Հիշեցում Երևանին. Ռազմաավարի պուրակում դեռ շատ տեղ կա
Ինչպես երևում է հայկական լրատվամիջոցների հրապարակումներից, այդ երկրի հանրությունը լրջորեն մտահոգված է Ռուսաստանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցներով։ Ավելի ճիշտ՝ թե ինչպես դա կարող է ազդել ռուսական ռազմարդյունաբերական համալիրի վրա։ Եվ նյարդայնությունը, ըստ երևույթին, ոչ մի կերպ հայկական ալտրուիզմի, Ռուսաստանի հանդեպ անշահախնդիր սիրո և, ընդհանրապես, տեխնիկական մտածելակերպի հետևանք չէ։ Դա թելադրված է կոնկրետ շահով։ «Ախր ռուսները պարտավոր են, չէ որ մենք դաշնակիցներ ենք»…
Այսինքն՝ խոսքը ոչ թե կարագի, այլ հրացանների մասին է։ Չեն ուզում ուտել, ուզում են նորից կռվել։ Համենայնդեպս պլանավորում են։ Բայց սա արդեն զվարճալի է. «Ռուսաստանն ավելի շուտ որևէ բան իրենից կկտրի, սակայն առաջին էշելոնի երկրներին սպառազինությամբ, պահեստային մասերով և մնացածով կապահովի։ Իսկ Հայաստանը ռազմավարական նշանակություն ունի հարավում, ընդ որում, նրա դերը մեծանում է նաև տարածաշրջանում Թուրքիայի ուժեղացման համապատկերում»: Այս խոսքերի հեղինակը Ռազմավարությունների և տեխնոլոգիաների վերլուծության ռուսական կենտրոնի (ՌՏՎՍ) տնօրեն Ռուսլան Պուխովն է։ Արդյո՞ք ռուսներն ընդհանրապես տեղյակ են, որ իրենց հաշվին զինելու են նրանց, որոնցից բուն Ռուսաստանում արդեն տեղ չկա։ «Ավելի շուտ որևէ բան իրենից կկտրի» - ընդհանրապես հոյակապ արտահայտություն է և հուշում է ամենատարբեր մտքեր. օրինակ՝ արագացնել Թուրքիայից և Իսրայելից զենքի գնումները, փոփոխություն կատարել Ռազմական Դոկտրինում  (այնպես որ, մենք հնարավորություն ունենանք ոչ միայն ինչ-որ անկանխատեսելիություն մտցնել մեր հարևանների գոյության մեջ, այլ նաև ինչ-որ անախորժություն պատճառել, ինչպես ասում էր ընկեր Դոստոևսկին): Ռուսաստանը պատրաստվում է զինել Հայաստանին, չնայած ռուսական ռազմարդյունաբերական համալիրի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառմանը։ Ռուսաստանի Դաշնությունում գրեթե չկա սեփական հաստոցաշինական արդյունաբերություն, երկրի կարիքներն այս ոլորտում ավելի քան 85 տոկոսով ծածկվում են (ծածկվում էին՝ մինչև պատժամիջոցների սահմանումը) գերմանական, իտալական և ճապոնական մատակարարումներով։
Ներմուծված բաղադրիչներով ստեղծվել է ռուսական զենքի և ռազմական տեխնիկայի մոտ 800 նմուշ։ Պատժամիջոցների և, մեղմ ասած, Ուկրաինայի հետ ոչ առանձնապես հաջող պատերազմի ֆոնին, զինել կասկածելի դաշնակցին, որը հարմար պահի է սպասում է տիրոջը դավաճանելու համար... Դե, եթե ինչ-որ մեկը տեղ չունի իր փողերը դնելու, հետո ... Լավ, լռում եմ, չէ որ դա մեր դրամապանակը չէ...
Ռազմական razm.info պորտալի համակարգող Կարեն Վրթանեսյանը լավ հարց է տալիս՝ նախ և առաջ պետք է հասկանալ՝ արդյո՞ք Հայաստանի իշխանությունները բանակ կառուցելու իրական ցանկություն ունեն։ Բանակ կառուցելու ցանկությունը արդար ցանկություն է. ոչ մի պետություն չի կարող գոյություն ունենալ առանց բանակի, եկեք իրատես լինենք, և Հայաստանը դրա իրավունքն ունի։ Բայց ինչ վերաբերում է խաղաղության պայմանագրին: Փոխե՞լ եք ձեր միտքը: Չե՞ք ուզում: Ափսոս, ափսոս, կարծես լոֆեր չեն ու կարող էին ապրել։ Նոթատետրում մենք արդեն գրառում ենք կատարել։ Եզրակացություններ նույնպես. Օրինակ՝ հիմարին ինչի՞ն է պետք հատուկ, ես կասեի՝ ինտիմ նպատակի ապակե խաղալիք։ Չէ՞ որ նա, ի վերջո, կջարդի այն և ձեռքերը կկտրի։ Չէ, չեմ կատակում, սա հաստատված է էմպիրիկ մեթոդով. ամբողջ աշխարհը տեսավ, թե ինչպես են մեր հարևանները տնօրինում իրենց նվիրված զենքը (արդյունքների մի մասը ներկայացված է Ռազմաավարի պուրակում):
Հարևանների պահվածքում, իհարկե, տրամաբանություն կա՝ քանի որ երկաթի կտորները էժան են, պետք չէ դրանք խնայել։ Բայց կա նաև հարցի գործնական կողմը, որի մասին պետք է մտածեն հայերը. Ռուսաստանը երբեք չի մոռանում որևէ մեկին արված լավությունը և սիրում է իր փողի ետևից պարտապանի մոտ գալ ամենաանհարմար պահին։ Հայաստանի բոլոր հիմնական ֆոնդերը պատկանում են Ռուսաստանին։ Էլեկտրաբաշխիչ ցանցերից մինչև օդանավակայան և երկաթուղի։ Այսինքն՝ մի ամբողջ երկիր պարտքից բացի ոչինչ չունի, բայց, այնուամենայնիվ, պատրաստվում է նորերի մեջ մտնել՝ զենք գնելու համար, որը ամեն պահի կարելի են նրանից խլել։ Ընդ որում՝ հենց այնպես։ Աչքերում հարգանքի բացակայության կամ մեր փոքրիկ քմահաճույքի համար: Տերերի հանդեպ նման պարազիտային վերաբերմունքը և Ադրբեջանի դեմ նոր ագրեսիայի վերաբերյալ մտքերը շատ վտանգավոր են:
Մենք, ի վերջո, կարող ենք համաձայնության գալ Ռուսաստանի հետ. Օրինակ՝ ազդեցության ոլորտների բաժանման հարցում։ Ինչ-որ տեղ զիջելու ենք, ինչ-որ բանում հաղթելու ենք, ինչ-որ բանում օգնելու ենք՝ սրանից արդար օգուտ քաղելով։ Մեզ համար: Ասենք՝ Զանգեզուրը մեզ, մնացածը՝ Ռուսաստանին։ Թող վերցնեն և հոգան: Երբեմն, դաստիարակչական նպատակներով, որպեսզի մնացած մասը չնայի դեպի Եվրոպա, Ռուսաստանը հարևանիկների քիթը կմխրճի ջրափոսերի մեջ, բայց դա արդեն մեր խնդիրը չէ։ Ո՛չ Արևմուտքը, ո՛չ Ռուսաստանը սովոր չեն Հայաստանն օգտագործել զուտ ուտիլիտար նպատակներով։ Սա այն է, ինչ մենք սովորելու ենք: Ադրբեջանը դառնում է ավելի ցինիկ ու խոհեմ, ինչն ինձ շատ է ուրախացնում։ Որովհետև Մեծ քեռիները հենց այդպես են խաղում՝ ցանկացած իրավիճակ դարձնելով իրենց օգտին: Այստեղ գլխավորը սեփական շահը ճիշտ հասկանալն է։ Իսկ նոր պատերազմի դեպքում ծայրահեղ զգույշ ենք լինելու, սկյուռի աչքին ենք խփելու, որ կաշին չփչանա։ Ոչ այն պատճառով, որ կենդանին արժեքավոր է, իսկ մորթին՝ թանկ, ամենևին։ Ուղղակի հարևաններ ենք ի վերջո, իսկ մեր սրտերը լցված են գթությամբ:

Напоминание Еревану: в Парке военных трофеев места хватит
Как следует из публикаций в армянских СМИ, общественность страны серьезно обеспокоена санкциями, введенными против России. Точнее, тем, как это может отразиться на российском ВПК. И нервозность, судя по всему, - отнюдь не следствие армянского альтруизма, бескорыстной любви к России и вообще технического склада ума. Она продиктована конкретным интересом. «Русские же должны, мы ведь союзники»...
То есть речь не о масле, речь о пушках. Кушать им не хочется, они снова хотят подраться. Планируют, во всяком случае. А вот это уже забавно: «Россия скорее себе чего-то не додаст, но страну, находящуюся в первом эшелоне, будет обеспечивать вооружениями, запасными частями, всем остальным. Что касается Армении, то она имеет стратегическое значение на юге, причем ее роль возрастает еще и на фоне усиления Турции в регионе». Это слова директора российского Центра анализа стратегий и технологий (ЦАСТ) Руслана Пухова. Россияне вообще в курсе, что за их счет будут вооружать тех, от кого уже в самой России не протолкнуться? «Скорее себе чего-то не додаст» - пассаж вообще замечательный и наводящий на всякие на мысли: например, форсировать закупки вооружения у Израиля и Турции и скорректировать военную доктрину соответствующим образом (так что у нас есть возможность не только внести в бытие соседей некую непредсказуемость, но и на радостях нанести некоторую неприятность, как говорил товарищ Достоевский).
Россия собирается вооружать Армению несмотря на то, что на российский ВПК наложены санкции. В РФ почти нет собственного станкостроения, потребности страны в этой области на 85 с лишним процентов покрываются (покрывались, до введения санкций) немецкими, итальянскими и японскими поставками. Около 800 образцов российских вооружений и военной техники созданы с использованием импортных комплектующих. На фоне санкций и, мягко говоря, не особо удачной войны с Украиной вооружать сомнительного союзника, который так и ждет удобного случая, чтобы продать хозяина... Ну, если кому-то некуда девать деньги, то... Ладно, молчу, не наш бумажник…
Координатор военного портала razm.info Карен Вртанесян задает хороший вопрос: в первую очередь нужно понять, а есть ли у властей Армении реальное желание строить армию. Стремление строить армию  – желание справедливое. Без армии никакое государство существовать не может, будем реалистами, и Армения имеет на это право. Но как же насчет мирного договора? Передумали? Уже не хотят? Жаль, жаль, вроде б не бездельники и могли бы жить. Пометку в блокнотике мы уже сделали. Выводы тоже. Например: зачем дураку стеклянная игрушка особенного, специфического, я бы даже сказал, интимного предназначения? Он ведь всё равно её поломает, да и руки себе изрежет. Нет, я не издеваюсь, это установлено эмпирическим методом - весь мир видел, как соседи управлялись с подаренным им оружием (часть результатов представлена в Парке военных трофеев).
Какая-то логика в поведении соседей, конечно, есть: раз железки задешево достались – так и беречь незачем. Но тут есть и практическая сторона вопроса, о которой армянам стоило бы задуматься: Россия никогда не забывает о сделанном кому-то одолжении, а за своими деньгами любит приходить в самый неудобный для должника момент. Все основные фонды Армении принадлежат России. От энергораспределительных сетей до аэропорта и железной дороги. То есть у целой страны за душой ничего, кроме долгов, а она тем не менее собирается влезть в новые, дабы разжиться оружием, которое у нее могут отнять в любой момент. Причем просто так. За отсутствие уважения в глазах или в рамках нашего небольшого каприза. И это со стороны соседей не наивность, продиктованная раздутым самомнением о собственной важности в глазах России. Такое паразитическое отношение к хозяевам и думки об очередной агрессии против Азербайджана – игра опасная. Мы ведь можем и договориться. С Россией. Например, о разделе сфер влияния. Где-то уступим, в чем-то выиграем, в чем-то поможем, извлекая из этого справедливую пользу. Для себя. Скажем, Зангезур нам, а остальное – России. Пусть забирает и заботится. Иногда, в воспитательных целях, чтобы та, оставшаяся часть, в сторону Европы не поглядывала – Россия станет соседушек в кучи да лужицы носами тыкать, но это уже не наша проблема.
Ни Западу, ни России не привыкать использовать Армению в сугубо утилитарных целях. Вот и мы будем этому учиться. Дело, конечно, сложное, да и дорога долгая, но и пусть: кончится проезжая часть - по головам пойдем, в таких играх медяков не считают. Азербайджан становится циничнее и расчетливее, что лично меня очень радует. Потому что Взрослые Дяди играют именно так, поворачивая любую ситуацию себе на пользу. Тут главное - свой интерес понимать правильно. И в случае новой войны мы будем предельно аккуратны, бить ту белку будем прямо в глаз, чтобы шкурку не попортить. Не потому, что зверь ценный и мех дорогой, совсем даже наоборот. Просто соседи всё-таки, а наше сердце преисполнено жалости.