Ուիշին` միայն Օրենքը
Ըստ հայկական լրատվական աղբյուրների՝ «Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է դեռևս Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների խնդրին, ինչի կապակցությամբ Դևիդ Մաքալիսթերը նշել է, որ Եվրախորհրդարանը նույնպես մեծ նշանակություն է տալիս նրանց հայրենադարձության ապահովմանը և շարունակելու է ջանքերն այդ ուղղությամբ։ »
Դևիդ Մաքալիսթերը Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի (AFET) նախագահն է։ Ով է Փաշինյանը՝ բացատրելու կարիք չկա. Դե մարդիկ հանդիպեցին, խոսեցին։ Ինչու չխոսել, քանի որ հանդիպել են: Նրանք կշարունակեն... Դե թող շարունակեն, իհարկե... իսկ մենք կտեսնենք:
Կռվարար բնավորության պատճառով հարևանները չեն կարողանում անտարբեր տեսնել իրենց չպատկանող մի բան։ Սրա հետևանքը նրանց կողմից համակարգված ստացած ապտակներն են, որոնք առանձնապես չեն նպաստում հիշողության և վերլուծական կարողությունների զարգացմանը։ Պատիժը (պատմությունը թույլ չի տա ստել) անպարկեշտ պահվածքի և ուրիշներից գողանալու փորձի հետևանք է, ինչը, մեր հարևանի կարծիքով, բավարար չէ։ Այնուհետև սկսվում է նվնվոցը՝ քեռիներ, մենք այլևս չենք անի... Խզված պատճառահետևանքային կապ «հանցագործություն - պատիժ» և ամբողջական թյուրիմացություն, թե իրականում ինչի համար են նրանց հարվածել: Մնում է վախեցած նայել շուրջը, ինչպես տարեց կոմսուհին հարբած նավաստիների և հեղափոխական մտածողությամբ աղքատների մեջ։ Փակ շրջան, և այն խախտելու հույս չկա՝ ուսման հիմնարար բացակայության պատճառով: Սեփական մեղքը հասկանալու չկամությունը (ես չեմ էլ խոսում դա ընդունելու մասին) ճիչերին սովորաբար առանձնահատուկ զրնգունություն է հաղորդում։
Մոխրագույն փոքրիկ մարդիկ նույնիսկ ի վիճակի չեն վնասել մեծ մասշտաբով, ոչ մի ծավալով, միայն զրպարտություն են. կամ Արևմուտքն է մեզ ասում, կամ Ռուսաստանը: Ավելին, բոլոր բողոքները կրում են առանց այն էլ նեղմիտ կնոջ հիմարության մի փոքր շոշափում, որը ներելի է միայն այն դեպքում, եթե այս կինը գեղեցիկ է և խնամված։ «Ընկերները չեն հասկանում», չնայած որ նրանց մի քանի անգամ ասել են՝ մենք ռազմագերի չունենք, կան կալանավորված հանցագործներ, որոնք բռնվել են մեր տարածքում ահաբեկիչների կողմից հրադադարի մասին հայտարարության ստորագրումից հետո։ Նրանք բոլորը ահաբեկիչներ են, ոչ թե գավառական մանկավարժական բուհի ասպիրանտներ։
Սկզբունքորեն մենք ճանաչում ենք Եվրախորհրդարանի և այլ գերիների անվերապահ իրավունքը՝ ընդունելու ցանկացած բան։ Թեև կրծքի վրա, թեև հաբեր: Նրանց իրավունքը ընդունելն է, մեր իրավունքը՝ իմաստալից ժպտալը։ Անատամների վրա ծիծաղելը լավ չէ, դա ճիշտ չէ։ Ուրեմն թող իրենք իրենց ասեն, բոլորին լսեն՝ ականջներին կոշտուկներ կհայտնվեն։ Փորձելով երկակի ստանդարտներ՝ եկանք այն եզրակացության, որ դրանք այնքան էլ վատ բան չեն։ Եվ մենք ամեն կերպ կփորձենք դրանք տնկել մեր շուրջը։ Մենք շատ բան ենք սովորել անցած երեսուն տարիների ընթացքում: Լսեք, լսեք, եզրակացություններ արեք, գործեք համապատասխանաբար և ամենակարևորը՝ ժամանակին: Շատ է ուրախացնում, որ մենք ազատվեցինք այնպիսի բարդույթից, ինչպիսին է մեզանից բացի որևէ մեկին դուր գալու ցանկությունը։ Հիմա թող հին բանդերները սովորեցնեն այս հմտությունը մեկ ուրիշին…
Եթե ինչ-որ բան եք ուզում, խոսեք մեզ հետ, բայց մեր ռացիոնալիզմից բացի այլ բան մի դիմեք։ Մեզ պետք է, որպեսզի մեզ համար լավ լինի: Եվ ժամանակն այնպիսին է, որ ժամանակ չկա սենտիմենտալության և անպատշաճ հումանիզմի համար... ինչպես Dropkick Murphys երգում է. (նա տեսնելով ընկածին, բարձրանա նրա վրա, որպեսզի ավելի լավ տեսնի այն, ինչ կա հեռվում):
Ահաբեկիչների բախտը բերել է, որ մենք նույն օրը նրանց որպես զարդարանք չենք կախել ծառերից։ Դաստիարակչական նպատակներով և հաստատելու տարածքային ամբողջականության անձեռնմխելիությունը՝ որպես միջազգային իրավունքի հիմնաքար։ Եվ մեր որոշելիքն է, թե ինչ անել մեր տարածքում կալանավորված հանցագործների հետ։ Նրանց սպասում է դատաստան և դաժան պատիժ։ Ուրիշների հանդեպ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերել: Արդեն որոշ ժամանակ է՝ 'բոլորովին հակված չենք քնքշությամբ վարվել և նրբախնդիր լինել թշնամիների հետ։ Պետք է ուրախանալ, որ նրանց չենք օգտագործում ազատագրված տարածքները մաքրելու համար, չնայած, թեև իմ կարծիքով, սա հիանալի գաղափար է։ Աստծո դատաստանի նման մի բան. Եթե ահաբեկիչ չէ, նա ողջ կմնա, եթե, ոչ, ապա կպայթի ականի վրա, որը տեղադրել են նրա ցեղակիցները. ափսոս չէ, այնտեղ է նրա ճանապարհը:
Ընդհանրապես, խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից և Զանգեզուրին առնչվող հարցերի լուծումից հետո կարող ենք վերադառնալ այս թեմայի քննարկմանը։ Իսկ մինչ այդ՝ ոչ մի կերպ։ Կասկածում եմ, որ ինչ-որ մեկին բաց կթողնենք, հայրենիք կվերադարձենք ու ընդհանրապես համապատասխանեցնել ինչ-որ մեկի սպասելիքներին։ Ասա շնորհակալություն, որ նրանց պահելու համար հաշիվ չի ներկայացվում: Առայժմ, համենայն դեպս։ Իսկ դուք ի՞նչ էիք կարծում։ Մերոնց համար՝ ամեն ինչ։ Ուրիշին` միայն Օրենքը:

Чужому – только Закон
Как сообщают армянские новостные ресурсы, «Никол Пашинян коснулся вопроса все еще удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, в связи с чем Дэвид МакАллистер отметил, что Европарламент также придает большое значение обеспечению их репатриации и продолжит усилия в этом направлении».
Дэвид МакАллистер - председатель комитета Европарламента по иностранным делам (AFET). Кто такой Пашинян – объяснять не нужно. Ну, встретились люди, ну, поговорили. Чего ж не поговорить, раз встретились? Продолжать они будут… Ну а что, пусть, конечно, продолжают… а мы посмотрим.
В силу склочности характера соседи не могут равнодушно видеть что-то, что принадлежит не им. Следствием этого и являются систематически получаемые ими подзатыльники, что не особо способствуют развитию памяти и аналитических способностей. Наказание (история не даст соврать) – следствие непристойного поведения и попыток стащить у окружающих то, что, по мнению нашего соседа, недостаточно хорошо лежит. Потом начинается нытье: дяяяяденьки, мы больше ни буууууууудим… Нарушенная причинно-следственная связь «преступление - наказание» и полное непонимание того, за что им, собственно, врезали. Только и остается, что испуганно озираться, будто престарелая графиня среди пьяных матросов и революционно настроенной бедноты. Замкнутый круг, и никакой надежды его разорвать по причине принципиальной необучаемости. Нежелание понять собственную вину (о ее признании и не говорю) обычно придает воплям особую пронзительность.
Серые людишки, даже напакостить масштабно не в состоянии, никакого размаха, одни кляузы - то Западу на нас ябедничают, то России. Причем все жалобы несут легкий налет глупости и без того недалекой женщины, что простительно только если женщина эта красива и ухожена. «Товарищи не понимают» несмотря на то, что им несколько раз было сказано: у нас нет никаких военнопленных, есть задержанные преступники, которых изловили на нашей территории после подписания заявления о прекращении огня. Террористы. Поголовно террористы, а не аспиранты провинциального педагогического вуза.
В принципе, мы признаем за Европарламентом и прочими обеэсе безоговорочное право принимать всё что угодно. Хоть на грудь, хоть таблетки. Их право – принять, наше право – многозначительно улыбнуться. Нехорошо это, над беззубыми смеяться, некорректно. Так что пусть себе говорят, всех слушать – на ушах мозоли появятся. Испытав на себе двойные стандарты, мы пришли к выводу, что они – не такая уж и плохая штука. И будем стараться всячески их вокруг себя насаждать. Мы многому научились за прошедшие тридцать лет. Слышать, слушать, делать выводы, действовать соответственно, а самое главное – вовремя. Очень радует, что избавились от такого комплекса, как «желание нравиться» кому-либо, кроме самих себя. Пусть теперь этому умению старые бандерши кого-нибудь другого обучают…
Если чего-то хотите – разговаривайте с нами, но не апеллируйте ни к чему, кроме нашего рационализма. Нам нужно, чтобы нам было хорошо. Да и время такое, что не до сантиментов и неуместного гуманизма... как в песне Dropkick Murphys: «Watch a man fall, put a foot on his back to get a better view» (увидев упавшего – залезет на него, чтобы лучше видеть, что там, вдали).
Террористам крупно повезло, что мы их в тот же день на деревьях в качестве украшений не развесили. В воспитательных целях и в подтверждение незыблемости территориальной целостности как краеугольного камня международного права. И это нам решать, что делать с задержанными на нашей территории преступниками. Их ждет суд и суровое наказание. Чтобы другим неповадно было. С некоторых пор совсем не склонны сюсюкать и церемониться с врагами. Радоваться должны, что мы их для разминирования освобожденных территорий не используем, хотя как по мне – так это прекрасная идея. Нечто вроде Божьего суда. Если не террорист – выживет, а подорвется на мине, которую поставили его соплеменники – так не жалко, туда ему и дорога.
В общем, после подписания мирного договора и решения вопросов, связанных с Зангезуром, мы, может, и вернемся к обсуждению этой темы. А до тех пор – никак. Сомневаюсь, что станем кого-то отпускать, репатриировать и вообще соответствовать чьим-то ожиданиям. Скажите спасибо, что счет за их содержание вам не выставляем. Пока, во всяком случае. А вы как думали? Своему – всё. Чужому – только Закон.