Տեղի է ունեցել ավիավթարի պատճառները հետաքննող պետական հանձնաժողովի նիստը
Տեղի է ունեցել Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի կարգադրությամբ ստեղծված պետական հանձնաժողովի նիստ, որը հետաքննում է Ղազախստանում AZAL ինքնաթիռի կործանման պատճառները:
Այս մասին Report-ին հայտնել են նախարարների կաբինետից։
Հանձնաժողովի նախագահ Ալի Ասադովը հայտնել է, որ նախագահ Իլհամ Ալիևը միջադեպի հետաքննությունը վերցրել է անձնական հսկողության տակ։
Պետական հանձնաժողովը դիտարկել է մի շարք կարևոր և հրատապ հարցեր, այդ թվում՝ տուժածներին և վիրավորներին անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերելը։ Առողջապահության նախարար Թեյմուր Մուսաևին տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ՝ ղազախական կողմի հետ միասին այդ անձանց բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար։
Նիստում նշվել է, որ աշխատանքներ են տարվում զոհվածների ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։ Հանձնարարականներ են տրվել անհետաձգելի միջոցառումներ իրականացնել՝ կապված զոհվածների ընտանիքներին ու մերձավորներին աջակցելու հետ։