Վերապահո՞ւմ, դիվանագիտական ​​հնարք, թե՞ սադրանք.
Նման բան նախկինում երբեք չի եղել, և ահա նորից: Այս «ռեռնոմիրդինկան» միտս եկավ Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի արտգործնախարարների՝ այսօր Երևանում կայացած համատեղ ասուլիսում հնչած ելույթները կարդալուց անմիջապես հետո։ Հիշեցնենք, որ Սերգեյ Լավրովն աշխատանքային այցով գտնվում է Հայաստանում. ռուսական դիվանագիտության ղեկավարը քարերի երկիր է ժամանել հենց Թուրքիա այցելելուց հետո։ Ըստ երևույթին, զբոսաշրջության Մեքքայում արձակուրդային սեզոնը անջնջելի տպավորություն թողեց Սերգեյ Վիկտորովիչի վրա, և նա, մոռանալով, որ իրականում երկար տարիների փորձ ունեցող դիվանագետ է, արտահայտեց ակնհայտ հիմարություն, որը բնութագրվում է հանգուցյալ Վիկտոր Ստեպանովիչի աֆորիզմներից մեկով:
Բայց դա այդպես է թվում միայն առաջին, բավականին մակերեսային հայացքից։ Քանի որ, եթե ավելի լավ է ուշադիր նայել, ավելի ճիշտ՝ լսել, ապա, հաշվի առնելով բանախոսի փորձը, արդյունքը կլինի ոչ թե «չեռնոմիրդինկա», այլ տարրական սադրանք։ Սադրանք՝ ուղղված իր դաշնակցի (հիշենք փետրվարի 22-ին)՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ. Դատեք ինքներդ, հարգելի ընթերցողներ։
«Ռուս զինվորականները առաջնահերթ են համարում Լեռնային Ղարաբաղի Ֆարուխ բնակավայրի շուրջ իրավիճակը։ Ինչ վերաբերում է իրավիճակին, ապա ռուս զինվորականները և մեր հայ ընկերները դա լավ գիտեն, դա պահում են, որպես իրենց առաջնահերթություններից մեկը։ Այնտեղ արդեն կան որոշակի արդյունքներ այս իրավիճակի դեէսկալացիայի առումով»,- ասել է Ս.Լավրովը՝ հավելելով, որ «այդ հարցը կդիտարկվի և կլուծվի սահմանազատման աշխատանքների շրջանակում»։
Կանգ առեք. Սահմանազատման հարցում ամեն ինչ քիչ թե շատ պարզ է՝ Ադրբեջանում և Հայաստանում ստեղծվել են համապատասխան հանձնաժողովներ՝ երկու երկրների փոխվարչապետերի գլխավորությամբ, որոնք արդեն երկու հանդիպում են անցկացրել՝ հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում և Մոսկվայում։ Այս հանձնաժողովները կմշակեն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետական սահմանի ընդհանուր դիրքի և ուղղության սահմանումը, որից հետո, ես կցանկանայի հավատալ, կսկսվի սահմանի որոշման հաջորդ փուլը՝ այն տեղում անցկացնելը (սահմանազատումը): Այսինքն՝ սահմանազատումը տեղի է ունենում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև՝ երկու հարևան պետությունների, որոնք ավելի քան երեք տասնամյակ հակամարտում են միմյանց հետ։ Բայց ի՞նչ կապ ունի Ադրբեջանի Խոջալուի շրջանի Ֆարրուխ գյուղն այս գործընթացի հետ։
Ուստի զարմանալի է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունը, թե Ֆարուխ գյուղի հետ կապված հարցերը կլուծվեն սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման շրջանակներում։ Փաստն այն է, որ Ադրբեջանի ղարաբաղյան տնտեսական տարածաշրջանը անմիջական առնչություն չունի սահմանների որոշման գործընթացի հետ, այդ տարածքը վիճարկվող չէ և համապատասխան հանձնաժողովների միջև բանակցությունների առարկա չի հանդիսանում։ Ֆարուխը Ադրբեջան է, և այնտեղ ոչ ոք սահման չի սահմանում։ Այս տարվա մարտին ադրբեջանական զինուժի դիրքերի որոշակի հստակեցում է իրականացվել, սակայն դա սահմանների հարցի հետ կապ չունի, և Լավրովը դա լավ գիտի։
Մյուս կողմից, սահմանազատման և սահմանագծման արդյունքում վերջնականապես և անդառնալիորեն կվերացվի՝ Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության հավակնությունների ցանկացած հնարավորություն, երևի թե դա էր նկատի ունեցել ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։ Բայց, ամենայն հավանականությամբ, նա պարզապես ընտրել է ամենաանհասկանալի ձևակերպումը, որպեսզի ի վերջո ոչ ոք ոչինչ չհասկանա։ Հին դիվանագիտական հնարք. Վերապահում Չեռնոմիրդինի՞ վրա։ Թե՞ դա դեռ սադրանք է։ Կարծում ենք, որ շատ շուտով մենք կիմանանք այս հարցերի ճիշտ պատասխանը։

Оговорка, дипломатическая уловка или провокация?
Никогда такого не было, и вот опять. Эта «черномырдинка» пришла на ум сразу после ознакомления с произнесенными на состоявшейся сегодня в Ереване совместной пресс-конференции министров иностранных дел РФ и Армении речами. Напомним, что Сергей Лавров находится в Армении с рабочим визитом – в страну камней глава российской дипломатии прибыл аккурат после посещения Турции. Видимо, курортная пора в мекке туризма произвела на Сергея Викторовича неизгладимое впечатление и он, забыв о том, что вообще-то является дипломатом с многолетним стажем, озвучил очевидную глупость, характеризуемую одним из афоризмов покойного Виктора Степановича.
Но так кажется лишь на первый, довольно поверхностный взгляд. Поскольку, если лучше приглядеться, а вернее, прислушаться, то, учитывая опыт говорящего, на выходе получим не «черномырдинку», а элементарную провокацию. Провокацию, направленную против территориальной целостности ее союзника (вспомним 22 февраля) – Азербайджана. Посудите сами, уважаемые читатели.
«Российские военные рассматривают ситуацию вокруг населенного пункта Фарух в Нагорном Карабахе как приоритетную. Что касается ситуации, то российские военные, и наши армянские друзья об этом хорошо осведомлены, держат ее в качестве одного из своих приоритетов. Там уже есть определенные результаты на земле с точки зрения деэскалации этой обстановки», - сказал С. Лавров, добавив, что «этот вопрос в рамках работ по делимитации будет рассматриваться и решаться».
Стоп! С делимитацией все более-менее понятно – в Азербайджане и Армении созданы соответствующие комиссии во главе с вице-премьерами двух стран, которые уже провели две встречи – в армяно-азербайджанском приграничье и в Москве. Эти комиссии будут вырабатывать определение общего положения и направления государственной границы между Азербайджаном и Арменией, после чего, хочется верить, начнется и следующий этап определения границы - проведение её на местности (демаркация). То есть, делимитация проходит между Азербайджаном и Арменией – двумя соседними государствами, три с лишним десятилетия конфликтовавших друг с другом. Но какое отношение к этому процессу имеет село Фаррух Ходжалинского района Азербайджана?
Поэтому заявление главы МИД РФ Сергея Лаврова о том, что вопросы, связанные с селом Фаррух, будут решаться в рамках демаркации и делимитации границ, вызывает удивление. Фактом является то, что Карабахский экономический регион Азербайджана к процессу определения границ прямого отношения не имеет, эта территория не является спорной, не является она и объектом переговоров соответствующих комиссий. Фаррух – это Азербайджан, и там никто границу не определяет. В марте этого года было проведено определенное уточнение позиций азербайджанскими военными, но к вопросу границ это отношения не имеет, и Лаврову это прекрасно известно.
С другой стороны, по итогу демаркации и делимитации любые возможности для притязаний Республики Армения на суверенную территорию Азербайджана будут окончательно и бесповоротно сняты - возможно, глава российского МИД имел в виду именно это. Но, скорее всего, он просто выбрал самую непонятную формулировку, чтобы никто ничего по итогу не понял. Старая дипломатическая уловка? Оговорка по Черномырдину? Или все же провокация? Думаем, совсем скоро мы узнаем правильный ответ на эти вопросы.