Քաղաքականություն  05 Հունիսի 2022 - 16:45
«Երևանի սիրտը համարվող Թեփեբաշը թաղամասը գտնվում է քաղաքի արևելյան մասում՝ բլրի վրա: Դարեր շարունակ այս թաղամասը համարվում էր Երևանի պատմական վայրերից մեկը, այն յուրօրինակ թանգարան էր բաց երկնքի տակ»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է «Գիտական հետազոտություններ» հասարակական միավորման նախագահ, Երևանի նախկին բնակիչ Թելման Գասըմովը՝ «Թեփեբաշը թաղամասի ճակատագիրը. ադրբեջանական ազգային պատմամշակութային ժառանգության վերջին մնացորդը Իրևան քաղաքում. ադրբեջանական ժողովրդի ժառանգության հետքերի ոչնչացումը Հայաստանում» գրքի շնորհանդեսի ժամանակ:
Նրա խոսքով, ժամանակին այստեղ ապրած ադրբեջանցիները Թեփեբաշիի յուրօրինակ կերպար են ստեղծել.
«Այս թաղամասում ապրում էին նշանավոր դեմքեր, արվեստի գործիչներ, մեծահարուստներ, ովքեր հող ու ունեցվածք ունեին: Հիշում եմ, թե ինչպես էին բնակիչները հավաքվում, թեյ խմում, զրուցում, միասին աղոթում մզկիթներում: Իսկ այսօր, փոխանակ պահպանեն Թեփեբաշը թաղամասի ազգային կոլորիտը՝ հայերն այն վերածել են ավերակների»:

Бывший житель Еревана: Армяне превратили квартал Тепебашы в руины
«Квартал Тепебашы, считавшийся сердцем Еревана, расположен в восточной части города, на возвышенности. Этот квартал веками считался одним из исторических мест Еревана, это место своего рода музей под открытым небом».
Как сообщает Report, об этом председатель общественного объединения «Научные исследования», бывший житель Еревана Тельман Гасымов сказал на презентации книги «Судьба квартала Тепебаши - последнего образца азербайджанского национально-культурного и исторического наследия в Иреване: разрушение наследия азербайджанского народа в Армении и уничтожение исторических следов».
По его словам, жившие здесь некогда азербайджанцы создали своеобразный образ Тепебашы:
«В этом квартале жили видные личности, деятели искусств, зажиточные люди, владевшие землями, имуществом. Я помню, как жители собирались вместе, пили чай, вели беседы, молились сообща в мечетях. А сегодня, вместо того, чтобы сохранить национальный колорит квартала Тепебашы, армяне превратили его в руины».
Т.Гасымов отметил, что мир не должен оставаться безучастным к этим разрушениям: «Я обращаюсь к ЮНЕСКО, чтобы они держали вопрос, связанный с кварталом Тепебашы в Ереване в центре внимания».