Քաղաքականություն  05 Հունիսի 2022 - 13:39
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը (ՄԱԶԾ) աջակցում է Ադրբեջանի նախագծերին, որոնք ուղղված են կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարին, ինչպես նաև Կայուն զարգացման նպատակներին (ԿԶՆ) հասնելուն:
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, այս մասին
հայտարարել է Ադրբեջանում ՄԱԶԾ մշտական համակարգողի տեղակալ Չարու Բիստան՝ ելույթ ունենալով Բաքվում ընթացող «Կասպից ծովի մակարդակի փոփոխություն, կանխատեսումներ և ադապտացման միջոցառումներ կլիմայի փոփոխության պայմաններում» միջազգային համաժողովում։
Նա շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի կառավարությանը՝ ԿԶՆ-ին հասնելու և էներգիայի վերականգնվող աղբյուրներին անցնելու ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքի համար։
«Մենք բոլորս կարող ենք անորոշ ապագայի առաջ կանգնել կլիմայի փոփոխության պատճառով: Հայտնի է, որ Կասպից ծովը այս տարածաշրջանի և աշխարհի եզակի ջրամբարն է, սակայն վերջին տարիներին ծովում ջրի մակարդակը գնալով նվազում է։ Մերձափնյա պետություններն այսօր ազդեցություն ունեն Կասպից ծովի վիճակի վրա։ Մենք բոլորս միասին պետք է աշխատենք այս խնդիրը լուծելու համար»,- ասել է Չարու Բիստան:

Представитель ООН поблагодарила Азербайджан за активную работу
Программа развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) поддерживает проекты Азербайджана, нацеленные на решение проблем, связанных с изменением климата и возможными рисками, а также достижению глобальных Целей устойчивого развития (ЦУР).
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявила заместитель постоянного координатора ПРООН в Азербайджане Чару Биста на проходящей во вторник в Баку международной конференции «Изменение уровня Каспийского моря, прогнозы и меры по адаптации в условиях изменения климата», организованной Министерством экологии и природных ресурсов Азербайджана при поддержке Программы развития ООН.
Ч.Биста поблагодарила правительство Азербайджана за активную работу по достижению целей устойчивого развития и переходу к повсеместному широкому использованию возобновляемых источников энергии.
«Мы все можем столкнуться с неопределенным будущим из-за глобального изменения климата. Каспийское море является уникальным водным резервуаром этого региона и всего мира, но в последние годы уровень воды в нем неуклонно падает. Прибрежные государства влияют на сегодняшнее состояние Каспия, поэтому мы все должны работать вместе, чтобы решить эту проблему», - заявила Ч.Биста.