Մեթյու Բրայզա. Էներգիան, լույսն ու կյանքը վերադառնում են Ղարաբաղ
Հունիսի 3-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնականի նախկին տեղակալ, Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Մեթյու Բրայզան՝Բաքվի Կոնգրես կենտրոնում հանդես են եկել՝ «Էներգիա. լույս. կյանք» թեմայով զեկուցմամբ։
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, իր ելույթի ժամանակ Մեթյու Բրայզան ընդգծել է՝ Բաքվի 27-րդ էներգետիկ ֆորումի կազմակերպման ու անցկացման բարձր մակարդակը, ինչպես նաև քննարկվող հարցերը։
Իր ելույթում Բրայզան ընդգծել է, որ նոր տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս էներգիա արտադրել և սպառել այնպես, որ կյանքը ծաղկի ոչ միայն որպես մարդկության, այլ նաև մեր մոլորակի կյանք:
Այս նոր տեխնոլոգիաները տատանվում են ավելի ավանդական ոլորտներում նորարարություններից, ինչպիսիք են մեքենաշինությունը մինչև ժամանակակից տեխնոլոգիաները, արհեստական ինտելեկտը և մեքենայական ուսուցումը:
Նա ընդգծել է նաև, որ էներգիան, լույսը և, հետևաբար, կյանքը վերադառնում են Ղարաբաղ, քանի որ Ադրբեջանի կառավարությունը համագործակցում է համաշխարհային ընկերությունների հետ, ինչպիսին է BP-ն՝ Ադրբեջանի ազատագրված հողերում մաքուր էներգիայի մատակարարումներ զարգացնելու համար՝ տարածաշրջանում կանաչ տնտեսական գոտիներ ստեղծելու նպատակով։

Мэтью Брайза: Энергия, свет и жизнь возвращаются в Карабах
3 июня в Бакинском конгресс-центре с презентацией «Энергия. Свет. Жизнь» выступил член совета директоров Jamestown Foundation и Overgas, бывший посол США в Азербайджане, бывший заместитель помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Мэтью Брайза.
Как сообщает Report, в ходе выступления Мэтью Брайза подчеркнул высокий уровень организации и проведения 27-го Бакинского энергетического форума, а также обсуждаемые вопросы.
Брайза отметил, что новые технологии позволяют производить и потреблять энергию способами, которые позволяют жизни процветать не только как жизни человечества, но и жизни нашей планеты.
Эти новые технологии варьируются от инноваций в более традиционных областях, таких как машиностроение, до передовых технологий, таких как искусственный интеллект и машинное обучение.
Он также подчеркнул, что энергия, свет и, следовательно, жизнь возвращаются в Карабах, поскольку правительство Азербайджана сотрудничает с глобальными компаниями, такими как BP, для развития поставок чистой энергии на освобожденных землях Азербайджана с целью создания в регионе зеленых экономических зон.