Ադրբեջանն ու Թուրքիան քննարկել են ներդրումային հնարավորությունները
Ադրբեջանի Փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման գործակալությունը (ՓՄՁ) շարունակում է հանդիպումները տեղի և օտարերկրյա ձեռնարկատերերի հետ՝ կապերն ընդլայնելու և նոր բիզնես նախաձեռնություններ իրականացնելու նպատակով, Caliber.Az-ին հայտնել են գործակալությունից։
Հաղորդագրությունում նշվում է, որ Եգիպտոսում Իսլամական Զարգացման Բանկի Խմբի 47-րդ ամենամյա ներդրումային ժողովի շրջանակներում՝ Ադրբեջանի Փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման գործակալության խորհրդի նախագահ Օրխան Մամեդովը հանդիպել է՝ Թուրքիայի գանձապետարանի և ֆինանսների նախարար Նուրեդդին Նեբաթիի հետ։
Հանդիպմանը քննարկվել են ներդրումային և համատեղ համագործակցության հնարավորությունները, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
Ադրբեջանի Մաքսային պետական կոմիտեի տվյալներով՝ 2022 թվականի հունվար-ապրիլին Թուրքիայի հետ ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է 1,954 միլիարդ դոլարը, մինչդեռ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այդ ցուցանիշը կազմել է 1,594 միլիարդ դոլար (տարվա համեմատ աճել է 22,61 տոկոսով):

Азербайджан и Турция обсудили возможности инвестирования
Агентство Азербайджана по развитию малого и среднего бизнеса (МСБ) продолжает проводить встречи с местными и зарубежными предпринимателями в целях расширения связей и реализации новых бизнес-инициатив, сообщили в субботу Trend в агентстве.
В сообщении отмечается, что в рамках 47-го Ежегодного инвестиционного заседания Группы Исламского банка развития в Египте председатель правления Агентства Азербайджана по развитию МСБ Орхан Мамедов встретился с министром казначейства и финансов Турции Нуреддином Небати.
На встрече были обсуждены возможности инвестирования и совместного сотрудничества, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
По данным Государственного таможенного комитета Азербайджана, в январе - апреле 2022 года товарооборот с Турцией превысил 1,954 миллиарда долларов, в то время как этот показатель в аналогичном периоде прошлого года составил 1,594 миллиарда долларов (рост за год на 22,61 процента).