«Ռազմատենչ-վախկոտ» հայություն
Հայությունը կրկին ճեղքեց հատակը, ցույց տվեց իր վախկոտ, ամոթալի էությունը։ Փարիզում Ադրբեջանի դեսպանատան մշակութային կենտրոնի վրա մի խումբ հայերի հարձակումը հենց այս կարգի հանցագործություն է։ Չհամարձակվելով դիմակայել Ադրբեջանին 44-օրյա պատերազմի ժամանակ՝ հայերն անում են այն, ինչին, ըստ էության, միայն ունակ են՝ սադրանք ձեռնարկել, որին երբեք չեն գնա արժանի ու ինքնաբավ մարդիկ։
Այս ամենը պարզապես խուլիգանական արարք անվանել հնարավոր չէ՝ հարձակման արդյունքում վիրավորվել է Ֆրանկո-ադրբեջանական երկխոսության ասոցիացիայի փոխնախագահ Այթեն Մուրադովան։ Կցանկանայինք հուսալ, որ աննախադեպ վայրագության մեջ ներգրավված բոլոր անձինք կկալանավորվեն և արժանի պատիժ կկրեն, իսկ Այթեն Մուրադովան կվերականգնի իր առողջությունը և կրկին կսկսի աշխատել:
Ո՞ւմ համար և ինչի՞ համար էին վրեժ լուծում հայ «հայրենասերները»՝ հարձակվելով դիվանագիտական որոշակի կարգավիճակ ունեցող, բայց դեսպանատան պես չպաշտպանվող հաստատության վրա։ Ինչո՞ւ Ղարաբաղյան պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակով պղծված «ազգի հպարտությունը» հանկարծ ալեկոծվեց Ֆրանսիայի հայկական սփյուռքում։ Ալեկոծվեց և վերածվեց բարբարոսական ագրեսիայի:
Եվ իբր հայ երիտասարդներին այս քայլին դրդել է «Ղարաբաղ տանող ճանապարհը» ֆիլմը, որի ցուցադրությունը պետք է կայանար Փարիզում Ադրբեջանի դեսպանատան մշակութային կենտրոնում։ Որոշելով խափանել կինոնկարի ցուցադրությունը՝ հայ ազգայնականները հավաքվել են Կենտրոնի մոտ և սկսել են սադրիչ կարգախոսներ վանկարկել Շուշայի և Ղարաբաղի մասին։ Իսկ հետո հարձակվել են անպաշտպան ադրբեջանցու՝ հասարակական-մշակութային հաստատության աշխատակցի վրա։
Նայում ես միջադեպի լուսանկարին ու զարմանում: Բոլոր հարձակվողները երիտասարդներ են, մարզական կազմվածքով, և նրանց դեմքերին, կարծես, դեբիլիզմի նշաններ չկան: Ուրեմն ինչո՞ւ որոշեցին, որ ինչ-որ արդար գործ են անում, և որ կնոջ վրա կարելի է հարձակվել միայն այն պատճառով, որ նա ադրբեջանուհի է, այսինքն՝ իրենց պատկերացումներով՝ թշնամի։ Կուզենայի հարցնել՝ որտե՞ղ էիք, «քաջեր», 2020 թվականի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին, երբ պետք է պաշտպանեիք ձեր առասպելական «արցախը»։ Ի՞նչ էիք անում այդ ժամանակ։ Նստած էիք հայկական սփյուռքի փարիզյան «խրամատներո՞ւմ»։ Իսկ միգուցե դուք ձեր փառապանծ հայրենակիցների այն միջավայրից եք, ովքեր ադրբեջանցի զինվորականների վախից դողալով՝ ունիտազը գրկած փախչում էին ազատագրված շրջաններից։ Բայց հիմա, ավելի քան մեկուկես տարի անց, երբ, հավանաբար, կարողացաք բաղձալի զուգարանակոնքը հասցնել ձեր նոր բնակության վայրեր, նորից տեղավորվեցիք, բարելավեցիք ձեր բարեկեցությունը, հաղթահարեցիք ձեր վախերը, և որոշեցիք նորից «կռվել հայրենիքի համար»: Բայց, իհարկե, ոչ թե մարտի դաշտում, որտեղ, միանգամայն ակնհայտ է և նույնիսկ ձեզ համար հասկանալի, որ ադրբեջանցի զինվորի հետ կռվելն անիմաստ է, այլ մեկ այլ տեղ, որպեսզի ավելի հեշտ և արագ «փառք» վաստակել, օրինակ՝ հարձակվել Փարիզում Ադրբեջանի դեսպանատան Մշակութային կենտրոնի վրա, որտեղ, անշուշտ, ոչ ոք չի սպասում ագրեսիայի, ֆիզիկական բռնության։
Ամեն անգամ համոզվում ես, որ հայի ամոթալի ու ստոր էությունը դժվար է գերագնահատել։ Այն անընդհատ մտածելու տեղիք է տալիս։ Եվ, հետևաբար, եթե նման բարբարոսությունը գործում են երիտասարդները, ուրեմն, ավաղ, «բազմաչարչար ազգի» բոլոր քարանձավային ռեֆլեքսները հաջողությամբ փոխանցվում են ժառանգաբար։ Այս ռեֆլեքսները ակնհայտորեն հանցավոր բնույթի են: Հնարավորություն ունենալով դրսևորել իրենց առասպելական «հայրենիքի» պաշտպանության գործում՝ հայ հայրենասերները ամոթալիորեն գործում են այլ կերպ՝ խաղաղ ժամանակ կռվում են, դիմում էժան սադրանքների, հարձակվում մարդկանց վրա։ Հենց այս կերպ հայ սրիկաները կատարել են բացահայտ հանցագործություն՝ հարձակվել Ադրբեջանի իրավասության տակ գտնվող և ֆրանսիացի իրավապահների կողմից հսկվող դիվանագիտական օբյեկտի վրա, վիրավորվել է ադրբեջանցի։ Ըստ երևույթին, հույս ունենալով, որ ամեն ինչ կստացվի, և ֆրանսիական ոստիկանությունը խիստ չի լինի այսքան «բարեկամ» հայ ժողովրդի նկատմամբ։ Բայց չարժե մեծ հույսեր տածել: Ֆրանսիական արդարադատությունն իր գործը կանի, իսկ Ադրբեջանը բոլոր ջանքերը կգործադրի, որպեսզի մեղավորները պատժվեն:
Բայց այն զգացումը, որ այս մեկուկես տարվա ընթացքում հայության գիտակցության մեջ առանձնահատուկ բեկում չի եղել, ավելի է ուժեղացել։ Ամեն ինչ աշխատում է նախկին ալգորիթմով: Հայկական սփյուռքը, ակնհայտորեն, այդպես էլ ոչինչ չսովորեց, չկարողացավ դասեր քաղել 44-օրյա պատերազմից։ Փոխանակ խաղաղության ձգտելու՝ Հայաստանն ու հայությունը հետադիմական քաղաքականություն են վարում՝ չօգտագործելով այն հնարավորություններն ու շանսերը, որոնք Ադրբեջանն առատաձեռնորեն ընձեռեց Երևանի կապիտուլյացիայից հետո։ Բուն երկրում ռևանշիզմ է մոլեգնում Ադրբեջանի դեմ նոր պատերազմի կոչերով, սահմաններին զինված սադրանքներ են ձեռնարկվում, իսկ կատարվածի համար համահայկական զղջում այդպես էլ չեղավ։ Հայերը չեն ցանկանում զղջալ Խոջալուի զոհերի, օտար հողերի 30-ամյա օկուպացիայի և ավերածությունների համար։ Մարտավարությունն էլ չի փոխվում. վախկոտ, գաղտագողի հարձակումները դեռևս կիրառվում են, ինչպես դաշնակցականներն էին գործում անցյալ դարասկզբին։ Հայ «հայրենասերները» միայն դրան են ընդունակ:
Հայաստանը խաղաղ երկխոսության և համագործակցության իր ցանկության մասին հայտարարում է միայն գեղեցիկ խոսքի համար, իսկ իրականում՝ դրսևորելով անզուսպ ռևանշիզմ, ստի և սադրանքների քաղաքականություն։ Դե ինչ, նախագահ Իլհամ Ալիևը բազմիցս խոսել է հայերի նման մարտավարության մասին՝ զգուշացնելով, որ Ադրբեջանի համբերությունը նույնպես անսահման չէ. եթե Հայաստանը չի ցանկանում օգտագործել իրեն ընձեռված խաղաղ երկխոսության և համագործակցության հնարավորությունները, ապա մենք կարող ենք խոսել ավելի կոշտ՝ ուժի լեզվով: Հանդարտեցնելու համար հայության «ռազմատենչ ոգին» թե՛ բուն Հայաստանում, թե՛ դրսում։

«Воинственно-трусливое» армянство
Армянство снова пробило дно, показало свою трусливую, позорную сущность. Нападение группы армян на Культурный центр посольства Азербайджана в Париже – преступление именно такого порядка. Не отважившись противостоять Азербайджану на полях 44-дневной войны, армяне совершают то, на что они, собственно, только и способны – затеивают провокацию, до какой никогда не опустятся достойные и самодостаточные люди.
Назвать все это просто хулиганской выходкой невозможно – в результате нападения ранена вице-президент Ассоциации франко-азербайджанский диалог Айтен Мурадова. Хочется надеяться, что все причастные к беспрецедентному бесчинству будут задержаны и понесут заслуженное наказание, а Айтен Мурадова восстановит здоровье и снова будет на посту.
За кого и за что мстили армянские «патриоты», атакуя учреждение, имеющее определенный дипломатический статус, но не столь охраняемое, как посольство?  С чего это вдруг взыграла в армянской диаспоре Франции поруганная победой Азербайджана в карабахской войне «гордость нации»? Взыграла и вылилась в варварскую агрессию.
И якобы сподвиг армянских молодчиков на эту акцию фильм «Дорога, ведущая в Карабах», показ которого должен был состояться в Культурном центре посольства Азербайджана в Париже. Решив сорвать демонстрацию картины, армянские националисты собрались у Центра и принялись скандировать провокационные лозунги о Шуше и Карабахе. А потом набросились на беззащитную азербайджанку - сотрудницу общественно-культурного учреждения.
Смотришь фото инцидента, и диву даешься. Все нападавшие - молодые люди, спортивного телосложения, и вроде признаков дебилизма на лицах нет. Так отчего они решили, что совершают некое правое дело и что позволено нападать на женщину только потому, что она азербайджанка, то есть, по их представлениям, враг? Так и хочется спросить, а где ж вы, «храбрецы», были в октябре-ноябре 2020-го, когда надо было защищать свой мифический «арцах»? Чем вы тогда занимались? Отсиживались в «окопах» армянской диаспоры в Париже? А может, вы из той среды своих славных соотечественников, что, схватив в охапку унитазы, улепетывали из освобожденных районов, трясясь в страхе перед азербайджанскими военными? Но сейчас, спустя более полутора лет, когда вам наверняка удалось доставить заветные унитазы в места нового проживания, вы снова осели, поправили свое благосостояние, успокоили свои страхи, и тут вам пришло в голову снова «за родину повоевать»? Только, конечно же, не на поле боя, где, как вполне очевидно и даже вам понятно, наголову разобьют солдаты-азербайджанцы, а где-нибудь в другом месте, чтобы попроще и побыстрее заработать шумную «славу» - например, напасть, на Культурный центр посольства Азербайджана в Париже, где наверняка никто не ожидает никакой агрессии, физического насилия.
Каждый раз убеждаешься, что позорную и низкую сущность армянства сложно переоценить. Оно постоянно подкидывает пищу для размышления. И, стало быть, если такое варварство совершает молодежь, значит, увы, все пещерные рефлексы «многострадальной нации» успешно передаются по наследству. Рефлексы явно криминального свойства. Имея возможность проявить себя в защите своей мифической «родины», армянские патриоты поступают постыдно иначе – воюют в мирное время, устраивая низкопробные провокации, нападают на людей. Таким вот образом армянские молодчики и совершили откровенное преступление - нападение на дипломатический объект, находящийся под юрисдикцией Азербайджана и охраняемый французскими правоохранителями, ранена азербайджанка. По всей видимости, рассчитывая, что им все сойдет с рук, а французская полиция не будет строга к столь «дружественному» армянскому народу. Но не стоит обольщаться. Французская фемида разберется, а Азербайджан приложит все усилия, чтобы наказать виновных.
Но вот ощущение, что за эти полтора года никакого особого прорыва в сознании армянства так и не произошло, еще более укрепилось. Все работает по прежнему алгоритму. Армянская диаспора за рубежом, очевидно, так ничему и не научилась, не сумела усвоить уроки 44-дневной войны. Вместо стремления к миру Армения и армянство – и в целом, и в частности - демонстрируют регрессивную политику, не используя те возможности и шансы, что великодушно предоставил Азербайджан после капитуляции Еревана. В самой стране свирепствует реваншизм с призывами к новой войне с Азербайджаном, на границах совершаются вооруженные провокации, а всеармянского покаяния за содеянное так и не произошло. Армянство не желает раскаиваться за жертв Ходжалы, за 30-летнюю оккупацию и разорение чужих земель. Не меняется и тактика: трусливые, исподтишка погромы и дебошы по-прежнему в ходу, так же, как действовали в начале прошлого века дашнаки. Армянские «патриоты» способны только на это.
Армения заявляет о своем стремлении к мирному диалогу и сотрудничеству лишь для красного словца, а на деле – демонстрируя оголтелый реваншизм, политику лжи и провокаций. Что ж, президент Ильхам Алиев не раз говорил о подобной тактике армянства, предупреждая, что терпение Азербайджана тоже не безгранично: если Армения не желает использовать предоставленные ей шансы на мирный диалог и сотрудничество, мы можем заговорить более жестко и на другом языке воздействия. Чтобы усмирить «воинственный дух» армянства как в самой Армении, так и за рубежом.