Մաքսիմալիզմ և պրագմատիզմ
Լեհաստանում գտնվող Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է, որ «Ադրբեջանի մաքսիմալիստական հռետորաբանությունը խափանում է տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության հաստատման ջանքերը»:
Թե հատկապես ինչումն է հայ նախարարը տեսել մաքսիմալիզմ, չգիտեմ, իմ կարծիքով, մենք մինչև անկարելին խաղաղասեր ենք և միշտ պատրաստ ենք համագործակցության։ Հմմ ... մաքսիմալիզմ ... տես ինչպիսի բառ է օգտագործել: Անմիջապես երևում է, որ կարդացած մարդ է, այդ էր պակաս, թէ չէ ում ասես նախարար են նշանակում... Բայց կան մի երկու հարցեր... Սա, այն իմաստով, որ մենք պետք է ամեն ինչ անհապաղ դադարեցնե՞նք, ներողություն խնդրե՞նք, ձեր փոխարեն նստենք ջրափոսի մեջ ու խոնարհությամբ համբերե՞նք ծաղրանքները ու վզակոթերը։ Ես ճի՞շտ եմ հասկացել։ Դե, ոչ, նման բանին մենք համաձայն չենք, և սկզբունքորեն մեզ քիչ բան է պահում դրանից, որպեսզի կրկին փորձենք համոզել և Հայաստանին և նրա վերնախավին խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու անհրաժեշտության մեջ:
Հարևանների և նրանց հովանավորների կողմից լիակատար թյուրիմացության մեջ մտնելու հնարավորություն, իհարկե, կա, բայց այլ բանի հետ բախվելու հարևանների շանսերը նույնպես բավականին մեծ են։ Մեր համբերությունը ռեզինից չէ, ինչ որ ուրիշ բան է ռեզինից... Եվ այս դեպքում դղրդյունը կլինի այնպես, կարծես թե ինչ-որ մեկը լոգարանում վայր է գցել պատի վրա թիթեղյա տաշտերի մի ամբողջ հավաքածու։ Մենք չենք կարող, այո և ձեզ չենք արգելելու միջազգային կազմակերպություններին բողոքել «հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը ոտնահարող չար թուրքերի վրա» (ձայնը քծնանքով, ինտոնացիան՝ լացակումած): Նման բողոքները նույնիսկ բարձրացնում են մեր տրամադրությունը։ Ի՞նչը կարող է լինել ավելի ծիծաղելի, քան փոխադարձ խոսելաձևի այդ հասարակությունների բանաձևերը: Գուցե միայն հայկական հավակնությունները։ Այնպես որ, մենք անպայման այդ ամենը կլսենք։ Թեթև ձանձրույթով, բայց դեմքի հետաքրքրված արտահայտությամբ,- իմ ծանոթ հոգեբանը դա անվանում է «ուշադիր անտեսում»...
Ոչ, զուտ մարդկայնորեն, ես, իհարկե, հասկանում եմ, որ մեր անվան հիշատակմամբ հարևանները դեմքով կամրատակվում են, դառնում են «Բույ տուր Վսևոլոդ Սվյատոսլավովիչի» նման, և նրանց փխրուն ձեռքերը ջղաձգորեն սեղմվում են մեր պարանոցի երևակայական ուրվագծերի երկայնքով: Այդ էր պակաս, չկարմարատակեն՝ ստացած քոթակները դրան մեծապես նպաստում են, «կդառնան կարմիր և մանուշակագույն», ինչպես գրել է Դումբաձեն: Եվ եթե հաջորդ անգամ մենք ստիպված լինենք պոկել նրանց ոլորված մատները մեր հզոր վզից՝ մենք անպայման այդ մատները կպոկենք։ Մինչև գոտկատեղը։ Եվ այդ ժամանակ նրանց կարժանանան ողջ առաջադեմ մարդկության արհամարհանքի՝ նրա, մարդկության, ավանգարդի գլխավորությամբ։ Մեզ հետ, այսինքն. Պահանջները և հավակնությունները, թանկագին հարեւան, պետք է համապատասխանեն հնարավորություններին, այլ ոչ թե ցանկություններին։ Եվ իր հնարավորությունների և ռեսուրսների ճիշտ գնահատման դեպքում ձեր ականջներում պետք է հնչի տագնապահար երաժշտություն, իսկ ձեր հոգում հայտնվի ոչ այնքան լավ կանխազգացումներ... այնպես որ՝ այդ մենք միայն բորբոքվում ենք, և մեր ամբողջ մաքսիմալիզմից դուք ընդամենը ամենաքիչն եք տեսել։
Պայմանները, որ մենք առաջարկում ենք,- հասարակ են, բայց Հայաստանի ներկայիս վիճակում դրանք իսկապես թագավորական են, որովհետև մենք առատաձեռն մարդիկ ենք։ Դուք ձեզ լավ պահեք, իսկ մենք ձեզ դրա համար ոչինչ չենք անի։ Ահա ազնիվ-շատ ազնիվ խոսք, դրա համար ձեզ հետ ոչինչ չի պատահի։ Ոչ հատուկ ջոկատային արշավանքներ, ոչ համազարկեր ՀԿՀՀ-ից, ոչ «Հարոպներ» և «Բայրաքթարներ» ձեր գլխին, ոչ հետագա խաչեր գերեզմանների վրա։ Այնպես որ որոշակի իրավիճակներում «ընդհանրապես ոչինչ»- սա շատ և շատ է: Պարոն նախագահի խոսքերով, «Ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է իր լուծումը գտնի խաղաղ ճանապարհով, բանակցությունների սեղանի շուրջ»։ Դե, մեզ մոտ սա ունի միայն մեկ պատասխանը. հակամարտությունը այլևս չկա, այն արդեն լուծված է։ Իսկ եթե դուք այդ հաշվով ունեք այլ, մեր կարծիքից տարբերվող կարծիք, ապա... Ես ձեզ հիմա կգուշակեմ, ջանիկներս, կպատմեմ ողջ ճշմարտությունը, թե ինչ է եղել, ինչ է լինելու և ինչով է անդարուն աֆեդրոնը հանդարտվելու։ Մի հատ տուր թաթիկներդ: Չեք ցանկանում? Հիշո՞ւմ եք։ Դա նույնն է... Հետևաբար, ժամանակն է, ժամանակն է ստորագրել պայմանագիրը։ Ընդհանրապես տարածքային պահանջներից, «ամբողջությամբ» բառից հրաժարվելու վերաբերյալ։ Եվ երկար-երկար ժամանակ շնորհակալություն հայտնել մեզ ողորմածության և համոզվողության համար, այն բանի համար, որ մենք մարդասեր ենք և հատուցումներ և ռազմատուգանքներ չենք պահանջում: Բայց չէ որ կարող էինք նաև սրիկով, ինչպես այն անեկդոտի մեջ։ Դեն նետեք այդ «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» տրոցկիզմը... Նախ՝ ժամանակը այդ չէ, երկրորդը՝ Տրոցկին այնքան էլ լավ չվերջացրեց, և երրորդը... Երրորդը՝ «Ինչ անել հանուն տարածաշրջանային կայունությանը և խաղաղությանը» հարցը Վարշավայում չի լուծվում։ Եվ ոչ էլ Մոսկվայում: Այն նույնիսկ Վաշինգտոնում կամ Բրյուսելում չի լուծվում։ Այն լուծվում է Բաքվում։
Այնպես որ, դուք սկսում եք բավականին ձանձրացնել: ԱՄՆ-ին, ԵՄ-ին և Ռուսաստանին՝ ձեր նվնվոցով ու նեղմիտ խորամանկությամբ, իսկ մեզ՝ հիմար համառությամբ։ Դուք անզոր եք։ Եվ մենք կանենք ամեն ինչ և մի քիչ ավելին, որպեսզի ձեզ մոտ ուժը երբեք չհայտնվի։ Մենք շտապելու տեղ չունենք, կարող ենք սպասել, մինչև հասունանաս, ծառ բարձրանալու կարիք չկա, եթե ինքդ շուտով կընկնեք ճյուղերից։ Դա կլինի կամ մեր ուզածով, կամ միևնույն է կլինի մեր ուզածով։ Որովհետև երրորդը չկա։

Максимализм и прагматизм
Арарат Мирзоян, глава МИД Армении, находясь в Польше, подчеркнул, что «максималистская риторика Азербайджана подрывает усилия по установлению региональной стабильности и мира».
В чем именно армянский министр увидел максимализм – не знаю, по-моему, мы миролюбивы донельзя и всегда готовы к сотрудничеству. Хм… максимализм… слово-то какое использовал. Сразу видно – начитанный человек, образованный, еще бы - абы кого министром не назначат… Но есть пара вопросов… Это, в смысле, мы должны всё немедленно прекратить, попросить прощения, сесть вместо них в лужу и со смирением сносить насмешки и подзатыльники? Я правильно понял? Ну нет, на такое мы не согласны, и в принципе, нас мало что сдерживает от того, чтобы снова попытаться убедить и Армению, и её элиту в необходимости подписания мирного договора.
Есть, конечно, шанс нарваться на полное непонимание со стороны соседей и их покровителей, но и шансы соседей нарваться на кое-что другое – достаточно велики. Терпение у нас не резиновое, резиновое кое-что другое… И грохоту в этом случае будет – словно в ванной кто-то уронил всю настенную коллекцию жестяных тазиков. Мы не можем, да и не станем вам запрещать жаловаться международным организациям на «злых турков, попирающих армянское историко-культурное наследие» (голос заискивающий, интонации – плаксивые). Такие жалобы даже поднимают нам настроение. Что может быть смешнее, чем резолюции этих обществ взаимного словоблудия? Разве что армянские претензии. Так что мы обязательно все это выслушаем. С легкой скукой, но с заинтересованным выражением лица - мой знакомый психолог называет это «внимательным игнорированием»…
Нет, чисто по-человечески, я, конечно, понимаю, что при упоминании нашего имени соседи багровеют лицом, становятся аки «Буй тур Всеволод Святославович», и их хлипкие ручонки судорожно сжимаются по воображаемым очертаниям наших шей. Еще бы не багровели - полученные побои очень тому способствуют, «станут красными и лиловыми», как написал Думбадзе. И если нам в следующий раз придется отрывать их скрюченные пальцы от наших могучих шей – мы те пальцы обязательно им повыдергиваем. По самый пояс. И вот тогда их постигнет презрение всего прогрессивного человечества во главе с его, человечества, авангардом. С нами, то есть. Требования и претензии, дорогой сосед, должны соответствовать возможностям, а не желаниям. И при правильной оценке своих возможностей и ресурсов у вас в ушах должна зазвучать тревожная музыка, а в душе появиться не очень хорошие предчувствия... так что – это мы только разогреваемся, и из всего нашего максимализма вы лишь самую малость видели.
Условия, которые мы предлагаем, – просты, но в нынешнем положении Армении они поистине царские, потому что люди мы щедрые. Вы ведете себя хорошо, а мы вам за это ничего не делаем. Вот честное-пречестное слово, вам за это ничего не будет. Ни рейдов спецназа, ни залпов из РСЗО, ни «Харопов» и «Байрактаров» над головами, ни последующих крестов на могилах. Так что в определенных ситуациях «совсем ничего» — это очень и очень много. По словам господина министра, «Нагорно-Карабахский конфликт должен найти свое решение мирным путем за столом переговоров». Ну, на это у нас один ответ: конфликта больше нет, он уже решен. А если вы на этот счет имеете другое, отличное от нашего мнение, то… Я вам сейчас погадаю, касатики, всю правду расскажу, что было, что будет и чем вертлявый афедрон успокоится… Дайте-ка ручку. Не хотите? Помните? То-то же… Поэтому пора, пора подписывать соглашение. Об отказе от территориальных претензий вообще, от слова «совсем». И долго-долго нас благодарить за милосердие и сговорчивость, за то, что мы человеколюбивы и не требуем репараций и контрибуций. А ведь могли бы и сабелькой, как в том анекдоте. Бросайте вы этот троцкизм - «ни войны, ни мира»… Во-первых, время не то, во-вторых, Троцкий не очень хорошо кончил, а в-третьих… В-третьих, вопрос «что делать во имя региональной стабильности и мира» решается не в Варшаве. И не в Москве. Он решается даже не в Вашингтоне или Брюсселе. Он решается в Баку.
Так что вы начинаете изрядно надоедать. США, ЕС и России – своим нытьем и недалекой хитростью, а нам – глупым упрямством. Вы бессильны. И мы сделаем все и немного больше, чтобы сила у вас никогда не появилась. Торопиться нам некуда, мы можем и подождать, пока дозреете, незачем на дерево лезть, если скоро сами с веток попадаете. Будет или по-нашему, или всё равно будет по-нашему. Потому что третьего не дано.