Տարասով. «Գլխարկս հանում եմ Ալիևի առջև»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ «REGNUM» լրատվական գործակալության արեւելյան խմբագրության գլխավոր խմբագիր, ռուսասանցի քաղաքագետ Ստանիսլավ Տարասովի հետ։
-Ստանիսլավ Նիկոլաևիչ, Երևանում անցկացվում են հերթական հակառուսական դեմարշներ պահանջելով փակել ռուսական դպրոցները, անտեսել ռուսաց լեզուն և այլն։ Այդպիսով ինչի՞ են հասնում նրանք, ովքեր դրա թիքունքում կռվում են։
- Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունները, որոնք վերջին շրջանում սրվել են, տարակուսանք են առաջացնում թեկուզ այն պատճառով, որ Մոսկվան այնտեղ երբեք ռուսաց լեզուն չի պարտադրել։ Ուկրաինայի փորձը ցույց է տվել, որ մենք ոչ մի տեղ բռնի ուժով ռուսաց լեզուն չենք պարտադրելու։ Անձամբ ես ժամանակին աշխատել եմ Քաբուլում և շատ լավ հիշում եմ, որ բնակչության ճնշող մեծամասնությունը խոսում էր ռուսերեն։ Այսինքն՝ ռուսաց լեզուն ձեռնտու էր։ Նույն բանն էլ նկատեցի Թուրքիայում, որտեղ այնուամենայնիվ, ռուսաց լեզուն մինչ օրս շարունակում է մնալ ամենաբարձր առաջնահերթություններից մեկը։ Ռուսերեն լեզվին տիրապետումը դառնում է ոչ այնքան վարկանիշային, այլ ավելի շուտ շահավետ. ռուսերեն իմացող թուրքերին դա միայն օգուտ է բերում աշխատանք փնտրելու, կամ կրթություն ստանալու ժամանակ: Ուստի ինձ համար անհասկանալի է, թե ինչու է Հայաստանում նկատվում հակառակ իրավիճակ, թույլատրվում են ինչ որ հակառուսական հարձակումներ։
-Չե՞ք կարծում որ, այս գործընթացների ետևում կանգնած են ինչ որ ռեւանշիստական ուժեր։
Չեմ կարծում, որ հիմա տեղին է խոսել ինչ որ ռեւանշիստական ուժերի մասին։ Եթե նույնիսկ հիպոթետիկորեն ենթադրենք Հայաստանում իշխանափոխություն, ապա նույնիսկ այս դեպքում այնտեղ ոչ ոք ռեւանշի չի դիմի։ Ղարաբաղում ստատուս քվոն փոխել հնարավոր չէ, հիմնական խաղն արդեն խաղացվել է։ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում հայերը միանշանակ պարտվեցին. Հետևաբար հիմա պետք է մտածել ոչ միայն Հայաստանի, այլ ողջ տարածաշրջանի ապագայի մասին, հատկապես ներկա ժամանակաշրջանում, երբ տեղի է ունենում աշխարհաքաղաքական վերաբաշխում։ Ուկրաինայի փորձը ցույց է տվել, որ նույնիսկ այնպիսի անկայուն տարածաշրջանում, ինչպիսին Մերձավոր Արևելքն է, դեռ շատ բան կարող է փոխվել։
-Ի՞նչ եք կարծում, Հայաստանի ապագան Ռուսաստանի հետ է, թե՞ Արեւմուտքի հետ։
-Այս հարցը ես ինքս կտայի Փաշինյանին։ Մենք ինքներս էլ ոչ մի կերպ չենք կարող դա հասկանալ։ Այո, Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի, ԵԱՏՄ-ի անդամ է, բայց, միեւնույն ժամանակ, նա չի խզում հարաբերություններն Արևմուտքի հետ։ Այս իմաստով ես բազմիցս, որպես օրինակ, բերել եմ Բաքվի քաղաքականությունը։ Չնայած այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանը չի հանդիսանում ՀԱՊԿ-ի, ԵԱՏՄ-ի անդամ, այնուամենայնիվ, Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի նախապատրաստման շրջանում Ալիևը ռուսական և թուրքական ռեսուրսները փայլուն կերպով օգտագործեց ի շահ իր պետության։ Սա պետք է խոստովանել: Չնայած նրան, որ նախկինում թերահավատորեն էի վերաբերվում նրա կողմից անցկացվող քաղաքականությանը, բայց հիմա գլխարկս հանում եմ։ Սա առաջին հերթին:
Երկրորդը, Հայաստանը, որը հանդիսանում է ՀԱՊԿ-ի, Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, սակայն չկարողացավ այդ ռեսուրսները օգտագործել հօգուտ իր ազգային շահերի, իսկ որոշ դեպքերում նաև վաճառեց իր դաշնակցի շահերը։ Սա առնվազն տարակուսանք է առաջացնում։ Ժամանակն է, որ հայերը կողմնորոշվեն, թե ում հետ են ուզում ընկերանալ և որտեղ լինել։
- Հնարավոր է, որ ԿՀՎ տնօրեն Ուիլյամ Բերնսի վերջերս Հայաստան կատարած այցի ժամանակ քննարկվել է նաև այս հարցը...
- Սա նույնպես հարց է։ ԿՀՎ-ի տնօրենը հենց այնպես ոչ մի տեղ չի գնում։ Բնական է, այցը կոնկրետ նպատակ եղել է, սակայն այն մամուլում հրապարակայնություն չստացավ։ Կարծում եմ, որ Բերնսի այցը մեծապես կապված էր հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ։ Ամերիկացիները ցանկանում են հայ-թուրքական հարաբերությունները դուրս բերել առանձին սպեկտրի մեջ։ Այժմ Թուրքիան և Ադրբեջանը Հայաստանի նկատմամբ հանդես են գալիս որպես միասնական դաշինք։ Հետևաբար ԱՄՆ-ի խնդիրը նրանում է, որպեսզի նրանց տարանջատել տարբեր ուղղություններով։ Այսինքն՝ Հայաստանը ու Թուրքիան առանձին խաղ է, իսկ Հայաստանը ու Ադրբեջանը՝ այլ խաղ է։ Սա հնարավորություն է տալիս մանևրել կողմերից յուրաքանչյուրի հետ: Սա առաջին հերթին:
Իսկ երկրորը՝ ամերիկացիների մոտ կասկած կա, որ Մոսկվայի, Բաքվի և Անկարայի միջև ստեղծվում է դաշինք, և դա, իհարկե, իրեն ձեռնատու չէ։
-Սոչիում Պուտինի և Էրդողանի առաջիկա հանդիպումը էլ ավելի կսրի՞ Վաշինգտոնի կասկածները։
-Անկասկած։ Կարծում եմ, որ Վաշինգտոնի մտահոգության տեղիք արդեն տվել է նաև Թեհրանում վերջերս կայացած գագաթնաժողովը, որին մասնակցում էին երեք տարածաշրջանային տերություններ՝ Թուրքիան, Ռուսաստանը և Իրանը։ Սակայն Սոչիում կայանալիք հանդիպման ընթացքում առաջնորդները, ամենայն հավանականությամբ, կքննարկեն մի շարք հարցեր, և սիրիական խնդիրը առաջին հերթին։ Ինչպես կարծում եմ, Թեհրանում կայացած գագաթնաժողովում այս հարցը քննարկվել է ավելի մանրակրկիթ, եւ հնարավոր է, որ երեք երկրներն արդեն համաձայնության են եկել սիրիական ճգնաժամի շուրջ։ Առայժմ դա չի հնչցվում, ըստ երեւույթին Մերձավոր Արեւելքում Թուրքիայի ծրագրերի պատճառով։ Մոսկվան և Թեհրանը դեմ են Սիրիայում Թուրքիայի նոր պատերազմին և համարում են, որ այդ հարցը անհրաժեշտ է լուծել դիվանագիտական մեթոդներով։ Եվ իմ կարծիքով, սիրիական խնդիրը կարող է լուծվել այն դեպքում, եթե կողմերին հաջողվի հաշտեցնել Ասադին ու Էրդողանին։ Սա առաջին պահն է։
Երկրորդը կապված է Թեհրանի գագաթնաժողովի արդյունքներով ձեռք բերված հացահատիկի գործարքի հետ։ Հիմա պարզվում է, որ հացահատիկի այն ծավալները, որոնց մասին խոսում էր Ուկրաինան (20-25 մլն տոննա), չկան։ Հետեւաբար, այս հարցի շուրջ կան բազմաթիվ երկիմաստություններ։ Նույնիսկ Եգիպտոսը նախօրեին խզեց պայմանագիրը Ուկրաինայի հետ, քանի որ, ինչպես պարզվեց, հացահատիկ չկա։ Կասկած ունեմ, որ այս թեմայի շուրջ ինչ-որ քաղաքական խաղեր են ընթանում։
- Ստացվում է, որ հենց Ռուսաստանն է դառնու՞մ հացահատիկի համաշխարհային շուկաների հիմնական մատակարար։
-Օբյեկտիվորեն, այո։ Ուկրաինական հացահատիկի հայտարարագրված՝ 20-25 մլն տոննա պաշարները կազմում են համաշխարհային ծավալների ընդամենը 5-6 տոկոսը։ Ուստի հիստերիան այն մասին, որ առանց ուկրաինական հացահատիկի կսկսվի համաշխարհային սով, կատարյալ անհեթեթություն է։

Тарасов: «Снимаю шляпу перед Алиевым»
- Станислав Николаевич, в Ереване проходят очередные антироссийские демарши с требованием закрыть русские школы, игнорировать русский язык и прочее. Чего добиваются таким образом те, кто за это ратует?
- Антироссийские настроения в Армении, которые усилились за последнее время, вызывают недоумение как минимум потому, что Москва никогда не насаждала там русский язык. Опыт Украины показал, что мы нигде не будем насаждать русский язык силой. Лично я работал в свое время в Кабуле и прекрасно помню, что подавляющее большинство населения говорило на русском языке. То есть русский язык был выгоден. То же самое наблюдал в Турции, где опять-таки русский язык и по сей день остается одним из самых приоритетных. Владение русским языком становится не столько престижным, а скорее рентабельным: туркам, которые знают русский язык, это приносит только пользу при поиске работы или получении образования. Поэтому мне непонятно, почему в Армении наблюдается обратная ситуация, допускаются какие-то антироссийские выпады.
- Думаете, за этими процессами не стоят какие-то реваншистские силы?
- Не думаю, что сейчас уместно говорить о каких -то реваншистских силах. Даже если предположить гипотетически смену власти в Армении, то даже в этом случае никто там не прибегнет к реваншу. Изменить статус-кво в Карабахе невозможно, главная партия уже сыграна. Вторую Карабахскую войну армяне однозначно проиграли. Поэтому сейчас нужно думать о будущем не только Армении, но и всего региона, особенно в нынешний период, когда происходит геополитический передел. Опыт Украины показал, что даже в таком нестабильном регионе, как Ближний Восток, еще многое может измениться.
- Как считаете, будущее Армении с Россией или с Западом?
- Я бы сам задал этот вопрос Пашиняну. Мы и сами никак не можем это понять. Да, Армения член ОДКБ, ЕАЭС, но в то же время она не рвет отношения с Западом. В этом смысле я не раз приводил в пример политику Баку. Несмотря на то, что Азербайджан не является членом ОДКБ, ЕАЭС, тем не менее в период подготовки ко Второй Карабахской войне Алиев блестяще использовал русские и турецкие ресурсы в интересах своего государства. Это надо признать. При том, что я ранее скептически воспринимал проводимую им политику, но сейчас снимаю шляпу. Это, во-первых.
Во-вторых, Армения, которая является членом ОДКБ, Евразийского экономического союза, однако не сумела использовать эти ресурсы в своих национальных интересах, а в отдельных случаях и продавала интересы союзника. Это вызывает как минимум недоумение. Пора уже определиться армянам - с кем они хотят дружить и где быть.
- Возможно, в ходе недавнего визита директора ЦРУ Уильяма Бернса в Армению обсуждался и этот вопрос…
- Это тоже вопрос. Директор ЦРУ просто так никуда никогда не приезжает. Разумеется, была определенная цель визита, но она не получила огласки в прессе. Я думаю, что визит Бернса во многом был связан с турецко-армянскими отношениями. Американцы хотят вывести турецко-армянские отношения в отдельный спектр. Сейчас Турция и Азербайджан выступают единым блоком в отношении Армении. Поэтому задача США в том, чтобы развести их по разным направлениям. То есть Армения и Турция - отдельная игра, а Армения и Азербайджан - другая игра. Это дает возможность маневрировать с каждой из сторон. Это во-первых.
А во-вторых, у американцев есть подозрение, что создается альянс между Москвой, Баку и Анкарой, и это их не устраивает, конечно.
- Предстоящая встреча Путина и Эрдогана в Сочи еще больше усугубит подозрения Вашингтона?
- Несомненно. Думаю, повод для беспокойства Вашингтону уже дал и недавний саммит в Тегеране, с участием сразу трех региональных держав  - Турции, России и Ирана. Но в ходе предстоящей встречи в Сочи лидеры, скорее всего, обсудят комплекс вопросов, и сирийскую проблему в первую очередь. Как мне кажется, на минувшем саммите в Тегеране этот вопрос обсуждался более детально, и возможно, что три страны уже пришли к договоренности по сирийскому кризису. Пока она не озвучивается, видимо, из-за планов Турции на Ближнем Востоке. Москва и Тегеран против новой войны Турции в Сирии и считают, что этот вопрос необходимо решать дипломатическими методами. А на мой взгляд, сирийская проблема может решиться в случае, если сторонам удастся помирить Асада и Эрдогана. Это первый момент.
Второй связан с зерновой сделкой, достигнутой по итогам саммита в Тегеране. Сейчас выясняется, что объемов зерна, о которых говорила Украина (20-25 млн тонн), нет. Поэтому очень много неясностей вокруг этого вопроса. Даже Египет накануне разорвал контракт с Украиной, потому что зерна нет, как оказалось. Подозреваю, что идут какие-то политические игры вокруг этой темы.
-Получается, что именно Россия становится основным поставщиком зерна на мировые рынки?
- Объективно, да. Объявленные запасы украинского зерна в объеме 20-25 млн тонн составляют всего 5-6 процентов от мировых объемов. Поэтому истерия по поводу того, что без украинского зерна наступит мировой голод, - полнейшая чушь.
- Напоследок про будущее российско-турецких отношений - каким оно вам представляется?
- Слушайте, о каком будущем тут говорить?! У нас прекрасные отношения и такое же прекрасное будущее.