«Вести недели»-ն ցույց է տվել Շուշայի մասին ճշմարտությունը և վրդովեցրել է հայերին
Ազգային փրկության օրվա (հունիսի 15) առթիվ «Россия» հեռուստաալիքի «Вести недели» Դմիտրի Կիսելևի հետ հաղորդումը Ադրբեջանի մասին ռեպորտաժ է պատրաստել։ Նրանում խոսք է բացվել Ադրբեջանի դպրոցներում ռուսաց լեզվի հանրամատչելիության, գինեգործության զարգացման, ազատագրված Ղարաբաղում անցկացվող վերականգնման աշխատանքների մասին։
«Հունիսի 15-ին Ադրբեջանում նշվեց Ազգային փրկության օրը։ Տոնը սահմանվել է 1993 թվականի իրադարձությունների հիշատակին, երբ ժողովրդի կոչով Հեյդար Ալիևը վերադարձավ իշխանությանը, գլխավորեց Ադրբեջանի Գերագույն խորհուրդը և երկիրը փրկեց պառակտումից ու քաղաքացիական պատերազմից։ Ռուսաստանի համար Ադրբեջանը հուսալի դաշնակից է հետխորհրդային տարածքում։
Հունիսի 23-ին նախատեսվում է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի այցը Բաքու, որի ընթացքում կկայանա հանդիպում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ»,- ռեպորտաժում ասում է Դ. Կիսիլևը։
Այնուհետև ռեպորտաժը շարունակում է լրագրող Ալեքսանդր Բուզալաձեն. «Բաքուն հիացնում է իր ճարտարապետությամբ, դինամիկայով։ Նա ժամանակակից է, և իհարկե, եթե խոսենք Ադրբեջանի հաջողության ֆենոմենի մասին, ապա ամենից լավ է դա անել երկրի համար կարևորագույն տոնի՝ Ազգային փրկության օրից անմիջապես հետո։
Նայելով այս ամբողջ շքեղությանը, հասկանում ես, թե ինչ դեր են խաղացել դրանում Հեյդար Ալիևը և Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայիս նախագահ Իլհամ Ալիևը»։
Լրագրողն համոզմունք է հայտնում, որ Ադրբեջանը գտնվում է քաղաքական և տնտեսական կայունության գագաթնակետին, և Ռուսաստանի հետ դաշինքը կարևոր է, քան երբևէ։ Ռեպորտաժում ասվում է այն մասին, որ ադրբեջանա-ռուսական հարաբերություններն զարգանում են առաջընթաց կերպով , զարգանում են երկու նախագահների ջանքերի շնորհիվ, այս տարի Ադրբեջանը և Ռուսաստանը անցել են երկկողմ հարաբերությունների նոր փուլ՝ փետրվարին ստորագրելով Դաշնակցային փոխգործունեության մասին հռչակագիրը։
«Вести недели»-ի թղթակիցը թվարկել է, որ Ադրբեջանում կա գրեթե 3500 դպրոց, որից 340-ում դասավանդումը անցկացվում է ռուսերեն լեզվով։ Սա 10%-ոց գերազանց արդյունք է նրանց համար, ովքեր ցանկանում են կրթությունը շարունակել Ռուսաստանում։
Այս հաղորդման մեջ լրագրողը խոսել է նաեւ Ադրբեջանում գինեգործության ոլորտի զարգացման մասին։ Բուզալաձեի կարծիքով, ադրբեջանցի գինեգործները վստահորեն գնում են Ռուսաստան՝ փոխարինելու Ֆրանսիային, Իտալիային՝ նույն որակով և արտադրանքով, բայց ավելի հզոր պարգևային ներուժով և մրցունակ գնով։
«Վերջին գրեթե 30 տարիներին Ղարաբաղի տարածքը գտնվում էր բացարձակ ավերված վիճակում, և առաջին բանը, որ արեցին ադրբեջանցիները, երբ մտան այդ հողեր՝ վերականգնեցին ճանապարհների ցանցը, կառուցեցին օդանավակայան, նախատեսում են կառուցել «Նոր Ֆիզուլի» նորագույն բնակելի համալիր։ Ֆուզուլիի միջազգային օդանավակայանն արդեն ընդունում է թռիչքներ, լեռնային ճանապարհը վերականգնվում և ամրացվում է։ Վերանորոգողները բետոնապատում են տեղատարափ անձրեւաջրերի խողովակները, անվտանգությունն ապահովվում է Ադրբեջանի ոստիկանության կողմից»,- ասում է Բուզալաձեն։
Ադրբեջան կատարած ճանապարհորդության ժամանակ հեղինակը եղել է նաև Շուշայում՝ նրան անվանելով հարսնացուի պես անառիկ, բայց արդեն հունիսյան կանաչի մեջ։
Լրագրողի կարծիքի համաձայն, դեղատներ են բացվում, նույնիսկ վարսավիրանոց է աշխատում։ Վարսահարդար Անարը ստեղծագործական առաքելություն ունի՝ Շուշայում բոլորին երջանկացնել։ Քաղաքը մեծ թափով վերականգնվում է, վարչական շենքերը, քաղաքապետարանը նորից վերակառուցել են, շինարարական տեխնիկան գիշեր-ցերեկ չի կանգնում։
Բուզավաձեն նշել է, որ Շուշայում սուպերմարկետները լի են սննդամթերքով, թարմ կաթ, հյութեր, սուրճ, երշիկեղեն, բանան, թարմ գազար, սոխ, և նույնիսկ սալոր։ Ադրբեջանցի մեծ օպերային երգիչ Բյուլ-Բյուլի հուշարձան-թանգարանը արդեն վերականգնվել է։
Ինչպես և սպասվում էր, ազատագրված և վերածնված Շուշայի կադրերի ցուցադրումըը հիստերիա է առաջացրել հայկական հեռագրային ալիքների մեծ մասի մոտ։ Այսպիսով, նրանցից մեկը բռնկվել է Ռուսաստանի հասցեին բուռն քննադատությամբ՝ այս ռեպորտաժը անվանելով «նրա կողմից ոչ բարեկամական արարք»։

«Вести недели» показали правду про Шушу и огорчили армян
По случаю Дня Национального спасения (15 июня) программа телеканала «Россия» «Вести недели» с Дмитрием Киселевым подготовила репортаж об Азербайджане. В нем шла речь о популярности русского языка в школах Азербайджана, развитии виноделия, реставрационных работах, которые ведутся в освобожденном Карабахе.
«15 июня в Азербайджане отметили День Национального спасения. Праздник учрежден в память о событиях 1993 года, когда по зову народа Гейдар Алиев вернулся к власти, возглавил Верховный Совет Азербайджана и спас страну от раскола и гражданской войны. Для России Азербайджан - надежный союзник на постсоветском пространстве.
На 23 июня запланирован визит в Баку министра иностранных дел России Сергея Лаврова, в ходе которого состоится встреча с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым», - говорит в репортаже Д. Кисилев.
Далее репортаж продолжает журналист Александр Бузаладзе: «Баку потрясает архитектурой, динамикой. Он современен, и конечно, если говорить о феномене успешности Азербайджана, то лучше всего это делать сразу после важнейшего для страны праздника - Дня Национального спасения.
Глядя на все это великолепие, понимаешь какую роль сыграл в этом Гейдар Алиев и нынешний президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев».
Журналист выражает убежденность в том, что Азербайджан находится на пике политической и экономической стабильности, и союз с Россией важен как никогда. В репортаже говорится о том, что азербайджано-российские отношения развиваются поступательно, они развиваются благодаря усилиям двух президентов, в этом году Азербайджан и Россия перешли на новый этап в двусторонних отношениях, подписав в феврале Декларацию о союзническом взаимодействии.
Корреспондент «Вестей недели» подсчитал, что в Азербайджане почти 3500 школ, из них в 340 обучение ведется на русском. Это 10%-й отличный результат для тех, кто желает продолжить образование в России.
В этом выпуске журналист также рассказал о развития сферы виноделия в Азербайджане. По мнению Бузаладзе, азербайджанские виноделы уверенно идут в Россию на место Франции, Италии с аналогичным качеством и продуктом, но более мощным премиальным потенциалом и конкурентной ценой.
«В абсолютно руинизированном состоянии последние почти 30 лет находилась территория Карабаха и первым делом, что сделали азербайджанцы, когда вошли на эти земли - восстановили сеть дорог, построили аэропорт, планируют выстроить новейший жилой комплекс «Новые Физули». Международный аэропорт Физули уже принимает рейсы, горная дорога восстанавливается и укрепляется. Ремонтники бетонируют дождевые ливневки, безопасность обеспечивается азербайджанской полицией», - говорит Бузаладзе.
В ходе своей поездки в Азербайджан, автор также посетил Шушу, назвав ее неприступной как невеста, но уже в июньской зелени.
Согласно мнению журналиста, открываются аптеки, даже парикмахерская работает. У парикмахера Анара творческая миссия - сделать всех в Шуше счастливыми. В городе идет восстановление полным ходом, административные здания, мэрию заново отреставрировали, строительная техника не останавливается ни днем, ни ночью.
Бузавадзе подметил, что супермаркеты в Шуше забиты продуктами: свежее молоко, соки, кофе, колбасы, бананы, свежая морковь, лук, есть даже слива. Памятник-музей великого азербайджанского оперного певца Бюль-Бюля уже восстановлен.
Как и ожидалось, демонстрация кадров освобожденной и возрождающейся Шуши вызвала истерику у большинства армянских телеграм-каналов. Так, один из них разразился яростной критикой в адрес России, назвав этот репортаж «недружественным поступком с ее стороны».