Փաշինյան. Այդ տարածքները կանցնեն Ադրբեջանին
«Լաչինի միջանցքին այլընտրանքային ճանապարհի շինարարության ավարտից հետո այն տարածքները, որոնք չեն գտնվում Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի նախկին սահմանի մեջ, դրանք անցնելու են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ»:
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով հայկական մամուլին, այս մասին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հիշեցրել է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ կողմերի համաձայնությամբ երեք տարվա ընթացքում պետք է տեղի ունենա Լաչինի միջանցքի երթուղու փոփոխություն։
«Մենք այս ընթացքում քննարկումների մեջ ենք եղել և երթուղու փոփոխության հարցում քննարկումներ եղել են։ Նախնական համաձայնություններ ձեռք են բերվել և այդ փոփոխության նպատակը Ղարաբաղի և Հայաստանի համար ավելի հուսալի ամուր, ավելի որակյալ ճանապարհային կապ ապահովելն է»,- ասել է Փաշինյանը։

Пашинян: Эти территории отойдут Азербайджану
«По завершении строительства дороги, альтернативной Лачинскому коридору, территории, расположенные за пределами бывшей Нагорно-Карабахской автономной области, отойдут Азербайджану». Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СММ, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, в течение трех лет с согласия сторон должно произойти изменение маршрута Лачинского коридора.
По словам Пашиняна, «цель изменения – обеспечение более прочного и надежного дорожного маршрута между Арменией и Карабахом».
«Армения сейчас проводит рабочие обсуждения с российскими партнерами, так как коридор должен находиться под полным контролем российских миротворцев. В наших рабочих обсуждениях есть понимание того, что новый маршрут будет лучшего качества и лучшей проходимости», - сказал премьер.