Ռաիսին և Փաշինյանը. ադրբեջանական դիվանագիտության ունիվերսալ «կուբիկ-ռուբիկ»-ը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսի միջև վերջերս կայացած հեռախոսազրույցից հետո Երևանում հերթական անգամ թեթևությամբ խորը շունչ քաշեցին՝ Իրանը առայժմ տրամադրված է Հայաստանի հետ համագործակցությանը, ամեն ինչ կարգին է, ոչ ոք ոչ մեկին չի լքել։ Իսկ բանը նրանում է, որ Թեհրանի հետ Զանգեզուրի միջանցքի այլընտրանքային ճանապարհի անցկացման Բաքվի պայմանագրի ստորագրումից և երկու երկրների միջև ռազմավարական համագործակցության նոր փուլի հայտարարումից հետո Երևանում լրջորեն մտահոգվել էին։ Ճիշտ հասունացող ամուսնալուծում զգացող կնոջ պես։ Եվ, եթե բոլորովին վերջերս Երևանում ուրախությամբ ձեռքերը շփում էին նայելով ԻԻՀ-ի և Ադրբեջանի միջև լարված դիմակայությանը, ապա այժմ Հայաստանում սկսել են կասկածել՝ արդյոք իրանցիները իսկապես տրամադրված են քաղաքականապես և տնտեսապես անհաջող երկրի հետ ռազմավարական գործընկերության։
Հայ քաղաքական գործիչների հիասթափությունը և մտահոգությունը՝ Ադրբեջանի դիվանագիտության հաջող աշխատանքի հետևանքն է, որը գործում է բազմակողմանի, ինչպես «կուբիկ-ռուբիկում», այսինքն միաժամանակ բացարձակապես տարբեր ուղղություններով։ Եվ դրանով հանդերձ ոչ մի կերպ իրար դեմ չգրգգռելով իր հարևաններին, այլ ընդհակառակը, անցկացնելով արդյունավետ գործընկերության քաղաքականությյուն, որտեղ ոչ ոքի համար իմաստ չունի, այո և պարզապես անօգուտ է դավաճանել ուրիշ «փայատերների» շահերին։
Այս աշխատանքի հետևանքը և Իբրահիմ Ռաիսիի նախազգուշական ուղերձը Փաշինյանին, հատուկ ընդգծված են նրանց զրույցի ընթացքում։ ԻԻՀ-ի նախագահը հույս է հայտնել, որ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններում մնացած հարցերը կլուծվեն խաղաղ ճանապարհով, երկու երկրների ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության պահպանմամբ, միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համապատասխան»։ Այստեղ, անկախ նրանից, թե Երևանն իր նկատմամբ ինչ-որ առանձնահատուկ վերաբերմունքի հույսեր ունենար՝ Իրանը հասկացրեց, որ «անջատողական խաղեր խաղալու» մտադրություն չունի, իրեն այս գլխացավը պետք չէ։ Այդ էր պակաս՝ Ադրբեջանի հետ համագործակցությամբ այդքան նախապատվություններ ստանալուց և Ղարաբաղում իրանական նախագծերը խթանելուց, ինչպես նաև «Իրանական Զանգեզուրը» անցկացնելու մասին պայմանագրից հետո Թեհրանի համար պարզապես իմաստ և անմիջական օգուտ չունի Երևանին աջակցել նախկին ձևաչափով։ Իրանի և Հայաստանի ջերմ բարեկամության դարաշրջանը փոխարինվել է հարավկովկասյան երկու պետությունների հետ գործընկերային կամուրջներ կառուցելու ռացիոնալ վերաբերմունքով, բայց այն առաջնահերթությամբ, թե ով ավելի շատ կառաջարկի։ Ինչը և Ադրբեջանը չի զլացել անել։
Հավաքել իր դիվանագիտական «կուբիկ-ռուբիկը», որտեղ արտաքին քաղաքականության բոլոր կողմերը ունիվերսալ և արդյունավետ են գործում, ինչպես Հարավային Կովկասում, այնպես էլ Մերձավոր Արևելքում, Ադրբեջանը վաղուց է սկսել։ Սակայն 44-օրյա պատերազմում տարած հաղթանակից հետո աշխատանքը, լիովին հասկանալի պատճառներով, գնաց ավելի արդյունավետ։ Ադրբեջանը նկատելիորեն ամրապնդեց իր ռազմական և քաղաքական անձեռնմխելիությունը, մեխանիզմը դարձել է ավելի հղկված և կատարելագործված։ Չմիավորման շարժման երկրների, Թուրքական պետությունների կազմակերպության ղեկավարի կարգավիճակում ուշագրավ նախաձեռնությունները, ինչպես նաև գլոբալ միջազգային ձևաչափով եռանդագին աշխատանքը, այդ թվում նաև ՄԱԿ-ի հետ՝ կորոնավիրուսի համավարակի հաղթահարման ուղղությամբ, անշուշտ, կոփեցին վերջին տարիների ադրբեջանական դիվանագիտությունը՝ այն դարձրել է ավելի հմուտ ու միևնույն ժամանակ ավելի պրագմատիկ։
Փաստորեն, «եթե ուզում ես թշնամուց ազատվել, նրան քո ընկերը դարձրու» ասացվածքը Ադրբեջանն ամրագրել է որպես իր դիվանագիտական սկզբունքներից մեկը։ Եվ եթե դեռ վերջերս Հարավային Կովկասում կար մի կողմից՝ Իրան և Ռուսաստան, մյուս կողմից՝ Ադրբեջան և Թուրքիա դաշինքային առճակատման վտանգ, ապա այժմ դասավորվածությունը հիմնովին փոխվել է։ Իրանը դարձնելով շահագրգռված Բաքվի հետ համագործակցությամբ՝ Ադրբեջանը շարունակեց հավաքել իր «կուբիկ-ռուբիկը», չէ որ, եթե նույնիսկ Թեհրանը և դարձել է Բաքվի արդյունավետ գործընկերը, ապա նրա և Իսրայելի միջև լուրջ հակամարտությունը ոչ ոք չի չեղարկել։ Եվ այստեղ նույնպես Բաքուն անում է հերթական հմուտ դիվանագիտական կտրուկ շրջադարձ: Իլհամ Ալիևի անձնական նախաձեռնությունների շնորհիվ Թուրքիան և Իսրայելը սկսեցին իրենց հարաբերությունների կառուցման նոր դարաշրջան։ Այո, իհարկե, Ադրբեջանը երկրագնդի պորտը չէ, և ակնհայտ է, որ և՛ Թուրքիան, և՛ Իսրայելն իրենք են մտադրվել այն մասին, որ լավ կլինի նորից կամուրջներ կառուցել, թեկուզ էներգակիրներ, այդ թվում նաև Իսրայելից Թուրքիա մղելու այլընտրանքային ճանապարհներ ստեղծելու անհրաժեշտության վերաբերյալ՝ ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հղումների ֆոնին։ Սակայն հատկապես Բաքուն չափազանց հմտորեն որսաց պահի կոնյունկտուրան։ Եվ հատկապես, երբ արժե նման կամրջի հիմքում դնել առաջին և գլխավոր «աղյուսը», գործարկել, այսպես ասած, առաջին գնացքը։
Այժմ, ինչպես հաստատում են որոշ միջազգային վերլուծաբանները, Բաքուն փայլուն հավասարակշռության է հասել տարածաշրջանի բոլոր աշխարհաքաղաքական ուղղություններով. իրանական վտանգը նկատելիորեն թուլացել է Անկարայի և Թել Ավիվի միջև կապերի հաջող հաստատմամբ, այդ թվում նաև ռազմական, տարածաշրջանում Թեհրանի վրա հիմնվելով Ռուսաստանի հնարավոր ճնշումը այժմ հավասարակշռված է ԻԻՀ-ի և Բաքվի համագործակցությամբ... Կարելի է նորից շարունակել։ Բաքվի դիվանագիտական «ցեմենտը» ամրացրել է նաև այն, ինչը վերջերս թվում էր անհավանական: Իսրայելը նույնպես սկսեց վերլուծել Իրանի հետ մեծ պատերազմ սկսելու ռիսկերը՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում իր գործընկերների շահերը։ Դե, իր, համապատասխանաբար, օգուտները նույնպես: Անկարայի և Բաքվի տեսակետը տարածաշրջանում Իսրայելի և Իրանի միջև հարաբերությունների բարդությունների վերաբերյալ այժմ պակաս կարևոր չէ Թել Ավիվի համար, և գուցե նույնիսկ ավելի կարևոր, քան Վաշինգտոնից առաջ մղումները: Այս իմաստով, դիմելով Փաշինյանին՝ միջազգային իրավունքի և սահմանների ամբողջականության շրջանակներում Ադրբեջանին աջակցելու մասին Ռաիսի հիմնավորումները հերթական անգամ մատնանշում են ադրբեջանական դիվանագիտության «կուբիկ-ռուբիկի» ոճով անթերի աշխատանքը, ինչպես ասվում է, անձնական ոչ մի բան, «միայն բիզնես» և աշխարհաքաղաքական իրավիճակի ողջամիտ գնահատում։ Թեհրանում կայանալիք «3 + 3» ձևաչափով գագաթնաժողովը դրա միանգամայն ակնհայտ հաստատումն է։

Раиси и Пашинян: универсальный «кубик-рубик» азербайджанской дипломатии
После состоявшегося недавно телефонного разговора премьера Армении Никола Пашиняна и президента Ирана Ибрахима Раиси в Ереване в очередной раз вздохнули с облегчением – Иран пока настроен на сотрудничество с Арменией, все в порядке, никто никого не бросил. А дело в том, что после подписания договора Баку с Тегераном о прокладке альтернативного Зангезурского коридора и объявления нового этапа стратегического сотрудничества между двумя странами в Ереване всерьез забеспокоились. Прямо как жена, почуявшая назревающий развод. И если не так давно в Ереване радостно потирали руки, глядя на напряженное противостояние ИРИ и Азербайджана, то теперь в Армении засомневались – так ли уж настроены иранцы на стратегическое партнерство со страной - политическим и экономическим неудачником.
Разочарованность и тревоги армянских политиков - следствие успешной работы дипломатии Азербайджана, действующей многогранно, как в «кубике-рубике», то есть одновременно в абсолютно разных направлениях. И при этом никоим образом не стравливая своих соседей а, напротив, проводя политику эффективного партнерства, где никому не имеет смысла, да и просто невыгодно предавать интересы других «пайщиков».
Следствие этой работы и предостерегающий посыл Ибрахима Раиси к Пашиняну, особо подчеркнутый в ходе их разговора. Президент ИРИ выразил надежду, «что оставшиеся вопросы в переговорах между Арменией и Азербайджаном будут решены мирным путем, при соблюдении суверенитета и территориальной целостности двух стран, в соответствии с принципами международного права». Здесь, какие бы ни питал надежды на некое особое отношение к себе Ереван, Иран дал понять, что «играть в сепаратистские игры» он не намерен, ему эта головная боль не нужна. Еще бы – после получения такого количества преференций в сотрудничестве с Азербайджаном и продвижения иранских проектов в Карабахе, а также договора о прокладке «Иранского Зангезура», Тегерану просто нет смысла и прямой выгоды поддерживать Ереван в прежнем формате. Эра теплой дружбы Ирана и Армении сменилось рациональным отношением к выстраиванию партнерских мостов с двумя южнокавказскими государствами, но с приоритетом того, кто больше предложит. Что и не преминул сделать Азербайджан.
Собирать свой дипломатический «кубик-рубик», где универсально и эффективно работают все стороны внешней политики - как на Южном Кавказе, так и Ближнем Востоке - Азербайджан начал давно. Однако после победы в 44-дневной войне работа по вполне понятным обстоятельствам пошла эффективнее. Азербайджан заметно укрепил свой военный и политический иммунитет, механизм стал более отточенным и совершенным. Замечательные инициативы в качестве лидера стран Движения неприсоединения, Организации тюркских государств, а также энергичная работа в глобальном международном формате, в том числе и с ООН, по преодолению пандемии коронавируса, безусловно, закалила азербайджанскую дипломатию последних лет, сделала ее более искусной и в то же время более прагматичной.
По сути, поговорку «если хочешь избавиться от врага – сделай его своим другом» Азербайджан закрепил как один из своих дипломатических принципов. И если еще недавно на Южном Кавказе была опасность некого блокового противостояния - Ирана и России, с одной стороны, Азербайджана и Турции - с другой, то теперь расклад кардинально изменился. Сделав Иран заинтересованным в сотрудничества с Баку, Азербайджан продолжил собирать свой «кубик-рубик» дальше, ведь даже если Тегеран и стал эффективным партнером Баку, то серьезную конфликтность между ним и Израилем никто не отменял. И тут Баку делает еще один виртуозный дипломатический пируэт: благодаря личным инициативам Ильхама Алиева Турция и Израиль начали новую эру выстраивания своих отношений. Да, конечно, Азербайджан не пуп Земли, и очевидно, что и Турция с Израилем сами подумывали о том, что неплохо бы снова наладить мосты, хотя бы на фоне посылов ЕС и США о необходимости создания альтернативных путей прокачки энергоносителей, в том числе из Израиля в Турцию. Однако именно Баку весьма искусно уловил конъюнктуру момента. А именно когда стоит заложить первый и главный «кирпич» в основание такого моста, пустить, так сказать, первый поезд.
Теперь, как утверждают некоторые международные аналитики, Баку добился блестящего баланса во всех геополитических направлениях в регионе: иранская угроза заметно ослаблена успешным налаживанием связей Анкары и Тель-Авива, в том числе военных, вероятное российское давление в регионе с опорой на Тегеран теперь сбалансировано сотрудничеством ИРИ и Баку… Можно продолжить и дальше. Дипломатический «цемент» Баку скрепил и то, что недавно казалось маловероятным: Израиль тоже стал анализировать риски начала большой войны с Ираном с учетом интересов его партнеров в регионе. Ну и своей, соответственно, пользы тоже. Взгляд Анкары и Баку на осложнения отношений Израиля и Ирана в регионе теперь для Тель-Авива не менее, а может, и более важен, чем продавливание из Вашингтона. В этом смысле утверждение Раиси о своей поддержке Азербайджана в рамках международного права и целостности границ в обращении к Пашиняну еще раз указывает на безупречную работу азербайджанской дипломатии в стиле «кубик-рубик» - ничего личного, как говорится, «только бизнес» и здравая оценка геополитической ситуации. Ну а намечающееся проведение в Тегеране саммита в формате «3+3» – весьма очевидное этому подтверждение.