Տարեգրություն  02 Մայիսի 2024 - 17:26
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կարգադրություն է ստորագրել «1941-1945 թթ. Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մասնակիցներին, զոհված կամ հետագայում մահացած զինծառայողների այրիներին, թիկունքում անձնուրաց աշխատանքի համար շքանշաններով ու մեդալներով պարգևատրված անձանց միանվագ դրամական օգնություն տրամադրելու մասին»։
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, այս մասին տեղեկությունը զետեղված է ԱՀ ղեկավարի պաշտոնական կայքում։
Փաստաթղթով հանձնարարվում է 2 հազար մանաթի չափով միանվագ դրամական օգնություն տրամադրել 1941-1945 թթ. Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մասնակիցներին, հազար մանաթի չափով՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում զոհված կամ հետագայում մահացած զինծառայողների այրիներին, թիկունքում անձնուրաց աշխատանքի համար շքանշաններով ու մեդալներով պարգևատրված անձանց, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին Լենինգրադ քաղաքի պաշտպանության համար մեդալով և կրծքանշանով պարգևատրված անձանց, ինչպես նաև Լենինգրադ քաղաքի բլոկադայի մասնակիցներին։
Կարգադրության կատարման համար Ադրբեջանի 2024 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված նախագահի պահուստային ֆոնդից 3 մլն մանաթ կհատկացվի։

ХРОНИКА  02 Мая 2024 - 15:50
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение «О предоставлении единовременной материальной помощи участникам Второй мировой войны 1941-1945 годов, вдовам погибших или скончавшихся впоследствии бойцов, лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд в тылу».
В документе поручено предоставить единовременную материальную помощь в размере 2 тысяч манатов участникам Второй мировой войны 1941-1945 годов, в размере 1 тысячи манатов – вдовам погибших во Второй мировой войне или скончавшихся впоследствии бойцов, лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд в тылу в тот период, работникам специальных формирований, выполнявших поручения в интересах армии и флота в тылу сражавшихся фронтов или в оперативных зонах сражавшихся флотов, лицам, награжденным соответствующей медалью и нагрудным знаком за оборону города Ленинград в период Второй мировой войны, а также участникам блокады города Ленинград.
В целях исполнения распоряжения из предусмотренного в государственном бюджете Азербайджана на 2024 год резервного фонда президента будет выделено 3 миллиона манатов.