Լաչինով անցնող ճանապարհի ու հայկական խորամանկության մասին
Լաչինը շրջանցող նոր ճանապարհի ու դժգոհ հայերի պատմությունը բոլոր շանսերն ունի ժամանակակից առակ դառնալու հայկական խորամանկության ու նենգության մասին։ Ու նաև պատմվածք՝ «հարևների» լկտիության մասին, ովքեր չեն ուզում մատը մատին խփել։ Եվ այն ավարտվում է նույն կերպ. Ադրբեջանը չի զիջի և շատ շուտով հայերին կհարցնի կատարված աշխատանքի մասին։
Ավանես պապը երեսուն տարի ապրում էր իր հարևան Մամեդի կալվածքում և սնվում նրա այգու բերքով, մինչև վերջապես, Մամեդը չխնդրեց Ավանեսին գնալ իր տուն, որը գտնվում էր հարևանությամբ։ Բայց Մամեդը բարի էր և իմանալով, որ Ավանեսի տան ճանապարհն անցնում է իր այգով, խոստացավ նրա համար շրջանցիկ ճանապարհ կառուցել։ Բարեկամաբար, խոստացավ կառուցել իր հաշվին։
«Ես,-ասաց Մամեդը,- քեզ համար կկառուցեմ գրեթե ամբողջ ճանապարհը և կամուրջ կկառուցեմ դեպի քո տունը, իսկ դու միայն նորոգիր և ընդլայնիր հին արահետը դարպասից մինչև քո տան շքամուտք: Ընդամենը սա»:
Մամեդը մեկուկես տարի ժամանակ տվեց Ավանեսին և սկսեց կառուցել ճանապարհի իր հատվածը։ Մեկուկես տարի անց նոր ընդարձակ, ապակու պես հարթ ճանապարհը պատրաստ էր, բացի այդ, Ավանեսի համար Մամեդ գետի վրայով նոր կամուրջ էր գցել։ Բայց վերջինս այս ընթացքում ոչինչ չէր արել, նստել ու թքել էր առաստաղին։ Իսկ երբ Մամեդը եկավ ու տեղեկացրեց, որ ճանապարհն արդեն կառուցել է, Ավանեսը անբարյացակամ դիմավորեց նրան։ Նա կատաղեց ու սկսեց հայհոյել։
«Ոչ մի տեղ չեմ գնա,- կտրականապես ասաց Ավանեսը,- որովհետև ճանապարհի իմ հատվածը դեռ պատրաստ չէ։ Դա բարդ աշխատանք է: Դեռ պետք է կազմել նախահաշիվ: Եվս երեք տարի ժամանակ տվեք, մորս արև, կանեմ»։
«Դու պետք է ուղղակի լայնացնեիր հին արահետը քո դարպասից մինչև շքամուտք ու սալապատեիր, որ ավելի հարմար լինի։ Իսկ դու թրև ես եկել»,- կշտամբանքով ասաց Մամեդը և հասկացավ, որ երեք տարի հետո էլ Ավանեսը ոչինչ չի անի, կշարունակի ապրել իր կալվածքում։
Այս տողերի հեղինակի կողմից հանպատրաստից հորինված այս առակը, թերևս, առավել դիպուկ է նկարագրում Լաչինը շրջանցող նոր մայրուղու հետ կապված իրավիճակը, որը Բաքուն կառուցել է Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզի էթնիկ հայ բնակչության համար:
Այս ընթացքում ադրբեջանական կողմը երեք տասնյակ կիլոմետր ճանապարհ է կառուցել բոլորովին նոր երթուղով՝ դժվարանցանելի տեղանքով, նույնիսկ կամուրջ է կառուցել ամենադժվար հատվածի վրա։ Հայկական կողմում ամեն ինչ շատ ավելի հեշտ էր՝ առկա էր ութ կիլոմետր երկարությամբ գյուղական հին ճանապարհ, որն ընդամենը պետք էր ընդլայնել ու ասֆալտապատել։ Բայց հայերը նույնիսկ դա ալարեցին անել, կարծես սպասում էին, որ իրենց փոխարեն ինչ-որ մեկը անի։
Եվ հիմա, երբ Ադրբեջանն ավարտել է աշխատանքի իր մասը և վերջնագիր ներկայացրել հայկական կողմին, հայերը սկսել են զինված սադրանքներ կազմակերպել։ Բայց «Հատուցում» գործողությունը հայերին ստիպեց մի փոքր սթափվել և հիշել, որ իրենք պետք է ամբողջությամբ դուրս գան Լաչինից և նրա շրջակայքից, Ղարաբաղ ելումուտ անեն նոր ճանապարհով՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության հստակ դրույթի: Այնտեղ կա ՀՀ վարչապետ Փաշինյանի ստորագրությունը, որը խոստումներ է տվել: Բայց ճանապարհը դեռ չկա։ Հայերը չեն կառուցել այն, քանի որ չէին ուզում լքել «ընդմիշտ» գրավված ադրբեջանական Լաչինը և շրջակա գյուղերը։
Ի՞նչ անել: Այստեղ նրանք սկսեցին երեխայի նման վրդովված բղավել, որին առանց նախաճաշի ու կոմպոտի են թողել։ Ի վերջո, նրանք, ինչպես ասում են, մտքի պայծառացում ստացան։ Հայ հասարակությունը և այնտեղի ամենատարբեր քաղաքագետները սկսեցին հարցեր տալ։ Ուրեմն, մասնավորապես, «թուրքերին» շատ չսիրող պատգամավոր, քաղաքագետ Տիգրան Աբրահամյանի մոտ էլ հարց առաջացավ. Նա անհանգստացած նշեց, որ Ադրբեջանը հայկական կողմին ժամանակ է տվել ամենաուշը մինչև սեպտեմբերի 1-ը, որպեսզի փոխվի Հայաստանից Ղարաբաղ տանող երթուղին, որն այսօր անցնում է Լաչինի միջանցքով։
«Ինչո՞ւ այս ընթացքում Հայաստանը չի բարձրաձայնել նոր շինարարության հետ կապված խնդիրը: ՀՀ իշխանությունները կուլիսներում համաձայնություն են տվել այդ երթուղուն, Լաչինի և գյուղերի հանձնմանը, բայց դրանից բխող քայլերը չեն իրականացրել: ՀՀ իշխանությունը հասկանալով, որ մեծ խնդիր է առաջացնելու, եթե ժամանակին չկառուցի ՀՀ տարածքով անցնող հատվածը, նա դա չի կառուցել», - եզրակացրել է Աբրահամյանն ու ըստ էության, բացահայտել հայկական խորամանկությունը, որը երբեմն այնքան մեծ ու տափակ է լինում, որ շատ հաճախ, վերջնական արդյունքում վնասում է հենց իրենց՝ հայերին:
Արթնացան նաև Հայաստանի կառավարության անդամները: Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, մասնավորապես, հայտարարեց, որ սկսվել է Լաչինի միջանցքի այլընտրանքային ճանապարհի կառուցումը։
«Ճանապարհի շինարարությունը կավարտվի մինչև գարուն։ Աշխատանքը բաժանված է երեք մասի, մենք ակտիվ աշխատում ենք»,- կայտառորեն ասաց նախարարը։ Ինչն ուղղակիորեն նշանակում է, որ հայերը ճանապարհի շինարարությունը սկսում են հենց հիմա՝ զրոյից։ Եվ հենց հիմա, ըստ երևույթին, շտապ կազմում են նախահաշիվ ու մշակում նախագիծ։ Բայց Ադրբեջանին սա չի հետաքրքրում։ Ադրբեջանը կառուցել է ճանապարհի իր հատվածը, որն իր ծավալով շատ ավելի մեծ է ու ծախսատար։ Եվ հիմա, մինչև սեպտեմբերի 1-ը սպասում է Ավանես պապիկին։ Իսկ հետո նա պարզապես կբռնի նրա օձիքից և տուն կուղարկի հին ճանապարհով, քանի որ նորը չի կառուցել։

О дороге через Лачин и армянском хитроумии
История про новую дорогу в обход Лачина и недовольных армян имеет все шансы стать современной притчей про армянскую хитрость и коварство. А еще и сказом о наглости «соседей», не желающих палец о палец ударить. А конец в ней один – Азербайджан спуску не даст и уже очень скоро по поводу сделанной работы с армян спросит.
Тридцать лет дед Аванес жил в усадьбе своего соседа Мамеда и питался урожаем с его огорода, пока, наконец, Мамед не попросил Аванеса отправиться к себе домой, что был по соседству. Но добр был Мамед и зная, что дорога в дом Аванеса идет через его огород, пообещал построить для него обходную дорогу. По-хорошему, так обещал, за свой счет.
«Я, - сказал Мамед - построю почти всю дорогу для тебя и мост построю до дома твоего, а ты только старую тропку от калитки до крыльца дома своего обустрой и расширь. Всего то делов».
Дал полтора года Аванесу Мамед и начал строить свою часть дороги. Через полтора года новая широкая, ровная как стеклышко, дорога была построена, да в придачу еще и новый мост через реку Мамед перекинул для Аванеса. Но последний за это время ни делал ничего, сидел и в потолок плевал. И когда пришел Мамед и сообщил ему, что уже дорогу построил, Аванес встретил его неласково. Вспылил и начал ругаться.
«Не поеду я никуда, – категорично сказал Аванес, – потому что не готова еще моя часть дороги. Сложная это работа. Смету надо подготовить. Дай еще три года мне, мамой клянусь, сделаю».
«Тебе же всего-то надо было старую тропинку от калитки своей до крыльца расширить да камнем обложить, чтоб удобнее было. А ты бил баклуши», - укоризненно сказал Мамед, а про себя понял, что и через три года ничего не сделает Аванес, который так и будет жить у него в усадьбе.
Данная притча, сочиненная экспромтом автором этих строк, пожалуй, наиболее точно объясняет положение дел с новой трассой в обход Лачина, что построил Баку для этнического армянского населения Карабахского региона Азербайджана. За это время азербайджанской стороной по совершенно новому маршруту, через труднопроходимую местность было проложено три десятка километра дорог, и даже выстроен мост над самым сложным участком. С армянской стороны все проще – имелась старая проселочная дорогая длинной восемь километров, которую и надо было только расширить и заасфальтировать. Но и это поленились сделать армяне, словно ждали, что кто-то это сделает вместо них.
А теперь, когда Азербайджан закончил свою часть работ и выставил армянской стороне ультиматум, армяне стали устраивать вооруженные провокации. Но операция «Возмездие» заставила армян слегка протрезветь и вспомнить, что должны они полностью уйти из Лачина и его окрестностей, и ездить в Карабах и из него по новой дороге, согласно четкому положению Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020. И есть там подпись премьер-министра РА Пашиняна, который обещался. Но дороги таки нет. Не построили ее армяне – очень уж не хотелось им покидать насовсем захваченные азербайджанский Лачин и окрестные села.
Что делать? Тут они возмущено завопили, как дети, которых оставили без завтрака и компота. Наступило, как говорится, светлое прозрение. Армянская общественность и всякие там политологи начали задаваться вопросами. Так, в частности, очень нелюбящий «турков» депутат и политолог Тигран Абрамян тоже им задался. Он беспокойно отметил, что Азербайджан дал время армянской стороне максимум до 1 сентября на то, чтобы маршрут из Армении в Карабах, который сегодня проходит через Лачинский коридор, был изменен.
«Почему же в таком случае Армения за это время не подняла вопрос в связи с новым строительством? Власти за кулисами согласились на этот маршрут, на передачу Лачина и сел, но не предприняли вытекающих из этого шагов. Понимая, что если они не построят армянскую часть дороги, то это вызовет большие проблемы, они не стали ее строить», – сделал вывод Абрамян и, по сути, разоблачил армянское хитроумие. Которое, это самое хитроумие, бывает таким большим и плоским, что нередко потом выходит боком самим армянам.
Проснулись и члены правительства Армении. В частности, министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян сообщил, что начато строительство альтернативной Лачину дороги.
«Строительство дороги будет завершено до весны. Работы разделены на три части, активно работаем», - бодро заявил министр.
Что напрямую еще раз указывает на то, что армяне начинают стройку дороги прямо сейчас, с нуля. И прямо сейчас, по всей видимости, второпях составляют смету и проектировку. Но Азербайджану до этого дела нет. Свою часть дороги, гораздо большей по объему и затратам, Азербайджан построил. И теперь до 1 сентября ждет деда Аванеса. А после просто возьмет его за шиворот и отправит шагать по своей старой дороге до дома, коли новой не выстроил.