Միջազգային համագործակցություն, տնտեսություն, բանակ և Ղարաբաղի վերածնունդ
Հուլիսի 15-ին կայացած խորհրդակցությանը, որը նվիրված էր ընթացիկ տարվա վեց ամիսների արդյունքներին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նախանշել է ներքին տնտեսական օրակարգի առանցքային ասպեկտները, ինչպես նաև պետության արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղությունները։ Նախագահը, ընդհանուր առմամբ, հաշվետու ժամանակահատվածի ընթացքում կատարված աշխատանքի արդյունքները գնահատել է, որպես հաջող՝ նշելով, որ պետության հետագա կուրսը դինամիկորեն կշարունակվի սահմանված նպատակների և խնդիրների համապատասխան։ Ադրբեջանի ղեկավարը շեշտադրել է պետական քաղաքականության առաջնահերթությունները, մասնավորապես՝ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպություններին երկրի մասնակցությունը։
Միջազգային ասպարեզում հեղինակությունը և թուրքական գործոնը։
Ադրբեջանը 2011 թվականից հանդիսանում է Չմիավորման շարժման լիիրավ անդամ, իսկ 2019 թվականից արժանացել է իր կազմի մեջ աշխարհի 120 երկրները միավորող այդ ամենախոշոր (ՄԱԿ-ից հետո) միիջազգային կազմակերպություններից մեկի նախագահի պաշտոնին և այդ գործառնությունը կիրականացնի մինչև 2023 թվականը։ Անմիջապես նշենք, որ Չմիավորման շարժման մեջ նախագահի կարգավիճակին Ադրբեջանը արժանացել է արդեն անդամակցության ութերորդ տարում և այս փաստը միջազգային մակարդակով հաստատեց միջպետական հարաբերությունների համակարգում մեր երկրի կարևորությունը։ Այս կազմակերպության շրջանակներում Ադրբեջանը մեծ ջանքեր է ներդնում գլոբալ խնդիրների, մասնավորապես՝ աշխարհում հասունացող պարենային ճգնաժամի հետ կապված, և որպես նախագահ ուշադրություն է հատկացնում՝ համապատասխան աջակցության և օգնության կարիք ունեցող որոշ կատեգորիայի երկրներին պարենով ապահովելու համար համապատասխան մեխանիզմների մշակմանը։
Արժե առանձնակի նշել, որ այս միջազգային կառույցում, որպես նախագահի Ադրբեջանի պետության ճկուն քաղաքականությունը մեր երկրի համար բերել են հիմնավորված քաղաքական դիվիդենտներ։ Բավական է հիշել, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի անդամ մի խումբ առաջատար երկրները նախաձեռնեցին Հայաստանի հետ հակամարտությունը լուծելու համար Ադրբեջանի կողմից՝ ուժի կիրառումը արգելելու մասին բանաձևի ընդունում։ Փաստաթուղթը նախապատրաստվել և նույնիսկ ներկայացվել էր նախնական քննարկման։ Եվ միայն Չմիավորման շարժման անդամ-պետությունների հետ ադրբեջանական կողմի սերտ խորհրդակցությունների շնորհիվ, որոնց ընթացքում բացահայտվեց հակամարտության բուն էությունը և մեր դիրքորոշումը նրանց մոտ ըմբռնում գտավ։ Եվ այդ քննարկումների արդյունքում այս երկրների կողմից ՄԱԿ-ում այդ բանաձևի քննարկումը արգելափակվեց։ Պետությունները ճիշտ եզրակացություն անելով ղարաբաղյան հակամարտության բուն էության մասին՝ կամովին ընդունեցին նման որոշում։
Իր հերթին, Իլհամ Ալիևը իր ելույթում ուշադրություն է հրավիրել նրան, որ այս տարվա մեջ Ադրբեջանը նախագահելով Չմիավորման շարժմանը՝ մեծ ավանդ է ներդրել այս կառույցի ինստիտուցիոնալ զարգացման մեջ՝ Բաքվում անցկացնելով կազմակերպության խորհրդարանական ցանցի նիստը։ Նա նշել է, որ միաժամանակ ստեղծվում է Երիտասարդական հարթակ, ակնկալվում է Երիտասարդական ֆորումի անցկացում և Չմիավորման շարժման երիտասարդական ցանցի ստեղծում։
Դրա հետ մեկտեղ պետության ղեկավարը նշել է Ադրբեջանի ակտիվ համագործակցությունը Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) հետ՝ ընդգծելով այդ կառույցի հետ հետագա փոխգործունեության կարևորությունը։ Այդ նույն համատեքստում հատկապես արդիական է Ադրբեջանի դերը Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) շրջանակներում, մասնավորապես՝ թուրքական աշխարհի երկրների ղեկավարների հետ պետության ղեկավարի սերտ շփումները։ Այս փաստը դուրս չի մնացել նախագահի ուշադրությունից՝ նշելով նրա կողմից Կենտրոնական Ասիայի պետությունների ղեկավարների հետ անցկացված այցերի և հանդիպումների կարևորությունը, որոնք նպատակաուղված են Ուզբեկստանի, Ղրղզստանի, Ղազախստանի և Թուրքմենիայի հետ Ադրբեջանի բարիդրացիական երկխոսության ընդլայնման և ամրապնդման վրա։ Թուրքալեզու պետությունների հետ բազմակողմանի համագործակցության նման ձևաչափը ուժեղացնում է տարածաշրջանում և աշխարհում թուրքական գործոնի կարևորությունը, և այդ իմաստով Ադրբեջանի դերն ու ավանդը անհնար է գերագնահատել։
Նոր համաձայնագիրը ուժեղացնում է Բաքվի դիրքերը Եվրոպայում
Ադրբեջանի և Եվրոպական Միության միջև հարաբերությունների հիմքը դրվել է Գործընկերության և համագործակցության մասին համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է 1996 թվականի ապրիլի 22-ին Լյուքսեմբուրգում և ուժի մեջ է մտել 1999 թվականի հուլիսի 1-ին։ Այդ ժամանակվանից առայսօր Ադրբեջանը շարունակում է հավասարակշռված և փոխշահավետ հարաբերություններ կառուցել եվրոպական երկրների ամենամեծ տնտեսական և քաղաքական միավորման՝ ԵՄ-ի հետ։ Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանի և ԵՄ-ի միջև նոր համաձայնագրի շուրջ աշխատանքները գտնվում են ակտիվ փուլում, և, ինչպես նշել է նախագահ Ալիևը, առաջիկա օրերին Եվրոպական Միության և Ադրբեջանի միջև կստորագրվի էներգետիկ անվտանգության հետ կապված կարևոր փաստաթուղթ, որը երկկողմ համագործակցությունը կբարձրացնի ավելի բարձր մակարդակի վրա։ Եվրոպական Միությունը պատրաստվում է Ադրբեջանի հետ ստորագրել առանց որևէ նախապայմանների գազի ներկրման համաձայնագիր, որպեսզի նվազեցնել Եվրոպա մատակարարումների դադարեցումից հետո Ռուսաստանից կախվածությունը։ Խոսքը Եվրամիությանը կասպյան բնական գազի մատակարարումների մասին է՝ դիվերսիֆիկացիան մեծացնելու նպատակով։ Մտադրվում է Հարավային գազային միջանցքով (որը իրենից ներկայացնում է Կասպից ծովից Թուրքիայի միջով դեպի հարավ-արևելյան Եվրոպա խողովակաշարերի ցանց) մինչև 2027 թվականը ամեն տարի առնվազն 20 մլրդ խորանարդ մետրից ոչ պակաս գազի արտահանումը ԵՄ։ Ինչպես նաև հայտնի է, որ ԵՄ-ն և Ադրբեջանը ուսումնասիրում են էլեկտրաէներգիայի միջցանցային միացումների զարգացումը, որպեսզի առաջ մղեն վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների հետ կապված կարևոր օրակարգը։
Զուգահեռաբար ԵՄ-ի հետ երկկողմ համագործակցությունը շարունակվում է հետկոնֆլիկտային ժամանակաշրջանին վերաբերող՝ մասնավորապես ադրբեջանական տարածքների ականազերծման հարցերի շուրջ։ Այն մասին, որ Եվրոպական Միությունը այդ խնդրի կարգավորման համար լրացուցիչ 4,25 միլիոն եվրո կհատկացնի՝ Twitter-ում հայտնել է Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներցի դիվանագետը հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահի հետ, ինչպես նաև մյուս պաշտոնատար անձանց հետ և արտահայտել է ԵՄ-ի աջակցությունը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների Վրաստանում հանդիպում անցկացնելու մասին երկկողմ որոշմանը։
Ինչպես տեսնում ենք, Ադրբեջանի և ԵՄ-ի միջև երկկողմ համագործակցությունը չի սահմանափակվում միայն տնտեսությամբ և էներգետիկայով, այլ նաև ընդգրկում է փոխգործակցության սոցիալական և քաղաքական ոլորտները, ինչը հանդիսանում է ինչպես Ադրբեջանում, այնպես էլ ռազմավարական կարևոր տարածաշրջանում՝ Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացների նկատմամբ Եվրոպայի սերտ ուշադրության և հետաքրքրության ցուցանիշը։
Տարածաշրջանային հարևանություն՝ արտաքին քաղաքականության առանցքային նրբերանգ
Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության առանցքային ուղղություններից է հանդիսանում տարածաշրջանային հարևանների հետ բարեկամական հարաբերությունները, և ոչ միայն։ Դրա օրինակ են դարձել մեր երկրի երկկողմ կապերը այնպիս տարածաշրջանային դերակատարների հետ, ինչպիսին են Թուրքիան, Իրանը, Ռուսաստանը, ինչպես նաև այնպիսի գերտերության հետ, իինչպես ԱՄՆ-ը։ Առանց որևէ չափազանցության պետք է խոստովանել, որ Ադրբեջանը յուրաքանչյուր այդ երկրների հետ փոխշահավետ կապերը հաստատել է Ադրբեջանի ղեկավարի ջանքերի և այդ պետությունների ղեկավարների հետ սերտ կապեր հաստատելու նրա հմտության շնորհիվ։ Սա շատ նուրբ նրբերանգ է, որը ոչ պակաս կարևոր դեր է խաղում ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային հարթակում լիարժեք և հավասարակշռված երկխոսություն կառուցելու մեջ։ Որպես օրինակ կարելի է բերել ներկայիս ամերիկա-ադրբեջանական, ռուս-ադրբեջանական, իրանա-ադրբեջանական կապերը, որոնք պահպանել են բարիդրացիական և փոխաշահավետության դինամիկան։ Այն, որ մեծ աշխատանք է տարվել հիմնական ուժային կենտրոնների և առաջատար միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ նշել է նաև պետության ղեկավարը։ Եվ սա ընդամենը Ադրբեջանի պետության արտաքին քաղաքականության առաջնահերթային ուղղություններից մեկն է։
Ռազմական բարեփոխումներ, տնտեսություն, սոցիալական գործոն
Վերջին տարիներին Ադրբեջանը լուրջ բարեփոխումներ է անցկացրել տնտեսության բազմաթիվ ուղղություններով, և շատ ուշագրավ է, որ դրանք ընդգրկել են նաև ռազմական ոլորտը։ Այդ մասին նույնպես իր ելույթում մանրամասն խոսել է նախագահ Ալիևը։ Նա նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում անցկացվել են կառուցքային բարեփոխումներ, այդ թվում նաև ռազմական կրթության մեջ, լուրջ քայլեր են ձեռնարկվել զորավարժությունների, նոր զինված կազմավորումների ստեղծման հետ կապված, ստորագրվել են նոր պայմանագրեր, ձեռք է բերվում և ձեռք կբերվի ռազմական տեխնիկա, զենք և զինամթերք։ Մի խոսքով, շարունակվում է բանակաշինության ոլորտում ակտիվ աշխատանքը։
«Այս տարի ճշգրտման ընթացքում մեր ռազմական ծախսերն ավելացվեցին ամենաարդիական ռազմական տեխնիկայի և սպառազինություն ձեռք բերման համար։ Որքան պետք է, այդքան էլ կավելացնենք, որովհետև մեզ լավ հայտնի է, թե ինչ է պատերազմը, օկուպացիան, լավ գիտենք նաև, թե ինչ է սպառնալիքը։ Մենք պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած պահի ցանկացած ճանապարհով ապահովելու մեր իրավունքը»,- հայտարարել է պետության ղեկավարը։
Այնուհետև նա ուշադրությունը կենտրոնացրել է զինծառայողների սոցիալական պաշտպանության հարցերի վրա։
«Բազմաթիվ տեղեկություններ կան ինչպես զինծառայողների ծառայության պայմանների, այնպես էլ կենսապայմանների մասին։ Կարող եմ ասել, որ Ադրբեջանում այս ոլորտում տարվող աշխատանքները աշխարհում հազվադեպ են նմանատիպ ունենում։ Պետությունը այսօր զինծառայողներին անբասիր ծառայության համար բնակարաններ է հատկացնում։ Մեր բոլոր զինվորական ավանները հիմնանորոգվում են, դրանց մոտ 90 տոկոսը վերակառուցվել է։ Այդ թվում նաև ինչպիսի հսկայական աշխատանք է կատարվել ազատագրված տարածքներում՝ զինվորական ավաններ, բազաններ, ռազմական նշանակության ճանապարհներ, ենթակառուցվածք ստեղծելու ուղղությամբ, մենք դա անում ենք ծանր եղանակային պայմաններում։ Մշտական ուշադրության կենտրոնում են գտնվում պատերազմում հերոսություն ցուցաբերած զինծառայողների սոցիալական խնդիրները, և տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ»,- հայտարարել է պետության ղեկավարը՝ նշելով, որ պատերազմից հետո պետությունը բնակարաններ է տրամադրել շեհիդների և պատերազմի հաշմանդամների ընտանիքներին։ Նախագահը ընդգծել է, որ ընթացիկ տարում Բաքվում այս հարցը արդեն ամբողջությամբ կլուծվի։
«Անցյալ տարի տրամադրվել է 3 հազար բնակարան և անհատական տներ, այս տաի՝ 1500 բնակարան և տներ։ Ընդհանուր առմամբ, Առաջին և Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմների շեհիդների և հաշմանդամների ընտանիքներին տրամադրվել է 12 հազար 500 բնակարան»,- հայտնել է պետության ղեկավարը։
Նախագահը մանրամասն խոսել է նաև տարվա հաշվետու ժամանակահատվածում երկրի տնտեսական ձեռքբերումների մասին՝ նշելով, որ բյուջեի ավելացմանը նպաստել է ոչ միայն նավթի գների աճը, այլ նաև տնտեսության մեջ իրականացված բարեփոխումները, որոնց շնորհիվ կա տնտեսական աճ և ոչ նավթային տնտեսության աճ։
«Տնտեսությունը աճել է 6,2 տոկոսով, ոչ նավթայինը տնտեսությունը՝ 9,6 տոկոսով, ընդհանուր արդյունաբերական արտադրանքը արդյունաբերության ոլորտում՝ 2,1 տոկոսով, ոչ նավթային արդյունաբերությանը՝ 11,5 տոկոսով։ Սրանք շատ լավ արդյունքներ են, և մենք դրանք տեսնում ենք իրական կյանքում, որովհետև դա մեզ թույլ է տալիս բարձրացնել աշխատավարձերը և թոշակները։ Բնակչության եկամուտներն աճել են մոտ 20 տոկոսով»,- հայտարարել է պետության ղեկավարը՝ նշելով, որ զգալիորեն աճել է արտաքին առևտուրը՝ ավելի քան 70 տոկոսով։ Դրանով հանդերձ արտահանումն աճել է ավելի քան երկու անգամ։ Ոչ նավթային արտահանումն աճել է ավելի քան 25 տոկոսով։ 6 ամիսների ընթացքում արտաքին առևտրի հաշվեկշռի դրական հաշվեմնացորդը կազմել է 12,1 մլրդ դոլար։ Ինչ վերաբերում է էներգետիկայի հատվածին, ապա, ինչպես նշել է պետության ղեկավարը, այդ ոլորտում նույնպես կան մեծ հեռանկարներ։
«Գազը, որը պետք է արդյունահանվի հեռանկարային հանքավայրերում, մենք նախատեսել ենք, ինչպես ներքին պահանջարկը ապահովելու, այնպես էլ արտահանման համար։ Առայժմ մեր արտահանման ռեսուրսային բազան՝ «Շահդենիզ» հանքավայրն է։ Բայց մոտ ապագայում գազի արդյունահանում է սպասվում «Աբշերոն», «Շաֆագ», «Ասիման», «Ումիդ-Բաբեկ» հանքավայրերում և «Ազերի-Չըրագ-Գյունեշլի» հանքավայրերի խորջրյա հատվածում»,- ասել է պետության ղեկավարը՝ հավելելով, որ էներգետիկայի հետ համատեղ նկատվում է տրանսպորտային ոլորտի աճ, քանի որ տարանցիկ բեռների ծավալն աճել է մոտ 30 տոկոսով։
Վերականգնում ենք Ղարաբաղը
Պետության առջև հետկոնֆլիկտային ժամանակահատվածում ծառացած առաջնահերթային խնդիրը մնում է հայկական օկուպացիայից ազատագրված Ղարաբաղի վերականգնումը։ Եվ այս ուղղությամբ ծավալվել է հսկայական և հետևողական աշխատանք։ Անշուշտ, այս կարևոր փաստը հատուկ ընդգծել է նաև երկրի ղեկավարը՝ հավտարարելով, որ նախատեսված բոլոր աշխատանքներն ընթանում են ըստ պլանի։ Նա, մասնավորապես նշել է բնակելի շենքերի շինարարությունը, Աղալը գյուղի շահագործման հանձնումը, հինգ քաղաքների գլխավոր հատակագծերի հաստատումը, նոր գյուղերի տարածքների որոշումը։ Երկրի ղեկավարը չի բացառել նաև արդեն այս տարի նոր գյուղերի ստեղծման հնարավորությունը՝ հույս հայտնելով, որ տարածաշրջանը օրինակելի կդառնա ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև ողջ աշխարհի համար։ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի հետ կապված աշխատանքների ցանկում կարևոր տեղ է հատկացվել պարենային անվտանգության և հացահատիկի պակասի խնդիրներին, որոնց հետ կարող է բախվել նաև Ադրբեջանը։ Հաշվի առնելով դա, ինչպես նշել է նախագահը, այժմ մշակվել է նման կախվածությունը վերացնելու ծրագիր։
Ամփոփելով պետության ղեկավարի կողմից հնչեցրած կարևոր թեզերի հիման վրա ելույթը, կարելի է հաստատել, որ պետությունը առավել ջանքեր և ուշադրություն է գործադրում գլխավոր պլանի իրականացման համար, որն ընդգրկում է սոցիալ-տնտեսական օրակարգի ամրապնդմանը և Ադրբեջանի՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի անկախ և հաջող երկրի դերի բարձրացմանը ուղղված ջանքերի մի ամբողջ միջոցառումների կոմպլեքս։

Международное сотрудничество, экономика, армия и возрождение Карабаха
На состоявшемся 15 июля совещании, посвященном итогам шести месяцев текущего года, президент Азербайджана Ильхам Алиев обозначил ключевые аспекты внутриэкономической повестки, а также основные направления внешней политики государства. В целом президент оценил итоги проделанной работы за отчетный период года как успешные, отметив, что дальнейший курс государства динамично продолжится в соответствии с заданными целями и задачами. Азербайджанский лидер сделал акцент на приоритетах государственной политики, в частности, участии страны в авторитетных международных организациях.
Авторитет на международной арене и тюркский фактор
Азербайджан является полноправным членом Движения неприсоединения с 2011 года, а с 2019 года удостоился поста председателя в одной из самых крупных (после ООН) международных организаций, объединяющей в своем составе 120 стран, и будет выполнять эти функции до 2023 года. Сразу отметим, что статуса председателя в Движении неприсоединения Азербайджан удостоился уже на восьмом году членства, и этот факт на международном уровне подтвердил значимость нашей страны в системе межгосударственных отношений. В рамках этой организации Азербайджан прилагает большие усилия для решения глобальных проблем, связанных, в частности, с назревающим продовольственным кризисом в мире, и в качестве председателя уделяет внимание разработке соответствующих механизмов для обеспечения продовольствием определенной категории стран, которые нуждаются в соответствующей поддержке и помощи.
Стоит отдельно отметить, что гибкая политика азербайджанского государства в качестве председателя в данной международной структуре принесла обоснованные политические дивиденды нашей стране. Достаточно вспомнить, что в ходе 44-дневной войны группа ведущих стран - членов Совета Безопасности ООН инициировала принятие резолюции о запрете применения Азербайджаном силы для разрешения конфликта с Арменией. Документ был подготовлен и даже вынесен на первичное обсуждение. И только благодаря проведенным азербайджанской стороной плотным консультациям с государствами - участниками Движения неприсоединения, в ходе которых была раскрыта суть конфликта, наша позиция нашла у них понимание. И как следствие этого обсуждение резолюции в ООН было этими странами заблокировано. Такое решение государства приняли добровольно, сделав правильные выводы о сути Карабахского конфликта.
В свою очередь, Ильхам Алиев в ходе своего выступления привлек внимание к тому, что в этом году Азербайджан, председательствуя в Движении неприсоединения, внес большой вклад в институциональное развитие данной структуры, проведя в Баку заседания Парламентской сети организации. Он отметил, что одновременно создается Молодежная платформа, ожидается проведение Молодежного форума и создание Молодежной сети Движения неприсоединения.
Вместе с тем глава государства отметил активное сотрудничество Азербайджана с Организацией исламского сотрудничества (ОИС), подчеркнув важность дальнейшего взаимодействия с этой структурой. В этом же контексте особенно актуальна роль Азербайджана в рамках Организации тюркских государств (ОТГ), в частности тесные контакты главы государства с руководителями стран тюркского мира. Этот факт не обошел вниманием президент Алиев, отметив важность визитов и встреч, проведенных им с руководителями государств Центральной Азии, нацеленных на расширение и укрепление добрососедского диалога Азербайджана с Узбекистаном, Кыргызстаном, Казахстаном и Туркменистаном. Такой формат многостороннего сотрудничества с тюркоязычными государствами усиливает значимость тюркского фактора в регионе и мире, и в этом смысле роль и вклад Азербайджана невозможно переоценить.
Новое соглашение усиливает позиции Баку в Европе
Фундамент взаимоотношений Азербайджана и Европейского Союза заложило Соглашение о партнерстве и сотрудничестве, которое было подписано 22 апреля 1996 года в Люксембурге и вступило в силу 1 июля 1999 года. С того времени и по сегодняшний день Азербайджан продолжает выстраивать сбалансированные и взаимовыгодные отношения с крупнейшим экономико-политическим объединением европейских стран - ЕС. Как известно, работа над новым соглашением между Азербайджаном и ЕС находится в активной фазе, и, как отметил президент Алиев, в ближайшие дни между Европейским Союзом и Азербайджаном будет подписан важный документ, связанный с энергетической безопасностью, который выведет двустороннее сотрудничество на более высокий уровень. Европейский Союз собирается подписать с Азербайджаном соглашение об импорте газа без каких-либо условий, чтобы уменьшить зависимость от России после прекращения поставок в Европу. Речь идет о поставках каспийского природного газа в Европейский Союз в целях увеличения диверсификации. Предполагается экспорт в ЕС по Южному газовому коридору (который представляет собой сеть трубопроводов от Каспийского моря через Турцию в юго-восточную Европу) в объеме не менее 20 млрд кубометров газа ежегодно к 2027 году. Известно также, что ЕС и Азербайджан изучают развитие межсетевых соединений электроэнергии, чтобы продвигать важную повестку, связанную с возобновляемыми источниками энергии.
Параллельно двустороннее сотрудничество с ЕС продолжается в вопросах, касающихся постконфликтного периода, в частности по разминированию азербайджанских территорий. О том, что Европейский Союз выделит дополнительно 4,25 миллиона евро на разрешение этой проблемы, сообщил в Twitter спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу Тойво Клаар. В рамках визита в Баку европейский дипломат встретился с президентом Азербайджана, а также с другими официальными лицами государства и высказал поддержку ЕС двустороннему решению о проведении встречи глав МИД Армении и Азербайджана в Грузии.
Как видим, двустороннее сотрудничество между Азербайджаном и ЕС не ограничивается только экономикой и энергетикой, а охватывает также социальные и политические сферы взаимодействия, что является показателем пристального внимания и интереса Европы к процессам, происходящим как в Азербайджане, так и во всем стратегически важном регионе Южного Кавказа.
Региональное соседство – ключевой нюанс внешней политики
Ключевыми направлениями внешней политики Азербайджана являются дружественные отношения с соседними странами по региону, и не только. Примером этого стали двусторонние связи нашей страны с такими ведущими региональными игроками, как Турция, Иран, Россия, а также с такой сверхдержавой как США. Без всякого преувеличения надо признать, что Азербайджан выстроил взаимовыгодные связи с каждой из этих стран благодаря усилиям азербайджанского лидера и его умению гибко налаживать тесные контакты с руководителями этих государств. Это очень тонкий нюанс, который играет немаловажную роль в выстраивании полноценного и взвешенного диалога как в региональной, так и в международной плоскости. Как пример можно привести нынешние американо-азербайджанские, российско-азербайджанские, ирано-азербайджанские связи, которые сохранили динамику добрососедства и взаимного интереса. То, что проделана большая работа с основными силовыми центрами и ведущими международными организациями, отмечал и глава государства. И это только лишь одно из приоритетных направлений внешней политики азербайджанского государства.
Военные реформы, экономика, социальный фактор
За последние годы Азербайджан провел серьезные реформы во многих направлениях экономики, и весьма примечательно, что они охватили и военную сферу. Об этом также подробно говорил в своем выступлении президент Алиев. Он отметил, что за отчетный период проведены структурные реформы, в том числе и в военном образовании, предприняты серьезные шаги в связи с учениями, созданы новые вооруженные формирования, подписаны новые контракты, приобретаются и будут приобретаться военная техника, оружие и боеприпасы. Словом, продолжается активная работа в области армейского строительства.
«В нынешнем году во время корректировки наши военные расходы были увеличены для приобретения самой современной военной техники и оружия. Сколько нужно, столько и будем увеличивать, потому что нам хорошо известно, что такое война, оккупация, мы также хорошо знаем, что такое угроза. Мы в любой момент должны быть готовыми обеспечить свое право любым путем», - заявил глава государства.
Далее он акцентировал внимание на вопросах социальной защиты военнослужащих.
«Есть много информации как об условиях службы, так и жилищных условиях военнослужащих. Могу сказать, что работа, проводимая в Азербайджане в этой области, в редких случаях имеет аналоги в мире. Сегодня государство предоставляет военнослужащим квартиры за безупречную службу. Все наши военные городки капитально ремонтируются, около 90 процентов их отстроены заново. В том числе какая огромная работа проделана на освобожденных землях – военные городки, базы, дороги военного назначения, инфраструктура – мы делаем это в тяжелых климатических условиях. В центре постоянного внимания находятся социальные проблемы военнослужащих, проявивших героизм в войне, и соответствующие указания даны», - заявил глава государства, отметив, что после войны государство предоставило квартиры многим семьям шехидов и инвалидам войны. Президент подчеркнул, что уже в нынешнем году этот вопрос в Баку будет полностью решен.
«В прошлом году были предоставлены 3 тысячи квартир и индивидуальных домов, в этом году – 1500 квартир и домов. В целом семьям шехидов и инвалидам Первой и Второй карабахских войн предоставлены 12 тысяч 500 квартир», - сообщил глава государства.
Подробно говорил президент и об экономических достижениях страны за отчетный период года, отмечая, что увеличению бюджета способствовал не только рост цен на нефть, но и реализованные реформы в сфере экономики, за счет которых есть экономический рост и рост ненефтяной экономики.
«Экономика выросла на 6,2 процента, ненефтяная экономика – на 9,6 процента, общее промышленное производство в области промышленности – 2,1 процента, в области ненефтяной промышленности - 11,5 процента. Это очень хорошие результаты, и мы видим их и в реальной жизни, потому что это позволяет нам повышать зарплаты, пенсии. Доходы населения увеличились примерно на 20 процентов», - заявил глава государства, отметив, что значительно выросла внешняя торговля – более чем на 70 процентов. При этом экспорт увеличился более чем вдвое. Не нефтяной экспорт вырос более чем на 25 процентов. За 6 месяцев положительное сальдо внешнеторгового баланса составило 12,1 миллиарда долларов. Что касается энергетического сектора, то, как отметил глава государства, в этой сфере также есть большие перспективы.
«Газ, который будет добываться на перспективных месторождениях, мы предусмотрели как для обеспечения внутренних потребностей, так и для экспорта. Пока наша экспортная ресурсная база – месторождение «Шахдениз». Но в ближайшем будущем ожидается добыча газа на месторождениях «Абшерон», «Шафаг», «Асиман», «Умид-Бабек» и глубоководной части месторождений «Азери-Чираг-Гюнешли»», - сказал глава государства, добавив, что наряду с энергетикой просматривается рост транспортной сфере, поскольку объем транзитных грузов увеличился примерно на 30 процентов.
Первоочередной задачей, стоящей перед государством в постконфликтный период, остается возрождение Карабаха, освобожденного от армянской оккупации. И в этом направлении развернута огромная и последовательная работа. Разумеется, этот важный факт особо подчеркнул и глава государства, заявив, что все намеченные работы идут по плану. В частности, он отметил строительство жилых зданий, сдачу в эксплуатацию села Агалы, утверждение генеральных планов пяти городов, определение территорий новых сел. Глава государства не исключил также возможность создания новых сел уже в этом году, выразив надежду на то, что регион станет образцовым не только для Азербайджана, но и для всего мира. В списке работ, связанных с Карабахом и Восточным Зангезуром, важное место отведено вопросам продовольственной безопасности и нехватки зерна, с которой может столкнуться и Азербайджан. Ввиду этого, как отметил президент, в настоящее время подготовлена программа по устранению такой зависимости.
Подводя итоги выступления главы государства на основе озвученных им важных тезисов, можно утверждать, что государство прилагает максимум усилий и внимания для реализации генерального плана, который охватывает целый комплекс мер, направленных на усиление социально-экономической повестки и повышение роли Азербайджана в системе международных координат как независимой и успешной страны Южно-Кавказского региона.