Խփված բանակին ԵԱՀԿ-ը չի օգնի
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ընդունել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Մարգարետ Սեդերֆելտի գլխավորած պատվիրակությանը։ Երևանյան լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ «հանդիպման ընթացքում հայկական կողմը ներկայացրել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցով, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների նորմալացման շուրջ աշխատանքում հայկական կողմի դիրքորոշումը։ Նախարարը ընդգծել է, որ չնայած Ադրբեջանի հայտարարությանը, որ Լեռնային Ղարաբաղը այլևս գոյություն չունի, իսկ ղարաբաղյան հակամարտությունը սպառված է, միջազգային հանրությունում առկա է որոշակի կոնսենսուս այն կապակցությամբ, որ հակամարտությունը դեռևս մնում է չլուծված։ Այդ թվում նաև, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտելով միջազգային հումանիտար իրավունքը՝ շարունակում է պատանդ վերցնել հայ ռազմագերիներին»։
Չեմ սկսի վիճել, միջազգային հանրությունը, իհարկե, հեղինակավոր ժողով է, այնտեղ նույնիսկ կոնսենսուս ունեն (ասում են՝ նրա դեմ լավ է օգնում բենզիլ բենզոատը), բայց միայն տեսեք բանն ինչումն է… Ադրբեջանի նախագահը այդ հաշվով ունի բոլորվին այլ կարծիք: Եվ ինչպես հավատն առանց գործերի մեռած է, այնպես էլ բանակի կողմից աջակցվող վճիռը՝ կապրի հավերժ: Իսկ մեր նախագահը պարզից պարզ է արտահայտվել. «Եթե Հայաստանը կրկին կասկածի տակ դնի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ապա մեզ մոտ նույնպես կգտնվեն Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը կասկածի տակ դնելու բազմաթիվ պատմական պատճառներ։ Եթե Հայաստանը Ղարաբաղի համար «կարգավիճակ» է պահանջում, ապա ինչո՞ւ մենք չպետք է կարգավիճակ պահանջենք Արևմտյան Զանգեզուրի համար, որտեղ ադրբեջանցիներ էին ապրում»։
Չնայած և Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարի «միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումների և ռազմագերիներին պատանդ պահելու» մասին արտահայտության հետ էլ ես լիովին համաձայն եմ։ Այստեղ մենք սխալ ենք գործում, անտեղի գթասրտություն ցուցաբերելով։ Օտարների հանդեպ հանդուրժողականությունը հղի է յուրայինների շրջանում մահացության աճով, և դա անթուլատրելի է՝ ես օտարների համար հայր, բայց յուրայինների համար, ինչպես ասում են՝ խորթ հայր չեմ: Եվ նրանք ոչ թե զինծառայողներ են, այլ Ադրբեջանի տարածքում ձերբակալված ահաբեկիչներ։ Նրանց բռնել և տոպրակի մեջ են մտցրել արդեն զինադադարի համաձայնագրի ստորագրումից հետո (ծանոթացեք միջազգային իրավունքի համապատասխան դրույթների հետ, որոնց դուք վերջերս այդքան սիրով դիմում էք)։ Եվ այդ ահաբեկիչները պետք է մաքրեն ականապատ դաշտերը, այլ ոչ թե մենք պետք է վտանգի ենթարկենք մեր սակրավորներին: Ահաբեկչի ճակատագիրը զղջումն է և մաքուր օդում քրտնաջան աշխատանքով իր մեղքի քավումը ։
Այնպես որ, տարբերակներ մենք միշտ ունենք: Հարևանների ամբարտավանությունը, իհարկե, ապշեցնում է։Հայաստանից մերոնց վտարեցին, Ղարաբաղը քանդեցին, ըստ արժանավույն ստացան ու փախան, հասկանու՞մ ես, ԵԱՀԿ-ին բողոքել Ադրբեջանի ոչ կոռեկտ պահվածքի և մարդասիրական իրավունքի խախտման համար։ Սա նույնիսկ ծիծաղելի չէ: «Հարևանիկս, սիրելիս, իմ հարգելի մարդուկ: Հաղթվածին հասնում է վզակոճղը վզին մանրաքայլել խայտառակության կառքի հետ, որին կառավարում է հաղթանակածը։ Միշտ այսպես է եղել, այդ կանոնները մենք չենք հաստատել, և մենք էլ չենք կարող դրանք փոխել»։ Այնպես որ անջատողականներն ու ագրեսորները կվնգստան և կտառապեն, իսկ մենք ամեն ինչ կանենք ու մի քիչ էլ ավելի, որպեսզի նեոնացիստների տառապանքը հնարավորինս երկար չդադարի, իսկ վնգստոցը ավելի բարձրաձայն դառնա։
Նախ, սա պարզապես գեղեցիկ է, իսկ երկրորդը... երկրորդը սա նույնպես լավ է... Ախ հա՛, Ֆրանսիան ձեզ անվճար զենք չի տա, իսկ Ռուսաստանին դերախաղալու և նոր տերերի մոտ ցատկելու ձեր հույսերը ... հմմ ... դե, փորձեք… միայն շատ հաճախ հիշեք, թե դա նախորդ անգամ ձեզ համար ինչով է ավարտվել… անձամբ ես ամենևին դեմ չեմ հիացմունքով դիտել, թե ինչպես հենց Ռուսաստանը ձեզ «կուղեկցի դեպի ընդհանուր հայտարար»: Բոլոր լավ բաների համար, ավելցուկ խորամանկության համար, ինչ-որ մեկի վզին հարմար նստելու ցանկության համար: Ինչպես ցույց է տալիս պրակտիկան, այստեղ կա ինքդ քեզ խորամանկելու ռիսկ:
Քո գործունեությունը գնահատելու կարևորագույն չափանիշներից մեկը հանդիսանում է դրա նկատմամբ քո հակառակորդի արձագանքը: Եթե թշնամին քեզ գովում է, այստեղ պետք է խորհել, արդյո՞ք մենք ճիշտ ճանապարհով ենք գնում։ Եթե հակառակորդը բողոքում է, և նրա բողոքները սահուն վերածվում են հիստերիայի՝ դու ճիշտ ուղու վրա ես, ամեն ինչ ճիշտ ես անում, բարոյապես սարսափեցրու թշնամուդ, նրան հանգիստ մի տուր, և պետք չէ սպանել, պետք է հաշմանդամ դարձնել նրա սահմանամերձ գոտու զինվորներին (սա կավելացնի թշնամու բյուջեյի ծանրաբեռնվածությունը և կծառայի, որպես սոցիալական դժգոհության պատրվակ, իսկ մենք միշտ կարող ենք ուսերս թոթովել ու ասել. դրանք զորավարժություններ էին, մեղավորին անպայման կպատժենք, և նա մեզ մոտ կստանա մի ամբողջ երկու արտահերթ վերակարգ): Դաժա՞ն է. Ցինի՞կ է է: Անմարդկայի՞ն է։ Եվ սա hate-speech չէ, սա նպատակահարմարություն և համոզվածություն է։
Դուք ադրբեջանցիներին Հայաստանից վտարելուց հետո, Խոջալույից հետո և փոքրիկ Զահրայի սպանությունից հետո ուրիշ բանի էի՞ք սպասում։ Իրեն այդպես լկտի պահելու հաճույքի համար ստիպված ես վճարել։ Թող թշնամին շուռ ու մուռ գա և հասկանա, որ միայն վատ է լինելու։ «Մինուս մեկ»-ն արդեն լավ է, և այս «մինուս մեկ»-ը միշտ էլ լավ է. որքան շատ, այնքան լավ: Դուք դեռ կարծում եք, որ «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորված չէ՞»։ Այդ դեպքում ստիպված ենք այցելել ձեզ։ Ինչ որ ծանր բանով գլխին, կամ ծնկոսկրերին։ Մեզ սկսում է ձանձրացնել ձեր լկտիությունը, և մենք ավելի հաճախ ենք գալիս այն մտքին, որը, անշուշտ, կառաջացնի «միջազգային հանրության» բողոքային վայնասուն. միգու՞ցե, իրոք, որքան քիչ դաշնակներ կլինեն Հարավային Կովկասում, ավելի գեղեցիկ ամեն ինչ կստացվի, և ոչ միայն մեզ մոտ։ Միջազգային հանրությունը մոտ երեսուն տարի չէր ուզում լսել մեր մասին, հիմա մեր հերթն է։ Թող թշնամիները ոռնան, նման մաքսատան հետ մենք միշտ կպայմանավորվենք...

Битой армии ОБСЕ не поможет
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял делегацию во главе с председателем Парламентской ассамблеи ОБСЕ Маргаретой Седерфельт. По сообщениям ереванских СМИ, «в ходе встречи армянская сторона представила позиции по процессу урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также работе по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Министр подчеркнул, что несмотря на заявления Азербайджана, что Нагорного Карабаха больше не существует, а нагорно-карабахский конфликт исчерпан, в международном сообществе существует некий консенсус в отношении того, что конфликт все же остается нерешенным. В том числе потому, что Азербайджан, грубо нарушая международное гуманитарное право, продолжает удерживать в заложниках армянских военнопленных».
Спорить не стану, международное сообщество, конечно, собрание авторитетное, там у них даже консенсус завелся (говорят, против него хорошо помогает бензилбензоат), но только вот ведь какое дело… у президента Азербайджана на этот счет совершенно другое мнение. И как вера без дел мертва, так суждение, поддерживаемое армией – будет жить вечно. А высказался наш президент яснее ясного: «Если Армения будет опять подвергать сомнению территориальную целостность Азербайджана, то и у нас найдется много исторических поводов подвергать сомнению территориальную целостность Армении. Если Армения требует «статус» для Карабаха, то зачем нам не требовать статус для Западного Зангезура, где проживали азербайджанцы?».
Хотя и с высказыванием главы МИД Армении о «грубом нарушении межправа и удерживании в заложниках военнопленных» я тоже полностью согласен. Тут мы поступаем неправильно, проявляя неуместное милосердие. Толерантность к чужим чревата увеличением смертности среди своих, а это недопустимо - я чужим не отец, а своим, как говорится, не отчим. Да и не военнослужащие это, а задержанные на территории Азербайджана террористы. Их отловили и сунули в мешок уже после подписания соглашения о прекращении огня (ознакомьтесь с соответствующими положениями международного права, к которому вы в последнее время так любите апеллировать). И этим террористам надо бы расчищать минные поля - не своими же саперами нам рисковать. Удел террориста – покаяние и искупление своей вины тяжелым трудом на свежем воздухе.
Так что варианты у нас есть всегда. Наглость соседей, конечно, поражает. Из Армении наших изгнали, Карабах разорили, по заслугам получили и побежали, понимаешь ли, жаловаться в ОБСЕ на некорректное поведение Азербайджана и нарушение гуманитарного права. Это даже не смешно. «Соседушка, милый, дорогой ты мой человечек! Побежденному полагается семенить с колодкой на шее за колесницей, которой правит победитель. Так было всегда, не мы эти правила устанавливали, не нам их и менять». Так что сепаратисты и агрессоры будут скулить и страдать, а мы – делать всё и немного больше, чтобы страдания неонацистов не прекращались как можно дольше, а скулёж становился всё громче.
Во-первых, это просто красиво, а во-вторых... во-вторых это тоже хорошо… Ах да, Франция не даст вам оружие бесплатно, а ваши надежды переиграть Россию и переметнуться к новым хозяевам… хм... ну попробуйте... только почаще вспоминайте, чем это в прошлый раз для вас закончилось… лично я совершенно не возражаю полюбоваться, как именно Россия будет вас «приводить к общему знаменателю». За все хорошее, за избыток хитрости, за стремление поудобнее устроиться на чьей-нибудь шее. Как показывает практика, тут есть риск самого себя перехитрить.
Одним из важнейших критериев оценки твоей деятельности является реакция на неё твоего противника. Если враг тебя хвалит – тут нужно задуматься, той ли дорогой идем. Если же враг протестует, а его протесты плавно переходят в истерику – ты на верном пути, ты все делаешь правильно, терроризируй противника морально, не давай ему покоя, и не надо убивать, надо калечить его солдат в приграничной зоне (это увеличит нагрузку на бюджет врага и послужит поводом для социального недовольства, а мы всегда можем пожать плечами и сказать: это были учения, мы обязательно накажем виноватого, он у нас получит целых два наряда вне очереди). Жестоко? Цинично? Бесчеловечно? И это не hate-speech, это целесообразность и убедительность.
Вы ожидали чего-то другого после изгнания азербайджанцев из Армении, после Ходжалы и после убийства маленькой Захры? За удовольствие так нагло себя вести придется платить. Пусть враг вертится и понимает – будет только хуже. «Минус один» - уже хорошо, и этот «минус один» - всегда хорошо: чем больше, тем лучше. Вы всё еще считаете, что «нагорно-карабахский конфликт не урегулирован»? Тогда придется нанести вам визит. Чем-нибудь тяжелым по голове или по коленным чашечкам. Нам начинает надоедать ваша наглость, и мы всё чаще приходим к мысли, которая, безусловно, вызовет протестующий вой «международного сообщества»: а может, на самом деле, чем меньше дашнаков будет на Южном Кавказе, тем красивее всё получится, и не только у нас? Международное сообщество про нас около тридцати лет слышать не хотело, теперь наша очередь. Пусть недруги завывают, с такой таможней мы всегда договоримся…