Միրզոյանը, որպես Փաշինյանի կաղ բադ, կամ Մոսկվայի «չար Չիբուրաշկա»
Նկատի առնելով Հարավային Կովկասում ներկայիս փոփոխությունները և այժմ հայկական իշխանություններում նկատվող տարաձայնությունները հարկ է ակնկալել. Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրաոյանը, ում թիկունքում անվանում են «Մոսկվայի չար Չիբուրաշկա», այժմ հակասությունների մեջ է վարչապետ Փաշինյանի հետ։ Եվ հատկապես Փաշինյանին, ում երբեմն մեծարում են Կրակադիլ Գենայով, այնուամենայնիվ հարկավոր է որոշել, թե ինչ անել իր «թավշյա» կաբինետի ամենահետադիմական ներկայացուցչի հետ։ Սակայն, չնայած «նեգատիվի ֆանտանը», որը վերջերս հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վրա էր լցրել Միրզոյանը, և խորացրել է երևանյան կաբինտում տարաձյնությունը՝ այն շատ ավելի առաջ է սկսվել։
Դատելով նրանից, թե Միրզոյանը ինչպես եռանդորեն է սեպեր խրում հայ-ադրբեջանական կարգավորման մեջ և մարում դրանց ներուժը՝ զարմանալի է չէ, որ նա պետք է ընդհարվեր Փաշինյանի կողմից նման գործողությունների չընդունելուն։ Եթե վարչապետի քաղաքական խաղը նույնպես կառուցվում է հասարակության մերթ մի, մերթ մեկ այլ շրջանակի շահերի հերթականությամբ սպառնալիքների վրա, բայց դրանով հանդերձ Երևան- Բաքու երկխոսության դանդաղ, բայց այնուամենայնիվ առաջընթացի վրա, ապա Միրզոյանը ըստ էության ագրեսիվ հետադիմական է, ում համար Բաքվի հետ հարաբերությունների բարդացման հնարավորությունը՝ պարզապես ճակատագրի պարգև է։ Բաքվի հետ կապված ամեն ինչի մասին Միրզոյանի քննադատական և բացասական արտահայտությունները՝ մառախուղ է, իսկ ահա դրականները հիշեցնելը դժվար է։ Նա, ինչպես երևում է, անհավանականորեն զայրացած է նրանով, որ Բաքվի և Երևանի միջև ընդհանրապես ինչ որ շփումներ գոյություն ունեն։
Կան նաև հետկուլիսային այլ կարծիքներ։ Օրինակ, որ Միրզոյանը, ում, ինչպես հայտնի է, 44-օրյա պատերազմում Հայաստանի կապիտուլյացիայի օրը ռևանշիստները քիչ էր մնում ծեծով մահվան հասցնեին, դրանից հետո բարկություն է կուտակում Փաշինյանի վրա՝ համարելով, որ հանդես է եկել, որպես «տառապյալը խաչի վրա»։ Իսկ Փաշինյանը, իբրև թեթև է պրծել։ Այնուամենայնիվ, Միրզոյանը Փաշինյանի կաբինետի վետերաններից է, նրա հետ է եկել իշխանության և մշտապես ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել երկրի կառավարությունում կամ խորհրդարանում, և Փաշինյանը իրականում չի ցանկանում բաժանվել նրանից։ Սակայն չի բացառվում, որ քանի որ Միրզոյանը միշտ եղել է Փաշինյանի միայն «աջ» կամ «ձախ» ձեռքի դիրքերում, նա ունի չբավարարված հավակնություններ՝ իրեն տեսնում է իշխանության ավելի բարձր մակարդակում։ Իսկ հրապարակում տեղի ունեցած լինչի դատաստանից հետո, ինչպես նշում են որոշ հայ փորձագետները, Վովաևիչի հետ նրա ծպտյալ հակասությունը միայն աճում է։ Եվ եթե ուշադիր նայեք Հայաստանի ԱԳՆ-ի վերջին մի քանի ամիսների հայտարարություններին, ապա կարելի է նկատել, որ և՛ գերատեսչությունը, և՛ ինքը՝ Միրզոյանը, մեկնաբանելով վարչապետի հայտարարությունները, որպես կանոն, ասում են ոչ թե ի պաշտպանություն, այլ հակառակ այն տեղեկատվության, որ տարածում է վարչապետի աշխատակազմը։ Իսկ Հայաստանի ԱԳՆ-ի անունից Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների առաջիկա հանդիպումների փաստի մշտական հերքումն արդեն մեմ է դարձել ցանցում։
Դե ինչ արած, յուրաքանչյուրը կարող է իրեն հասցնել մինչև աշխատանքից ազատելու փուլը, եթե խոսքահաչ անի տիրոջ վրա։ Համենայնդեպս, հայկական լրատվամիջոցները, վկայակոչելով ՀՀ կառավարության հավաստի աղբյուրը, հայտնում են, որ Միրզոյանն արդեն Փաշինյանի սև ցուցակում է։ Իրավիճակը հատկապես սրվեց այն պահից, երբ ԱԳՆ մի խումբ աշխատակիցներ և դիվանագետներ վարչապետին կարծիք հայտնեցին, որ Ադբեջանի կողմից ներկայացված հայտնի հինգ կետերի վերաբերյալ «դիվանագիտական սխալ է թույլ տրվել ոչ մի հիմնավորում չունեցող շտապողականություն», և ամենագլխավորը «որ այդ հանգամանքը Հայաստանի օգտին չի աշխատի»։
Աղբյուրի տեղեկություններով, նման քմահաճությունը Փաշինյանը ընկալել է գրգռվածությամբ, իսկ ԱԳՆ-ի նկատմամբ նախկինում արդեն առկա լարվածությունն ու անվստահությունը դարձել են ավելի լուրջ։ Կառավարության կուլիսներում ասում են, որ Փաշինյանը բազմիցս նշել է, որ «տպավորություն է ստեղծվում, որ ԱԳՆ-ն միտումնավոր է իրեն այդպես պահում նման զգայուն և նուրբ հարցում», հաստատում են ԶԼՄ-ները։
Այնուամենայնիվ, Հայաստանի ԱԳՆ-ի վերջին գործողություններն իսկապես կառուցողական անվանել չի կարելի։ Այն նման է ինքնագլուխ էշի և չի ցանկանում դուրս գալ մսուրից, իսկ ԱԳՆ-ի դեպքում՝ իրականությունից հեռու, բայց ագրեսիայով լի իր քաղաքական օդապարկից։ Կայուն տպավորություն է ստեղծվում, որ Միրզոյանի և նրա աշխատակազմի գործունեության նպատակը կայանում է հայ-ադրբեջանական հաշտեցման խաթարման մեջ։ Դե, ինչ արած, չի սիրում Միրզոյանը «թուրքերին», չի ուզում Բաքվի հետ երկխոսություն՝ կաղ բադի դիրքորոշումն ակնհայտ է, սակայն անհասկանալի է, այդ դեպքում ինչու է նա դեռ աշխատում վարչապետի թիմում։ Սակայն կարծիքներ կան, որ այս ամենը պատահական չէ, և իրականում Միրզոյանը, ի հեճուկս իր նախկին հայացքների՝ Կրեմլի «չար Չեբուրաշկան», նստեցրել են Փաշինյանի մոտ, որպեսզի առավելագույնս արգելափակի Երևանի և Բաքվի միջև երկխոսության ցանկացած ակտիվությունը։ Այդ իսկ պատճառով Փաշինյանը մտադիր է հրաժեշտ տալ «թավշյա» կուսակցության իր երբեմնի համախոհին։
Լավրովի երևանյան այցի լույսի ներքո Միրզոյանը առանձնակի եռանդով է կատարել «հինգերորդ շարասյան» իր գործառույթները։ Մոսկվայի և Երևանի երկխոսության օրակարգն անընդհատ ընդհատվում էր նրա հորինած նեգատիվով, որը նա բառացիորեն պարտադրում էր Լավրովին։ Սա և նրա առաջարկը՝ վերականգնելու «նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության ստատուս քվոն», որը, ըստ Միրզոյանի, Ադրբեջանը խախտել է Ֆարուխի բարձունքում իր գործողություններով։ Իսկ դա, ըստ հայ գլխավոր դիվանագետի, պետք է անեն ոչ թե որեւէ մեկը, այլ ռուս խաղաղապահները։ Միրզոյանը դժգոհ է նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման գործընթացից։Նրա կարծիքով, Անկարան հայ-թուրքական գործընթացը համաժամեցնում է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների զարգացման հետ, և սա նույնպես վատ է։ Այսինքն Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը պարզապես չի հասկանում (կամ չի ուզում հասկանալ), որ այլ կերպ լինել չի կարող։ Շուշայի հռչակագիրը հենց և շաղկապում է երկու երկրների արտաքին քաղաքական ուղղորտությունը, որպեսզի միասնաբար դիմակայել, ինչպես հայերի, այնպես էլ միջազգային ասպարեզում որոշ այլ խաղացողների նենգությունը:
Սակայն, որպես մանտրա, Միրզոյանի կողմից կրկնվող կոչը՝ ադրբեջանա-հայկական երկխոսության վիճահարույց հարցերի որոշումը ևս մեկ անգամ վստահել արդեն խաղաղ ննջող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, արտաքին գործերի նախարարի թերևս ամենաոչ պրոֆեսիոնալ սխալ է։ Այն մասին, որ դա ամենաանբովանդակ անհեթեթություն է, որը կրկին ոչ մի տեղ չի տանում Բաքվի և Երևանի հարաբերություններում, վկայում է գոնե այն, որ նրա կողքին կանգնած Լավրովը ոչ մի ԵԱՀԿ առաքելության մասին չի խոսել, այլ միայն քմծիծաղով է նայել Միրզոյանին։ Ում իրոք ափսոս չէ միաձուլել, որպեսզի վերջապես խթանել հայ-ադրբեջամական կարգավորումը։

Мирзоян – как хромая утка Пашиняна или «злой Чебурашка» Москвы
Ввиду нынешних перемен на Южном Кавказе и наблюдаемого сейчас разлада в армянской власти следовало ожидать: глава МИД Армении Арарат Мирзоян, которого за глаза называют «злым Чебурашкой Москвы», теперь в контрах с премьером Пашиняном. И именно Пашиняну, которого порой величают Крокодилом Геной, все же предстоит решать, что делать с самым консервативным представителем своего «бархатного» кабинета. Впрочем, хотя «фонтан негатива», который недавно излил на армяно-азербайджанские отношения Мирзоян, и усугубил раздор в ереванском Кабмине, начался он гораздо раньше.
Судя по тому, как энергично вставляет Мирзоян палки во все процессы азербайджано-армянского урегулирования и гасит их потенциал, неудивительно, что он должен был столкнуться с непринятием таких действий со стороны Пашиняна. Если политическая игра премьера тоже строится на попеременном угождении интересам то одним, то другим кругам общества, но при этом на медленном, но все-таки продвижении диалога Еревана и Баку, то Мирзоян – по сути, агрессивный ретроград, для которого возможность осложнить отношения с Баку - просто подарок судьбы. Критических и негативных высказываний Мирзояна обо всем, что связано с Баку, - тьма, а вот позитивные припомнить сложно. Он, похоже, невероятно обозлен тем, что между Баку и Ереваном вообще существуют какие-либо контакты.
Есть и другие закулуарные мнения. Например, что Мирзоян, которого, как известно, чуть не до смерти забили реваншисты в Ереване в день капитуляции Армении в 44-дневной войне, с тех пор копит злость на Пашиняна, считая, что выступил этаким «мучеником на кресте». А Пашинян, мол, легко отделался. Тем не менее Мирзоян - один из ветеранов кабинета Пашиняна, он вместе с ним пришел во власть и всегда занимал лидирующие позиции в правительстве или парламенте страны, и расставаться с ним Пашиняну особо не хочется. Однако не исключено, что поскольку Мирзоян всегда был в позиции лишь «правой» или «левой» руки Пашиняна, у него остались неудовлетворенные амбиции - он видит себя на более высокой ступени власти. И с поры линчевания на площади, как отмечают некоторые армянские эксперты, его негласное противостояние с самим Воваевичем только нарастает. И если приглядеться к заявлениям армянского МИДа за последнее несколько месяцев, можно заметить, что и ведомство, и сам Мирзоян, комментируя заявления премьера, как правило, говорят что-то не в поддержку, а вопреки той информацией, что распространяет аппарат премьера. А постоянное отрицание факта предстоящих встреч лидеров Азербайджана и Армении от лица армянского МИД стали уже мемом в сети.
Что ж, каждый, как известно, может допрыгаться до стадии увольнения, если будет огрызаться на хозяина. Во всяком случае армянские СМИ со ссылкой на надежный источник в армянском правительстве сообщают, что Мирзоян уже фигурирует в черном списке Пашиняна. Ситуация особо осложнилась с момента, когда группа сотрудников и дипломатов МИД высказала премьеру мнение, что по поводу представленных Азербайджаном известных пяти пунктов «допущена дипломатическая ошибка и проявлена не имеющая никакого обоснования поспешность», а главное, «что это обстоятельство не будет работать в пользу Армении».
По сведениям источника, подобное своенравие было воспринято Пашиняном с раздражением, и уже бытовавшие до этого напряженность и недоверие к МИД стали еще серьезнее. В правительственном закулисье говорят, что Пашинян не раз отмечал, что «создается впечатление, что МИД специально ведет себя так в столь чувствительном и тонком вопросе», утверждают СМИ.
Впрочем, последние действия внешнеполитического ведомства Армении и вправду конструктивными не назовешь. Оно словно своевольный осел уперлось и не желает вылезать из стойла, а в случае с МИДом - из своего политического пузыря, далекого от реальности, зато полного агрессии. Складывается устойчивое впечатление, что цель деятельности Мирзояна и его аппарата заключается в подрыве азербайджано-армянского примирения. Ну не любит Мирзоян «турков», не хочет диалога с Баку – положение хромой утки налицо, однако непонятно, почему тогда он все еще работает в команде премьера. Впрочем, есть мнения, что все не случайно и в действительности Мирзоян, вопреки его прошлым взглядам, «злой Чебурашка» Кремля, - подсажен к Пашиняну, чтобы максимально тормозить любую активность в диалоге Еревана и Баку. Именно поэтому и намерен Пашинян попрощаться с некогда единомышленником по «бархатной» партии.
Свои функции «пятой колоны» в свете визита Лаврова в Ереван Мирзоян выполнял особо рьяно. Повестка диалога Москвы и Еревана постоянно перебивалась измышленным им негативом, который он буквально навязывал Лаврову. Это и его предложение восстановить «статус-кво Трехстороннего заявления от 9 ноября», которое, как считает Мирзоян, Азербайджан нарушил своими действиями на высоте Фаррух. И сделать это, по мнению армянского главного дипломата, должны не кто-нибудь, а российские миротворцы. Недоволен Мирзоян и процессом улучшения армяно-турецких отношений. По его мнению, Анкара синхронизирует армяно-турецкий процесс с развитием армяно-азербайджанских отношений - и это тоже плохо. То есть глава армянского МИД просто не понимает (или не хочет понимать), что по-другому быть не может. Шушинская декларация как раз и связывает внешнеполитическую направленность двух стран, чтобы вместе противостоять как коварству армян, так и некоторых других игроков на международной арене.
Однако как мантра повторяемый Мирзояном призыв вновь возложить решение спорных моментов азербайджано-армянского диалога на уже почившую в бозе МГ ОБСЕ, - пожалуй, самый непрофессиональный ляп министра иностранных дел. О том, что это пустопорожняя чушь, снова уводящая в никуда отношения Баку и Еревана, свидетельствует хотя бы то, что рядом стоящий Лавров ни о какой миссии ОБСЕ не говорил, а лишь с усмешкой взглянул на Мирзояна. Которого действительно не жалко слить, дабы продвинуть наконец азербайджано-армянское регулирование.