Մինսկի խումբը գործիք էր նրանց ձեռքում, ովքեր ուզում էին շարունակել ադրբեջանական հողերի օկուպացիան. Ալիև
Տարեգրություն  30 Հունիսի 2022 - 12:32
Ադրբեջանում ավելի քան մեկ միլիոն մարդ ներքին տեղահանված դարձավ Հայաստանի օկուպացիայի պատճառով։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Չմիավորման շարժման խորհրդարանական ցանցի Բաքվի համաժողովում ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Նա նշել է, որ այցելելով Ադրբեջանի ազատագրված հողեր՝ յուրաքանչյուր ոք կարող է ականատես լինել շուրջ 30 տարվա օկուպացիայի ընթացքում իրականացված վանդալիզմին ու ավերվածություններին:
Իր հողերը օկուպացիայից ազատելու և հայկական զորքերը իր տարածքից դուրս բերելու համար Ադրբեջանը սպասում էր միջազգային հանրության օգնությանը։
«Մինսկի խումբը ստեղծվել է դրա համար, սակայն օգնության փոխարեն այն գործիք դարձավ նրանց ձեռքում, ովքեր ուզում էին շարունակել ադրբեջանական հողերի օկուպացիան»,- ասել է պետության ղեկավարը։
Նրա խոսքով, Մինսկի խմբի միակ նպատակը հակամարտությունը «սառեցնելն» ու Ադրբեջանի հողերը օկուպացիայի տակ թողնելն էր։ Պատահական չէ, որ Հայաստանը և ուրիշներ ցանկանում են վերականգնել ՄԽ-ն, բայց դա անհնար է։
Նախագահն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակելու է պայքարել անարդարության, միջազգային իրավունքի խախտման, տարբեր հակամարտությունների նկատմամբ ընտրովի մոտեցման և խտրականության դեմ։

Алиев: Минская группа была инструментом в руках тех, кто хотел продолжения оккупации азербайджанских земель
ХРОНИКА  30 Июня 2022 - 11:44
Более миллиона людей в Азербайджане стали вынужденными переселенцами из-за оккупации Армении.
Он отметил, что посетив освобожденные земли Азербайджана, каждый может стать свидетелем вандализма и разрушений, которые принесла с собой оккупация территории страны за почти 30 лет.
Азербайджан ждал помощи от международного сообщества для освобождения своих земель от оккупации и вывода армянских войск со своей территории.
«Для этого была создана Минская группа, но вместо помощи она стала инструментом в руках тех, кто хотел продолжения оккупации азербайджанских земель», - заявил глава государства.
По его словам, единственной целью Минской группы было «заморозить» конфликт и оставить земли Азербайджана под оккупацией. Неслучайно Армения и другие хотят восстановить МГ, но это невозможно.
Президент добавил, что Азербайджан продолжит борьбу против несправедливости, нарушения международного права, избирательного подхода к различным конфликтам и дискриминации.