«Հայաստանը պետք է օրինակ վերցնի Ադրբեջանի դիվանագիտությունից»
Հայաստանի մտերիմ բարեկամ, տխրահռչակ Վլադիմիր Սոլովյովի ստորաքարշ ձայնակից «փորձագետ-վերլուծաբան» Սերգեյ Կարնաուխովը հանկարծ «գլխի է ընկել» և վրա է տվել Երևանին՝ նրան մեղադրելով դավաճանության և քաղաքական կարճատեսության մեջ։ Հիշեցնենք, որ Պեգովի, Կոտենկի, Պոդդուբնոյի և նման ռուսաստանցի զինթղթակից-քարոզիչների և այլ եղբայրների պես Կարնաուխովն էլ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հեքիաթներ էր հորինում հայերի երևակայական հաղթանակների և ադրբեջանական բանակի անհաջողությունների մասին։ Այո և Հայաստանի կապիտուլյացիայից հետո Կարնաուխովը անընդհատ կոկորդիլոսի արցունքներ էր թափում Ղարաբաղի «կորստի» առնչությամբ։
Սակայն, ըստ երևույթին «վերլուծաբանի» բորբոքված ուղեղում ինչ-որ բան չրխկացրել է և նախօրեին երեկոյան իր Տելեգրամ ալիքում հրապարակել է Ռուսաստանի նկատմամբ հայերի ճշմարիտ վերաբերմունքի մասի գրառում, Հայաստանին մեղադրելով սուբյեկտիվության բացակայության մեջ և նրանց խորհուրդ է տվել ընտրել ռուսաաստանամետ կառավարություն։ Չենք սկսի գուշակել ռուս քարոզչի հայացքների նման վերանայման պատճառները՝ կամ Կարնաուխովը իրոք գլխի է ընկել, կամ նրա վրա անջնջելի տպավորություն է թողել Ադրբեջանի առջև Սոլովյովի վերջին ներողությունը, կամ էլ Երևանում մոռացել են նրա հաշվին գումար փոխանցել և նա իր երեկվա բարեկամների վրա ունակատակառ ջուր է լցրել։
«Վերջին շրջանում նույնիսկ հայ հայրենասեր հասարակության մոտ շատ-շատ են Թուրքիայի հետ Ռուսաստանի պարտադրված և տակտիկական միության նկատմամբ դժգոհությունները»,- մասնավորապես գրել է Ս.Կարնաուխովը։ -Այդ դժգոհությունները վերաբերում են ոչ միայն Ռուսաստանի ղեկավարությանը, այլեւ որոշ հասարակական գործիչներին, այդ թվում նաև ինձ։ Ինձ թվում է, որ եկել է որոշ պահեր պարզաբանելու ժամանակը։
Նախ և առաջ, Ռուսաստանը ստիպված է շփվել Թուրքիայի հետ (Մերձավոր Արևելք, Անդրկովկաս և այլն): Քաղաքականությունը գեղեցկության արվեստ չէ, քաղաքականությունը՝ հնարավորի արվեստ է։ Եվ Ռուսաստանը պարտավոր է նախ մտածել սեփական շահերի մասին, իսկ հետո միայն նրանց մասին, ովքեր խնդրում են իրենց հանգիստ թողնել (միթե՞ այդ մասին չեն ասում հայ ազգայնականները, «լավ ֆաշիստ» Նժդեհի երկրպագուները)։
Երկրորդը, պատճառը, թե ինչու Մոսկվան Կովկասում պետք է ավելի շատ փոխգործակցի Անկարայի հետ, հենց Հայաստանում է։ Ավելի ճիշտ՝ Երեւանի սեփական քաղաքական սուբյեկտիվության բացակայության մեջ։ Պատասխանեք հարցերին. պատերազմի ժամանակ ո՞վ չի ճանաչել Ղարաբաղը։ Ո՞վ մինչ այժմ չի ճանաչել Ղարաբաղը։ Ինչու՞ Հայաստանի ԶՈւ-ն կամավորներին ուղարկելով ստույգ մահվան՝ ոչ մի անգամ չհարվածեց Բաքվի ռազմավարական օբյեկտներին։ Նման հարցերը շատ են։ Փաշինյանին ընտրած ազգայնականները կասեն, որ ամեն ինչում մեղավոր է Պուտինը։ Սակայն ճիշտ պատասխանն է՝ այսպես են որոշել հայկական էլիտաները։
Դրանով հանդերձ, նման պատասխանը հայ ժողովրդին չի ազատում պատասխանատվությունից՝ չէ որ հենց Հայաստանի քաղաքացիներն են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում քվեարկել Փաշինյանի օգտին։ Դուք կասեք, որ մարդիկ հիասթափված և բարոյալքված էին, բայց դա ձեզ չի ազատում պատասխանատվությունից: Վերջիվերջո, հաղթահարելով վախն ու դժբախտությունը, ժողովուրդը վերածվում է ազգի։
Երրորդը, ես լիովին հասկանում եմ, թե ինչու են Հայաստանում ուզում գտնել մեղավորին, բայց ինչու չեն ուզում նայել հայելու մեջ։ Կրկնում եմ, չէ որ Հայաստանի քաղաքացիներն են քվեարկել Փաշինյանի օգտին, ինչո՞ւ են Հայաստանի կառավարությունում աշխատում օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ազդեցության բազմաթիվ գործակալներ։ Մոռացե՞լ եք, թե ով է «Թուրքիայի հետ հաշտեցման» հարցերով Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։ Սաբանջի համալսարանի շրջանավարտ, որտեղ պատրաստում են թուրքական փափուկ ուժի լավագույն կադրեր։ Որտե՞ղ են Հայաստանի քաղաքացիների բողոքի ակցիաներն ու հանրահավաքները.
Այս ամենը մի տարվա մեջ չի արվել։ Նախագահ Սարգսյանը նաև լուրջ սխալներ թույլ տվեց՝ նա վախեցավ ճանաչել Ղարաբաղը 2016-ին, անհետևողական էր Անկարայի հետ, բաց թողեց Հայաստանը «Հյուսիս-Հարավ» տարանցիկ միջանցքում ամբողջությամբ ընդգրկելու հնարավորությունը և շատ այլ բաներ։
Ես հասկանում եմ, որ ամենուր էլ կարող ես ամեն ինչ բարդել էլիտաների վրա, բայց պետք է ազնիվ լինել ինքդ քեզ հետ՝ ամեն ինչ չէ, որ որոշում են քաղաքական գործիչները։ Մենք ինքներս ենք շատ բան որոշում։ Հիմա եկել է սեփական քաղաքականությանը քննադատաբար նայելու ժամանակը»:
Բնականաբար, նրա դատողությունները սուր վիճաբանություններ են հրահրել հայկական տելեգրամ ալիքներում։ Արևմտամետ ուղվածությամբ կայքերը անմիջապես արձագանքել են նրա հայտարարություններին և հարձակվել Կարնաուխովի վրա։ Այսպիսով, հայկական «Armenian Global Community» անմիջապես ռուս քարոզիչին մեղադրեց «խավիարակերության» մեջ։
«Հայերի բարեկամ» Կառնաուխովի հերթական զառանցանք։ Ցավոք սրտի, ես պետք է կարդամ այս անհեթեթությունը, որպեսզի ձեզ պատմեմ դրա մասին: Նա «ֆաշիստ Նժդեհի» մասին էլ է հիշել, ով հետապնդում է միայն սնոտի խավիարակերներին և գտել է առնվազն 3 պատճառ, թե ինչու է Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև բարեկամությունը միանգամայն նորմալ։
Եվ առաջինն այն է, որ Ռուսաստանը ստիպված է շփվել Թուրքիայի հետ։ Ստիպվա՜ծ։ Պարոն Կարնաուխով, իսկ իր դաշնակցի թշնամի Ադրբեջանին միլիարդավոր դոլարներով զենք վաճառելով Ռուսաստանը նույնպես ստիպվա՞ծ է եղել։ Եթե Հայաստանը այժմ զենք է վաճառում Ուկրաինային և դա անվանում է «բիզնես», դուք դա ինչպե՞ս եք ընկալում։ Թե Ուկրաինայի հետ բարեկամությունն ինչ-ինչ պատճառներով կանվանեք «ստիպված»։ Ձեզ համար ծիծաղելի չէ՞ հրապարակել այս ցածրորակ ուսումնական ձեռնարկները:
Եվ, ի դեպ, ձեզ էլ չէր խանգարի նայել հայելու մեջ։ Եվ հետո մի մեղադրեք Կանադայի դեսպանատանը, Սորոսին և մեկ ուրիշին. Դուք նրանց փոխարեն հիանալիորեն եք անում ողջ աշխատանքը, նրանք իսկապես շնորհակալ են ձեզանից:
Սերգեյ Կարնաուխովի արձագանքը իրեն երկար սպասել չտվեց։ Եվ նա եղել է սուր և բավականին կոշտ. «Իսկ հիմա տեսեք, թե ինչպես են գցում և իրար դեմ հրահրում լսարանը։ Առայժմ ամեն ինչ գնում է մինչև պարզունակության կանխատեսելի: Բնականաբար, բոլորը գլխի են ընկել Նժդեհի մասին «էջանիշը»։ Դե, որպես «արտացոլում» առաջ է քաշում «Իսկ միթե Ռուսաստանը զենք չի վաճառել Ադրբեջանին» թեման։ Բայց միթե՞ Բաքուն Ռուսաստանի թշնամին է։ Մինչև հիմա, ի տարբերություն Փաշինյանի, Ալիևն իրեն երբեք թույլ չի տվել հարձակումներ մեր երկրի դեմ, նա իրեն պահում է հաշտ ու վստահելի։ Եվ այստեղ ժամանակակից Հայաստանը պետք է օրինակ վերցնի Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում Ադրբեջանի դիվանագիտությունից։ Քեզ դուր չի գալի՞ս այն, ինչ ասում եմ: Դե, դա է իրականությունը: Փոխեք ձեզ մոտ քաղաքական ռեժիմը։ Դարձեք «ռուսաստանամետ», հերիք է ինքներդ ձեզ պատմություններով կերակրեք, թե Ռուսաստանն է ամեն ինչ վերահսկում Հայաստանում, որ Պուտինը բոլորին տնօրինում է և անձամբ է Հայաստանը «հանձնում» թուրքերին։ Ես հասկանում եմ, այդպես հարմար է, բայց ի՞նչ իմաստ ունի ապրել «պահարանի հետևում», այնտեղ Նարնիա չկա» ...
Հայերին «խավիարակերության» մեջ մեղադրելով հանդերձ Կարնաուխովը չի մոռացել ավելացնել, որ «նա եղել և լինելու է հայերի կողմը ընդդեմ ներկայիս քաղաքական խմբավորումների»։

«Армении стоило бы взять дипломатию Азербайджана в качестве примера»
Закадычный друг Армении, подпевала небезывестного Владимира Соловьева «эксперт-аналитик» Сергей Карнаухов внезапно «прозрел» и наехал на Ереван, обвинив его в предательстве и политической близорукости.  Напомним, что Карнаухов подобно российским военкорам-пропагандистам типа Пегова, Котенка, Поддубного и прочей братии во время 44-дневной войны выдумывал сказки о мнимых победах армян и неудачах азербайджанской армии. Да и после капитуляции Армении Карнаухов неизменно лил крокодиловы слезы по поводу «потери» Карабаха.
Однако, что-то, видимо, щелкнуло в воспаленном мозгу «аналитика» и накануне вечером он в своем Телеграм-канале опубликовал пост про истинное отношение армян к России, обвинив Армению в отсутствии субъектности и посоветовал им избрать пророссийскую власть. Не будем гадать насчет причин подобного пересмотра взглядов российского пропагандиста - то ли Карнаухов действительно прозрел, то ли на него произвели неизгладимое впечатление недавние извинения Соловьева перед Азербайджаном, то ли в Ереване денюжку ему на счет забыли перевести, но он окатил своих вчерашних друзей ушатом холодной воды.
«В последнее время даже у патриотической армянской общественности очень много претензий к вынужденному и тактическому союзу России с Турцией, - написал, в частности, С, Карнаухов. - Эти претензии касаются не только российского руководства, но и некоторых общественных деятелей, включая и меня. Мне кажется, пришло время прояснить некоторые моменты.
Во-первых, Россия вынуждена взаимодействовать с Турцией (Ближний Восток, Закавказье и т.д.). Политика - не искусство прекрасного, политика - искусство возможного. И Россия обязана думать сначала о своих интересах, а уже потом о тех, кто просит их оставить в покое (разве не об этом говорят армянские националисты, поклонники «хорошего фашиста» Нжде?).
Во-вторых, причина по которой Москва на Кавказе должна больше взаимодействовать с Анкарой, кроется в самой Армении. А точнее в отсутствии собственной политической субъектности Еревана. Ответьте на вопросы: кто не признал во время войны Карабах? Кто не признал Карабах до сих пор? Почему ВС Армении ни разу не ударили по стратегическим объектам Баку, отправив добровольцев на верную смерть? Таких вопросов много. Националисты, избравшие Пашиняна, скажут, во всем виноват Путин. Однако правильный ответ: так решили армянские элиты!
При этом, такой ответ не снимает ответственности с армянского народа - ведь именно граждане Армении проголосовали за Пашиняна на досрочных парламентских выборах. Вы скажете, что люди были фрустрированы и деморализованы, но ведь это не снимает с вас ответственности! В конце концов, преодолевая страх и невзгоды народ становится нацией.
В-третьих, мне совершенно понятно, почему в Армении хотят найти виноватого, но почему не хотят посмотреть в зеркало?! Повторюсь, ведь граждане Армении голосовали за Пашиняна, почему в правительстве Армении работает множество агентов влияния иностранных спецслужб. Вы забыли, кем является Рубен Рубинян, спецпредставитель Армении по «примирению с Турцией»? Выпускник университета Сабанджи, в котором готовят лучших кадров турецкой мягкой силы. Где протесты и митинги армянских граждан?
Это все делалось не один год. Еще президент Саргсян допустил серьезнейшие ошибки - испугался признать Карабах в 2016 г., был непоследователен с Анкарой, упустил возможность полноценного включения Армении в транзитный коридор «Север-Юг» и многое другое.
Я понимаю, что везде можно все свалить на элиты, но надо же быть честными с собою - не все решают политики. Многое решаем мы сами. Сейчас пришло время посмотреть критически на собственную политику».
Естественно, его рассуждения спровоцировали острые дискуссии в армянских телеграм-каналах. Сайты прозападного толка тут же отреагировали на его заявления и накинулись на Карнаухова. Так армянский канал «Armenian Global Community» тут же обвинил российского пропагандиста в «икроедстве».
«Очередные бредни «друга армян» Карнаухова. К сожалению, приходится читать этот бред, чтобы рассказать вам о нем. Он и про «фашиста Нжде» вспомнил, который не дает покоя только заядлым икроедам и нашел как минимум 3 причины, почему дружба России и Турции — это вполне себе нормально.
И первая — Россия вынуждена взаимодействовать с Турцией. Вынуждена! Господин Карнаухов, а продавать оружие Азербайджану Россия на миллиарды долларов была тоже вынуждена? Врагу своего союзника. Если Армения продаст сейчас оружие Украине и назовет это «бизнесом», вы как это воспримете? Или назовете дружбу с Украиной по каким-то причинам «вынужденной». Вам самим не смешно публиковать эти низкосортные методички?
И кстати, вам тоже бы не мешало посмотреть в зеркало. И не обвинять потом посольство Канады, Сороса и еще кого-то. Вы прекрасно делаете всю работу за них, они вам точно благодарны!».
Реакция Сергея Карнаухова не заставила себя долго ждать. И была она острой и достаточно жесткой: «А теперь посмотрите, как подкидывают и стравливают аудитории. Пока все идёт до примитива предсказуемо. Естественно, все клюнули на «закладку» про Нжде. Ну и в качестве «отражения» раскручивают тему «а разве не Россия продавала Азербайджану оружие». А разве Баку является врагом России? До сих пор, в отличии от Пашиняна, Алиев никогда не позволял себе каких-либо выпадов против нашей страны, он ведёт себя выверенно и надежно. И тут современной Армении стоило бы взять дипломатию Азербайджана в отношениях с Россией в качестве примера. Не нравится то, что я говорю? Ну так это реалии. Меняйте у себя политический режим! Становитесь «пророссийскими», хватит кормить себя байками, что Россия всем в Армении управляет, что Путин всем заведует и лично «сдаёт» Армению Туркам. Понимаю, так удобно, но какой смысл жить «за шкафом», Нарнии там нет»…
При этом обвиненный армянами в «икроедстве» Карнаухов не забыл добавить, что «был и будет на стороне армян против нынешней политической группировки».