Հայաստանը բացահայտ հայտարարում է՝ մենք պայմանագրային զինծառայողներ ենք ուղարկում Ղարաբաղ
Չնայած 2020-ի 44-օրյա պատերազմում կրած պարտությանը, կապիտուլյացիայի շոկին և նույնիսկ շարունակվող բանակցային գործընթացին, Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են ագրեսիվ քաղաքականություն վարել և սադրանքներ իրականացնել, որոնք տանում են դեպի նոր պատերազմի։
Այսպես, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ անձնակազմի կառավարման գլխավոր վարչության պետի տեղակալ, գնդապետ Սահակ Սահակյանը լրագրողների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ հայտարարել է, թե «ՀՀ Ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից որոշում է կայացվել Ղարաբաղում իրականացնել միայն պայմանագրային զինծառայություն»:
Մեր վերջին ժամկետային զորակոչը 2020-ի ամռանն զորակոչն է, որը կզորացրվի հուլիսի 1-ից մինչև օգոստոսի 30-ը և այլևս Ղարաբաղում չենք ունենա ժամկետային զինծառայողներ», - ասել է նա:
Ընդ որում՝ գնդապետի խոսքով, «ծառայությունը գրավիչ դարձնելու համար մշակվել է շատ լուրջ փաթեթ, պայմանագրային զինծառայողների համալրմամբ»:
Ինչպես տեսնում ենք, Հայաստանի իշխանությունները ոչինչ չեն սովորել վերջին պատերազմի տխուր փորձից՝ նրանք շարունակում են իրենց զինվորականներին ուղարկել Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզ։ Եվ կապ չունի, թե ինչ անվան տակ՝ որպես ժամկետային զինծառայող, թե պայմանագրային։
Փաստը մնում է փաստ. առկա է կոնֆլիկտային իրավիճակի սադրում, ընդ որում՝ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի աչքի առաջ, որի հրամանատարությունը կարծես մոռացել է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության 4-րդ կետը, որում սևով սպիտակի վրա գրված է. Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը տեղակայվում է հայկական զինված ուժերի դուրսբերմանը զուգահեռ:
Պետք է ենթադրել, որ առաջիկայում Բաքվում ոչ միայն որոշակի եզրակացություններ, այլև գործնական քայլեր կարվեն, որոնք, համոզված ենք, դժվար թե դուր գա Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզում գտնվող հայ պայմանագրային զինծառայողների հարազատներին ու մերձավորներին: Ախր Եռաբլուրում դեռ շատ տեղ կա «բեռ 200»-ի նոր խմբաքանակի համար։
Ադրբեջանի բնակիչները վստահ են՝ օկուպացված գյուղերի մոտալուտ վերադարձի հարցում Հարցման տվյալներ
Հիքմեթ Հաջիևը՝ Հայաստանի հետ խաղաղության և Ադրբեջանի մոտեցման մասին Հարցազրույց՝ չինական Phoenix հեռուստաալիքին

Армения открыто заявляет: мы отправляем контрактников в Карабах
Несмотря на поражение в ходе 44-дневной войны 2020 года, шока от капитуляции и даже ведущегося переговорного процесса, власти Армении продолжают вести агрессивную политику и осуществляют провокации, ведущие к новой войне.
Так, сегодня заместитель начальника главного управления по управлению личным составом Генштаба ВС Армении, полковник Саак Саакян заявил в беседе с журналистами, что военно-политическое руководство РА приняло решение, что «службу в Карабахе будут осуществлять военнослужащие контрактной службы».
«Последний наш призыв – это летний призыв 2020 года и демобилизация будет проходить с 1 июля по 30 августа, в Карабахе больше не будет военнослужащих-срочников», - сказал он.
При этом, по словам полковника, «для привлекательности службы разработан серьезный пакет, согласно которому вакансии будут пополняться контрактниками».
Как видим, власти Армении печальный опыт последней войны ничему не научил – они продолжают засылать свою военщину на территорию Карабахского региона Азербайджана. И не важно тут, под каким соусом – в качестве призывников или контрактников. Факт остается фактом – налицо провоцирование конфликтной ситуации, причем на глазах у российского миротворческого контингента, командование которого, похоже, забыло о пункте 4 Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, в котором черным по белому написано: миротворческий контингент Российской Федерации развёртывается параллельно с выводом армянских вооружённых сил.
Следует полагать, что уже в ближайшее время в Баку будут сделаны не только определенные выводы, но и практические шаги. Которые, уверены, вряд ли понравятся родным и близким армянских контрактников в Карабахском регионе Азербайджана. Ведь в Ераблуре места еще предостаточно для новых партий «груза 200».