Պետկոմիտեի ղեկավարը ականային աղտոտվածությունն անվանել է քաղաքների վերականգնման լուրջ խոչընդոտ
«Ադրբեջանի տարածքների օկուպացման ժամանակ ուրբիցիդների, մշակութային և էկոլոգիական ցեղասպանության արդյունքում ամբողջությամբ ավերվել են ավելի քան 300 քաղաքներ և գյուղեր, մշակութային և կրոնական օբյեկտներ»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Անար Գուլիևը՝ Համաշխարհային քաղաքային ֆորումի (WUF 11) XI նստաշրջանի շրջանակներում նախարարների կլոր սեղանի ժամանակ։
«Բացի այդ, հակամարտությունից տուժած տարածքների լայնածավալ ականապատումը և ականապատ դաշտերի ճշգրիտ քարտեզների բացակայությունը շարունակում են լուրջ խոչընդոտ հանդիսանալ քաղաքաշինության արդյունավետ պլանավորման, վերականգնման աշխատանքների և հարյուր հազարավոր նախկին ներքին տեղահանվածների իրենց հայրենի հողեր վերադարձի համար»,- ասել է Անար Գուլիևը։

Глава Госкомитета назвал минное загрязнение серьезным препятствием для восстановления городов
«В результате урбицидов, культуроцидов и экоцидов во время оккупации территорий Азербайджана полностью разрушено более 300 городов и сел, культурных и религиозных объектов».
Как сообщает Report, об этом заявил председатель Государственного комитета градостроительства и архитектуры Азербайджана Анар Гулиев в ходе министерского круглого стола в рамках XI сессии Всемирного форума городов (WUF 11).
«Кроме того, обширное заминирование территорий, затронутых конфликтом, наземными минами и отсутствие точных карт минных полей остаются серьезным препятствием для эффективного градостроительного планирования, восстановительных работ и возвращения сотен тысяч бывших вынужденных переселенцев в родные края», - заявил А.Гулиев.
По его словам, несмотря на эти вызовы Азербайджан начал и уже добился ощутимых результатов в восстановлении городов с нуля, применяя современное градостроительство и используя концепции «умный город», «умная деревня», «зеленая энергия» и «чистая зона с нулевым уровнем выбросов».
«Мы хотим, чтобы города, которые мы строим, были инклюзивными, безопасными и устойчивыми», - отметил А.Гулиев.