Հայաստանը հերթական անգամ սխալ հաշվարկեց
Ջարդված հայկական դիրքեր ու զինտեխնիկա, տասնյակ վիրավորներ ու զոհեր, կորցրած ռազմավարական բարձունքներ. Դե, և ամոթի ու նվաստացման սուր զգացում ցուցադրական հրապարակային մտրակումից հետո։ Հայկական կողմը օգոստոսի 3-ին կարող էր խուսափել այս բոլոր սուր զգացումներից, եթե գոնե մի քիչ ռացիոնալ մտածեր։ Բայց Նիկոլ Փաշինյանը ողջ Կովկասի անկասկած չեմպիոնն է նույն փոցխի վրա ոտք գնելու գործում։ Նա և նրա թիմը իսկապես հավատում էին, որ Հայաստանը Նենսի Փելոսին է, իսկ Ադրբեջանը՝ Չինաստանի վերջին նախազգուշացումների երկիրը:
Բաքուն երկար ու համառորեն զգուշացնում ու հորդորում էր, բայց հայերը, ինչպես երկու տարի առաջ, այս դիրքորոշումն ընկալեցին որպես թուլություն։ Դրա վկայությունն էր Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի ինքնավստահ հայտարարությունը, ով օգոստոսի 3-ին հրապարակավ հրաժարվեց անցնել Լաչինի ճանապարհի նոր երթուղին։ Դե, նման վստահության հետևում իրական ուժ պետք է լինի:
Բայց Հայաստանի իշխանությունները հերթական անգամ որոշակիորեն սխալ հաշվարկեցին ռազմաքաղաքական ռեսուրսներով՝ ոչ ճիշտ գնահատելով միջազգային իրավիճակը, ինչպես դա եղել է արդեն մեկ անգամ 2020 թվականին։ Ժամկետային զինծառայող 18-ամյա Անար Քյազիմովի սպանությունը թանկ նստեց Հայաստանի վրա. Ո՛չ Ռուսաստանը, ո՛չ Իրանը, ո՛չ էլ հեռավոր Ֆրանսիան չեկան հայերին փրկելու մեր հաշվեհարդարից։ Մեծ քաղաքականության աշխարհում որոշում է առաջնորդների ուժը, ռեսուրսներն ու խարիզման, ոչ թե նվիրում են հայկական դրոշի գույներով գուլպաներ։
Օգոստոսի 3-ը հերթական հաջող օրն է ադրբեջանական բանակի համար. Թուրքական «թռչունները» թևերը երկարել են, իսկ հատուկ ջոկատայինները վարժանքների ժամանակ արել են այն, ինչին անընդհատ պատրաստվում են՝ վնասազերծել են հակառակորդին ու նոր ռազմավարական դիրքեր գրավել։ Նոր, բայց հեռու վերջինից: Հաստատ ավելին կլինի։ Ի վերջո, Ադրբեջանի ՊՆ-ն վերջապես հստակ ուրվագծել է իր պահանջները՝ ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի ժամանակավոր պատասխանատվության գոտու ապառազմականացում, որը ներառում է և՛ հայկական զինված ուժերի անհապաղ դուրսբերում, և՛ տեղական ավազակախմբերի զինաթափում։ Այս պայմանները, որոնք պետք է կատարվեն այստեղ և հիմա, սակարկելի չեն։ Որոշումներ կայացնելու համար գնալով ավելի քիչ ժամանակ է մնում, և բանակցությունների յուրաքանչյուր կորցրած օր կնշանակի մարտական գործողությունների ևս մեկ օր: Բաքուն Երևանին ցույց տվեց իր տեղը և ժամացույցն արդեն տկտկում է։ Պատրաստվեք!

Армения просчиталась в очередной раз
Разбитые армянские позиции и военная техника, десятки раненых и погибших, утерянные стратегические высоты. Ну, и острое чувство стыда и унижения после устроенной показательной публичной порки. Всех этих острых ощущений армянская сторона могла бы избежать 3 августа, мысли она хоть немного рационально. Но Никол Пашинян – несомненный чемпион всего Кавказа по наступлению на одни и те же грабли. Он и его команда действительно уверовали, будто Армения - это Нэнси Пелоси, а Азербайджан – страна последних китайских предупреждений.
Баку долго и настойчиво предупреждал и увещевал, но армяне, как и два года назад, восприняли эту позицию за слабость. Свидетельством тому стало самоуверенное заявление секретаря Совбеза Армении Армена Григоряна,  публично отказавшегося 3 августа от перехода на новый маршрут Лачинской дороги. Что ж, за такой уверенностью должна бы стоять реальная сила.
Но армянские власти в очередной раз несколько просчитались c военно-политическими ресурсами, неправильно оценив международную ситуацию, как это уже было однажды в 2020-м году. Убийство 18-летнего солдата-срочника Анара Кязымова дорого обошлось Армении. Спасать от нашего возмездия армян не пришли ни Россия, ни Иран, ни далекая Франция. В мире большой политики решают сила, ресурсы и харизма лидеров, а не подарочные носки в цветах армянского флага.
3 августа – очередной успешный день для азербайджанской армии. Турецкие «птички» размяли крылья, а спецназ сделал то, к чему постоянно готовится на учениях – нейтрализовал противника и занял новые стратегические позиции. Новые, но далеко не последние. Обязательно будут еще. Ведь наконец-то министерство обороны Азербайджана четко обозначило свои требования: демилитаризация зоны временной ответственности российского миротворческого контингента, которая включает в себя как немедленный вывод ВС Армении, так и разоружение местных бандформирований. Эти условия, которые необходимо исполнять здесь и сейчас, они не подлежат обсуждению. Времени на принятие решений остается все меньше, и каждый потерянный день переговоров будет означать новый день боевых действий. Баку посадил Ереван на счетчик, и часы уже тикают. Готовьтесь!