Հարավային Կովկասի առջև կանգնած են շատ ավելի լուրջ մարտահրավերներ, քան հարևանների հետ հակամարտությունները
Հարցազրույց  09 Հունիսի 2022 - 17:14
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ վրաստանցի քաղաքագետ, միջազգային հարաբերությունների ոլորտի փորձագետ, Թբիլիսիի Իլիայի պետհամալսարանի և Գլազգոյի (Մեծ Բրիտանիյա) համալսարանի աշխատակից Գեորգի Օդոշաշվիլիի հետ։
—Կցանկանայի իմանալ Ձեր վերաբերմունքը վրաց-ամերիկյան ռազմական համագործակցության նոր հայեցակարգի նկատմամբ։ Դա ի՞նչ է տալիս Թբիլիսիին։
—ԱՄՆ-ը և Վրաստանը հանդիսանում են ռազմավարական գործընկերներ։ Վրաստանը ԱՄՆ-ի առանցքային դաշնակիցներից մեկն է Արևելյան Եվրոպայում, նա եղել է երերորդը՝ Իրաքում պատերազմի ժամանակ զորքերի մատակարարման և Աֆղանստանում ԱՄՆ-ի կողմից ղեկավարվող առաքելությունում բնակչության մեկ շնչի հաշվով խոշորագույն դոնոր։
Միացիալ Նահանգները իրենց կողմից, Վրաստանին, իր հյուսիսային հարևանի կողմից ուժեղացող ճնշման ֆոնին ակտիվորեն օգնում են նրա պետական կառույցների ամրապնդման մեջ։ 1991 թվականից ի վեր ամերիկացիները մեզ ավելի քան 3 միլիարդ դոլարի ֆինանսական օգնություն են տրանադրել։
ԱՄՆ-ը Վրաստանի հետ սերտ համագործակցում է փոխադարձ անվտանգության և ահաբեկչության դեմ պայքարի նպատակներով։
Վրաց ժողովուրդը արևմտյան կողմնորոշման մասին ամուր որոշում է ընդունել, և 2008 թվականին ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մասին խորհրդատվական հանրաքվեին գրեթե 78% վրացիները կողմ են քվեարկել։ Այնպես որ Թբիլիսին վաղուց և անշրջադարձելի ընտրել է եվրոատլանտյան կազմակերպությունների և դերակատարների հետ սերտ համագործակցությունը։
—Դուք ինչպես եք գնահատում Վրաստանի ներկայիս արտաքին քաղաքական ուղին։
—Ինձ մոտ որոշակի կասկածանք է առաջացնում Ուկրաինայում Ռոասաստանի ռազմական գործողությունների նկատմամբ մեր կառավարության վերաբերմունքը, մասնավորապես, պարզ չեն այն շարժառիթների, ինչից Թբիլիսին այդպես էլ հանդես չեկավ Մոսկվայի դատապարտմամբ։ Սա նկատվում է պատերազմի ամենասկզբից, երբ Վրաստանի կառավարությունը հրաժարվեց միանալ ՌԴ-ի դեմ միջազգային պատժամիջոցներին։
Վրաստանի սահմանադրությունում (12-րդ գլուխ) գրված է, որ երկիրը պետք է ինտեգրվի եվրոատլանտյան կառույցներ, և սահմանադրական մարմինները պետք է անեն ամեն հնարավորը, որպեսզի իրենց աշխատանքով նպաստեն դրան։ Այժմ երկրիրը լրացրել է Եվրամիության հարցաթերթիկը, և լարվածությունը աճում է, քանզի ողջ հասարակությունը սպասում է Բրյուսելից պատասխանի՝ մենք կստանանք արդյոք ԵՄ-ի անդամի թեկնածույի կարգավիճակ, թե ոչ։ Սակայն կառավարություն և նրա ոչ ֆորմալ ղեկավար Իվանիշվիլիի (նախկինում Ռուսաստանի հետ սերտ կապեր ունեցող) գործողությունները կասկած են առաջացնում։
—Ձեր կարծիքով, Վրաստանը որքա՞ն երկար ստիպված կլինի սպասել ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին լիիրավ անդամակցելուն։
Վրաստանին հարկավոր է շատ աշխատել և դեռ շատ բան բարեփոխել։ Երկիրը պաշտոնական, այլ ոչ քաղաքական հայտանիշով դեռ պատրաստ չէ անդամակցել ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին։ Այնուամենայնիվ, աշխարհաքաղաքական իրավիճակը, ինչպես նաև միջազգային անվտանգության համակարգի ներկայիս մարտահրավերները կարող են արագացնել որոշ իրադարձությունները և Ուկրաինա, Մոլդովա և Վրաստան եռյակին մոտեցնել եվրոատլանտյան ընտանիքի դռներին։ Բայց ես կարծում եմ, որ դեռ շատ անելիքներ կան։ Անհնար է անվանել ստույգ ամսաթիվը։
—Ի՞նչ հույսեր եք կապում Վրաստան-Ադրբեջան-Թուրքիա համագործակցության ձևաչափի հետ։
—Այս ձեւաչափը հանդիսանում է բազմակողմ համագործակցության կարևոր մեխանիզմ, հատկապես տարածաշրջանում։ Այն կբերի ընդհանուր աշխատանքի բազմաթիվ լուրջ ձևաչափերի, որոնք կմեծացնեն հետաքրքրությունը տարածաշրջանի նկատմամբ և կբարձրացնեն նրա գրավչությունը։
—Ինչո՞ւ, Ձեր կարծիքով, 1918 թվականին՝ իր կազմավորումից անմիջապես հետո, Հայաստանը սկսեց տարածքային պահանջներ ներկայացնել իր հարևաններին՝ Ադրբեջանին ու Վրաստանին։
—Տարածքային հարցերը միջազգային ասպարեզում շատ հաճախ ծագում են ոչ միայն Կովկասում, այլ ամբողջ աշխարհում, որոնց պատճառ կարող է լինել պատմական անցյալը, երրորդ կողմերի մասնակցությունը և այլն: Սա երկար ու անվերջ թեմա է, և այն պետք է գնահատեն պատմաբանները ։
—Ադրբեջանը և Հայաստանը կազմավորել են սահմանների սահմանազատման հարցերով պետական հանձնաժողովներ։ Ձեր կարծիքով, որքա՞ն շուտ կսկսվի սահմանների շտկման գործընթացը և, առհասարակ, հնարավոր է արդյո՞ք կայուն խաղաղություն հայերի և ադրբեջանցիների միջև։
—Կարծում եմ, որ հնարավոր է, և դա անխուսափելի է։ Հարավային Կովկասի առջև կանգնած են շատ ավելի լուրջ մարտահրավերների, քան հակամարտությունները հարևան պետությունների հետ (այո, խնդիր կա, և այն պետք է որքան հնարավոր է, արագ լուծել): Տարբեր խնդիրների լուծումից հետո խաղաղությունն ու համագործակցությունը չափազանց կարևոր է տարածաշրջանի համար, հատկապես երբ միջազգային համակարգը փոխվում է և ի հայտ են գալիս նոր դերակատարներ, ինչպիսին Չինաստանն է։ Կարծում եմ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը շատ բարդ և դժվար է, բայց հնարավոր է և անխուսափելի։
—Ինչպե՞ս եք գնահատում վրաց-ադրբեջանական հարաբերությունների ներկա մակարդակը։
—Մենք հանդիսանում ենք մերձավոր բարեկամներ, և մեր միջև վաղուց գոյություն ունեցող համագործակցությամբ երկու կողմերն էլ կարող են հպարտանալ։ Նախկին նախագահ Սահակաշվիլին այս հարաբերությունները բնութագրել է այսպես. «Ով էլ ընդդիմանա Ադրբեջանին, կամ Վրաստանին, նա հանդիսանում է մեր երկու երկրների թշնամի»։ Ներկայիս կառավարությունը շարունակում է ամրապնդել կապերը Ադրբեջանի հետ, և թեև կան որոշ տարաձայնություններ, երկու կողմերն էլ պահպանում են, ինչպես ինտենսիվ գործարար, այնպես էլ ջերմ բարեկամական հարաբերություններ, ինչը շատ կարևոր է մեր տարածաշրջանի համար։
«Բաքուն ունի Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու բոլոր լծակները» Թոռնիկե Շարաշենիձեն՝ Caliber.Az-կայքում

«Перед Южным Кавказом стоят гораздо более серьезные вызовы, чем конфликты с соседями»
Интервью Caliber.Az с грузинским политологом, экспертом в сфере международных отношений, сотрудником Госуниверситета Ильи в Тбилиси и Университета Глазго (Великобритания) Георгием Одошашвили.
- Хотелось бы узнать ваше отношение к новой грузино-американской концепции военного сотрудничества. Что она дает Тбилиси?
- США и Грузия являются стратегическими партнерами. Грузия - один из ключевых союзников США в Восточной Европе, она была третьим по величине поставщиком войск в войне в Ираке и крупнейшим донором на душу населения в возглавляемой США миссии в Афганистане.
Соединенные Штаты, со своей стороны, активно помогают Грузии в укреплении ее государственных институтов на фоне усиливающегося давления на страну ее северного соседа России. Начиная с 1991 года американцы предоставили нам финансовую помощь на сумму более 3 миллиардов долларов.
США тесно сотрудничают с Грузией в целях обеспечения взаимной безопасности, борьбы с терроризмом.
Грузинский народ принял твердое решение о западной ориентации, и в 2008 году почти 78% грузин проголосовали за это на консультативном референдуме о вступлении в НАТО. Так что Тбилиси давно и бесповоротно выбрал тесное сотрудничество с евроатлантическими организациями и акторами.
- Как вы оцениваете нынешний внешнеполитический курс Грузии?
- У меня вызывает некоторые сомнения отношение нашего правительства к военным действиям России в Украине, в частности, неясны мотивы, отчего Тбилиси осудил Москву, но не присоединился к санкциям. Это прослеживается с самого начала войны. Нынешнее правительство в основном не решается действовать против России.
В конституции Грузии (глава 12) записано, что страна должна интегрироваться в евроатлантические структуры, и конституционные органы должны сделать все возможное, чтобы способствовать этому своей работой. Сейчас страна заполнила анкету комиссии Евросоюза, и напряженность нарастает, поскольку все общество ждет ответа от Брюсселя - получим ли мы статус кандидата в члены ЕС или нет. Но действия правительства и его неформального главы Иванишвили (имевшего в прошлом тесные связи с Россией) вызывают сомнения.
- Как долго, по вашему мнению, Грузии придется ждать полноправного членства в ЕС и НАТО?
- Грузии нужно много работать и много чего еще реформировать. Страна (по формальному, а не политическому) признаку еще не готова к вступлению в ЕС и НАТО. Тем не менее геополитическая ситуация, а также нынешние вызовы международной системе безопасности могут ускорить некоторые события и приблизить трио Украины, Молдовы и Грузии к дверям евроатлантической семьи. Но я думаю, что еще многое предстоит сделать. Невозможно назвать точную дату.
- Какие надежды вы возлагаете на формат сотрудничества Грузия-Азербайджан-Турция?
- Этот формат является важным механизмом многостороннего сотрудничества, особенно в регионе. Это приведет ко многим серьезным форматам общей работы, которые повысят интерес к региону и увеличат его привлекательность.
- Почему, на ваш взгляд, в 1918 году, сразу после образования, Армения стала предъявлять территориальные претензии к своим соседям - Азербайджану и Грузии?
- Территориальные вопросы очень часто возникают на международной арене не только на Кавказе, но и во всем мире, что может быть вызвано историческим прошлым, участием третьих лиц и т. д. Это длинная и бесконечная тема, и ее должны оценивать историки.
- Азербайджан и Армения сформировали государственные комиссии по делимитации границ. Как скоро, по-вашему, начнется сам процесс упорядочения границ и вообще - возможен ли стабильный мир между армянами и азербайджанцами?
- Думаю, возможен, и это неизбежно. Перед Южным Кавказом стоят и гораздо более серьезные вызовы, чем конфликты с государствами-соседями (да, проблема есть, и ее необходимо решить как можно скорее). Мир и сотрудничество после решения различных вопросов крайне важны для региона, особенно когда международная система изменяется и появляются новые акторы, такие как Китай. Я думаю, что мир между Арменией и Азербайджаном очень сложен и труден, но возможен и неизбежен.
- Мы являемся близкими друзьями, и издавна бытующим сотрудничеством между нами могут гордиться обе стороны. Бывший президент Саакашвили охарактеризовал эти отношения так: «Кто бы ни противостоял Азербайджану или Грузии, является врагом обеих наших стран». Нынешнее правительство продолжает укреплять связи с Азербайджаном, и хотя есть некоторые разногласия, обе стороны поддерживают как интенсивные деловые, так и теплые дружеские отношения, что очень важно для нашего региона.