Գերմանացի գիտնականը Շուշայի մասին ասաց ճշմարտությունը և վերածվեց հայության թշնամու
Մյունխենում գերմաներեն լեզվով լույս է տեսել գիրք, որը խոստանում է լուրջ հարված հասցնել պատմական փաստերի կեղծումը և Ադրբեջանի մշակույթային ժառանգության յուրացումը իր համար կանոն դարձրած հայկական շովինիզմի կրկնահանցանքին։ «Ադրբեջանի մշակութային մայրաքաղաքի պատմությունը և զարգացման ուղին» աշխատության հեղինակ, գրականագետ և պատմաբան, Գերմանիայի Գիսսենի համալսարանի գիտաշխատող Միխաել Ռեյնհարդ Հեսսը իր առջեւ խնդիր է դրել խոցել հայկական շիզոքարոզչության հիդրայի հենց սիրտը, այն է՝ ցրել Շուշա քաղաքի «հայկական պատմության» մասին կեղծ առասպելները։
Ինչպես հայտնի է, երևանցի խաբեբաները և նրանց օտարերկրյա ախպերածուները լկտիություն ունեն Շուշան համարել հայության «սրբազան քաղաք», մինչդեռ իրականում հայերը Ղարաբաղում հայտնվեցին պատմական չափանիշներով միայն երեկ, այն էլ նրանց համար հանգամանքների երջանիկ զուգադիպության շնորհիվ։ Զարմանալի չէ, որ հենց որ ցանցում հայտնվեցին գրքի հրատարակման մասին հաղորդագրություններ, հայկական լոբբիի ներկայացուցիչներն ակտիվացան գերմանացի գիտնականի աշխատանքը հնարավորինս տրոլինգի ենթարկելու և ատելու առաջադրանքով։
Միանգամայն հասկանալի է, թե ինչու է հայկական լոբբին այդքան տագնապի ենթարկվել, չէ որ գրքի հեղինակը ոչ թե պարզապես բլոգեր է, կամ ադրբեջանական պատմության և մշակույթի սիրահար, այլ լուրջ գիտնական, ով համակարգել է տվյալների հսկայական արխիվ, որը կարող է հերքել բազմաթիվ «հայկական հեքիաթները»: Միխաել Ռայնհարդ Հեսսը թուրքագետ է, ով իր դիսերտացիան նվիրել է ադրբեջանցի մեծ բանաստեղծ Իմադեդդին Նասիմիի ստեղծագործությանը։ Եվ այդ ժամանակվանից սկսվեց նրա մանրամասն ծանոթությունը ադրբեջանական ավանդույթներին ու մշակույթին։
Իսկ ընդհանրապես հայերի մոտ կա բազմաթիվ գերմանացի գիտնականին չսիրելու բազմաթիվ առիթներ՝ նա շատ ուժեղ է հարվածում նրանց հիվանդ ինքնասիրությանը։ Դեռ 2016 թվականին՝ ապրիլյան մարտերից հետո, գերմաներեն լեզվով լույս է տեսել նրա՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտության պատմության մասին պատմող «Տանկերը դրախտում» գիրքը։ Իսկ 2020 թվականի օգոստոսին Բեռլինում անգլերեն լեզվով լույս է տեսել «Ղարաբաղը XIII դարից մինչև 1920 թվականը Ադրբեջանի պատմության սկիզբը» աշխատությունը, որը 2021 թվականին լրացվել է 44-օրյա Հայրենական պատերազմի արդյունքներին նվիրված 3-րդ լրացված և վերանայված հրատարակությամբ։
Շուշայի պատմությամբ զբաղվելը, ըստ գերմանացի գիտնականի խոսքերի, իրեն ոգեշնչել է այն զարմանալի փաստը, որ այս շրջանի բնիկների մեջ այդքան շատ են բանաստեղծներ, գրողներ, երաժշտագետներ, կոմպոզիտորներ և այլ ստեղծագործող մարդիկ։ Միխաել Հեսսը արդեն մի քանի անգամ հասցրել է լինել Շուշայում։ Իսկ նրա եզրակացությունների համաձայն՝ XIX դարի վերջին Ղարաբաղում ապրել և աշխատել են 95 բանաստեղծներ ու գրողներ, 38 խանենդե, 22 երաժիշտներ և 19 գեղագիրներ, որոնք սկզբունքորեն ոչ մի կերպ կապված չեն եղել հայկական մշակույթի հետ։
Իսկ համընդհանուր կեղծ հայոց պատմության համար էլ ավելի վախեցնող եզրահանգումները եվրոպացի գիտնականը արել է հավաքված ողջ տեղեկատվության հիման վրա։ Այսպիսով, համաձայն նրա աշխատանքի տվյալների, Շուշան և ամբողջ Ղարաբաղը հինավուրց ադրբեջանական տարածքներ են, ինչպես միջազգային իրավունքի տեսանկյունից, այնպես էլ ազգային մշակույթի և արվեստի մեջ ղարաբաղցի բանաստեղծների, գրողների, երաժիշտների դարավոր ավանդի շնորհիվ։
Իհարկե, հայ կեղծանետողների համար նման աշխատանքը չարաբաստիկից ավել է, չէ որ նման եզրահանգման է գալիս ոչ թե որևէ մեկը, այլ պատկառելի եվրոպացի գիտնականը, որն ապրում է հենց այդ լուսավոր Եվրոպայում, որի հետ Երևանն այնքան հաճախ է հույսեր կապում: Իսկ որտե՞ղ գնալ նման երկաթյա փաստերի դեմ։
Ինչպես հաստատում է գիտնականը՝ Շուշայի օկուպացիայի 28 տարի 6 ամիսների ընթացքում ձեռնարկվել են այդ ժառանգությունը ջնջելու և աղավաղելու, այն ադրբեջանական ժողովրդից պոկելու բազմաթիվ անհավանական, անհեթեթ փորձեր։ Գիրքը ներկայացնում է այս ժառանգությունը ջնջելու, խեղաթյուրելու և հերքելու, այսպիսով Շուշայի ու Ղարաբաղի պատմության պատկերը հորինելու օկուպանտների ծիծաղելի փորձերի անարդյունավետության գիտական ապացույցներ։ Հրապարակումը նաև հիմնավորում է այն, որ «Շուշա» բառը հայերենում հայտնի ստուգաբանություն չունի։ Առավել ևս, Ղարաբաղի քրիստոնեական մելիքությունները, ըստ գիտնականի համոզմունքի, նույնպես ոչ մի կապ չունեն հայերի հետ։
Միաժամանակ անհնար է Շուշայի պատմությունը չկապել նրա նոր կյանքի՝ Ադրբեջանի կազմի մեջ վերադարձի հետ, կարծում է Հեսսը։ Որպես գրքի էպիգրաֆ՝ հեղինակը պատահաբար չի ընտրել նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 8-ին ժողովրդին ուղղված ուղերձից մեջբերումը. «Թանկագին Շուշա, դու ազատ ես»…
Այնուամենայնիվ դժվար է չանդրադառնալ դրան, ինչ ասվել է սկզբում, հրապարակման հեղինակի վրա հայկական լոբբիի արդեն սկսված ցանցային հարձակումներին։ Գրքի ապաշնորհ խեյտերությամբ է Twitter-ում զբաղվել նաև հայամետ եվրոպացի բլոգեր, ոմն Sascha Düerkop, նույնպես գրքի հանդեպ, ով գրքի թողարկման փաստի վերաբերյալ գիտնականի հարցազրույցն ուղեկցել է ստոր մեկնաբանությամբ։ Սակայն, պարզվում է, որ այս ցանցային տրոլը աշխատել է Ադրբեջանին առնչվող բազմաթիվ իրադարձությունների հոսքային ատելության վրա և, անկասկած, հանդիսանում է արտերկրում հայկական լոբբիի «հաստիքային» աշխատակիցը։ Այնուամենայնիվ, զարմանալու բան չկա։ Թերևս, նույնիսկ ընդհակառակը, հայկական քարոզչամեքենայի նման լուրջ ակտիվացումը միայն խոսում է այն մասին, թե գերմանացի գիտնականի նոր աշխատությունը ինչպիսի պոտենցիալ սպառնալիք է հայության առասպելաբանության համար։

Немецкий ученый сказал правду о Шуше и превратился во врага армянства
В Мюнхене на немецком языке вышла книга, которая обещает нанести серьезный удар по рецидиву армянского шовинизма, взявшего за правило фальсифицировать исторические факты и присваивать культурное наследие Азербайджана. Автор работы «История и путь развития культурной столицы Азербайджана» литературовед и историк Михаэль Рейнхард Гесс, научный сотрудник Гиссенского университета Германии поставил себе задачу поразить гидру армянской шизопропаганды в самое сердце, а именно развенчать лжемифы об «армянской истории» города Шуша.
Как известно, ереванские мистификаторы и их зарубежные собратья имеют наглость считать Шушу неким «сакральным городом» армянства, в то время как в действительности армяне появились в Карабахе по историческим меркам лишь вчера и то благодаря счастливому для них стечению обстоятельств. Неудивительно, что как только сообщения о публикации книги появились в сети, активизировались представители армянского лобби с задачей максимально потроллить и похейтить труд немецкого ученого.
Вполне понятно, почему так всполошилось армянское лобби, ведь автор книги не просто блогер или любитель азербайджанской истории и культуры, а серьезный ученый, который систематизировал огромный архив данных, способный опровергнуть многие «армянские сказки». Михаэль Рейнхард Гесс – тюрколог, посвятивший свою диссертацию творчеству великого азербайджанского поэта Имадеддина Насими. И с того времени началось его подробное знакомство с азербайджанскими традициями и культурой.
Вообще-то у армян есть множество поводов не любить немецкого ученого – он здорово бьет по их больному самолюбию. Еще в 2016 году, после апрельских боев, вышла его книга об истории армяно-азербайджанского конфликта «Танки в раю» на немецком языке. А в августе 2020 года в Берлине на английском языке увидела свет работа «Карабах с XIII века до 1920 года. Начало истории Азербайджана», которую дополнило в 2021 году 3-е дополненное и уточненное издание, посвященное итогам 44-дневной Отечественной войны.
Заняться историей Шуши, по словам немецкого ученого, его сподвиг удивительный факт, что среди уроженцев этого края так много поэтов, писателей, музыковедов, композиторов и других творческих людей. Михаэль Гесс уже несколько раз успел побывать в Шуше. И согласно его выводам, в конце XIX века в Карабахе жили и работали 95 поэтов и писателей, 38 ханенде, 22 музыканта и 19 каллиграфов, которые никак не были связаны с армянской культурой в принципе.
А еще более пугающие выводы для тотально фейковой армянской истории европейский ученый сделал на основе всей собранной информации. Так, согласно данным его работы, Шуша и в целом Карабах – исконно азербайджанские территории как с точки зрения международного права, так и благодаря многовековому вкладу карабахских поэтов, писателей, музыкантов в национальную культуру и искусство.
Разумеется, более чем зловещ для армянских фейкометов подобный труд – ведь к таким заключениям приходит не кто-нибудь, а маститый европейский ученый, живущий в той самой просвещённой Европе, на которую так часто уповают в Ереване. А куда деваться против таких железных фактов?
Как утверждает ученый, за 28 лет и 6 месяцев оккупации Шуши было предпринято множество невероятных, абсурдных попыток стереть и исказить это наследие, оторвать его от азербайджанского народа. В книге представлены научные доказательства тщетности нелепых попыток оккупантов стереть, исказить и опровергнуть это наследие и таким образом сфабриковать картину истории Шуши и Карабаха. В издании также обосновывается то, что слово «Шуша» не имеет известной этимологии в армянском языке. Более того, христианские меликства Карабаха, по убеждению ученого, также не имеют никакого отношения к армянам.
В то же время нельзя не связывать историю Шуши с ее новой жизнью – возвращением в состав Азербайджана, считает Гесс. В качестве эпиграфа к книге автор не случайно выбрал цитату из обращения президента Ильхама Алиева к народу 8 ноября 2020 года: «Дорогая Шуша, ты свободна»…
Между тем сложно не вернуться к тому, о чем говорилось вначале, а именно о уже начавшихся сетевых атаках армянского лобби на автора издания. Бездарным хейтерством книги занялся в Twitter и проармянский блогер-европеец некий Sascha Düerkop, который сопроводил интервью ученого по факту выхода книги мерзопакостным комментарием. Однако если разобраться, выясняется, что этот сетевой тролль подвизался на поточном хейтинге многих событий, связанных с Азербайджаном и, несомненно, является «штатным» сотрудником армянского лобби за рубежом. Впрочем, чему удивляться. Пожалуй, даже наоборот – столь серьезная активизация армянской агитмашины говорит лишь о том, какую потенциальную угрозу для мифологии армянства несет новый труд немецкого ученого.