Վրաններ չկան։ Կեցցեն վրանները։
Հայաստանում արդեն մի քանի օր է, ինչ մայրաքաղաքի կենտրոնից հեռացրել են բողոքի ճամբարը՝ այդ նույն ճամբարը, որը Հայաստանի ընդդիմությունը դեռ վերջերս հպարտորեն անվանում էր «նոր հեղափոխության կորիզ»։ Հատկանշական է, որ ռևանշիստները իրենք են սկսել լուռ հավաքել իրենց նվիրական վրանները, չնայած վարչապետ Փաշինյանը քաղաքի կենտրոնում նրանց տեղակայման առնչությամբ որևէ դժգոհություն չի արտահայտել և դրանք վերացնելու համար իրավապահների չի ուղարկել։ Ամեն ինչ եղավ կարծես ինքստինքյան։ Այսպիսով, արդյո՞ք հօդս ցնդեց նոր «հեղափոխությունը», այդ նորաթուխ հայկական մայդանը, թե՞ ամեն ինչ պարզապես հանդարտվել է, որպեսզի նորից բռնկվի։
Դժվար է չհեգնել այն կրքերը, որոնք մինչև վերջերս եռում էին Երևանի Ֆրանսիայի հրապարակում։ Հետաքրքրական է, օրինակ, թե ինչպես է Հայաստանի ընդդիմության ամենաաղմկոտ առաջնորդ Իշխան Սաղաթելյանը հիմնավորում վրանների վերացման գործընթացը։ «Վրանային քաղաքն իր գործն արել է... եկել է այս մարդկանց ներուժը ավելի կարևոր վայրերում օգտագործելու ժամանակը։ Ֆրանսիայի հրապարակը այսուհետև պատկանում է Դիմադրության շարժմանը, անկախ այստեղ վրանների առկայությունից, կամ բացակայությունից»,- հայտարարել է նա:
Տես ինչպես է։ Դժվար է չհիանալ նման պաթոսով, փաստորեն դա հնչում է որպես կատուների ցեղի ինչ-որ փիլիսոփայություն. «Մենք նշել ենք այդ տարածքը, և հիմա այն մերն է»:
Իսկ ինչ վերաբերում է քաղաքացիների մտավախություններին, որ պայքարը կարող է թուլանալ, ապա Իշխան Սաղաթելյանը խոստացել է, որ իրենք հակառակը կհամոզվեն։
«Դուք կհամոզվեք նրանում, որ պայքարի արդյունավետությունը վրաններով չի պայմանավորված»,- ընդգծել է ռևանշիստների առաջնորդը։
Մինչդեռ իրականում, իհարկե, ամեն ինչ ավելի տխուր է թվում։ Կարելի է արձանագրել մի բան. եթե վերացրել են հայկական ներկայիս հեղափոխության գլխավոր խորհրդանիշը, որը, ըստ «նարնջագույն բողոքի ակցիաների» փիլիսոփայության, հանդիսացել են հատկապես վրաններն և նրանց հասարակական սննդի օբյեկտները, նշանակում է հեղափոխությունը վախճանվել է։ Մնաս բարով, այստեղ ամեն ինչ միանշանակ է և ջուր ծեծելու կարիք չկա։
Ի՞նչ կարող ենք ասել, եթե Հայաստանի ընդդիմությունը իր բարձրաձայն հայտարարված դիրքերից հասել է իսկապես խայտառակ նահանջի և բառացիորեն փախել է Երևանի կենտրոնից։ Ինչի մասին հեգնում են նաև հայկական լրատվամիջոցները։ Այսինքն ամեն ինչ լիովին թափանցիկ է ու ակնհայտ։ Ռևապշիստները պարզապես չկարողացան գլուխ հանել Մոսկվայի կողմից իրենց հատկացված ժամկետում առաջադրանքի հետ։ Եվ Կրեմլը նույնպես անհատակ փողի տոպրակ չէ, ինչ-որ պահ, երբ պարզ դարձավ, որ բոլոր մեթոդները օգտագործված են, և ժողովուրդը միևնույն է հանրահավաքների մեջ բազմությամբ չի խառնվում, Ռուսաստանից ընդունվեց ավարտի ազդանշանը՝ «փասա-փուսան հավաքելու» հստակ հրամանը: Ընդ որում ամեն ինչ լավ համընկնում է, և՛ «Մոսկվայի ձեռքը», և՛ նրա հետևողական գործողությունները նկատվում է բավականին հստակ։
Հայ ռևանշիստները չտեղավորվեցին այն ամսաթվում, որը Մոսկվայից հովանավորների կողմից սահմանված էր, որպես վերջնաժամկետ։ Իսկ հետո Երեւանում սկսվեցին այն միջոցառումները, որոնք Կրեմլի համար ունեն ավելի կարեւոր նշանակություն, քան ընդդիմության խառնաշփոթ և արդեն անարդյունավետ երթերը, որոնք շրջափակել էին քաղաքի կենտրոնը՝ ստեղծելով քաոս ու անկարգություն։ Այս ամենը բացարձակապես անիմաստ էր, երբ սպասվում են ՀԱՊԿ դաշինքի շրջանակներում իրադարձությունների մի ամբողջ շարք, Մոսկվայից կարևոր անձանց Երևան ժամանումը։
Մինչդեռ Փաշինյանի և ընդդիմության միջև «հաճոյախոսությունների» փոխանակումը շարունակվում է։ Տխրահռչակ Իշխան Սաղաթելյանը խեղաթյուրել է նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսքերը Երևանի հետ բանավոր պայմանավորվածությունների մասին և կրկին Փաշինյանին մեղադրել է Ղարաբաղը կուլիսները ետևում, ընդ որում Բաքվի հետ դավադրությամբ հանձնելու մեջ։ Մի խոսքով, ամեն ինչ իր տարերքի մեջ է։ Իսկ վարչապետի ռեպլիկաները իրենց հզորությամբ, առաջվա պես ծածկում են ռեւանշիստական անհեթեթությունները։
Այսպիսով, Փաշինյանը, ելույթ ունենալով խորհրդարանում, հիշեցրել է, որ բանակցային գործընթացի ողջ պատմության ընթացքում և՛ Ռոբերտ Քոչարյանը, և՛ Սերժ Սարգսյանը, ինչպես նաև իրենց ուղեծրով շարժվող քաղաքական կուսակցությունները Ղարաբաղը ճանաչել են, որպես Ադրբեջանի անբաժանելի մաս և չեն հռչակել «Ղարաբաղը երբեք Ադրբեջանի մաս չի լինի» սկզբունքը։
«1998 թվականի նոյեմբերի 25-ին Հայաստանի իշխանությունները՝ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորությամբ, համաձայնվել են, որպես բանակցությունների հիմք ընդունել այսպես կոչված ընդհանուր պետության մասին համանախագահների կողմից ներկայացված առաջարկը, որի համաձայն՝ Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչվում էր, որպես հանրապետական տիպի պետական-տարածքային կազմավորում և Ադրբեջանի հետ միասին պետք է ձևավորեր ընդհանուր պետություն նրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում»,- ասել է Փաշինյանը։ Վարչապետն ընթերցել է ևս մեկ հատված, որտեղ նշվում էր, որ «Ղարաբաղի քաղաքացիները, որպես անձնական վկայական պետք է ունենան Լեռնային Ղարաբաղի մասին հատուկ նշումով ադրբեջանական անձնագրեր»։
Շատ պարզ, ի դեպ, և պատկերավոր փաստարկ, որին իմաստավորելով հազիվ թե երևանցիներից որևէ մեկը ընդհանրապես մտածեր ընդդիմության հանրահավաքների գնալու մասին, որը ապացուցեց իրական հեղափոխության համար անհրաժեշտ ժողովրդական զանգվածը հավաքելու իր անընդունակությունը։

Палаток нет! Да здравствуют палатки!
В Армении уже несколько дней, как убрали из центра столицы палаточный лагерь протестующих – тот самый, что армянская оппозиция еще недавно гордо называла «ядром новой революции». Знаменательно, что свои сокровенные палатки реваншисты стали молча собирать сами, хотя премьер Пашинян никакого недовольства по поводу их базирования в центре города не высказывал и правоохранителей для зачистки не отправлял. Все произошло будто само собой. Так сдулась ли новая «революция», этот новоиспеченный армянский майдан, или все лишь затихло, чтобы разгореться вновь?
Сложно не поиронизировать по тем страстям, что еще недавно кипели на ереванской площади Франции. Забавно, например, как обосновал самый громкокричащий лидер армянский оппозиции Ишхан Сагателян процесс разборки палаток. «Палаточный городок сделал свое дело …пришло время использовать потенциал этих людей в более важных местах. Площадь Франции отныне принадлежит Движению сопротивления вне зависимости от наличия или отсутствия здесь палаток», – заявил он.
Во как! Сложно не восхититься такой патетикой - по факту это звучит как некая философия кошачьего племени: «Мы пометили эту территорию, и теперь она наша».
Что же касается опасений граждан, что борьба может ослабнуть, то Ишхан Сагателян пообещал, что они убедятся в обратном.
«Вы убедитесь в том, что эффективность борьбы не обусловлена палатками», - подчеркнул лидер реваншистов.
Между тем на деле, конечно, все выглядит более грустно. Можно констатировать одно: если ликвидировали главный символ нынешней армянской революции, коим, по философии «оранжевых протестов», являлись именно палатки и объекты питающего их общепита, значит революция приказала долго жить. Гуд бай, здесь все однозначно и не надо переливать из пустого в порожнее.
Что уж говорить, если армянская оппозиция дошла до поистине позорного отступления от своих громкозаявленных позиций и буквально удрала из центра Еревана. Над чем иронизируют и сами армянские СМИ. То есть всё вполне прозрачно и очевидно. Реваншисты просто не справились с задачей в отведенный им Москвой срок. И Кремль тоже не бездонная сума с деньгами – в какой-то момент, когда стало ясно, что все методы отработаны и народ на митинги все равно валом не валит, из России дали отбой, четкий приказ «собирать манатки». Притом всё очень сходится - и «рука Москвы» и ее последовательные действия прослеживаются достаточно ясно.
Армянские реваншисты не уложились до той даты, что выставили как крайнюю спонсоры из Москвы. А потом в Ереване начинались мероприятия, которые имеют для Кремля более важное значение, чем бестолковые и уже неэффективные марши оппозиции, которая перекрывала центр города, создавая хаос и беспорядок. Все это было абсолютно ни к чему, когда предстоял целый ряд мероприятий в рамках блока ОДКБ, прибытие в Ереван важных персон из Москвы.
Между тем обмен «любезностями» между Пашиняном и оппозицией продолжается. Небезызвестный Ишхан Сагателян переврал слова президента Ильхама Алиева об устных договоренностях с Ереваном и снова обвинил Пашиняна в закулуарной сдаче Карабаха, причем в сговоре с Баку. В общем, все в своем амплуа. И реплики премьера по мощности по-прежнему перекрывают реваншистский бред.
Так Пашинян, выступая в парламенте, напомнил, что в течение всей истории переговорного процесса и Роберт Кочарян, и Серж Саргсян, а также перемещающиеся по их орбитам политические партии признавали Карабах неотъемлемой частью Азербайджана и не провозглашали принцип «Карабах никогда не будет частью Азербайджана».
«25 ноября 1998 года власти Армении во главе с Робертом Кочаряном согласились принять за основу переговоров выдвинутое сопредседателями предложение о так называемом общем государстве, по которому Нагорный Карабах признавался государственно-территориальным образованием республиканского типа и вместе с Азербайджаном должен был образовать общее государство в его международно признанных границах», - сказал Пашинян. Премьер зачитал еще одну выдержку, в которой отмечалось, что «граждане Карабаха в качестве удостоверения личности должны иметь азербайджанские паспорта со специальной отметкой о Нагорном Карабахе».
Очень простой, кстати, и наглядный аргумент, осмыслив который вряд ли кто-то из ереванцев вообще задумается отправиться на митинги оппозиции, которая доказала свою неспособность собирать необходимую для настоящей революции народную массу.