«Եթե Հայաստանը խաղաղություն է ուզում, ապա պետք է քաղաքական կամք դրսևորի»
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` 2022 թվականի հունիսի 27-ի առցանց ասուլիսում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հետ կապված հնչեցրած մի շարք կարծիքներ կասկածի տակ են դնում տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու Հայաստանի ցանկությունը։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ այն փաստը, որ երկրի ղեկավարը, որը շուրջ 30 տարի ռազմական օկուպացիայի տակ է պահել ադրբեջանական տարածքների մի մասը և ավերել դրանք, Բաքվին մեղադրում է այս տարիների ընթացքում շրջափակման քաղաքականություն վարելու մեջ, չի տեղավորվում ոչ մի իրավական ու բարոյական շրջանակի մեջ։
«Վարչապետ Փաշինյանին հիշեցնում ենք. Ադրբեջանը տարածքների ազատագրումից հետո երկու պետությունների հարաբերությունների կարգավորման կողմնակից ու նախաձեռնողն էր՝ չնայած Հայաստանի օկուպացիոն քաղաքականությանը և Հայաստանի կողմից տասնամյակներ շարունակ կիրառվող «ամեն ինչ ոչնչացնել» մոտեցմանը։ Հենց ադրբեջանական պետության ղեկավարն էր, որ հետկոնֆլիկտային փուլում առաջարկեց խաղաղության պայմանագիր կնքել՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքների խստիվ պահպանման հիման վրա։ Ադրբեջանական կողմը նույնիսկ հակառակ կողմին ներկայացրեց այն հիմնարար սկզբունքները, որոնց վրա պետք է հիմնված լինի Համաձայնագիրը։ Եթե Ադրբեջանը, ինչպես պնդում է Փաշինյանը, պատերազմ ցանկանար, ապա այդ քայլերի կարիքը, հավանաբար, չէր լինի։ Եթե Ադրբեջանը պատերազմ ուզեր, ապա մեծ ջանքեր չէր գործադրի վերականգնելու այն տարածքները, որոնք Հայաստանը 30 տարվա ընթացքում հիմնովի ավերել էր։
Ադրբեջանական կողմը ոչ միայն հայտարարություններ է անում երկու երկրների միջև սահմանների սահմանազատման, տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցությունների բացման և կողմերի միջև ապագա խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ, այլև իր գործողություններով ու կոնկրետ քայլերով իրականացնում է ասվածը։ Երկար տարիներ հենց ադրբեջանական կողմն էր կարծում, որ տարածաշրջանում նորմալ հարաբերությունների հաստատումը և բոլոր հաղորդակցությունների բացումը ձեռնտու կլինի Հայաստանին։
Այն, որ հայկական կողմը վերջապես հասկացավ դա, և վարչապետը հայտարարեց, որ «կոմունիկացիաների բացումը ձեռնտու է Հայաստանին», ուշադրություն է գրավում որպես Հայաստանի ղեկավարության նոր մոտեցում։ Ըստ ամենայնի, Հայաստանի կողմից որոշումների ընդունումը որոշակի ժամանակ է պահանջում։ Հուսով ենք, որ արդեն իրականություն դարձած Զանգեզուրի միջանցքի գործունեության արդյունավետությունը գիտակցելու համար Հայաստանին շատ ժամանակ չի պահանջվի։
Ինչ վերաբերում է եռակողմ հայտարարություններին, ապա ակնհայտ են այս փաստաթղթով կողմերի ստանձնած պարտավորությունները և դրանց կատարումը։ Հայաստանը, կոպտորեն խախտելով փաստաթղթի պահանջները, դիվերսիոն ուժեր ուղարկելով ադրբեջանական տարածքներ, ապօրինի զինված կազմավորումները ադրբեջանական տարածքներից դուրս չբերելով, երկար ժամանակով ձգձգելով հաղորդակցությունների բացումը, կոպտորեն խախտում է այդ հայտարարությունների կատարումը։
Հայաստանի վարչապետը, չհստակեցնելով, թե կոնկրետ որ դեպքին է նա հղում անում, ասում է, թե «ադրբեջանական կողմը առնվազն մեկ դեպքում բոյկոտել է հանդիպումը»։ Եթե սկսենք թվարկել այն հանդիպումները, որոնք հետկոնֆլիկտային փուլում մինչ այժմ առաջարկվել են միջազգային միջնորդների մասնակցությամբ և Հայաստանի կողմից տարբեր պատրվակներով ձախողվել, ինչպես նաև 1-2 ժամով հետաձգվել, ապա ցուցակը շատ երկար կլինի:
Եթե Հայաստանն իսկապես խաղաղություն է ուզում, ապա պետք է դրսևորի իր քաղաքական կամքը և կոնկրետ քայլեր ձեռնարկի խաղաղության ուղղությամբ, այլ ոչ թե ժամանակ վատնի մի ձևաչափի վերածննդի վրա, որի արդյունավետության գործակիցը միշտ ցածր է եղել և այժմ իր անդամների կողմից բացահայտորեն ճանաչվում է որպես անգործունակ», - ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

«Если Армения хочет мира, то она должна проявить политическую волю»
Ряд мнений, высказанных премьер-министром Армении Николом Пашиняном на онлайн пресс-конференции 27 июня 2022 года в связи с процессом нормализации армяно-азербайджанских отношений, ставит под сомнение стремление этой страны к установлению устойчивого мира в регионе.
Как сообщили Caliber.Az в пресс-службе МИД Азербайджана, тот факт, что руководитель страны, которая около 30 лет удерживала часть азербайджанских территорий под военной оккупацией и разрушила их, обвиняет Баку в проведении в эти годы политики блокады, не укладывается ни в какие правовые и моральные рамки.
«Напоминаем премьер-министру Пашиняну: Азербайджан был сторонником и инициатором нормализации отношений между двумя государствами после освобождения территорий, несмотря на оккупационную политику Армении и десятилетиями применяемый Арменией подход «уничтожить все». Именно глава Азербайджанского государства на постконфликтном этапе выступил с предложением о подписании мирного договора на основе строгого соблюдения принципов международного права. Азербайджанская сторона даже представила противоположной стороне базовые принципы, на которых должно основываться Соглашение. Если бы Азербайджан, как утверждает Пашинян, хотел войны, то, вероятно, в этих шагах не было бы необходимости. Если бы Азербайджан хотел войны, то не прилагал бы огромные усилия для восстановления территорий, которые Армения в течение 30 лет разрушила до основания.
Азербайджанская сторона не только делает заявления в направлении делимитации границ между двумя странами, открытия всех коммуникаций в регионе и подписания будущего мирного соглашения между сторонами, но и своими действиями и конкретными шагами реализует сказанное. На протяжении многих лет именно азербайджанская сторона считала, что налаживание нормальных отношений в регионе и открытие всех коммуникаций будет выгодно Армении. Тот факт, что армянская сторона наконец осознала это и премьер-министр заявил, что «открытие коммуникаций выгодно Армении», привлекает внимание как новый подход руководства Армении. Видимо, принятие Арменией решений займет некоторое время. Надеемся, что для осознания Арменией эффективности функционирования Зангезурского коридора, который уже стал реальностью, не потребуется много времени.
Что касается трехсторонних заявлений, то обязательства, взятые на себя сторонами этим документом, и их исполнение очевидны. Армения, грубо нарушая требования документа, направляя на азербайджанские территории диверсионные силы, не выводя с азербайджанских территорий незаконные вооруженные формирования, надолго задерживая открытие коммуникаций, грубо нарушает исполнение этих заявлений.
Премьер-министр Армении, не уточняя, на какой конкретно случай он ссылается, говорит, что «азербайджанская сторона, по крайней мере, в одном случае, бойкотировала встречу». Если мы начнем перечислять встречи, которые на постконфликтном этапе до сих пор предлагались с участием международных посредников и под разными предлогами были сорваны Арменией, а также отложены на 1-2 часа в результате провокаций, то список будет очень длинным.
Если Армения действительно хочет мира, она должна проявить свою политическую волю и предпринять конкретные шаги в направлении мира, а не тратить время на возрождение формата, коэффициент эффективности которого всегда был низок и невозможность функционирования в настоящее время открыто признается его членами», - говорится в заявлении внешнеполитического ведомства Азербайджана.