Քելբեջարում աստղագիտական ​​կայանի կառուցման համար հետազոտություն կանցկացվի
Նախարարների կաբինետում հավանության է արժանացել՝ Քելբեջարում աստղագիտական կայանի կառուցման նախագիծը։ Աշխատանքները կսկսվեն ազատագրված տարածքներում համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծման աշխատանքների ավարտից հետո։
Այս մասին հինգշաբթի Caliber.Az-ի հարցերին ի պատասխան ասել է՝ Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ANAS) Շամախիի աստղաֆիզիկական աստղադիտարանի գործադիր տնօրեն, պրոֆեսոր Նարիման Իսմայիլովը։
«Նախ հետազոտություն կանցկացվի՝ պարզելու աստղագիտական կայանի գտնվելու վայրը, քանի որ դրա համար պետք է հատուկ կլիմայական գոտի ընտրել»,- ասել է նա։

Будет проведено исследование для строительства в Кяльбаджаре астрономической станции
Проект строительства астрономической станции в Кяльбаджаре одобрен Кабинетом министров. Работы начнутся по завершении создания на освобожденных территориях соответствующей инфраструктуры.
Об этом, отвечая на вопросы Trend, сказал в четверг исполнительный директор Шамахинской астрофизической обсерватории Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), профессор Нариман Исмайлов.
«Сначала будет проведено исследование для уточнения местоположения астрономической станции, так как для этого должна быть выбрана особая климатическая зона», - отметил он.