Շունը դեզի վրա. Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղին՝ որպես հայկական պրոժեկտյորության գագաթնակետ
Հայաստանում կրկին սկսել են խոսել պրոժեկտյորության մասին։ Որպես հայ հասարակության համար լուրջ պատուհաս: Իսկ այն հանգամանքը, որ հայերն իրենք էլ գիտակցում են խնդրի լրջությունը, վկայում է, որ ամեն ինչ իսկապես վատ է։ Այս երկրում հմտորեն կարողանում են ամպագոռգոռ հայտարարություններ անել, օդային ամրոցներ կառուցել, բայց շատ հաճախ, ամեն ինչ բառից այն կողմ չի անցնում:
Համոզիչ օրինակներից է «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային ավտոմայրուղու նախագիծը։ Նախագիծ, որին Փաշինյանը սիրում է անդրադառնալ որպես տնտեսական կայացվածության այցեքարտ:
Ավելին, որոշ օտարերկրյա քաղաքագետներ շտապեցին այս ճանապարհն անվանել «Հայկական Զանգեզուր»՝ նկատի առնելով նախագծի միջազգային նշանակությունը։ Սակայն, առայժմ այս նախագիծը, ըստ էության, դատարկություն է, բլիթի անցք: Իսկ կառուցել վաղուց են սկսել, արդեն մոտենում է երկարաժամկետ շինարարական աշխատանքների տասնամյա հոբելյանը ...
Ըստ պլանի՝ «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմայրուղին Իրանի, Հայաստանի և Վրաստանի տարածքով պետք է միացնի Պարսից ծոցը Սև ծովի հետ։ Ճանապարհի կառուցման համար՝ դեռևս 2015 թվականի ապրիլին Երևանը 150 միլիոն դոլարի վարկային պայմանագիր է կնքել Եվրասիական զարգացման բանկի հետ։ Սակայն 2018 թվականին շինարարական աշխատանքներն ամբողջովին դադարեցին: Շատ պարզ պատճառով՝ կոռուպցիան խժռեց նախագծի բյուջեի կեսը, իսկ գող կապալառուների գործով աղմկահարույց դատավարություններին մեծ հետաքրքրությամբ հետևում էր ամբողջ Հայաստանը: Արդյունքում, ինչպես պարզվեց, կառուցվել է մայրուղու ընդամենը 40 կիլոմետրը։
Հայաստանի երջանկության համար նոր շունչ հաղորդեց Հնդկաստանը, որը որոշել է ավելի սերտ համագործակցություն հաստատել Երևանի հետ՝ «Հյուսիս-Հարավ» գլոբալ հայեցակարգը իրականացնելու համար, որը, ինչպես հայտնի է, սկիզբ է առնում եվրոպական երկրներում և ավարտվում Հնդկաստանում։ Ըստ էության՝ Դելին գնաց այդ քայլին «ի հեճուկս Ադրբեջանի, Թուրքիայի և իր թշնամու՝ Պակիստանի, որոնք սկսել են ակտիվ և արդյունավետ համագործակցել։
Ընդհանրապես, եթե խոսենք ակունքների մասին, ապա «Հյուսիս-Հարավ» ողջ տրանսպորտային երթուղու հիմքը դրվել է 2000 թվականի սեպտեմբերի 12-ին՝ Ռուսաստանի, Իրանի և Հնդկաստանի միջև կնքված միջկառավարական համաձայնագրով։ Ադրբեջանն այս նախագծին միացել է 2005 թվականին: Ընդհանուր առմամբ, համագործակցության մասին փաստաթուղթը վավերացրել են 13 երկրներ (Ադրբեջան, Բելառուս, Բուլղարիա, Հայաստան, Հնդկաստան, Իրան, Ղազախստան, Ղրղզստան, Օման, Ռուսաստան, Տաջիկստան, Թուրքիա, Ուկրաինա):
Եվ հենց այս նախագծի շնորհիվ էր, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2022 թվականի փետրվարին կառավարության նիստում հայտնեց «Հյուսիս-հարավ» ավտոճանապարհի Սիսիան-Քաջարան հատվածի նախնական որակավորման մրցույթ հայտարարելու մասին, որը, ըստ նրա, ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար։ Բայց, ավաղ, գործը նորից խոսքից այն կողմ չանցավ։
Բայց Փաշինյանը չի կորցրել պրոժեկտյորության նկատմամբ իր կիրքը. միջազգային հանդիպումներում վարչապետը կրկին բարձրացնում է «Հյուսիս-Հարավի» թեման, և հայ լրագրողները, և ոչ միայն նրանք, չէին կարող չնկատել այս վոդևիլը։ Վովաևիչը մեծ ոգևորությամբ «Հյուսիս-Հարավ» մայրուղու գլոբալ հեռանկարների մասին էր խոսում Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսիի հետ հանդիպմանը և ոչ պակաս հպարտությամբ՝ վերջերս Կատար կատարած այցի ժամանակ Al Jazeera-ին տված հարցազրույցում:
Հայկական լրատվամիջոցները մի կուշտ ծիծաղեցին նաև Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի վրա, ով նույնպես չդիմանալով պրոժեկտյորության գայթակղությանը նույն «Հյուսիս-Հարավ»-ի հեռանկարները սկսեց քննարկել Թեհրանում Իրանի խորհրդարանի ղեկավար Խալիբաֆի հետ հանդիպմանը։
Հայաստանի քաղաքացիների, այլ ոչ թե որևէ մեկի կարծիքով՝ շատ «զվարճալի ու ողորմելի» էր հետևել Սիմոնյանին, ով, ըստ երևույթին, ի տարբերություն իր գործընկերոջ, թեմային ընդհանրապես չէր տիրապետում։ Հայկական կողմի բացահայտ անհասությունն այս հարցում բացահայտվում է նրանով, որ Իրանը Երևանից շատ է լոբբինգ անում այս նախագիծը՝ գիտակցելով դրա կարևորությունը իր համար, բայց երբեմն չի կարողանում ճեղքել հայության դժվարամտությունը։
Երբեմն իրավիճակը ծիծաղելի է դառնում. Խալիբաֆը, ով ակնհայտորեն կասկածում էր, թե արդյոք Սիմոնյանը հասկանում է, թե ինչի մասին է խոսքը, ստիպված եղավ հիշեցնել, որ «Հյուսիս-Հարավ»-ի շինարարությունն անհրաժեշտ է Իրանին և Հայաստանին ազգային և տարածաշրջանային անվտանգությունն ապահովելու և երկկողմ համագործակցությունը զարգացնելու համար»։ Հիշեցնել մի երկրի ներկայացուցչին, որը տասնամյակներ շարունակ մեկուսացված է հարևաններից, հետևաբար՝ նաև միջազգային շփումներից։
Իսկ Իրանի խորհրդարանի ղեկավարի քաղաքավարի, մեղմ արտահայտությունը «Հայաստանի ղեկավարության կողմից «շինարարության» ավարտն արագացնելու ջանքերի մասին» իրականության հետ կապ չունի։
Գործնականում ավտոմայրուղին պատրաստ է, ըստ Հայաստանի տարածքային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանի՝ «ընդամենը 5-6 տոկոսով»։ Իսկ ամենահետաքրքիրն այն է, որ այս 5-6 տոկոսը կառուցվել է դեռևս Հայաստանում «թավշյա կաբինետի» իշխանության գալուց առաջ, այսինքն՝ մինչև 2018 թվականի գարունը։
Հարց է ծագում, ուրեմն ինչու՞ է պետք այսպես խայտառակվել և փորձել թոզ փչել ժողովրդի աչքին:
Բայց ի՞նչ կարող ես անել, եթե պրոժեկտյորությունը հայերի համար շատ լուրջ ախտորոշում է, որը կործանարար ազդեցություն ունի ողջ Հարավային Կովկասի զարգացման վրա։ Ընդ որում՝ Երևանը ցույց է տալիս իր համագործակցելու անկարողությունը նաև Հնդկաստանի հետ՝ մեկընդմիշտ թաղելով տարանցիկ անկախության իր հնարավորությունները։ Ինչո՞ւ, գտնվելով յուրօրինակ «շունը դեզի վրա» վիճակում և ի վիճակի չլինելով ավարտին հասցնել Հայաստանի համար այդքան կարևոր տարանցիկ միջանցքի կառուցումը, երկրի իշխանություններն այդքան համառորեն հրաժարվում են Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակումից՝ հնարավորություն չտալով նրանց, ովքեր պատրաստ են ամեն ինչ անել արագ և արդյունավետ: Պատահական չէ, որ ժողովրդական իմաստությունն ասում է՝ եթե ինքդ չես կարողանում, ապա մի կողմ քաշվիր և թույլ տուր դա անել ուրիշներին:

Собака на сене: автобан «Север-Юг» как апогей армянского прожектёрства
В Армении снова заговорили о прожектёрстве. Как о серьезном биче армянского общества. И то, что проблему осознают сами армяне, свидетельствует, что всё действительно плохо. Громко о чем-то заявлять, строить воздушные замки в этой стране умеют преотлично, однако дальше слов дело зачастую не идет. Один из убедительных примеров – проект международной трассы «Север-Юг». Проект, которым как визитной карточкой экономической состоятельности любит размахивать Пашинян.
Да что там Пашинян, некоторые зарубежные политологи поспешили назвать эту дорогу «армянский Зангезур» за международную значимость проекта. Однако пока данный проект, по сути, пшик, дырка от бублика. Воплощать-то его начали давно, долгострой уже приближается к своему десятилетнему юбилею…
По плану, автомобильная трасса «Север-Юг» должна связать Персидский залив с Черным морем через Иран, Армению и Грузию. Еще в апреле 2015 года Ереван подписал с Евразийским банком развития договор о кредите в 150 миллионов долларов на ее прокладку. Однако начавшееся строительство примерно к 2018 году практически выдохлось. По очень простой причине – коррупция съела полбюджета проекта, а громкие судебные процессы о проворовавшихся подрядчиках с интересом смаковала вся Армения. В результате, как выяснилось, было построено всего лишь 40 с небольшим хвостиком километров автотрассы.
Новое дыхание на счастье Армении в проект вдохнула Индия, которая решила наладить более тесную кооперацию с Ереваном для реализации глобальной концепции «Север-Юг», которая, как известно, берет свое начало в странах Европы, а заканчивается в Индии. По сути же, Дели предпринял этот шаг «назло» Азербайджану, Турции и своему недругу – Пакистану, которые стали активно и плодотворно сотрудничать.
Вообще если об истоках, то основа всего транспортного маршрута «Север-Юг» была заложена еще 12 сентября 2000 года в соответствии с межправительственным соглашением, подписанным между Россией, Ираном и Индией. Азербайджан присоединился к этому проекту в 2005 году. В целом же документ о сотрудничестве ратифицировали 13 стран (Азербайджан, Беларусь, Болгария, Армения, Индия, Иран, Казахстан, Кыргызстан, Оман, Россия, Таджикистан, Турция, Украина).
И именно в силу данного проекта премьер-министр Армении Никол Пашинян на прошедшем в феврале 2022 года заседании правительства сообщил об объявленном тендере на предварительную квалификацию участка Сисиан – Каджаран автомагистрали «Север-Юг», который, по его словам, имеет стратегическое для страны значение. Но, увы, дальше слов дело снова не пошло.
Но Пашинян страсти к прожектёрству не утратил: на международных встречах премьера вновь ярким вымпелом замелькал тема «Север-Юг», и этот водевиль не могли не заметить армянские журналисты, и не только они. С большим воодушевлением о глобальных перспективах трассы «Север-Юг» Воваевич разглагольствовал на встрече с иранским президентом Ибрагимом Раиси и с неменьшей гордостью – в недавнем интервью телеканалу «Аль-Джазира» в ходе своего визита в Катар.
Вдоволь посмеялись армянские издания и над председателем Национального собрания Армении Аленом Симоняном, который тоже ударился в прожектёрство и начал обсуждать перспективы того же «Север-Юг» во время встречи в Тегеране с главой иранского парламента Халибафом. По мнению не кого-нибудь, а армянских граждан, очень «смешно и жалко» было наблюдать за Симоняном, который, по всей видимости, в отличие от своего коллеги вообще не владел темой. Откровенную некомпетентность армянской стороны в этом вопросе уличает то, что Иран гораздо больше Еревана лоббирует этот проект, сознавая его значимость для себя, но порой не может пробиться сквозь дремучее тугодумие армян.
Доходит до смешного: Халибафу, явно сомневавшемуся в том, что Симонян понимает, о чем идет речь, пришлось напоминать, что «строительство МТК «Север-Юг» необходимо Ирану и Армении для обеспечения национальной и региональной безопасности и развития двустороннего сотрудничества». Напоминать представителю страны, которая десятилетия изолирована от своих соседей, а значит – международных контактов.
Вообще же вежливая щадящая фраза главы иранского парламента о «всех предпринятых руководством Армении усилиях для ускорения завершения строительства» не имеет ничего общего с реалиями. На деле автобан готов, по оценке министра территориального развития и инфраструктур Армении Гнела Саносяна, «лишь на 5-6%». И самое интересное, что эти 5-6 процентов были отстроены еще до прихода к власти в Армении «бархатного кабинета», то есть до весны 2018 года.
Так зачем же, спрашивается, так позориться и пытаться пускать пыль в глаза?
Но что поделать, если прожектёрство по-армянски - весьма серьезный диагноз, деструктивно влияющий на развитие всего Южного Кавказа. При этом Ереван демонстрирует неспособность к сотрудничеству и с Индией, зарывая свои шансы на транзитную самостоятельность окончательно, в глубокий песок. Почему, пребывая в состоянии этакой «собаки на сене» и будучи не в состояние достроить столь важный для Армении транзитный коридор, власти страны так упорно отказываются от разблокирования коммуникаций на Южном Кавказе, не давая возможности взяться за это дело тем, кто готов все сделать быстро и эффективно? Не случайно народная мудрость гласит: не можешь сам – отойди и дай дорогу другим.