«Պուտինը և Էրդողանը քննարկելու են Ղարաբաղի և Զանգեզուրի միջանցքի ապաշրջափակման հարցը»
Ինչպես արդեն հաղորդվել է, օգոստոսի 5-ին Սոչիում նախատեսվում է Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ՝ Վլադիմիր Պուտինի և Ռեջափ Թայիբ Էրդողանի հանդիպումը, որի ժամանակ կողմերը պատրաստվում են քննարկել տարածաշրջանային և համաշխարհային օրակարգի արդիական հարցերը։
Caliber.Az-ին մեկնաբանելով առաջիկա միջոցառումը՝ ռուսաստանցի պետական և հասարակական գործիչ, դիվանագետ Սերգեյ Մարկովը երկու համաշխարհային առաջնորդների առաջիկա հանդիպումը բնութագրել է, որպես դրական և ժամանակին։
«Պուտինը և Էրդողանը՝ ականավոր քաղաքական գործիչներ են, դա միանգամայն ակնհայտ է, նրանց յուրաքանչյուր հանդիպումը գտնվում է Արևմուտքի լարված ուշադրության տակ, երկուսն էլ անցկացնում են սեփական ազգային շահերին ուղղված քաղաքականություն, և վայելում են իրենց ժողովրդի մեծամասնության աջակցությունը։ Իմ կարծիքով, դա երկու քաղաքական գործիչների բարեկամական հանդիպում է, որը ենթարկվում է Արևմուտքի կողմից կատաղի հարձակումներին, բայց չնայած հարաբերությունների բարդությանը՝ միմյանց աջակցում են, միշտ իրենց խոսքերի տեր են և ամենից հաճախ են փոխզիճում գտնում։
Իմ կարծիքով, առաջնորդները կքննարկեն մի քանի առանցքային հարցեր, որոնցից առաջինը, եթե իրերը անվանենք իրենց անուններով, կայանում է նրանում, թե ինչպես շրջանցել Արևմուտքի պատժամիջոցները։ Այսինքն կողմերը կքննարկեն մի սխեմա, որը թույլ կտա Ռուսաստանին Թուրքիայի միջոցով շրջանցել արեւմտյան պատժամիջոցները, և այս դեպքում Անկարան կստանա հսկայական դիվիդենտներ։ Մյուս կողմից, մի քանի անգամ ավելացել է ռուսաստանցիների կողմից Թուրքիայում անշարժ գույքի գնումները, իսկ թուրքական բիզնեսը լուրջ ներդրումներ է ստանում ռուս գործարարներին եվրոպական պատժամիջոցներին շրջանցելու մեջ օգնություն ցուցաբերելու հաշվին։ Այնպես որ, առաջնորդները, ամենայն հավանականությամբ քննարկելու են այս ֆինանսական սխեմայի աշխատանքի մեխանիզմի կատարելագործումը։
Երկրորդ հարցը կապված է ուկրաինական հացահատիկը արտաքին շուկաները դուրս բերելու հետ։ Այն փաստը, որ ԱՄՆ-ը և Եվրամիությունը բարձրացրել են այս գործընթացի կարգավիճակը, Պուտինի և Էրդողանի համար բացում է այն սեփական շահերի համար օգտագործելու հնարավորություններ։ Այսպիսով, հենց Թուրքիայի միջոցով է անցկացվելու այդ հացահատիկի վերավաճառքը, ինչը նշանակում է, որ Անկարան կստանա լուրջ ֆինանսական միջոցներ, փաստորեն, դրանով կարող է միլիարդներ վաստակել։ Մոսկվան նույնպես կշահի, քանի որ այն պայմանների հիման վրա, որոնց հիման վրա հացահատիկ կարտահանվի ուկրաինական նավահանգիստներից, տեղի կունենա նաև ռուսական հացահատիկի և ռուսական կալիումային պարարտանյութերի ապաշրջափակում։ Ընդհանուր առմամբ, Մոսկվան այս համաձայնագրից շատ ավելի կշահի, քան Կիևը։
Երրորդ հարցը, որ կքնարկվի Սոչիում, դա Սիրիան է։ Թուրքիան այնուամենայնիվ չի վերացրել հատուկ ռազմական գործողության անհրաժեշտությունը այն տարածքներում, որտեղ ապրում են քրդերը։ Ռուսաստանը, սկզբունքորեն, դեմ չէ, որպեսզի Թուրքիան հարվածի ամերիկամետ քրդերին, սակայն դեմ է դրան, որպեսզի վնասվեն Դամասկոսում Բաշար ալ-Ասադի կառավարության իրավունքները։ Ուստի նախագահները անպայման կքննարկեն այս նուրբ պրոբլեմատիկան։
Չորրորդ հարցը՝ Ղարաբաղն է։ Ակնհայտ է, որ կան չլուծված խնդիրներ, որոնք կապված են 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության կետերի իրագործման հետ։ Մինչ օրս հայկական զինված կազմավորումները դեռ ամբողջությամբ դուրս չեն բերվել, Զանգեզուրի տրանսպորտային միջանցքը չի ապաշրջափակվել։ Կարծում եմ, որ Պուտինը ու Էրդողանը կքննարկեն այդ պայմանավորվածությունների իրականացման հնարավոր տարբերակները։ Երևի նախագահները կանդրադառնան նաև տնտեսական նախագծերի իրականացմանը, մասնավորապես Աղկույուում ԱԷԿ-ի կառուցմանը, որի շրջանակներում Ռուսաստանը Թուրքիային օգնում է ստեղծել ատոմային արդյունաբերության տնտեսության մի ամբողջ նոր հատված։ Ամենայն հավանականությամբ, կկայանա նաեւ «Թուրքական հոսք» գազատարի հետ կապված հարցերի քննարկումը։
Դրանով հանդերձ, Ռուսաստանը շահագրգռված է նրանում, որպեսզի եկրից արևմտյան ընկերությունների հեռանալուց հետո այդ խոռոչը լրացնի թուրքական բիզնեսը, ուստի այդ մասին, անկասկած, Սոչիում խոսք կգնա», - ռուս դիվանագետը թվարկել է կանխատեսվող բանակցային օրակարգի առավել կարևոր հարցերը։
Ս. Մարկովը բնութագրել է նաև Ռուսաստան-Թուրքիա-Իրան եռանկյունում տարածաշրջանային հարաբերությունների հեռանկարը ՝դրանք գնահատելով որպես հարաբերությունների համակարգ այն երկրների միջև, որոնք հարգում են իրենց ինքնիշխանությունը և պատրաստ չեն ծռվել Արևմուտքի տակ։
«Նման պետություններին կարելի է որոշ չափով վերագրել նաև Հնդկաստանը, Ինդոնեզիան և Սաուդյան Արաբիան։ Գործը նրանում է, որ Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան պատմականորեն կառուցել են այսպես կոչված Աստանայի մոդելի հիման վրա խորհրդակցությունների որոշակի համակարգ, երբ այս երեք երկրները հավաքվել էին Սիրիայում հարաբերությունները կարգավորելու համար։ Սիրիական հարցը մնաց օրակարգում, սակայն Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի կառավարությունների միջև խորհրդակցությունները այդ թեմատիկայից ավելի հեռու գնացին։ Հաշվի առնելով, որ ԱՄՆ-ի և Եվրամիության առաջնորդությունը գնում է դեպի անցյալը, խոշոր երկրները չեն ցանկանում սահմանափակել իրենց ինքնիշխանությունը և իրենց քաղաքականությունը ձևավորելու են միջազգային հարաբերությունների համակարգի միջոցով։ Աշխարհաքաղաքական եռանկյունների շղթայի տեսքով նոր ձևաչափը ներկայացնում է ապագա աշխարհի ճարտարապետությունը, որն արդեն կլինի ոչ միաբևեռ և նույնիսկ ոչ բազմաբևեռ, այլ բազմաակումբային»,- ամփոփել է Ս.Մարկովը։

«Путин и Эрдоган обсудят Карабах и разблокировку Зангезурского коридора»
Как уже сообщалось, 5 августа в Сочи предполагается встреча президентов России и Турции Владимира Путина и Реджепа Тайипа Эрдогана, на которой стороны собираются обсудить актуальные вопросы региональной и мировой повестки.
Комментируя предстоящее событие Caliber.Az, российский государственный и общественный деятель, дипломат Сергей Марков охарактеризовал будущую встречу двух мировых лидеров как положительную и своевременную.
«Путин и Эрдоган - выдающиеся политические деятели, это совершенно очевидно, каждая их встреча находится под пристальным вниманием на Западе, оба проводят политику, направленную на собственные национальные интересы, и пользуются поддержкой большинства своего народа. На мой взгляд, это дружеская встреча двух политиков, которые подвергаются ожесточенным атакам со стороны Запада, но несмотря на сложность отношений поддерживают друг друга, всегда держат слово и чаще всего находят компромисс.
Думаю, лидеры обсудят несколько ключевых вопросов, первый из которых, если называть вещи своими именами, заключается в том, как обойти Запад. То есть стороны обсудят схему, позволяющую России обходить западные санкции через Турцию, и в этом случае Анкара получит огромные дивиденды. С другой стороны, приобретение россиянами недвижимости в Турции выросло в несколько раз, а турецкий бизнес получает серьезные инвестиции за счет оказания российским предпринимателям помощи в обходе европейских санкций. Так что лидеры будут обсуждать, скорее всего, совершенствование механизма работы этой финансовой схемы.
Второй вопрос связан с вывозом украинского зерна на внешние рынки. То, что США и Евросоюз высоко подняли статус этого процесса, открывает возможности Путину и Эрдогану использовать его в собственных интересах. Так, именно через Турцию пройдет перепродажа этого зерна, а значит Анкара получит серьезные денежные ресурсы, фактически сможет заработать на этом миллиарды. Москва тоже выиграет, поскольку за счет условий, на основе которых будет вывозиться из украинских портов зерно, произойдет и деблокада российского зерна и российских калийных удобрений. В общем, Москва получит от этого соглашения намного больше выгоды, чем Киев.
Третий вопрос, который будет обсуждаться в Сочи - это Сирия. Все-таки Турция не сняла необходимость проведения там специальной военной операции на территориях, где проживают курды. Россия, в принципе, не против, чтобы Турция ударила по проамериканским курдам, но против того, чтобы были ущемлены права правительства Башара Асада в Дамаске. Поэтому однозначно президенты обсудят эту тонкую проблематику.
Четвертый вопрос - Карабах. Очевидно, что есть нерешенные проблемы, связанные с выполнением пунктов Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года. На сегодняшний день все еще не выведены полностью армянские вооруженные формирования, не разблокирован Зангезурский транспортный коридор. Думаю, Путин и Эрдоган обсудят возможные варианты выполнения этих соглашений. Наверняка президенты коснутся и реализации экономических проектов, в частности строительства АЭС в Агкую, в рамках которого Россия помогает Турции создать целый новый сектор экономики атомной промышленности. Скорей всего, состоится и рассмотрение вопросов, связанных с газопроводом «Турецкий поток».
Вместе с тем Россия заинтересована в том, чтобы после ухода западных компаний из страны эту нишу заполнил турецкий бизнес, поэтому об этом, несомненно, пойдет речь в Сочи», - перечислил российский дипломат наиболее важные вопросы предполагаемой повестки переговоров.
Охарактеризовал С.Марков и перспективу региональных отношений в треугольнике Россия - Турция - Иран, оценив их как систему взаимоотношений стран, уважающих свой суверенитет и не готовых прогнуться под Запад.
«К таким государствам можно в какой-то степени отнести еще Индию, Индонезию и Саудовскую Аравию. Дело в том, что Россия, Иран и Турция исторически построили некую систему консультаций на основе так называемой Астанинской модели, когда эти три страны собрались для урегулирования отношений в Сирии. Сирийский вопрос остался на повестке, но консультации между правительствами России, Турции и Ирана зашли дальше этой тематики. Учитывая, что лидерство США и Евросоюза уходит в прошлое, крупные страны не хотят ограничивать свой суверенитет, и будут формировать свою политику через систему международных отношений. Новый формат в виде цепочки геополитических треугольников представляет архитектуру будущего мира, который будет уже не однополярным и даже не многополярным, а многоклубным», - резюмировал С. Марков.