Հյուսիսային Մակեդոնիան Ռուսաստանի կողմից նվիրաբերված T-72 տանկ է հանձնում Ուկրաինային
Հյուսիսային Մակեդոնիայի պաշտպանության նախարարությանը պատկանող T-72 տանկերի շարասյունը շարժվում է դեպի Ուկրաինա։
Այս մասին հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով սերբական հեռուստատեսությանը և Մակեդոնիայի ռազմական գերատեսչության հայտարարությանը։
Նշվում է, որ Հյուսիսային Մակեդոնիայի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ խոսքը «երրորդ սերնդի» տանկերի մասին է։ Նրանք գտնվում են «միավորի կազմում, որը շուտով կլուծարվի»:
«Գործակալությունը չի նշում, թե քանի տանկ է հանձնվել ուկրաինական կողմին»,- ասվում է զեկույցում։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ Հյուսիսային Մակեդոնիան զինված է եղել 31 T-72 տանկով, որոնք փոխանցվել են Ռուսաստանի կողմից 2000 թվականին՝ ալբանացի անջատողականների դեմ պայքարում աջակցության շրջանակներում։

Северная Македония передает Украине танки Т-72, подаренные ей Россией
Конвой танков Т-72, принадлежащих Министерству обороны Северной Македонии, передвигается в сторону Украины.
Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на сербское телевидение и заявление македонского военного ведомства.
Отмечается, что по данным Минобороны Северной Македонии, речь идет о танках «третьего поколения». Они находятся в составе «подразделения, которое вскоре будет расформировано».
«Ведомство не уточняет, сколько танков было передано украинской стороне», - говорится в сообщении.
По данным ТАСС, на вооружении Северной Македонии находился 31 танк Т-72, переданный РФ в 2000 году в рамках помощи в борьбе с албанскими сепаратистами.