Սոցիում  06 Հունիսի 2022 - 14:57
Լեռնային շրջաններում հրդեհներն ավելի արագ կանխելու նպատակով ստեղծվել են արհեստական լճեր, որպեսզի ուղղաթիռների համար ավելի հեշտ լինի այնտեղից ջուր վերցնելը։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Ադրբեջանի ԱԻՆ պետական հակահրդեհային ծառայության պետի տեղակալ Ագշին Քյազիմովը՝ Բարդայում հրդեհային անվտանգությանը նվիրված միջոցառման ժամանակ։
Նրա խոսքով, այս լճերը կօգնեն անտառային հրդեհների դեմ պայքարում։
«Այդ արհեստական ջրամբարների ջրային ռեսուրսները ապահովվելու են բնական աղբյուրներից: Այս դեպքում լեռնային տեղանքում արտակարգ իրավիճակների ժամանակ հնարավոր կլինի ավելի արդյունավետ օգտագործել կուտակված ջրային պաշարները»,- նշել է նա։

МЧС: Для помощи в тушении пожаров в горных местностях созданы искусственные озера
Для более быстрого предотвращения пожаров в горных местностях созданы искусственные озера, чтобы вертолетам было легче забирать оттуда воду.
Как сообщает Report, об этом заместитель начальника Государственной службы пожарного надзора Министерства по чрезвычайным ситуациям Азербайджана Агшин Кязымов сообщил на мероприятии в Барде, посвященном пожарной безопасности.
По его словам, эти озера помогут в борьбе с лесными пожарами.
«Водные ресурсы этих искусственных водоемов будут обеспечиваться за счет природных источников. В этом случае во время чрезвычайных ситуаций в горных местностях будет возможно более эффективно использовать накопленный запас воды», - отметил он.