի Երևանի քարոզիչների մեծախոսության թեմա։
Ինչ վերաբերում է բողոքի բումին, ապա, ինչպես հայտնի է, այն սկսվել է դեռ ապրիլի կեսերին, կոնկռետ այն բանից հետո, երբ երկրի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը առաջարկեց «իջեցնել Ղարաբաղի կարգավիճակի նշաձողը» և կոչ արեց Ադրբեջանի հետ կնքել խաղաղության պայմանագիր։ Խորհրդարանական ընդդիմությունը վարչապետին անմիջապես մեղադրեց «Ղարաբաղը հանձնելու» մտադրության մեջ, իսկ բողոքի առաջնորդները հայտարարեցին, որ «Դիմադրության շարժումը» կշարունակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ նա հրաժարական չի տվել։
Դատելով հայկական ԶԼՄ-ների տեղեկություններից, Երևանում ներկայիս բողոքի ակցիաներում ընդդիմադիր ճամբարը գլխավորում է փոխխոսնակ, «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը։ Համենայնդեպս, հենց նրա անունն է, որ վերջին ժամանակներում հատկապես նրա աանունն է ավելի ու ավելի հաճախ շրջանառվում բողոքի ցույցերի մասին հրապարակումներում։ Ցուցարարները պահանջում են Փաշինյանի հրաժարականը, շրջափակում են կառավարական շենքերը, իսկ հանրապետության ոստիկանության հատուկ ստորաբաժանումը՝ «կարմիր բերետավորները» սովորականից ավելի կոշտ է գործում. կան տուժածներ, այդ թվում նաև ոստիկանների շրջանում։
Դատելով նրանից, որ ՀՀ-ում բողոքի շարժումը շարունակվում է արդեն երկրորդ ամիսը, ընդդիմությունը չի սպառել արտերկրի հայկական սփյուռքի և այլ արտաքին դերակատարների կողմից համալրվող ֆինանսական ռեսուրսները։ Իսկ տեղի քաղաքագետները հիշեցնում են, որ Հայաստանում իշխանափոխությունը ավանդաբար տեղի է ունենում ժողովրդական բարձր հուզումներից հետո։ Նման ճանապարհով է 2018 թվականին Փաշինյանն անձամբ եկել իշխանության՝ Սարգսյանին հեռացնելով պաշտոնից։
Այս անգամ, չնայած համառությանը, ընդդիմությանը չհաջողվեց նույնիսկ մոտենալ իր հիմնական խնդրի լուծմանը՝ Փաշինյանի հեռացմանը, և այս պահին դրա համար լուրջ նախադրյալներ չեն դիտարկվում։ Ընդդիմադիր ուժերի ձախողման առանցքային պատճառը դարձավ հայ հասարակության մեջ միասնականության և համախմբվածության բացակայությունը։ Դրանում արդեն նկատված անհամաձայնությունը ծայրահեղ սրվեց Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում կրած պարտությունից հետո, բնակչությանը դե ֆակտո բաժանելով երկու ճամբարի՝ Բաքվի և Անկարայի հետ հարաբերությունների կարգավորման օգտին հանդես եկող Փաշինյանի քաղաքականության կողմնակիցներ, և ռևանշի տենչացող ընդդիմադիր դաշինք։ Վերջինս, իր գաղափարական ու քաղաքական համոզմունքներով, իրենից ներկայացնում է բավականին թույլ օղակ։ Համենայնդեպս, նույնիսկ հիպոթետիկորեն հնարավոր հարյուր հազար երեւանցիներից ընդդիմությանը հաջողվում է փողոց դուրս բերել 5-10 հազարից ոչ ավելի քաղաքացիներին և մարզերի բնակիչներին։ Դրանով հանդերձ, բնակչության մնացած ճնշող մեծամասնությունը, նախընտրում է անտեսել գործողությունները՝ իրադարձություններին հետևելով պատուհանից։ Այսինքն, Հայաստանում գործող իշխանության քաղաքականությանը Բաքվի ու Անկարայի հետ հարաբերությունների խաղաղ կարգավորմանը ծպտյալ աջակցողներ։
Նման իրավիճակը՝ լուրջ քաղաքական բոնուս է, որից Նիկոլ Փաշինյանին չէր խանգարի օգտվել։ Միանշանակ է, որ հետկոնֆլիկտային ժամանակահատվածում, չնայած ընդդիմադիր «հայրենասերների» ռևանշիստական հայացքներին ու տրամադրություններին, Հայաստանում իշխանության հասնելու նրանց շանսերը չնչին են։ Երկրի սթափ մտածող քաղաքացիները հասկանում են, որ բողոքի ակցիաները միայն սրում են երկրում առանց այն էլ անելանելի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը՝ մեծացնելով լարվածությունը նրա ներսում և բարոյալքելով հասարակությունը։ Դրա հետ մեկտեղ, հայերի մեծ մասն ընդհանրապես չի ցանկանում «վերագրավել» Ղարաբաղը՝ գիտակցելով, որ Ադրբեջանի հետ ևս մեկ պատերազմը կբերի նոր կորուստներ և նոր պարտություն։ Հենց այս իրավիճակն էլ Փաշինյանը կարող է օգտագործել և իր քաղաքական հակառակորդների դեմ, և որպես արտաքին քաղաքականության տարր՝ տարածաշրջանի հաևաններ՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար։
Մինչդեռ մոտ ժամանակներս Մոսկվայում նախատեսված է Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանների սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների երկրորդ հանդիպումը, որի ընթացքում կողմերը ռուսական կողմի միջնորդությամբ կքննարկեն երկու երկրների սահմանների գծանշման առավել զգայուն մանրամասները։ Հայտնի է նաև, որ Մոսկվայի տրամադրության տակ կան անհրաժեշտ քարտեզագրական նյութեր, որոնք կողմերը կարող են օգտագործել որպես օժանդակ նյութ։ Արժե ընդգծել, որ մոսկովյան հանդիպմանը բանակցողները կվերադառնան 2021 թվականի նոյեմբերին Սոչիի գագաթնաժողովից հետո երեք երկրների ղեկավարների հայտարարություններին, որոնք ամբողջությամբ արտացոլում են Ադրբեջանի դիրքորոշումը։ Այն ժամանակ ռուսական փորձագիտական հանրությունում Սոչիի գագաթնաժողովի արդյունքները գնահատվում էին որպես Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների քաղաքական հաղթանակ։ Նախ և առաջ այն պատճառով, որ հակառակ Հայաստանի մտադրություններին՝ Վլադիմիր Պուտինը ևս մեկ անգամ հաստատեց Զանգեզուրի տրանսպորտային միջանցքի գործարկման անհրաժեշտությունը։ Իսկ երբ դիտարկվեցին սահմանների սահմանազատման գործընթաց սկսելու հնարավորությունները, Ռուսաստանի ղեկավարը միանշանակ հայտարարեց երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծման անհրաժեշտության մասին՝ ցուցադրելով տարածաշրջանում իրավիճակի կարգավորման հարցում Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միասնական մոտեցումների քաղաքականություն։
Ըստ էյության, Սոչիի գագաթնաժողովին հաջորդած երեք երկրների ղեկավարների հայտարարություններին վերադարձն անգամ նեղ տեղ չի թողնում Հայաստանի վարչապետին կրկին մանևրելու և խուսափելու նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կետերի կատարումից։ Ուստի Մոսկվայում կայանալիք հանդիպումը մեծամասամբ հավանական է, որ կարող է դառնա հերթական շարժիչ ուժը (Բրյուսելի հետ հավասար) սահմանի սահմանազատման ու սահմանագծման հարցում, որը հայկական կողմն ամեն կերպ շրջանցում է։
Մինչդեռ, հայ-ադրբեջանական բանակցությունների ընթացքին ուշադրությամբ հետևում են, ինչպես Մոսկվայում, այնպես էլ Բրյուսելում, ընդ որում եվրոպական քաղաքական կենտրոնի ակտիվացումը առաջացնում է ռուսական կողմի զգալի զայրույթը։ Սա նույնպես միանգամայն հասկանալի է. Ռուսաստանը միշտ էլ հավակնել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի վերահսկողությանը, և, հետևաբար, Եվրոպայի ներկայիս միջնորդական ջանքերը Մոսկվայում ընկալվում են ծայրահեղ խանդով։ Ռուս փորձագետները բացահայտորեն հայտարարում են, որ եվրոպացի քաղաքական գործիչները փորձում են Ռուսաստանից խլել Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերությունները կարգավորելու միջնորդական առաքելությունը՝ համարելով, սակայն, որ նրանց ջանքերը ապարդյուն են։
Այս կարծիքը լիովին կիսում է նաև մոսկվացի քաղաքագետ Դմիտրի Վերխոտուրովը, ինչի մասին նա հայտարարել է Caliber.Az-ին։
Փորձագետը համոզված է, որ նախկինում պատերազմած երկու երկրների միջև հարաբերությունների հաստատման, մասնավորապես՝ սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման համատեղ երկկողմ հանձնաժողովի հետագա գործունեության մեջ նշանակալից դեր է խաղում հատկապես Ռուսաստանը։ Վերխոտուրովն ընդգծում է, որ մեծապես Մոսկվայի շնորհիվ է, որ կողմերը գնում են դեպի փոխզիջման, թեև, միգուցե, նաև առանց Երևանի մեծ ցանկությանը։
«Ուկրաինայի հայտնի իրադարձությունների լույսի ներքո Պուտինի համար ձեռնտու չէ, եթե Կովկասում կրկին հակամարտություն բռնկվի՝ զինված մարտերի անցնելու սպառնալիքով։ Ուստի նա, ամենայն հավանականությամբ, ճնշում կգործադրի երկու կողմերի վրա, որպեսզի նրանք պայմանավորվեն և չնայած Երևանի չկամությանը, ինչ-որ կոնսենսուսի գան։ Կարծում եմ, որ այս դեպքում կարելի է խոսել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև տեսանելի ապագայում խաղաղ պայմանագրի ստորագրման հավանականության մասին, իհարկե, Ռուսաստանի մասնակցությամբ»,- համարում է քաղաքագետը՝ նշելով, որ Մոսկվան դրանում շահագրգռված է գոնե այն պատճառով, որպեսզի հենակետ չթողնի Եվրոպայի համար, որն ամեն կերպ փորձում է իրենից խլել Բաքվի և Երևանի միջնորդական նախաձեռնությունները։

Армения перед выбором: мятеж или мир с Баку?
Уличные протесты в Армении хотя и взяли небольшой тайм-аут, тем не менее, пока еще рано говорить об их завершении. Оппозиция, что называется, вошла во вкус и настойчиво пытается устроить очередной внутриполитический коллапс, используя сразу несколько благоприятных для себя обстоятельств. Это прежде всего упаднические настроения в обществе после поражения Армении во Второй Карабахской войне и утраты Карабаха. На руку протестующим и нарастающее недовольство политикой нынешней власти, как и личностный фактор самого Пашиняна, объявленного демонстрантами «предателем» армянской нации из-за готовности к миру с Баку и Анкарой.
К этому перечню уместно добавить антироссийский и антитурецкий факторы, ставшие сегодня неотъемлемой частью армянской идеологии – как в проправительственной, так и оппозиционной. Этот аспект требует отдельного рассмотрения, но нет никаких сомнений, что возмущение армян политикой Москвы и Анкары в вопросе Карабаха будет еще долго темой для разглагольствований ереванских пропагандистов.
Что же касается протестного бума, то, как известно, начался он еще с середины апреля, конкретно после того, как премьер-министр страны Никол Пашинян предложил «опустить планку в вопросе статуса Карабаха» и призвал подписать мирное соглашение с Азербайджаном. Парламентская оппозиция тотчас обвинила премьера в намерении «сдать Карабах», а лидеры протестов заявили, что «Движение сопротивления» продолжится до тех пор, пока он не уйдет в отставку.
Судя по информации армянских СМИ, в нынешних протестах в Ереване стан оппозиции возглавляет вице-спикер, депутат от блока «Армения» Ишхан Сагателян. По крайней мере, именно его имя фигурирует в последнее время все чаще в публикациях о протестных митингах. Митингующие требуют отставки Пашиняна, блокируют правительственные здания, а «красные береты» - спецподразделение полиции республики действует более жестко, чем обычно: есть пострадавшие, в том числе и среди полицейских.
Судя по тому, что протестное движение в РА продолжается уже второй месяц, оппозиция не исчерпала финансовые ресурсы, пополняемые армянской зарубежной диаспорой и другими внешними акторами. А местные политологи напоминают, что смена власти в Армении традиционно происходит после громких народных волнений. Таким путем пришел к власти в 2018 году и сам Пашинян, сместив с поста Саргсяна.
В этот раз, несмотря на упорство, оппозиции не удалось даже близко подойти к решению своей главной задачи – отстранению Пашиняна, и каких-либо серьезных предпосылок тому на данный момент не просматривается. Ключевой причиной неудач оппозиционных сил стало отсутствие единства и консолидации в армянском обществе. Наблюдавшийся и до того разлад в нем, чрезвычайно усугубился после поражения во Второй Карабахской войне, де-факто разделив население на два лагеря - сторонников политики Пашиняна, выступающих за нормализацию отношений с Баку и Анкарой, и оппозиционный блок, жаждущий реванша. Последний по своим идейным и политическим убеждениям представляет собой достаточно слабое звено. Во всяком случае, даже из гипотетически возможных ста тысяч граждан Еревана оппозиции удается выводить на улицы не более 5-10 тысяч горожан и жителей провинции. При этом остальная, подавляющая часть населения предпочитает игнорировать акции, наблюдая за происходящим из окна. То есть в Армении немало негласно поддерживающих политику действующей власти и мирное урегулирование отношений с Баку и Анкарой.
Такое положение - серьезный политически бонус, которым не мешало бы воспользоваться Николу Пашиняну. Однозначно, что в постконфликтный период, несмотря на реваншистские взгляды и настроения оппозиционных «патриотов», их шансы на власть в Армении мизерны. Трезвомыслящие граждане страны понимают, что протесты лишь усугубляют и без того беспросветное социально-экономическое положение страны, усиливая напряженность внутри нее и деморализуя общество. Помимо этого, большинство армян вовсе не желают «отвоевывать» Карабах обратно, сознавая, что еще одна война с Азербайджаном принесет новые потери и новое поражение. Именно эту ситуацию Пашинян может использовать и против своих политических противников, и как элемент внешней политики для урегулирования отношений с соседями по региону - Азербайджаном и Турцией.
Между тем в ближайшее время в Москве запланирована вторая встреча комиссий Азербайджана и Армении по делимитации границы, в ходе которой стороны при посредническом участии российской стороны обсудят наиболее чувствительные детали оформления рубежей двух стран. Известно также, что в распоряжении Москвы имеются необходимые картографические материалы, которые стороны смогут использовать как вспомогательные. Стоит подчеркнуть, что на московской встрече переговорщики вернутся к заявлениям лидеров трех стран по итогам Сочинского саммита в ноябре 2021 года, полностью отразившие позиции Азербайджана. Тогда в российском экспертном сообществе итоги сочинского саммита расценивали как политическую победу президентов России и Азербайджана. Прежде всего потому, что вопреки намерениям Армении Владимир Путин еще раз подтвердил необходимость запуска Зангезурского транспортного коридора. А когда рассматривались возможности для начала процесса демаркации границы, российский лидер однозначно заявил о необходимости создания двухсторонней комиссии, продемонстрировав политику единых подходов России и Азербайджана к урегулированию ситуации в регионе.
По сути, возврат к заявлениям лидеров трех стран по итогам саммита в Сочи не оставляет армянскому премьеру даже узкого пространства, чтобы вновь маневрировать и уклоняться от выполнения пунктов достигнутых прежде договоренностей. Поэтому предстоящая встреча в Москве с большей долей вероятности может стать еще одним драйвером (наравне с Брюсселем) в вопросе демаркации и делимитации границы, который всячески обходит армянская сторона.
Между тем за процессом армяно-азербайджанских переговоров внимательно следят как в Москве, так и в Брюсселе, причем активизация европейского политического центра вызывает неслабое раздражение российской стороны. Это тоже вполне объяснимо: Россия всегда претендовала на контроль над Южно-Кавказским регионом, а потому нынешние посреднические усилия Европы воспринимаются в Москве крайне ревностно. Российские эксперты прямо заявляют, что европейские политики пытаются перехватить у России посредническую миссию по урегулированию отношений между Азербайджаном и Арменией, считая, однако, что их старания тщетны.
Такое мнение полностью разделяет и московский политолог Дмитрий Верхотуров, о чем он и заявил Caliber.Az.
Эксперт убежден, что в налаживании отношений двух прежде воевавших стран, в частности будущей деятельности совместной двухсторонней комиссии по демаркации и делимитации границ, значимую роль играет именно Россия. Верхотуров подчеркивает, что во многом благодаря Москве стороны продвигаются к компромиссу, хотя, возможно, и без особого желания со стороны Еревана.
«В свете известных событий в Украине, Путину невыгодно, если на Кавказе вновь разгорится конфликт с угрозой перехода в вооруженную схватку. Поэтому он, скорее всего, будет давить на обе стороны, чтобы они договорились и пришли к какому-то консенсусу вопреки нежеланию Еревана. Полагаю, в этом случае можно говорить о вероятности подписания мирного договора между Азербайджаном и Арменией в обозримом будущем, при участии, естественно, России», - считает политолог, отмечая, что Москва заинтересована в этом хотя бы потому, чтобы не оставить плацдарма для Европы, которая всячески пытается перехватить у нее посреднические инициативы для Баку и Еревана.