Հայաստանի քաղաքացիների «վաղաժամկետ զորացրումը» Ադրբեջանի տարածքում
Արդեն երկրորդ օրն է տարբեր աղբյուրներում լուրեր են շրջանառվում ժամկետային զինծառայողների՝ «արցախում ծառայող» (այսինքն՝ ադրբեջանական տարածքներում, որոնք ժամանակավորապես գտնվում են ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ) Հայաստանի քաղաքացիների վաղաժամ զորացրվելու մասին: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը, իհարկե, առանց այս նյութի հեղինակի պարզաբանման։
Շատ ժամանակին: Իսկապես զորացրում կլինի, և հենց վաղաժամ։ Եվ անհիմն անբաստանություն մի արեք. մենք ԴԵՌ ոչինչ չենք պահանջել, այլ ուղղակի ցածր, բայց հրամայական ձայնով բարձրաձայնել ենք մեր ցանկությունները։ Մենք լուրջ մարդիկ ենք, հետևաբար, մեր ցանկությունները, ինչպես նաև քննադատությունները պետք է լսվեն, և կատարվեն առանց հապաղելու և թույլ չտալով հիմար քաշքշուկ, ինչպես մի փոքր այլ առիթով ժամանակին ասել էր Վլադիմիր Իլիչը: Պետք է հիշել՝ մեր առողջ, արդար քննադատությունը պետք է աշխույժ արձագանք գտնի հայ զինվորականների սրտերում։ Ընդ որում, առաջինը պետք է արձագանքի ինքնապահպանման բնազդը։ Այնպես որ, շտապեք: Քանի դեռ չի սկսվել: Ինձ համար այնքան էլ հասկանալի չէ պարոն Աբրահամյանի վատ քողարկված դժգոհությունը: Ուրախանալ է պետք, Տիգրան, քո ցեղակիցները կվերադառնան տուն՝ իրենց ընտանիքների մոտ, այլևս ոչ սպաներն են նրանցից գումար կորզելու, ոչ էլ ծառայակիցներն են գնդակահարելու:
Մյուս կողմից՝ մեր գնդակին բախվելու շանսերը զգալիորեն կնվազեն։ Ուր էլ նայեք՝ ամենուր շահույթ: Ցրված և վատ վարժեցված անջատողական անբարոյականներ. սա «տոն է մեզ համար»: Մի կողմից, դա պատերազմ չէ, այլ մաքուր հաճույք, «կատուների վրա վարժանք», մյուս կողմից՝ միակ ռազմական մասնագիտությունը, որը հասանելի է զինվորներին՝ «ռազմագերի»։ Նրանք հույս ունեն մեզ սնանկացնել վիրակապերի, դեղորայքի և օրական երեք անգամ սնվելու հաշվի՞ն: Որպես տարբերակ, իհարկե, ընդունում եմ, հեռատես, խորամանկ են գործում, բայց չէ որ կարելի է չափաբաժինները կրճատել ու օգտագործել աշխատանքներում։ Մենք ինքներս ոսկե մարդ ենք, բայց մեր համբերությունը ադամանդ չէ։
Այսօր ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր վերահսկողության տակ գտնվող ադրբեջանական տարածքներում տեղակայված ապօրինի հայկական զինված խմբավորումները ինտենսիվ գնդակոծության են ենթարկել ադրբեջանական դիրքերը Լաչինի շրջանի ուղղությամբ։ Արդյունքում հրազենային վնասվածքից մահացել է ժամկետային զինծառայող, շարքային Քյազիմով Անար Ռուստամ օղլուն։
Մենք պետք է սա գրենք և հիշենք, մեր հարևանները չեն հասկանում մեր խաղաղասիրությունը (դրան գումարած՝ ակնարկել ռուս «խաղաղապահներին», որ նրանք չեն կարողանում կատարել իրենց պարտականությունները, և, հետևաբար, մենք իրավունք ունենք խնդրելու նրանց հեռանալ մինչև հնգամյա ժամկետի ավարտը։ Իմիջիայլոց, դա կգոհացնի բոլորին՝ և ԱՄՆ-ին, և ԵՄ-ին, և իհարկե՝ մեզ): Եվ, ըստ երևույթին, պետք է լկտի ու անդադրում հարևաններին հասցնել այնպիսի վիճակի, որ, օրինակ, քսան տարի հետո, հայ տատիկներն իրենց թոռներին պատմեն. «ձեր հանգուցյալ պապը շատ խիզախ մարդ է եղել, մի անգամ համարձակվել է ծուռ նայել ադրբեջանցու կողմը։ Ճիշտ է, երկրորդ անգամ նայել չհասցրեց, բայց շատ համարձակ և ուժեղ էր:
Իսկ այս հարցը՝ մեր ՊՆ-ին. արդյո՞ք դերատիզացիայի հաջորդ փուլն իրականացնելու ժամանակը չէ։ Գյուղատնտեսական վնասատուները շատ են ակտիվացել։ Ընդ որում՝ սանիտարահիգիենիկ միջոցառումները պետք է կազմակերպվեն ցուցադրական կոշտությամբ, որպեսզի որոշ ժամանակ անց հայ տատիկները իրենց թոռներին պատմելու բան ունենան։ Օդ բարձրացրեք «Բայրաքթարները», և զինվորները իրենք կպառկեն։ Այստեղ կրկնակի օգուտ կա՝ և' լանդշաֆտը կզարդարենք, և' հողը կպարարտացնենք։ Պետք է նրանց հետ ջենթլմենի պես վարվել: Խստորեն պատժելով ոչ միայն նրանց արածի, այլև այն բանի համար, որ մեզ թվացել է: Բա ինչպես վարվել, եթե հարևանները չեն ցանկանում այլ լեզու հասկանալ:

«Досрочное увольнение» граждан Армении на территории Азербайджана
Второй день в разных источниках муссируется новость о досрочной (ранней) демобилизации призывников – граждан Армении, проходящих службу в Карабахе на азербайджанской территории, временно остающейся под контролем российских миротворцев. Об этом на своей странице в Facebook, разумеется, без уточнения от автора данного материала, поведал депутат парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
Очень своевременно. Демобилизация действительно будет, и именно ранняя. И не возводите напраслину - ничего мы ПОКА не требовали, а только негромким, но хорошо поставленным командным голосом озвучили свои пожелания. Люди мы серьезные, потому к нашим пожеланиям, равно как и к критике, нужно и должно прислушиваться, а услышав – исполнять не медля и не допуская идиотской волокиты, как в свое время сказал Владимир Ильич, несколько по другому, правда, поводу. Под козырек брать не надо, но запомнить следует: наша здоровая, справедливая критика должна найти живейший отклик в сердцах армянской военщины. Причем первым должен отреагировать инстинкт самосохранения. Так что с вещами на выход, да побыстрее. Пока не началось.
Мне не совсем понятно плохо скрываемое недовольство г-на Абрамяна. Радоваться надо, Тигран, ваши соплеменники домой, к семьям вернутся, ни офицеры у них больше денег вымогать не станут, ни сослуживцы расстреливать не будут. Да и шансы на нашу пулю нарваться значительно уменьшатся. Куда ни глянь – сплошной профит. Разрозненные и плохо обученные сепаратистские недобитки – это «праздник к нам приходит». С одной стороны, не война, а одно удовольствие, «тренировка на кошках», с другой – единственная доступная зинворам воинская специальность – военнопленный. Надеются нас разорить на перевязочных материалах, лекарствах и трехразовой кормежке? Как вариант, конечно, допускаю, дальновидно, с хитрецой поступают, но ведь можно и пайки урезать, и на работах использовать. Сами-то мы люди золотые, только вот терпение у нас не алмазное.
Сегодня незаконные армянские вооруженные формирования на территории Азербайджана, где временно дислоцируется миротворческий контингент Российской Федерации, вели интенсивный обстрел позиций подразделений Азербайджанской армии, дислоцированных в Лачинском направлении. В результате от пулевого ранения скончался рядовой Кязымов Анар Рустам оглу, военнослужащий срочной службы. Это мы должны записать и запомнить, нашего миролюбия соседушки не понимают (плюс намекнуть российским «миротворцам», что они не справляются с возложенными на них обязанностями, а потому мы имеем право попросить их на выход до истечения пятилетнего срока, Довольны, между прочим, будут все, что США, что ЕС, ну а мы – так больше всех). И, видимо, нужно подвести наглых и неугомонных соседей к такому состоянию, чтобы через, например, двадцать лет, армянские бабушки рассказывали своим внучатам: ваш покойный дедушка был очень смелым человеком, он как-то раз рискнул косо посмотреть в сторону азербайджанца. Правда, во второй раз посмотреть уже не успел, вай, какой был смелый, какой сильный.
Но это, скорее, вопрос нашему Министерству обороны: не пора ли провести очередной этап дератизации? А то сельскохозяйственные вредители что-то распоясались. Причем санитарные мероприятия стоило бы устроить с показательной жесткостью, чтобы через некоторое время у армянских бабушек было что внучатам рассказывать. Поднимайте в воздух «Байрактары», и зинворы сами, по фэн-шую, лягут. Тут двойная польза: и ландшафт украсим, и почву удобрим. Вести себя с ними надо по-джентльменски. В пробковых шлемах. Сурово наказывая не только за то, что они сделали, но и за то, что нам показалось, что они хотят что-то сделать. А как быть, если другого языка соседи понимать не желают.