Երբ «Դիմադրությունը» անօգուտ է
Ինչպես հայտնում են Հայաստանի ԶԼՄ-ները, «Դիմադրություն» շարժումը սեպտեմբերի 2-ին՝ «արցախի անկախության օրվա առթիվ» հայտարարում է համահայկական հանրահավաք Ֆրանսիայի հրապարակում։
Չեմ ծիծաղի ոչ «անկախության օրվա» վրա, ոչ «արցախի» վրա, ոչ էլ Ֆրանսիայի հրապարակի վրա (այդ հաշվով արդեն շատ հաճելի զուգադիպումների առումով): Բայց ահա լսելով «Դիմադրության շարժում» բառակապակցությունը՝ չկարողացա զսպել քմծիծաղս։ Դիմադրություն։ Մեզ դա դուր է քալիս ոչ պակաս, քան Ֆրանսիա։ Ես «trigger-happy lad» չեմ, բայց երբեմն խոսելը իմաստ չունի։ Ամեն դեպքում, մինչև հակառակորդիդ լյարդը թեթև չխոթես։ Իսկ այ այն մասին, թե նա ինչպես մի թեթև կկծկվի, կարելի է և խոսել, որովհետև հասունացել է։ Բանակի հետ մեկտեղ, մենք ունենք նաև ինչ որ մեթոդներ, որպեսզի բարդացնել կամակորների և անգիտակիցների առանց այդ էլ բարդ կյանքը։ Շրջափակում։ Ոչ մի սահմանների ապաշրջափակում, ոչ մի էներգառեսուրսներ, այլ ճիշտ հակառակը (Միջին միջանցք, այդ նույնը, որը Բաքու-Թբիլիսի-Կարսն է, և որի շուրջ բանակցություններին միացել է Ղազախստանը, հենց դա է, Հայաստանը կրկին գործերից զատ է): Կան և՛ նկատառումներ, և՛հնարավորություններ, որպեսզի բարդացնել ապրանքների առաքումը Հայաստան։ Էլ չեմ խոսում Խանքենդիի մասին... Ընդ որում բարդացնել բացառապես ամեն ինչի մատակարարումը։ Ճանապարհ կառուցել շրջանցելով Լաչի՞նը։ Դե-դե, լավ գործ է, համենայնդեպս՝ ամեն ինչ տեսադաշտում է։ Մենք մեղք չունենք, նրանք իրենք կհեռանան։
Մենք պետք է և կխաղանք թշնամու ներվերի վրա։ Ավելի շատ զորավարժություններ, լավ և տարբեր, ռազմական բյուջեյի ավելացում, հոգեբանական հնարքներ՝ օրինակ, Իրավանում մանաթով բնակարաններ գնելու մասին հայտարարությունների տեղակայում և Ռազմավարի պուրակի տարածքի ընդլայնում, Իգդիրի շրջանում թուրքական բանակի հետ համատեղ ռազմական տեղաշարժեր, Նախչըվանի տարածքով հակառակորդի համար անհասկանալի զորքային տեղաշարժեր։ Իսկ ինչպես կեռասը տորթի վրա, որպեսզի իմ լավ ընկեր Վիկտոր Լևիտանը (այդ նույն Լևիտանի ազգականը), իր լավ բեմադրական ձայնով կարդա հակառակորդի կրակակետերի հերթական ճնշումների և նրա կորուստների մասին հաղորդագրություններ։ Էկրանի ներքևի մասում հաղորդավարի ազգանունով վազող տող է, ամեն ինչ ոնց որ պետք է։ Ընդհանրապես, թշնամուն պահել անընդհատ ապշած վիճակում, որպեսզի նա ամենաքիչը հոգեբանական օգնության կարիք ունենա։ Իսկ դա՝ հոգեբանական օգնությունը, չի օգնի, ես դա իմ սեփական փորձից գիտեմ, հոգեբանների հետ ընդհանրապես մի շփվեք, նրանք ձեզ վատ բաներ կարող են սովորեցնել, հազիվ կհասցնեք փախչել։
Ինչի՞ վրա է հույսը դնում Հայաստանի ընդդիմությունը։ Լավ, ենթադրենք ընդդիմությունը տապալեց Փաշինյանի քիչ թե շատ մեղսագիտակ իշխանությունը, հետո ի՞նչ։ Ի՞նչ այլընտրանք կարող են առաջարկել իրենց ժողովրդին, բացի «հիմա մենք ձեզնով ենք կերակրվելու, որովհետև մեր փողերը վերջացել են»։ Պատերա՞զմ։ Ինչո՞վ: Ինչպե՞ս: Արտերկրից կամավորներ կգա՞ն։ Ռուսաստանը կօգնի՞ ժանգոտած զենքերով։ Ֆրանսիացիները COS կուղարկե՞ն: Ինչ-որ կասկածելի է։ Իսկ մեզ համար նոր ռազմաբախումները պարզապես ճակատագրի նվեր է։ Արագ և վերջնականապես ավարտել այն, ինչ ժամանակին մինչև վերջ չնք ճզմել։ Եվ ոչ մի փափկանկատություններ: Այնպես որ, մեծ հաշվով, նրանց ողջ գործունեությունը միայն մեզ ձեռնտու է։ Որպեսզի թշնամու համար լինի ծանր ու վատ, հարկավոր է օգտագործել ոչ միայն ձեռքի տակ առկա միջոցները, այլ նաև կտրտված տեղանքի ոլորանները։ Հիմարներին գայթակղի ճահիճի մեջ, նրանց կեսը այնտեղ կխեղդվի։ Եվ նրա համար, որ ճահիճ է, և նրա համար, որ հիմարներ են։
Հայաստանում ներքաղաքական ճգնաժամը հնարավորություն է, որը պետք է օգտագործել։ Նրա հակասությունները Ռուսաստանի հետ այն է, որի վրա կարելի է, հարկավոր է և պետք է խաղալ։ Անհամաձայնությունը անել այն, ինչ նրան թելադրում է Արևմուտքը, հնարավորությունների ևս մեկ պատուհան է: Հիմար մարդիկ խաղում են «չապաև», ով մի քիչ խելոք է՝ շաշկի, իսկ ամենախելոքները շախմատ են խաղում։ Հատկապես սրանով ենք մենք հիմա զբաղվում։ Կշարժվենք հարյուր անգամ դանդաղ, բայց փոխարենը միլիոն անգամ ավելի ամուր և պինդ (սա մենք դեռ դպրոցում ենք անցել)։
Ավելի քիչ բառեր ու արտահայտություններ, որոնք մենք չենք ընդունում, ինչպիսին են «արցախ», «միացում» և այլ լկտիությունները։ Արժանապատիվ հասարակությունում իրենց այդպես չեն պահում, և ուշադրություն դարձրեք, որ վերջերս, երբ նման հայհոյանքներ ենք լսում, ձեռքն ինքնուրույն ձգվում է դեպի զենքը։ Եվ մեզ կանգնեցնող չկա։ Այնպես որ, եթե շատ դուրս տաս, ստիպված կլինես երկար թավալվել, ափսոսանք և կարեկցանք չսպասես՝ սիրտը բաբախում է հավասարաչափ, և ձեռքում ատրճանակը չի դողում, ինչպես ժամանակին ասել է դասականը։ Համաձայնները և խաղաղասերը ունեն քաղցրաբլիթ ստանալու բոլոր շանսերը։ Լկտի, հիստերիկ անջատողականների համար և նրանց աջակցողների համար՝ մենք դուրս ենք գրել մտրակը։ Ընդ որում քաղցրաբլիթները շատ անգամ քիչ են։ Այնպես որ շտապեք լոյալություն դրսևորել, մենք լուրջ մարդիկ ենք և սկսում ենք խոժոռվել։ Իսկ երբ խոժոռվում ենք՝ մեր բանակը հիշում է, հպարտանում է և շատ է ուզում կրկնել։

Когда «Сопротивление» бесполезно
Как сообщают СМИ Армении, по случаю «дня независимости «арцаха» 2 сентября движение «Сопротивление» объявляет всеармянский митинг на площади Франции.
Не буду смеяться ни над «днем независимости», ни над «арцахом», ни над площадью Франции (уж больно приятные ассоциации на этот счет). А вот услышав словосочетание «Движение «Сопротивление» - не смог сдержать ухмылки. Сопротивляйтесь. Нам это нравится не меньше, чем Франция. Я не trigger-happy lad, но иногда разговаривать не имеет смысла. Во всяком случае пока легонько не ткнуть оппонента по печени. А вот как он слегка скрючится, можно и поговорить, созрел, потому что. Помимо армии, у нас есть еще кое-какие методы, чтобы осложнить и без того нелегкую жизнь несговорчивым и несознательным. Блокада. Никакой разблокировки границ, никаких энергоносителей, а совсем даже наоборот (Средний коридор, тот самый, который Баку-Тбилиси-Карс и к переговорам о котором подключился Казахстан – самое оно, Армения опять не у дел). И соображения есть, и возможности, чтобы осложнить поставку грузов в Армению. О Ханкенди уже даже не говорю… Причем осложнить поставку решительно всего. Дорогу строите в обход Лачина? Ну-ну, хорошее дело, в случае чего - всё как на ладони. Мы ни при чем, они сами уходят.
Мы должны и будем играть у врага на нервах. Больше учений, хороших и разных, увеличение военного бюджета, психологические приемы - например, размещение объявлений о покупке квартир в Иреване за манаты и расширение территории Парка военных трофеев, совместные военные маневры с турецкой армией в районе Игдыра, непонятные для противника перемещения войск по территории Нахчывана. А как вишенка на торте – чтобы мой хороший приятель Виктор Левитан (родственник того самого Левитана), своим хорошо поставленным голосом читал сообщения об очередном подавлении огневых точек противника и его потерях. Внизу экрана – бегущая строка с фамилией диктора, всё по-честному. В общем, держать врага в состоянии постоянного изумления, чтобы ему как минимум потребовалась психологическая помощь. А она, психологическая помощь, не поможет, это я по своему опыту знаю, вообще не общайтесь с психологами - они вас могут плохому научить, еле ноги унесете.
На что надеется армянская оппозиция? Ну, допустим скинули оппозиционеры более-менее вменяемое правительство Пашиняна, и что дальше? Какую альтернативу они могут предложить своему народу, помимо «теперь мы будем вами кормиться, потому что у нас закончились деньги»? Войну? Чем? Как? Приедут добровольцы из-за рубежа? Россия поможет ржавым оружием? Французы пришлют COS? Как-то сомнительно. А для нас новое боестолкновение просто подарок судьбы. Быстро и окончательно добить то, что в свое время не додавили. И никаких церемоний. Так что по большому счету все их мероприятия нам только на руку. Чтобы противнику было тяжело и нехорошо, нужно использовать не только все подручные средства, но и изгибы пересеченной местности. Замани дурачков в болото, половина там и потонет. И потому, что болото, и потому, что дурачки.
Внутриполитический кризис в Армении — это возможность, которой надо пользоваться. Ее противоречия с Россией – это то, на чем можно, нужно и должно играть. Несогласие делать то, что ей диктуют на Западе, – еще одно окно возможностей. Глупые люди играют в «чапаева», кто поумнее – в шашки, а самые умные играют в шахматы. Именно этим мы сейчас и занимаемся. Двинемся во сто раз медленней, зато в миллион раз прочней и крепче (это мы еще в школе проходили).
Поменьше слов и выражений, которые мы не приемлем, вроде «арцах», «миацум» и прочих непристойностей. В приличном обществе так себя не ведут, и примите во внимание, что в последнее время, как подобную ругань услышим - рука сама к оружию тянется. А остановить нас некому. Так что будешь много болтать – придется долго валяться, сожалений и сочувствия не жди - сердце бьется ровно, и в руке не дрогнет пистолет, как когда-то сказал классик. Согласные и миролюбивые имеют все шансы получить пряники. Для наглых, истеричных сепаров и тех, кто их поддерживает, – у нас припасен кнут. Причем пряников на порядок меньше. Так что, поспешите с проявлением лояльности, мы люди серьезные и начинаем хмуриться. А когда хмуримся – наша армия вспоминает, гордится и очень хочет повторить.