Ադրբեջանը կսկսի պիկապների և էլեկտրական մեքենաների արտադրությունը
Այս տարվանից Նախչըվանի ավտոմոբիլային գործարանում կսկսվի չինական ապրանքանիշի պիկապ մեքենաների և էլեկտրական մեքենաների հավաքումը։
Այս մասին Caliber.Az-ին ասել է Cahan Holding-ի վաճառքի բաժնի ղեկավար Ֆարհադ Հուսեյնովը։
Նրա խոսքով, այս տարվա սեպտեմբերից գործարանում առաջին անգամ կսկսվի ZX Avto պիկապների հավաքումը։ Ավտոպահեստամասերը հիմնականում ներկրվելու են Չինաստանից։
«Եթե ընկերությունը հավանություն տա, ապա Սումգայիթի գործարաններում արտադրվող պահեստամասերը կարող են օգտագործվել նաև պիկապների հավաքման ժամանակ»,- ասել է Հուսեյնովը։
Նա նշել է, որ նախատեսվում է տարեկան հավաքել 300-400 ZX Avto պիկապ։
Խոսելով Նախչըվանի ավտոմոբիլային գործարանում էլեկտրամոբիլների արտադրության մասին՝ Հուսեյնովը նշել է, որ 7-8 չինական ապրանքանիշեր արդեն իսկ ներմուծվել են Ադրբեջան՝ որպես պատճեն։ Բայց ապրանքանիշը, որը կարտադրվի, դեռ հաստատված չէ. «Էլեկտրամոբիլի մակնիշի ընտրությունից հետո, սկզբնական փուլում նախատեսվում է հավաքել 40-50 միավոր էլեկտրական մեքենաներ, ինչպիսիք են մինիվենը, սեդանը և հեչբեկը՝ 7-8 հոգանոց տարողությամբ»։

Азербайджан начнет выпускать пикапы и электромобили
С этого года на Нахчыванском автомобильном заводе начнется сборка пикапов и электромобилей китайского бренда.
Об этом АПА сообщил руководитель департамента продаж Cahan Holdinq Фархад Гусейнов.
По его словам, с сентября этого года на заводе впервые начнется сборка пикапов марки ZX Avto. Детали автомобиля будут в основном импортироваться из Китая.
«Если компания утвердит, то при сборке пикапов могут быть использованы и запасные части, произведенные на сумгайытских заводах», - сказал Гусейнов.
Он отметил, что планируется собирать 300-400 пикапов ZX Avto в год.
Говоря о производстве электромобилей на Нахчыванском автомобильном заводе, Гусейнов отметил, что в качестве экземпляра в Азербайджан уже завезено 7-8 китайских марок. Но марка, которая будет производиться, пока не утверждена: «После выбора марки электромобиля на первоначальном этапе планируется собирать 40-50 единиц электромобилей типа минивэн, седан и хетчбек пассажировместимостью 7-8 человек».
Отметим, что ранее Нахчыванский автомобильный завод осуществлял сборку автомобилей китайской марки Lifan.