Երբ քարոզչական մեքենան տեղապտույտ է տալիս, սկսվում են կեղտոտ շոր լվալ
Ռուսաստանի քարոզչական մեքենան ակնհայտորեն գլուխ չի հանում Ուկրաինայում այսպես կոչված «հատուկ ռազմական գործողությունը» խիստ սահմանված կարգով լուսաբանելու խնդրի հետ։ Բոլոր հայտնի տեղեկատուները, հատկապես ամենազանգվածային հեռուստաալիքները, այո և նրանցից գլխավորը՝ նույնիսկ ՌԴ ՊՆ-ից Կոնաշենկովը (ի դեպ, հիշեցնում է հայտնի հայ ավետաբեր Արծրունին-հեղ.), վաղուց կորցրել են իրենց լսարանը։ Ռուսաստանում հատուկ լրատվական թողարկումների և քաղաքական շոուների դիտողների թիվն այլևս չի ներառում հասարակության հիմնական ողնաշարը՝ մտավորականությունը ու մշակույթի հայտնի գործիչները։ Այսօր ռուսական ալիքներով «զայրալից դիմակազերծումները» իջել են մինչև խոհանոցային դիտումների մակարդակը։
Դե, չունեն իրենց Լևիտաններ և իրադարձությունների արժանի, ճշմարտացի լուսաբանում։ Այո և Ռուսաստանի հասարակության մեջ հակապատերազմական տրամադրությունների աճի հետ կապված՝ սկսեցին փոխվել տեղեկատվական պատերազմ վարելու մեթոդները։ Որպեսզի գոնե հասնել ինչ-որ բանի, քաղտեխնոլոգները մեծ համոզվածության համար ներգրավում են տարբեր մարդկանց՝ իբր ընդդիմադիր տրամադրված։ Պարտվելով ուղեղների լվացման մեջ, միևնույն ժամանակ, երբ Ուկրաինայում Դմիտրի Գորդոնը միայնակ շատ արժանի և արդյունավետ աշխատանք է տանում ի շահ իր պետության և ժողովրդի, Ռուսաստանի քարոզչամեքենան ուղիներ է փնտրում քարոզչական ճգնաժամից դուրս գալու համար։ Եվ երկրի քաղտեխնոլոգները ավելի լավ կամ գոնե ավելի թարմ բան չեն մտածել՝ շարունակելով նորից ու նորից ցեխ շպրտել իրենց հակառակորդների վրա։ Հատուկ ուշադրության առարկան եղել և մնում է, բնական է, Ուկրաինայի նախագահը։ Սկզբում, օրինակ, թողարկեցին կեղծիք այն մասին, որ Զելենսկին լքել է Կիևը և թաքնվում է Եվրոպայում։ Սա արդյունք չտվեց, քանի որ արևմտյան երկրների ղեկավարները մեկը մյուսի հետևից գալիս էին Կիև, նրա մոտ, այո և ինքը՝ պետության ղեկավարը, հաճախ էր ելույթ ունենում մայրաքաղաքում։ Ավելին, Կիևում վնասազերծեցին դիվերսանտներին, որոնց հանձնարարվել է ոչնչացնել Ուկրաինայի նախագահին, ով ակնհայտորեն խանգարում է Ռուսաստանի նպատակներին։
Եվ այդ ժամանակ նրանք սկսեցին թողարկել Զելենսկու անհաշիվ հարստության, Ղրիմում և Մոսկվայում սեփականության մասին հեքիաթներ։ Դրանով հանդերձ, ռուս քաղաքական շոումենները Ուկրաինայի նախագահին անվանում են «արյունոտ ծաղրածու», թեև ում ձեռքերն են արյան մեջ՝ դա ռուսական հրամանատարությունն է, որը հրամայում է ռմբակոծել ուկրաինական քաղաքները, խաղաղ բնակիչներին և իր զինվորներին ուղարկում է իրական մահվան։
Այն բանից հետո, երբ չհաջողվեց խոցել ուկրաինացիներին և համաշխարհային հանրությանը խաբել «արտերկիր գնացած» նախագահով, ռուսական ԶԼՄ-ները սկսեցին կեղծիքներ տարածել նրա կնոջ մասին, ով իբր ունի բրիտանական քաղաքացիություն և գնացել է Իսրայել՝ ծնողների մոտ։
Դե Ուկրաինա ռուսական ներխուժումը արդարացնելու համար, որպես ծանր հրետանի օգտագործվեցին «Russia Today» (այժմ-RT) հեռուստաալիքի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը և նրա ամուսինը՝ Տիգրան Քեոսայանը, ովքեր միշտ կաշվից դուրս էին գալիս՝ ցուցադրելով իրենց «ռուսական հայրենասիրությունը», իսկ հիմա, ուկրաինական իրադարձությունների հետ կապված, նրանք առավել ևս խեղաթյուրվում են, ինչպես կարող են։ Մինչդեռ, 2005 թվականին Կրեմլի նախաձեռնությամբ ռուսական շուրջօրյա անգլալեզու «Russia Today» հեռուստաալիքը ստեղծվել էր, որպեսզի նպաստեր աշխարհում Ռուսաստանի մասին դրական իմիջ ստեղծելուն։ Սակայն Սիմոնյանի ապակառուցողական գործունեությունն ու անշնորհք աշխատանքը հանգեցրին նրան, որ ռուսական պետական լրատվամիջոցները արգելափակվեցին Եվրոպայում։ Օրինակ, 2021 թվականի դեկտեմբերի վերջին Մարգոն փորձեց առցանց ծրագիր գործարկել Գերմանիայում, առանց եվրոպական երկրի իշխանությունների համապատասխան թույլտվության։ Գերմանալեզու մեդիա կարգավորիչը MABB Եվրոպայում հեռարձակումից հեռացրել է RT DE-ին և Գերմանիայում հեռարձակման կանոնները խախտելու կասկածների պատճառով հետաքննություն է սկսել RT ցանցի նկատմամբ։ Սեպտեմբերին YouTube-ն իր հերթին հեռացրել է երկու գերմանական Russia Today ալիքները, առանց վերականգնման հնարավորության։ Մեկնաբանելով ալիքների հեռացումը, Google ընկերությունում հայտնել են, որ դա արվել է COVID-19-ի վերաբերյալ կեղծ տեղեկատվության կանոնները խախտող բովանդակության պատճառով։ Այնուհետև Եվրոպայում ռուսական ալիքների արգելափակումն սկսեց ավելի ու ավելի հաճախ իրականացվել։ Այժմ RT-ն արգելափակված է գրեթե ողջ Արևմուտքում։ Փաստորեն, Ռուսաստանը մնաց առանց գործիքի, որով, մասնավորապես, աշխարհին հաղորդում էր իր դիրքորոշումը այս, կամ այն կարևոր հարցերի վերաբերյալ։
Հայուհի Մարգոն ծնվել և կրթություն է ստացել Ռուսաստանում, ղեկավարում է Ռուսաստանի Դաշնության պետական լրատվամիջոցները և իրեն անվանում ռուս հայրենասեր, բայց միևնույն ժամանակ լկտիաբար հայկական լոբբիի անիրատեսական օրակարգերը վեր է դասում այն պետության շահերից, որին նա պարտական է իր գոյությամբ։ Սիմոնյանը ու Քեոսայանը իրենց յուրահատուկ դավաճանական ձևով բազմիցս հանդես են եկել Ռուսաստանի շահերի և Մոսկվայի պաշտոնական դիրքորոշման դեմ։ Նման դրսևորումներից մեկն է դարձել Սիմոնյանի ցնորական հայտարարությունը այն մասին, որ Ղարաբաղը պետք է մտնի Ռուսաստանի կազմի մեջ։ Նրա այդ լկտի սադրանքը ուղղված էր նրան, որպեսզի սեպ խրել ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների մեջ։ Վերջերս, երբ Ղազախստանում անկարգություններ էին սկսվել, Ռուսաստանում հայկական սփյուռքը՝ ի դեմս Բաղդասարովի, Սիմոնյանի և այլոց, փորձեց օգտվել այս իրավիճակից, որպեսզի տորպեդահարել Ռուսաստանի Դաշնության և տարածքային առումով ամենամեծ թուրքական պետության հարաբերությունները, որի, ինչպես նաև բոլոր թուրքական երկրների նկատմամբ Քեոսայան-Սիմոնյան զույգը ունի պաթոլոգիական ատելություն։ Քեոսայանի իսկապես ստոր հայտարարությունների և Ղազախստանի համար «հատուկ գործողության» ուկրաինական տարբերակը կրկնելու սպառնալիքների առնչությամբ Ղազախստանի ժողովրդական կուսակցության նախագահ Երմուհամեդ Երտիսբաևը հայտարարություն է արել։ Նա նշել է, որ Քեոսայանն ապրիորի չի կարող ունենալ սեփական կարծիք, նա միայն բարձրաձայնում է ռուսական քաղաքական էլիտայի բազեների դիրքորոշումը։ Բացի այդ, հեռուստահաղորդավարն օգտվում է հսկայական դրամական միջոցներ ստացող իր կնոջ՝ Մարգո Սիմոնյանի կերակրատաշտից։
Իսկ ի՞նչ է իրենից ներկայացնում անձամբ Տիգրան Քեոսայանը։ Նա հանգչում է հոր՝ կինոռեժիսոր Էդմոնդ Քեոսայանի դափնին, որը հայտնի է «Անորսալի վրիժառուները» ֆիլմաշարով, որում ընդգրկված էին ոչ միայն հայ դերասանների լայն շրջանակը, այլ նաև հենց ռեժիսորի հարազատները։ Ժառանգությամբ անշնորհք ռեժիսոր Տիգրանը վերջերս իր կնոջ Մարգո Սիմոնյանի օգնությամբ բյուջեյից ստացած 154 մլն ռուբլիոով նկարահանեց «Ղրիմի կամուրջ» ապաշնորհ պատեհապաշտ ֆիլմը (սցենարի հեղինակ՝ Մարգարիտա Սիմոնյան)։ Այնպես որ, ըստ էության Քեոսայանը ոչ այլ ինչ է, քան ալֆոնս, ով հանուն ավելի առատ դրամական նպաստի, 20-ամյա ամուսնությունից հետո թողել է ընտանիքը և ամուսնացել Սիմոնյանի հետ։ Իսկ կերակրատաշտը դեռ նույնն էր՝ միայն 2022 թվականին Մարգոն պետբյուջեից ստացել է 29 միլիարդ ռուբլի, իսկ մինչև 2024 թվականը նախատեսվում է նրան հատկացնել 89 միլիարդ ռուբլի։ Եվ դա այն դեպքում, երբ Սիմոնյանի ղեկավարած RT-ն տարեցտարի կորցնում է իր լսարանը արտերկրում, իսկ շատ երկրներում RT-ի հեռարձակումն ընդհանրապես փակվում է։ Փոխարենիը Սիմոնյանը RT-ի և Քեոսայանի НТВ-ի իր սանձարձակ հեռարձակման միջոցով չարամտորեն հրահրում են հակաուկրաինական և հակաթուրքական հիստերիա։ Վերջերս Սիմոնյանը և մեկ այլ հայտնի հեռուստահաղորդավար Սոլովյովը գործնականում թափահարում են միջուկային մահակը, և եթե Մարգարիտան սպառնում է Ուկրաինային, ապա Սոլովյովը՝ արդեն Բայդենին։ Բայց եթե Սոլովյովը ինտելեկտուալ է ու տականք, ապա Քեոսայանը տականք է և անգրագետ ապուշ՝ համարում են շատ քաղաքագետները։ Քեոսայանն ու Սիմոնյանը ոչ թե իրենց հայրենիքը, այլ փողն են սիրում։
Իսկ բոլորովին վերջերս Մարգոն կրկին դարձավ բարձրաձայն պատմության հերոսուհի, վիրավորելով Մաքսիմ Գալկինին՝ նրան անվանեց համասեռամոլ, բացատրելով իր ամուսնությունը Ալլա Պուգաչովայի հետ որպես քողարկում: Դրանով հանդերձ նա մոռացել էր, որ Քեոսայանի հետ իր ամուսնությունը կնքվել է Ռուսաստանում հայկական սփյուռքի ղեկավարության պնդմամբ, ինչը ժամանակին Մարգոյին բարձրացրել է իր ներկայիս պաշտոնին։ Իսկ ալֆոնս Քեոսայանը, բնական է, չէր կարող հրաժարվել սփյուռքի հաշվին հարուստ Մարգոյից։ Սիմոնյանի հայտարարությանն անմիջապես հաջորդեց Գալկինի պատասխանը։ Ռուսաստանի ժողովրդական դերասաններից շատերը, մասնավորապես Լայմա Վայկուլեն, Վլադիմիր Վինոկուրը, Ֆիլիպ Կիրկորովը և մյուսները, հրապարակայնորեն դատապարտեցին Մարգոյին՝ հայտարարելով, որ Գալկինի հասցեյին նրա հնարքը հեշտ չի հաջողվի: Ավելի ուշ Սիմոնյանի դեմ սկսեցին հանդես գալ նրա արտադրամասի գործընկերները։ Նույնիսկ հայազգի տեսաբան Արթուր Գասպարյանը հայտարարեց, որ Սիմոնյանը ստիպված կլինի պատասխան տալ վիրավորանքի համար։
Այնպես որ, Սիմոնյանի և Քեոսայանի համար եղել և մնում է փողը։ Բյուջեից միլիարդներ սղելով և ռուս հարկատուների փողերը յուրացնելով՝ այս զույգ մակաբույծներն իրենց համար անհավանական հարստություն են կուտակել։ Ըստ տեղեկությունների՝ տարվա ընթացքում նրանք ստացել են 700 մլն ռուբլի և սկսել են տուն կառուցել հայկականացված Սոչիի հեղինակավոր շրջանում։ Խեղճ լրագրողներին որտեղի՞ց դրա փողերը։
Ռուսաստանում հայ սադրիչների խարդախության, կեղծիքի և խաբեությունների ավանգարդում է «REGNUM» լրատվական գործակալության կեղտոտ աշխատանքն ամբողջ իմաստով։ Ավելին, պատկառելի անբարեխիղճ լրագրողների հետ մեկտեղ այստեղ աշխատանքում ներգրավված է իր անշնորհք հոդված-մեկնաբանություններով նաև Ասլան Ռուբաևը (հոդված «Սադրիչ Ասլան Ռուբաևը «REGNUM» լրատվական գործակալությունից» 04/11/2022 - հեղինակ): 2022 թվականի մայիսի 26-ին «Փորձագետ. երբեմն թվում է, թե Ղազախստանը ոտքերը սրբում է Ռուսաստանի վրա» հոդվածում Ռուբաևը, կատարելով հայկական սփյուռքի պատվերը, որը վերավճարում է նրա ծառայությունների դիմաց, փորձել է սեպ խրել ռուս-ղազախական հարաբերություններում։ Ի՞նչ վերցնել նրանից, քանի որ, ինչպես համարում են բազմաթիվ լրագրողները, այդ կոռումպացված տեսակը վաղուց արդեն ոչ թե Ասլան է, այլ Օսլան։

Когда пропагандистская машина буксует, в ход идет копание в грязном белье
Пропагандистская машина России явно не справляется c задачей освещения в строго заданном ключе так называемой «специальной военной операции» в Украине. Все известные информаторы, особенно на самых массовых телевизионных каналах, да и главный из них – Конашенков, аж от Министерства обороны РФ (между прочим, напоминает известного армянского глашатая Арцруна – авт.), давно потеряли аудиторию. В число зрителей спецвыпусков новостей и полит-шоу в России уже не входит основной костяк общества - интеллигенция и известные деятели культуры. Сегодня «гневные обличения» на российских каналах опустились до уровня кухонных просмотров.
Ну нет своих Левитанов и достойного, правдивого освещения событий. Да и в связи с ростом антивоенных настроений в российском обществе стали меняться методы ведения информационной войны. Чтобы хоть чего-то добиться, политтехнологи для большей убедительности привлекают различных людей - якобы оппозиционно настроенных. Проигрывая в промывании мозгов, в то время как один Дмитрий Гордон в Украине очень достойно и оперативно ведет работу в интересах своего государства и народа, российская пропагандистская машина ищет пути для выхода из агитационного кризиса. И политтехнологи страны не придумали ничего лучшего или хотя бы более свежего, продолжая вновь и вновь обливать грязью своих противников. Предметом особого внимания был и остается, естественно, украинский президент. Поначалу, к примеру, запустили фейк о том, что Зеленский покинул Киев и прячется в Европе. Это не сработало, так как к нему в Киев один за другим приезжали руководители западных стран, да и сам глава государства часто выступал в столице. Да еще в Киеве обезвредили диверсантов, которым было поручено уничтожить президента Украины, которй явно мешает целям России.
И тогда запустили сказки о несметных богатствах Зеленского – собственности в Крыму и Москве. При этом российские политшоумены называют президента Украины «кровавым клоуном», хотя у кого руки в крови – так это у российского командования, приказывающего бомбить украинские города, мирных граждан и отправляя на верную гибель своих солдат.
После того как не удалось уязвить украинцев и обмануть мировую общественность президентом, «уехавшим за границу», - российские СМИ принялись запускать фейки о его жене, якобы имеющей британское подданство и уехавшей в Израиль к родителям.
Ну а в качестве тяжелой артиллерии для оправдания российского вторжения в Украину использовались главный редактор телеканала Russia Today (ныне - RT) Маргарита Симоньян и ее муж Тигран Кеосаян, которые всегда из кожи вон лезли, демонстрируя свой «русский патриотизм», а теперь, в связи с украинскими событиями, и подавно извращаются, как могут. Впрочем, в 2005 г. по инициативе Кремля российский круглосуточный англоязычный телеканал Russia Today и был создан, чтобы способствовать формированию положительного образа России в мире. Однако деструктивная деятельность и бездарная работа Симоньян привели к тому, что российские государственные СМИ оказались заблокированными в Европе. Например, в конце декабря 2021 года Марго пыталась запустить в Германии онлайн-программу без соответствующего разрешения от властей европейской страны. Немецкоязычный медиарегулятор MABB снял с вещания в Европе телеканал RT DE и начал расследование в отношении сети RT из-за подозрений в нарушении правил вещания на территории Германии. В сентябре YouTube, в свою очередь, удалил два немецких канала Russia Today без возможности восстановления. Комментируя удаление каналов, в компании Google сообщили, что это было сделано из-за контента, нарушающего правила о ложной информации по COVID-19. Далее блокировка российских каналов в Европе стала осуществляться все чаще. Ныне RT заблокирован почти на всем Западе. Фактически Россия осталась без инструмента, с помощью которого она, в частности, сообщала миру свою позицию по тем или иным важным вопросам.
Армянка Марго родилась и получила образование в России, руководит государственными СМИ РФ и называет себя русским патриотом, но при этом наглым образом ставит невыполнимые повестки армянского лобби выше интересов государства,  которому она обязана своим существованием. В свойственной им предательской манере Симоньян и Кеосаян неоднократно выступали против российских интересов  и официальной  позиции Москвы. Одним из таких проявлений стало бредовое заявление Симоньян о том, что Карабах должен войти в состав России. Эта ее наглая провокация была направлена на то, чтобы вбить клин в российско-азербайджанские отношения. Недавно, когда в Казахстане были беспорядки, армянская диаспора в России в лице Багдасарова, Симоньян и прочих пыталась воспользоваться этой ситуацией, чтобы торпедировать отношения РФ с самым большим по территории тюркским государством, к которому, как и ко всем тюркским странам, у четы Кеосаян-Симоньян патологическая ненависть. В связи с поистине мерзкими высказываниями Кеосаяна и его угрозами повторить для Казахстана украинский вариант «спецоперации», председатель Народной партии Казахстана Ермухамед Ертысбаев сделал заявление. Он отметил, что у Кеосаяна априори не может быть своего мнения, он лишь озвучивает позицию ястребов политической элиты России. К тому же телеведущий пользуется кормушкой своей жены Марго Симоньян, получающей огромные денежные средства.
Что же из себя представляет сам Тигран Кеосаян? Он почивает на лаврах своего отца - кинорежиссера Эдмонда Кеосаяна, известного серией фильмов «Неуловимые мстители», в которых был не только широкий набор армянских артистов, но и родственников самого режиссера. Бездарный режиссер по наследству, Тигран в последнее время снял на полученные из бюджета с помощью своей жены Марго Симоньян 154 млн рублей бездарный конъюнктурный фильм «Крымский мост» (автор сценария – Маргарита Симоньян.) Так что, по сути, Кеосаян – не более чем альфонс, который ради более щедрого денежного довольствия оставил семью после 20-летнего брака и женился на Симоньян. А кормушка была еще та: только в 2022 году Марго получила из госбюджета 29 млрд рублей, а к 2024 г. планируется выделить ей 89 млрд рублей. И это несмотря на то, что из года в год RT, которым руководит Симоньян, теряет свою аудиторию за рубежом, а во многих странах вещание RT вообще закрыто. Зато Симоньян через RT и Кеосаян через свою разнузданную передачу на НТВ злонамеренно нагнетают антиукраинскую и антитюркскую истерию. В последнее время же Симоньян и другой популярный телеведущий - Соловьев практически размахивают ядерной дубинкой, причем если Маргарита грозит Украине, то Соловьев - уже Байдену. Но если Соловьев интеллектуал и подонок, то Кеосаян подонок и безграмотный идиот - считают многие политологи. Кеосаян и Симоньян не родину, а бабки любят.
А совсем недавно Марго вновь стала героиней громкой истории, оскорбив Максима Галкина – назвала его гомосексуалистом, объясняя его брак с Аллой Пугачевой прикрытием. При этом она забыла, что ее брак с Кеосаяном был заключен по настоянию руководства армянской диаспоры в России, которая в свое время подняла Марго до нынешней должности. А альфонс Кеосаян, естественно, не мог отказаться от богатой за счет диаспоры Марго. Ответ Галкина на заявление Симоньян последовал немедленно. Многие российские народные артисты, в частности Лайма Вайкуле, Владимир Винокур, Филипп Киркоров и другие публично осудили Марго, заявив, что ее выходка в адрес Галкина не сойдет ей с рук. Позже против Симоньян начали выступать и ее коллеги по цеху. Даже обозреватель армянской национальности Артур Гаспарян заявил, что Симоньян придется ответить за оскорбление.
Так что главное для Симоньян и Кеосаяна были остаются деньги. Распиливая миллиарды из бюджета и присваивая деньги российских налогоплательщиков, эта парочка паразитов собрала для себя неимоверные богатства. По информации, за год они получили 700 млн рублей и начали строить дом в престижном районе арменизированного Сочи. Откуда у бедных журналистов на это деньги?
В авангарде махинаций, фейков и подтасовок армянских провокаторов в России – в полном смысле грязная работа информационного агентства REGNUM. Причем наряду с маститыми нечистоплотными журналистами к работе здесь привлекается и известный своими бездарными статьями–комментариями Аслан Рубаев (статья «Провокатор Аслан Рубаев из информационного агентства REGNUM» 11.04.2022 – авт.). 26 мая 2022 г. в статье «Эксперт: иногда кажется, что Казахстан вытирает о Россию ноги» Рубаев, выполняя заказ армянской диаспоры, которая проплачивает его услуги, пытался вбить клин в российско-казахстанские отношения. Что с него взять, ведь как считают многие журналисты, этот продажный тип уже давно не Аслан, а Ослан.