Իսրայելի դեսպան. Ազատագրված տարածքների վերականգնման գործում առաջընթացը ոգեշնչող է
Ազատագրված տարածքներում, առաջին հերթին՝ Զանգիլանում, վերակառուցման և շինարարության ոլորտում առաջընթացը ոգեշնչող է։
Այս մասին Զանգիլանում Caliber.Az-ին հայտնել է Ադրբեջանում Իսրայելի դեսպան Ջորջ Դիկը։
Նա նշել է, որ Իսրայելն ու Ադրբեջանը բարեկամ երկրներ ու գործընկերներ են։
«Մենք շատ հպարտ ենք, որ Իսրայելն Ադրբեջանի գործընկերն է այս տարածաշրջանը կայուն տնտեսությամբ, ապրելու համար հարմարավետ տարածաշրջան դարձնելու հարցում, որպեսզի մարդիկ աշխատատեղ ունենան», - ասել է դեսպանը՝ հիշեցնելով Ադրբեջանի հետ համագործակցությունը կաթնամթերքի ֆերմայի կառուցման հարցում:
«Սա իմ երրորդ այցն է Աղալը «խելացի գյուղ»: Իմ առաջին այցելության ժամանակ այստեղ ընդհանրապես ոչինչ չկար, երկրորդ անգամ ինչ-որ շինարարություն էր ընթանում։ Այն, ինչ հիմա տեսնում եմ, իսկական գյուղ է՝ դպրոցներով, տներով և պետական հաստատություններով: Շատ ոգեշնչող է նման առաջընթաց տեսնելը»,- ասել է Իսրայելի դեսպանը:

Посол Израиля: Прогресс в восстановлении освобожденных территорий вдохновляет
Прогресс в восстановлении и строительстве на освобожденных территориях, прежде всего в Зангилане, вдохновляет.
Об этом корреспонденту Report в Зангилане заявил посол Израиля в Азербайджане Джордж Дик.
Он сказал, что Израиль и Азербайджан являются дружескими странами и партнерами.
«Мы очень гордимся тем, что Израиль является партнером Азербайджана в превращении этого региона в удобный для жизни, с устойчивой экономикой регион, чтобы у людей были рабочие места», - сказал он, напомнив о партнерстве с Азербайджаном в строительстве молочной фермы.
«Это мой третий визит в умное село Агалы. Во время моего первого визита тут не было совершено ничего, второй раз - велось какое-то строительство. Что я вижу сейчас - самое настоящее село со школами, домами и правительственными учреждениями. Наблюдать подобный прогресс очень вдохновляет», - сказал он.
Как уже сообщалось, израильская компания строит буйволиную молочную ферму в Зангилане с концепцией «умной фермы» с расчетом на 300-400 голов скота.