Կրակային շփումներ. պայմանագրայիններ և խաղաղապահներ
Նախօրեին ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի անձնակազմի կառավարման գլխավոր վարչության պետի տեղակալ, գնդապետ Սահակ Սահակյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, թե հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից որոշում է կայացվել Ղարաբաղում իրականացնել միայն պայմանագրային զինծառայություն»:
Սրա հետ կապված մի դրվագ եմ հիշում: Մի անգամ ընկերոջս հետ գնացինք մի շնորհանդեսի, մշակույթին միջոցառման: Ներս մտանք, այսկողմ-այնկողմ նայեցինք, և հանդերձապահին հարցրինք՝ այստեղից ո՞ւր գնալ: Որտե՞ղ են հավաքվում  կուլտուրական մարդիկ: Նա ձեռքով, ցույց տվեց՝ թե, գնացեք այդ ուղղությամբ։ Գնացինք նշված ուղղությամբ և հասանք զուգարան: Վիրավորական էր, իհարկե, և անմիջապես մեր դժգոհությունը հայտնեցինք հանդերձապահին. «Հորեղբայր, մեզ սանհանգույց պետք չէ, մենք եկել ենք այստեղ մշակույթի համար»։ Նա էլ մեզ տրամաբանորեն բացատրեց, որ եթե եկել ես մասնակցելու մշակութային միջոցառման, ուրեմն հարցերն էլ պետք է ճիշտ ձևակերպել. քաղաքավարի:
Այսպիսով, գնդապետ Սահակ Սահակյանի (հրաշալի անուն, հնչեղ, շատ բան բացատրող, մեզ մոտ նման անուններ չկան, ինչը շատ ուրախալի է) հայտարարության լույսի ներքո որոշ հարցեր առաջացան։ Եվ մենք դրանք Հայաստանին կուղղենք ամենավերջին հերթին, նրանցից՝ հայերից, պահանջը քիչ է։ Հարցերը ուղղված կլինեն «խաղաղապահներին», և դրանք պետք է  ճիշտ ձևակերպել. «Հարգելի՛ ընկերներ, համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ստորագրված Եռակողմ հայտարարության՝ նույնիսկ մկներին է արգելվում առանց ստուգման և թույլտվության Հայաստանի տարածքից անցնել Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզի տարածք: Իսկ այս դեպքում խոսքը գնում է ինչ-որ պայմանագրայինների մասին... Ի՞նչ եք անում։ Բավական չէ, որ դուք ոչ միայն մանդատ չունեք, հետն էլ վատ եք բռնում այդ մկներին, առանց պատշաճ ջանքերի: Ձեր աչքերում չկա փայլ և մեր շեմին դիակներ չեք հավաքում։ Ուզո՞ւմ եք օգնենք ձեզ»:
Եվ այս ամենը Լավրովի Բաքու կատարած այցից հետո, որտեղ Ռուսաստանը հերթական անգամ ԱԳ նախարարի շուրթերով վերահաստատեց վերը նշված Եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերը։ Սկզբունքորեն մեր ձեռքերը արձակված են, պայմանագրայիններին խփել կարելի է և անհրաժեշտ։ Օրինակ՝ խնդրելով «խաղաղապահներին» մի պահ երես թեքել. «Եթե մի բան պատահի՝ դու ոչինչ չես տեսել: Կպայմանավորվենք: Ե՛վ պայմանագրայինները, և՛ պարոն Սահակյանը պետք է իմանան, որ մերոնցից մեկի համար կպառկեցնենք ձերոնցից տասին։ Ամեն ինչ լինելու է մեծավարի: Մենք կընդլայնենք «Հաղթանակի այգին», որպեսզի երեխաները զբոսնելու տեղ ունենան:
Իհարկե, կան ստորջրյա քարեր, ինչ-որ տեղ պետք է սեղմել, ինչ-որ բան զիջել։ Մոսկվան հատուկ ուշադրություն է հատկացնում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացմանը (մեջբերում՝ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությունից)։ Գեղեցիկ ձևակերպում է, ճիշտ, բայց հարյուր տոկոսով չի կարելի վստահել նման խոսքերին։ Իսկ առարկությունների դեպքում պարզաբանենք՝ ռուս «խաղաղապահների» առկայությունը հավասարեցվում է նրանով, որ Աղդամ քաղաքում գործում է Մոնիտորինգի կենտրոն, որտեղ նստած են ոչ միայն ռուսները։ Այո, պետք չէ մոռանալ դրա մասին: Բացի այդ, միշտ կարելի է դիմել Թուրքիայի պաշտպանության նախարարությանը. եղբայրներ, մեզ խիստ անհրաժեշտ է F-16-ի էսկադրիլիա, ուղղակի պետք է, ի ուրախություն մեզ, ի վշտություն թշնամիների: Չեմ կարծում, որ մերժեն։ Անգամ վստահ եմ, որ մեր խնդրանքը ըմբռնումով կընդունվի՝ սահուն կերպով վերածվելով բերկրանքի։
Կան նաև թշնամուն խելքի բերելու այլ, նվազ ցավոտ, բայց ոչ պակաս արդյունավետ միջոցներ... Թշնամուն պետք է կիտրոնի պես քամել, բայց ոտքի վրա պահել, չթողնել ընկնի։ Եթե նա ընկնի, մենք կարող ենք ունենալ նոր մարտահրավերներ, նոր գլխացավանք, որին մենք այնքան էլ պատրաստ չենք, խաղը կտեղափոխվի այլ հարթություն, գումարած մասնակիցների թիվը, հնարավոր է, կավելանա։ Այս թշնամուն մենք լավ ենք ճանաչում, իսկ նորին ստիպված կլինենք սկզբից ուսումնասիրել։ Այնպես որ, թող ապրի, բայց ապրի հասկանալով, որ գոյատևել է միայն մեր բարի կամքի շնորհիվ...
Թշնամու գործողությունները պետք է կաշկանդել՝ զրկելով նրան մանևրելու հնարավորությունից, բայց չքշել նրան անկյուն: Նրան պետք է հասցնել հիստերիայի, բայց ոչ հուսահատության... «Գերմանացիները պետք է այնքան ոլոռ ու կարտոֆիլ ունենան, որ սովից չմեռնեն». այս արտահայտությունը, ըստ որոշ աղբյուրների, պատկանում է Կաունիցին։ Խելացին կհասկանա...
Եթե Հայաստանում ռևանշիստական շրջանակների գիտակցությունը քուն է մտել, սա առաջին նշանն է, որ հրեշները կարող են հայտնվել ցանկացած պահի։ Մեր հրեշները կլինեն արագ, հզոր, և այս անգամ զինվորներին թույլ չեն տա գողանալ ուրիշի սանտեխնիկան։ Մենք ավելացնում ենք պաշտպանության ծախսերը (և հարձակման ծախսերը, եթե անհրաժեշտ համարենք), և մեր բանակը կունենա շատ նոր, օգտակար և արդյունավետ խաղալիքներ, որոնցով առաջին իսկ հնարավորության դեպքում կցավեցնենք թշնամուն:
Այնպես որ, ինչպես երգում էր Վլադիմիր Սեմենովիչը. «Մենք երգելու բան ունենք Ամենակարողի առջև, մենք արդարանալու բան ունենք Նրա առջև»: Եվ հետո՝ դաստիարակչական գործունեության ավարտից հետո, բոլոր հարցերը ուղղված կլինեն արդեն մեզ։ Իհարկե կլինեն, առանց հարցերի չի լինի: Եվ, իհարկե, նրանց պատասխանելու բան կունենանք. «Իսկ ո՞ւր են հայ պայմանագրայինները...»։

Огневые контакты: контрактники и миротворцы
Накануне заместитель начальника главного управления по управлению личным составом Генштаба ВС Армении полковник Саак Саакян заявил в беседе с журналистами, что военно-политическое руководство республики решило, что «службу в Карабахе будут осуществлять военнослужащие контрактной службы».
Вспомнился в связи с этим один эпизод. Как-то пришел я с приятелем на одну презентацию, культурки приобщиться. Зашли, осматриваемся в помещении, ну и спросили у гардеробщика - куда дальше идти-то. Где тут у вас интеллигентные люди собираются? Он рукой и показал, вам туда, мол, в ту сторону. Ткнулись в указанном направлении – а там уборная. Обидно, конечно, мы сразу к гардеробщику с претензиями: «Дядя, нам вообще-то не санузел нужен, мы сюда за культурой пришли» Но он и объяснил разумно и обстоятельно: раз за культурой - так и вопросы надо правильно формулировать. Культурно.
Вот и в свете заявления целого полковника Саака Саакяна (замечательное имя, звучное, многое объясняющее, у нас таких имен нет, что донельзя радует) возникли кое-какие вопросы. И Армении задавать их будем в самую последнюю очередь, с них, армян, спрос маленький. Вопросы будут к «миротворцам», и сформулировать их следует правильно: «Дорогие товарищи!  В соответствии с подписанным 10 ноября 2020 года Трехсторонним заявлением на территорию Карабахского региона Азербайджана с территории Армении даже мышам без досмотра и разрешения переходить запрещено. А тут какие-то контрактники… Что же это вы, а? Мало того, что мандата у вас нет, так вы еще и тех мышей плохо ловите, без должного рвения, блеска в глазах и последующего складирования трупиков возле нашего порога. Может, вам помочь?».
И всё это после визита Лаврова в Баку, где в очередной раз Россия устами министра иностранных дел подтвердила все пункты вышеупомянутого Трехстороннего заявления. В принципе, руки у нас развязаны, накрыть контрактников можно и нужно. Например, попросив «миротворцев» на минуточку отвернуться: «Мужик, если что - ты ничего не видел. Сочтемся». И контрактники, и г-н Саакян должны отдавать себе отчет: за одного нашего мы положим десяток ваших. Всё будет по-взрослому. Мы и «Парк Победы» расширяем, чтобы детишкам где гулять да на что любоваться было.
Конечно, есть подводные камни, где-то надо дожать, в чем-то уступить. Москва уделяет особое внимание реализации трёхсторонних договорённостей лидеров России, Армении и Азербайджана (цитата Марии Захаровой, официального представителя МИД РФ). Красивая формулировка, правильная, но на все сто доверять таким словам нельзя. А на случай возражений уточним: наличие российских «миротворцев» нивелируется тем, что в городе Агдам есть Мониторинговый центр, в котором сидят не одни россияне. Да, не надо об этом забывать. Плюс всегда можно обратиться к Министерству обороны Турции: братцы, нам позарез нужна эскадрилья F-16, просто чтобы была, нам на радость – врагам на огорчение. Не думаю, что откажут. Даже уверен, что нашу просьбу встретят с пониманием, плавно переходящим в восторг.
Есть, конечно, и другие, менее болезненные, но не менее действенные способы приведения врага в чувство… Противника надо выжать как лимон, но он должен оставаться на ногах, нельзя дать ему упасть. Если он упадет – у нас могут появиться новые вызовы, новая головная боль, к которой будем не совсем готовы, игра перейдет на другой уровень, плюс количество участников, не исключено, увеличится. Этого врага мы знаем, а нового придется изучать сначала. Так что – пусть живет, но живет с пониманием того, что выжил только благодаря нашей доброй воле... Действия противника нужно сковывать, лишая его пространства для маневра, но не загонять его в угол. Надо довести его до истерики, но не доводить до отчаяния... «У немцев должно хватить гороха и картошки, чтобы они не померли от голода» - эта фраза, по некоторым данным, принадлежит Кауницу. Умный поймет…
Если у реваншистских кругов Армении уснул разум, это первый признак того, что монстры могут появиться в любой момент. Наши монстры будут быстры, могучи, и в этот раз зинворам не разрешат воровать чужую сантехнику. Обойдутся тривиальными выгребными ямами. Расходы на оборону (ну и на нападение, если сочтем нужным) мы увеличиваем, и у нашей армии будет много новых, полезных и эффективных игрушек, которыми при первом же удобном случае сделаем врагу больно. Так что, как пел Владимир Семенович: «Нам есть что спеть перед Всевышним, нам есть, чем оправдаться перед Ним». А потом, по окончании воспитательных мероприятий, в случае чего вопросы будут уже к нам. Конечно, будут, как же без вопросов-то. И уж, конечно, нам будет что на них ответить: «А где армянские контрактники?..».